Vykladačka smrti

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4.2492

Dobrodružství lékařky Adélie 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Jota

Mistress of the Art of Death, 2007

Kniha Vykladačka smrti

Flegerče

Skvělý historický román.Cetla se velice dobře.Hezky psána, zajímavá a napínavá.

juleska
17.12.2020

Toto je letos první kniha, kterou jsem koupila někomu jako dárek pod stromeček, ale zaujala mě tak, že jsem si ji dřív přečetla sama. Já vím, ale co nadělám...

Asi bych ji úplně nedoporučila skalním fanouškům doby Jindřicha II. Platageneta a středověku obecně, protože obsahuje řadu momentů, kdy i mě, jako naprostého laika, trklo, že “tohle je v tý době trochu blbost”.

Pokud ale nejste na dobové reálie příliš citliví a chcete si odpočinout u napínavé detektivky, přečtěte si ji.

Bakana
19.11.2020

Váhala jsem mezi 3 a 4*, nakonec dávám 4, protože coby detektivka je to fakt povedená kniha. Napínavá, člověk neví hned po pár stránkách, kdo je vrah, a netuší, co se napříštích pár stránkách bude dít. (Tedy kromě té love story.)
Co se mi ale nelíbilo:
Poslouchala jsem jako audioknihu a namluvené to nebylo podle mého gusta. Doktorka měla být sebevědomá ženská s fortelem, ale zněla jako pipka co neví, která bije. Za to ale hodnocení nesnižuju, protože za to autorka nemůže.
Za co ale může jsou přemrštěně moderní náhledy Adelai na soudobou medicínu. Jako pardon, ale poučovat někoho ve 12. století o rizicích obezity?!? Nebo znát princip dezinfekce rukou, když v té době si ranhojiči ani nevyvařovali nástroje? A co medikamenty, které se v té době používaly, považovaly se za vzácné a vysoce účinné a o jejichž účinky se vůbec nepochybovalo (např. bezoár)? O těch v knize není ani zmínka.
A taky mi vadila ta očividná ateističnost hlavní postavy. V době vrcholného středověku něco naprosto neakceptovatelného. Náboženství (judismus, křesťanství, nebo islám, to je jedno) bylo v té době naprosto běžnou a nedílnou součástí života každého člověka. Takže za toto rozhodně u mě hvězda dolů.

feex8
05.11.2020

Kniha by u mňa bola normálne tak za 3* ale celkom dobrovoľne a bez mučenia priznávam, že som hviezdičku neobjektívne pridala kvôli tomu, že mi bola sympatická hlavná postava a celú dobu som sa bavila nad jej nedostatkom soft skills. Nemám rada umrnčané hlavné hrdinky a Adélia umrnčaná rozhodne nebola, vychutnávala som si jej pragmatizmus a rozhodnosť. Aj keď musím uznať, že nie všetky jej rozhodnutia boli úplne logické.

Neviem, akú dlhu životnosť by mala hlavná hrdinka reálne v 12. storočí, asi sa ani nebudem púšťať do podobných úvah. Knihu beriem ako oddychové, možno mierne prikrášlené čítanie, každopádne neľutujem čas, ktorý som nad ňou strávila.

mataj
20.10.2020

(audiokniha)
Kniha se mi vcelku líbila. Zajímaví zápletka, napínavý děj (teda aspoň většinou) i hezky vykreslená středověká atmosféra a postavení církve. Postavy mi byly taky docela sympatické, i když některé myšlenkové pochody Adélie bych si klidně nechala ujít. Myslím, že se časem pustím i do dalšího dílu, ale ten si asi radši přečtu (čtení audio bylo docela monotónní a moc se mi nelíbilo).

Bubo19
18.10.2020

Detektivka ze středověku - to byla pro mě premiéra. Ale musím říct, že povedená. Sice párkrát byl děj trošku zdlouhavý a objevila jsem i drobnou nepřesnost, ale kniha se mi četla dobře a zase jsem se dozvěděla něco nového. Už se chystám na další díl.

mi-380
01.10.2020

Audiokniha – tentokrát velká chyba. Přednes nudný, ani ukolébavka takhle dobře neuspává, větší drama dokáže navodit i automat v mé čtečce. Zatím po dvou hodinách utrpení stop, ale vrátím se, dobrodružné putování středověké ranhojičky a jejích blízkých bych si nerad nechal ujít.
x % (aktuálně 471 hodnotících s průměrem 84 %).

kamila5406
25.09.2020

Děj je dobře napsaný ale postavy mě vůbec nebavili