Vražda v ambitu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tři detektivní příběhy, odehrávající se v polovině 13. století, se vracejí do doby mládí Oldřicha z Chlumu. Vysvětlují některé události, předcházející románům publikovaným v edici Hříšní lidé Království českého. První příběh vypráví o tajemné vraždě, jíž se Oldřich z Chlumu stane nechtěným svědkem při svém studiu v Magdeburku. Tajemný vrah usiluje o jeho život a jediná cesta k záchraně je odhalit pravdu. Druhý příběh se odehrává v době, kdy mladý Oldřich z Chlumu poprvé přichází na Pražský hrad. Zde vstoupí do jeho služeb panoš Ota ze Zástřizlí, jehož dostane z ošemetné situace a za své zásluhy je jmenován královským prokurátorem. Třetí příběh Osudný turnaj se odehrává nedaleko hradu Bezdězu, kde se dostane k vyšetřování spletitého případu boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody. Odhalí tajemnou vraždu a v krvavém souboji si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka, své budoucí ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2413/big_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-vraz-5dH-2413.jpg 4.4570
Nahrávám...

Komentáře (78)

Kniha Vražda v ambitu

hana4834
23. května

povídky celkem dobré nejlepší je se psalo jak to vse začalo a jak se dali dohromady hlavní postavy

soupik2012
02.10.2022

Tři navzájem nepropojené povídky:

Vražda v ambitu: první Oldřichův detektivní případ.
Tuto povídku považuji zatím za nejlepší příběh, který se mi od pana Vondrušky dostal do rukou. Asi to bude tím, že zde Oldřich vystupuje jako pouhý učeň a tedy vyšetřovací metody jsou poněkud odlišné. Což je příjemná změna.

Masopustní maškary : první setkání s panošem Otou.
Drobná úsměvná hříčka, která mi hodně připomněla mládí, kdy jsem řešila případy z časopisu Ohníček. Tenkrát to byl detektiv Štika. Dětsky naivní případy, tak jako je i tento. Vyřešeno dávno dopředu, ostatní marně tápají. Ale to je pan Vondruška, který nám rád předkládá pohádky.

Osudný turnaj: první setkání s budoucí manželkou Ludmilou.
Tak to se moc nepovedlo. V tomto příběhu pan Vondruška vykrádá sám sebe, protože stejný způsob úniku z komnaty popsal již ve své knize Adventní kletba. Závěrečné Ludmilino vyznání tuto nepovedenou povídku jenom podtrhlo.

Jak je vidět z jednotlivých popisků, mnohem lépe by této knize svědčil název poprvé, nebo první setkání. Rozhodně je zajímavé, že jsem v této knize našla jednak vůbec tu nejlepší povídku, ale také vůbec tu nejhorší. To se také nestává příliš často. Audioknihu načetl velice slušně pan Aleš Procházka. Ale kvalit pana Jana Hyhlíka nedosahuje.


Turlogh
28.08.2022

Konečně se dozvídáme něco o tom, jaké bylo mládí Oldřicha z Chlumu a jak se zrodil začátek jeho soudcovské kariéry po boku krále Přemysla Otakara. Velmi znamenité příběhy. Howgh

mcabr
14.04.2022

Opět pěkné čtení.

drakamena
13.03.2022

Skvělá a zábavná knížka - se smutným, i když realistickým závěrem. Bylo mi Oldřicha nakonec nesmírně líto. Zrada, kam se podíváš, už v tak raném věku. A odhalení o osudu jeho první ženy... Je vskutku obdivuhodné, že nezahořkl, a naopak využil svých zkušeností k tomu, aby pomáhal jiným. Vlastimil Vondruška je vskutku skvělý autor.

š.m.i.k
11.02.2022

Tak tohoto Oldřicha z Chlumu považuji za asi jednoho z nejpovedenějších ze všech těch, co se mi zatím dostaly do rukou. Pohodová historická detektivka a konečně vím zase něco víc ze soukromí hlavních postav.

Ulala
28.09.2021

Po přečtení skoro celé řady Hříšných lidí... jsem se konečně dozvěděla jaké byly začátky. Tři krátké příběhy byly napínavé a a mně konečně doplnily odpovědi naznačované, ale přesto nezodpovězené na otázky jak a kdy proběhlo seznámení s hlavními osobami této série.

rafan65
03.09.2021

Další kniha která byla napínavá a pěkně se četla. Je docela škoda že autor nezačal sérii touto knihou která popisuje začátky mladého Oldřicha z Chlumu. Autor až v této knize popisuje jak se Oldřich setkal z Otou ze Zástřizlí a Ludmilou z Vartemberka. Jinak pěkná kniha.

1