Vykladačka smrti

Vykladačka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/mid_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4 604 155

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death , 2007

camdy007
17.04.2020 4 z 5

Čtivá detektivka ze středověku. Dávám 4 hvězdy, protože tomu něco ještě chybelo, ale jinak pěkné čtení.

vikyna9
12.12.2019 5 z 5

Není co dodat. I přes nezáživný začátek, alespoň z mého pohledu, moc povedený a čtivý hystorický román.

Dandy1
26.10.2019 2 z 5

Nebylo to dobré ani jako detektivka ani jako historický román. Byla to moje první kniha od autorky a asi i poslední.

takana
26.08.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, detektivky moc nemusím, ale tato byla dobrá.

ken-zo
29.07.2019 4 z 5

Velmi se mi líbilo zasazení do středověké Cambridge a zajímavé historické reálie. Samotná zápletka byla dobře propracovaná, postavy uvěřitelné. Občas trochu nesrozumitelná skladba vět nebo rozvleklé líčení.

Pjater
16.06.2019 4 z 5

Knihu jsem měla dlouho doma a moc se mi do ní nechtělo. Chyba. Skvělá zápletka a děj odehrávající se ve středověku byl nesmírně napínavý. Hned jsem si objednala zbývající knihy.

kaja77
27.05.2019 5 z 5

Tato detektivka, situovaná do sředověku, pro mně byla opravdu zajímavé čtení. příběh měl všechno, tenkou linku love story, dramatickou zápletku, odpudivého padoucha, sympatickou Gyltu a Ulfa, sondu do života ve středověkém městě, života Židů, středověké mediciny ... dávku napětí (asi jsem zkažená zprávami čtením apod. ale nepocitovala jsem obdobné zděšení a znechucení jako čtenáři viz. komenty níže) za mně teda jednoznačně ano.

haki34
13.05.2019 4 z 5

!!!!možné SPOILERY !!!
(první komentář doplněn úvahami druhého dne - je vidět že kniha mi jen tak rychle nevyšuměla z hlavy :D)

Tak jsem s Adélií úspěšně rozluštila případ úchylného vraha dětí..a že to teda bylo napínavé !! ba co víc, pro mně, jako pro matku i docela těžké a kruté, autorka zvolila (nevím proč hned v prvním díle - snad aby upoutala lidi ???) obzvláště nechutnou formu zabíjení se zvráceným pozadím a nerozpakovala se to tam popsat... (napadá mě, kde brala inspiraci a zda je to takhle úplně v pořádku) nic moc před spaním a před obědem (asi jsem citlivá, no...)
Adélie je poněkud nevyspytatelná mladá žena - lékařka - patoložka, nebo spíše "soudní lékařka" z dnešního pohledu...a její další dobrodružství budou jistě taky zajímavé, a hned to druhé už čeká na polici...
což mě překvapilo - autorka tak po "martinovsku" zrušila jednu z hlavních postav - Simona z Neapole...to mi bylo líto a fakt jsem to nečekala...
Spojení Veroniky - tušila jsem hned od zmínky o vazbě žen na vraha a modřinách na jijích rukách.-..ale že to bude až tak zlé, jsem netušila..no, nejen v dnešní době číhá zvrácené zlo často v převleku...
Autorka nám taky přiblížila středověký život, nejen křesťanů, ale také židů...a také trochu "lízla" křižácké výpravy...
Konec vraha byl stylový, myslím že scénu napsala hezky..i když rodičům to děti nevrátí, aspoň je jistota, že tento už ubližovat nebude..
p.s. k tomuto dílu určitě nešlo připojit dovětek o tom, že žádnému zvířeti nebylo při natáčení ublíženo - nejsem zapálený ochránce zvířat, jen běžný člověk, který vnímá vše živé kolem, ale i tak mi byla rekonstrukce činu s prasetem (bohužel živým) krutě proti srsti...ale věřím, že ve středověku by to tak mohli udělat....

