Vykladačka smrti

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/big_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4.2548

Dobrodružství lékařky Adélie 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death, 2007

Kniha Vykladačka smrti

Človíček78

Souhlasím s tím, že Adélie předběhla svou dobu. Řešila věci nad kterými by se středověký člověk vůbec nepozastavil. Byly normální součástí tehdejšího života. Určitě by se se svým chováním a přemýšlením brzy ocitla na hranici s jinými "čarodějnicemi". Přesto se mi příběh líbil a v táhl mě do děje. Pro mě to bylo příjemné oddychové čtení. Určitě si přečtu další díly.

Agatha84

Historické romány běžně nečtu, nijak zvlášť jsme si s dějepisem k srdci nepřirostli. V tomto případě to však nevadí, neboť o historický román nejde. A když to poznám i já, pak je to pro autorku vážně ostuda. Moc práce si s tím vskutku nedala.
Jo a detektivní thriller to není taky :-)

Eicherik

Parádní středověká detektivka plná povedeného humoru a zajímavých postav, včetně sympatické hlavní hrdinky a smradlavého psa Hlídače. Knihu si dávám do doporučených a těším se na druhý díl.
Citace: Pacienti mužského pohlaví se do ní často rovnou zamilovali a otec převor by nevyšel z úžasu, kdyby se dozvěděl, že Adélie již měla nabídek k sňatku víc než kterákoli bohatá salernská kráska. Jenže ona je odmítala jednu po druhé. Na univerzitě se vtipkovalo, že Adélie začne o chlapa jevit zájem, až když je mrtvý.

Kaduri

Historická detektívka z 12. storočia, Cambridgeshire.
Autorka sa s čitateľmi nemazná. Príbeh beží hneď od začiatku a my v pokluse zisťujeme, ktože je tá Adélia, a prečo bola nedobrovoľne vyslaná zo slnečného Salerna do nehostinného Anglicka.
To už sme vtiahnutí do zapeklitého prípadu brutálnych vrážd malých detí. Adélia, súdna lekárka, predstaviteľka vedy a logického zmýšľania, sa rýchlo dostáva do sporu s poverčivosťou a náboženským dogmatizmom.
Kvitujem, že napriek dramatickému deju, autorka nestráca zmysel pre humor. Adéliine britké postrehy som si vážne užila.
Príbeh je skvelo vygradovaný a vraha sa mi nepodarilo odhaliť. Stavím sa, že ho neuhádnete ani vy:).
Výborne premyslené finále knižky má presvedčilo, že si 5 hviezdičiek oprávnene zaslúži.
Odporúčam.

Iluska85
30.12.2021

Perfektní! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Líbí se mi, jak jsou popsány i detaily té doby, jak lidé žili v Anglii ve 12. století. Děj má spád, je napínavý, do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah, i když malé podezření jsem měla i přesto nakonec překvapení...a co se týče vsazenho romantického příběhu, líbil se mi, takové odlehčení u kterého jsem se musela usmívat. Za mě paráda a vrhám se s nadšením na další díl ze série.

Awča
13.12.2021

K sérii jsem se dostala díky databázi knih a jsem tomu moc ráda.
Detektivní příběh zasazený do historický reálií se četl velmi dobře, jen tu a tam byly zdlouhavější pasáže, které, přiznám se, jsem občas přeskočila. Úplně moc mě neoslovila romantická linka.
Hlavní hrdinka byla mému srdci blízká, vlastně celá nesourodá trojice. Zajímavé byly věci kolem židovské komunity a její prospěšnosti králi (pokud tomu skutečně tak bylo).
Kniha se mi líbila, ale přeci jen o něco méně než knihy ze série Matthew Shardlake.

Allena24
10.11.2021

Audiokniha. Mně se poslech líbil (někdy až tak, že jsem šla dost pozdě spát). Těším se na pokračování.

Atlantis
06.11.2021

Hodně povedená záležitost. Vykladačka má vše, co mám u knihy rád - detektivka, napětí a historie. Ideální kombinace. Z celé knihy je navíc cítit, že jde o inteligentní čtení, nechybí fůra drobností a zajímavostí. Postavy jsou sympatické, věrohodné a potenciálních vrahů je tolik, že vás bude bavit odhalovat jednotlivé části hádanky. Hvězdu strhávám za občasné pomalé tempo, které zbytečně vytrhávalo ze čtení.