Když vyleze pavouk

Komisař Adamsberg opět řeší zvláštní záhadu. Série úmrtí na první pohled nebudí podezření, že by se mohlo jednat o zločin, natolik je modus operandi podivný a prakticky neproveditelný. Ale Adamsberg za sérií úmrtí něco nejasně tuší, nevzdává se a řídí se svým příznačným mlhavým instinktem. Musí však čelit nedůvěřivosti svých kolegů a především odporu toho nejbližšího, vševěda a logického analytika majora Danglarda, který má tentokrát vůči Adamsbergovým postupům i jiné výhrady, než u něj bývá obvyklé. Vyšetřování Adamsberga zavede do poválečného sirotčince na jihu Francie, ke středověkým poustevnicím, holubům a starodávným holubníkům – a vše je prazvláštně propojeno smrtícími pavouky. Jako obvykle si přijdou na své nejen luštitelé záhad, ale i milovníci dobře psané literatury či historických reálií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368706/kdyz-vyleze-pavouk-qXv-368706.jpg 4.533

Komisař Adamsberg 11.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

Quand sort la recluse, 2017

Kniha Když vyleze pavouk

andrii24
30.08.2020

... nese s sebou zanícené tajemství. Utkal hrubý zločin. Dům pavučin. Tak jej strhni, setni zánětlivý stín. Zasíťovaný labyrint.

Vesper001
04.08.2020

Můj oblíbený zasněný komisař a jeho různorodá parta pátrají tentokrát po pavoučím vrahovi, děsivých reclusách a o tom, proč se někteří lidé pohřbívají za živa. Moc mě baví zápletky, sahající hluboko do minulosti a historie, o které často slyším poprvé – čtenáře jako já vystihuje označení „chudáček blbeček“ a jsou snem každého autora detektivek, protože ničemu nerozumí, ale přesto sledují děj s napjatým zájmem. ;)

soukroma
10.02.2020

Tentokrát do knihy autorka dostala víc témat, než jindy, až moc: hlavně víc typů zločinů minulých i současných, včetně velmi hnusných, které spíš vídáme u moderních thrillerů.
A. (Adamsberg) hned na začátku levou zadní vyřeší případ, s nímž si jeho celý tým neví rady, a proto ho museli povolat z dovolené z Islandu. Vzápětí potají vyřeší nejen případ týkající se člena týmu, současně tím vyřeší případ nebezpečného úchyla trápícího jiný pařížský okrsek. A intenzivně se začne zbývat zajímavým hlavním tématem - pavoukem typu reclusa. Tohle téma bylo velmi zajímavé, včetně jeho rozšířené verze v závěru románu. Ale celé rozuzlení, odhalení vraha a způsobu provedení zločinů mi tentokrát moc nesedělo, takové kolumbovské (ostatně na zámořské výpravy se vydává A. s celým týmem, který je jinak překvapivě nedotčen znalostmi o Magalhãesovi, proto stále končili v zátokách a zálivech, neš objevili konečně průliv).
Proto celkově výjimečně jen 90%.
Přečetla jsem krátce za sebou tři zatím poslední detektivky série, nejvíc se mi líbila Kavalkáda mrtvých, o něco méně V mrazivých časech a pavouk ještě méně... Poněkud mne roztrpčuje i rozkol mezi A. a Danglarem, minule to začalo, teď se to posílilo - ovšem se zřejmými, byť ne(v)hodnými důvody na straně majorově.

Pozn.: A./autorka přizvali k řešení případu také jednoho z evangelistů druhé série.

(Překladatel měl nevděčnou úlohu při vymýšlení titulu, neboť v originále si autorka skvěle pohrála s dvojznačností pojmu reclusa - a v češtině to tedy rozhodně není ono.)

mol378
13.01.2020

Klasický složitý roztěkaný imaginativní Adamsberg. Jaká hlavní postava, taková kniha. Zdá se mi, že Vargas píše stále složitější a propracovanější příběhy a i že i přes spoustu odboček a skoro nepostřehnutelných drobností dbá na to, aby se čtenář chytal a mohl sledovat myšlenky vyšetřovatele a dobrat se spolu s ním nebo i dříve rozuzlení. K tomu se dozví spoustu zajímavých reálií, pobaví se postavami kriminálního týmu a oprávněně zhnusí nad příčinou vyšetřovaných zločinů. Protože vraha si v tomto případě stvořili sami zavraždění. Čtěte zvolna a vychutnávejte si.

iveta3689
26.08.2019

Propojeni jednotlivych udalosti a postav mi prislo trochu krkolomne a obcas nedavalo smysl. Konec byl prekombinovany a celou knihu jsem se nemohla poradne zacist. Ale nebylo to vylozene spatne, docetla jsem. Jen to bude jedna z tech zapomenutelnych knih.

Avinea
03.07.2019

První kniha, kterou jsem od této autorky četla. Hned v úvodu mě překvapilo, že dva kriminální případy, z nichž každý by stačil na jednu knihu, spisovatelka přidává jen jakoby bokem vedle hlavní zápletky. To se tak často nestává a je vidět, že o nápady a inspiraci nemá nouzi. Kniha se mi četla výborně. Celý policejní tým byl vykreslen věrohodně a víceméně sympaticky. Do vkusu se mi kniha trefila i tím, že tam byly odporné věci popsány decentně a ne naturalisticky. Velmi dobrá krimi, doporučuji ke čtení.

jarin58
19.02.2019

Zvláštní styl psaní,někomu nemusí sedět.I námět neobvyklý,další knihy s Adamsbergem si určitě přečtu.

mysa.cek
03.01.2019

Skvelá kniha, ako každá od Fred Vargas. Sympatické postavičky z parížskej kriminálky, a parádny príbeh, zápletka, rozuzlenie, ktoré má zakaždým nejaké zaujímavé historické pozadie. A úplne najviac sa mi páči, že sa zaobíde bez nechutných, perverzných, brutálnych vrážd, typických pre severské kriminálky...
Jediná vec, čo mi trošku prekáža v tejto konkrétnej knihe je, že postava vraha je pre mňa tentokrát málo uveriteľná..