p.s.2 jakožto od fochu, nedalo mi hned vstupně nepozastavit se nad cévkováním - že jí tam ten rákos tak lehce vklouzl...i v dnešních silikonových dobách se ten gel s mesokainem celkem hodí....

p.s.3 (bo mi nějak ten drsný děj nedá spát) a jaksi ještě pořád uvažuji nad průběhem a zúčastněnými - co tedy znamenal Veroničin výstup v jeskyni ?? opravdu se bála, nebo to bylo jen divadlo ? bála se sama o sebe ? vždyť věděla co má následovat azjevně ji to i těšilo, takže ??? a Veronika a Ulf v boční jeskyni (budící dojem podpory a společné záchrany )? opět divadlo ? nebo o co jí šlo ? dvojí hra? no..nesrovnalostí by se našlo více..
taky mi není úplně jasné, když Adélie nemohla pitvat, jak našla škrábance na kostech, a poznala poranění orgánů ? (napadá mě jen takový rozpad těla, že bylo vidět hlouběji...)

...tak už nebudu dál pitvat já a zakončím citátem :

...."Paní, král.."jakýsi chlapík v královských barvách. "Táhni k čertu i s králem", sykla Adeline," já musím najít převora".Posel jí popadl v pase a vysadil na koně. A kůň klusal , posel s opratěmi v rukou běžel vedle něj."K čertu raději krále neposílej, paní", pokřikoval v běhu přátelsky, "on už v pekle stejně byl. "

čtivé, napínavé...a taky hodně nechutné...ale 4* si určitě zaslouží, a doufám že druhý díl bude s "obvyklejší" vraždou, uvítala bych něco klidného a hezkého a lá Agatha Christie :)
uvidíme, zda se přeci jen nerozvine více vztah Adeline a Rowleyho...

Venny345
30.04.2019 4 z 5

Na počátku příběhu jsem vůbec nevěděla, která bije. Doufám, že nejsem jediná, kdo měl zmatek ve všech postavách? :)
Každopádně ihned po prokousání se začátkem, přišel zlom, na který jsem již netrpělivě čekala. Tento zlom mi zaručil potěšení z knížky až do konce.
Středověká Cambridge byla výborně popsaná a připadala jsem si jako bych tam žila. A co zápletka? Výborný nápad, ale zároveň jsem měla pořádný strach. Když potom přišlo rozuzlení, tak jsem napětím, kdo bude vrah, málem praskla.
Celkově tedy knihu hodnotím velmi pozitivně a přečtu si pokračování.
A pokud vám na začátku přijde nesrozumitelná, tak zkuste ještě chvíli počkat, vše se brzy vyjasní, jako slunce zpoza mraků. :)

alexis818
01.04.2019 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu těšila,ale tak nějak to navyšlo.Bohužel mi nesedl autorčin styl psaní,přišlo mi to takové zdlouhavé i když poslední třetina knihy byla super.Nelituji,že jsem ji četla,protože historii mám ráda,ale další díly už vyhledávat nebudu.

Alma-Nacida
13.02.2019

Tak nevím, mně se z toho dělalo poněkud šoufl. Asi to není tak špatná kniha, ale drtilo mě, že oběti musí být právě děti a různé detaily z vražd prostě nedávám.

EvikLu
17.01.2019

Přečetla jsem všechny díly, od této autorky. Děj byl ve všech knihách napínavý s pomaleji plynoucími kapitolami.

Ze začátku mi dělalo potíže vyznat se v takovém množství lidí a kdo je kdo. Nakonec to tak obtížné nebylo a jen co jsem dočetla první díl upalovala jsem do knihkupectví pro další. Opravdu mě to pohltilo a cel, dej byl vymyšlený do detailů. Zapomněla jsem i na děj, který se zdá být vedlejší, ale ve skutečnosti není a to kdy na konci tohoto dílu uprchne vrah, který to všechno vymyslel. O to lepší je poslední díl, kde se všechno rozuzlí.

Každá kniha má tedy svůj vlastní příběh a další obtíže, které je potřeba vyřešit. A ne vždy to jde snadno. Mám ráda ženské hrdinky, protože mi někdy přijde že je snadnější psát za muže.

Opravdu mě zaujala doba do které je příběh zasazený a bavilo mě si představovat místa podle popisu nebo i mapky (pokud si to nepletu s jinou knihou). Snažím se objevovat i jiné žánry než mé oblíbené fantasy.

Ctenar1202
01.01.2019 5 z 5

Povedeny historicky roman. Zacatek lehce narocnejsi nez si clovek udelal prehled kdo s kym a jaka postava je kdo, ale pak uz se to cetlo samo. Od poloviny knihy jsem se nemohla odtrhnout. Popis vrazdeni byl teda mazec, ale o tom ta kniha byla. A zaverbyl napsany tak poutave, ze jsem si opez googlila podrobnosti o Tomasi Becketovi...

Velice povedena kniha. A celaji me od autorky dalsi tri. Tesim se.

Peslik
01.12.2018

Na tuto knihu jsem dostala typ a stále přemýšlím zda byl dobrý nebo ne. Jako kniha nebyla špatná, ale... Možná to bylo tím, že jsme ji četla v elektronické verzi, nevím. Byla na mě asi moc zdlouhavá a dopadení viníka takové mdlé. Po přečtení asi 100 stran jsem si řekla, že knize dám ještě týden a taky se tak stalo, že bych byla uchvácena se říct nedá. Další díl nechám na někdy příště.

xreni
27.11.2018 5 z 5

Moc pekny roman s dobrou zapletkou.

Lady Jane
12.11.2018 5 z 5

Tuhle knihu zapomněl jednoho večera někdo z hostů v baru, kde jsem pracovala a jelikož si ji nikdo nevyzvedl, vzala jsem si ji a pustila se do čtení...dotyčnému jsem dodnes nesmírně vděčná, protože vyprávění příběhu lékařky Adélie mě naprosto uchvátilo...díky této knize jsem následně propadla četbě historických detektivních románů... styl psaní paní Franklinové mi bez výhrad "sedl" a následně jsem přečetla všechno,co napsala...s Adélií jsem se těžko loučila a asi nejvíc ze všeho mě mrzí, že autorka tak úžasných historických příběhů už bohužel nežije...mohu jen vzkázat aspoň vřelé díky za překrásné čtenářské zážitky :)

Ulala
25.09.2018 5 z 5

Zaujal mně název knihy a dlouho jsem odkládala její čtení. Byla jsem zvědavá co z příběhu vyleze a na konec mile překvapená. Detektivky mám ráda a zejména ty historické. Už jednou jsem psala, že v nich nehodnotím historickou věrohodnost i když ta je vždy bonusem navíc. Propojení italského systému vzdělání a faktů, které nechvalně provázejí historii židovské komunity (vraždy malých dětí) v celé řadě zemí, je docela zajímavé. Některé nepřesnosti a občasný diletantský přístup se dá přehlédnout. Docela mně nadchlo, že je to první kniha série a doufám, že další budou pouze lepší.

ferda16
20.09.2018 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Četla jsem ji na doporučení a už ji mám ve své knihovně :) Nazvala bych ji historicko-romantickou detektivkou s prvky thrilleru. Příběh vás po několika stránkách strhne a nepustí. Fandím knížkám, kde má hlavní roli žena (dívka) :-)))) !

jaroiva
03.09.2018 5 z 5

Hodně povedená historická detektivka s prvky thrilleru. Bavila mě od počátku.
Nedoporučuji číst matkám malých dětí. Všem ostatním vřele doporučuji. Má to všechno, co od dobré detektivky očekávám.

Modrina
30.08.2018 4 z 5

Poměrně dlouho jsem se nemohla pořádně začíst, ale pak jsem naopak od knížky nechtěla odejít. Postava Adélie byla opravdu trochu nereálná, ale až budu chtít tvrdou realitu, přečtu si literaturu faktu, nikoli román. Já jsem byla vcelku spokojena a další Adéliin příběh si ráda přečtu.