Kruté časy

Kruté časy obálka knihy
Mé hodnocení:

Step v mrazu a sněhu, tak ještě Mongolsko neznáme: Ian Manook navázal na úspěšný thriller, který se četl po celém světě. Jeho nová kniha přivádí už známé postavy – mezi nimiž nechybí komisař Jerúldelger, jeho kolegyně Ojún a částečně utajená milenka Solongo, ale také sympatický kluk Gantulga – do čerstvých, jistěže nečekaných, napínavých a nebezpečných situací. I v tomto díle děj osvěžují přesné popisy asijské stepi, tentokrát v zimní variantě, a vyšetřování se odehrává na pozadí politických intrik a korupce, v zemi, jež se pomalu vypořádá s dědictvím minulosti, kde krásné scenérie kazí silné znečištění a vstřícní a milí jsou především ti, kdo žijí v krutých a nuzných podmínkách. Podíváme se i do Ruska a do Číny a dokonce i do Francie… a s Jerúldelgerem sice budeme mrznout v minus třiceti, ale zase si pochutnáme na nových krajových specialitách. Snad svůj bezmocný vztek s pomocí mnichů a krásné Solongo dokáže zvládnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346962/krute-casy-TRX-346962.jpg 4.136

Komisař Jerúldelger 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Kniha Zlín

Les Temps sauvages, 2015

Kniha Kruté časy

Aghatte

Za mě tedy ne.
Asi už nejsem schopna trávit všechen ten hnus.
Prostředí nezvyklé a naprosto neznámé, jako z Marsu ( proto jsem si knihu půjčila, abych si rozšířila obzory ). Hlavní postavy narušené, překombinovaný příběh, prostě už stárnu. Nebaví mě číst o tom, jak jsou lidé hnusní. Jak je pácháno násilí na ženách a dětech, nepobírám.
Ale věřím, že čtenáře si to najde, a autor je velmi nadaný, píše dobře.

kástečkou

Setkání s postavami z Jerúldelgera bylo podobně mrazivé a asi ještě o něco víc nekompromisní. Opět četba jedním dechem!

orinka3
18.08.2019

Přiznávám, že v tomto případě se v knize ztrácím. Příliš mnoho nových postav, i prostředí se prudce mění a najít navazující nit je pro mě dost nesnadné. Přesto se mi líbí autorův styl, setkání s mongolskými tradicemi, záhadami i národním jídlem. To všecko rámuje obraz současného Mongolska, kde bych takové zločiny určitě nečekala.

Česneksmedem
11.12.2018

„Koně poznáš v horách,
přítele v nouzi.“
Mongolské přísloví

Spoiler
Hlavní hrdina Jerúldelger (kterého jsem si překřtil na „Džegra“) je slušný samorost. Má kolem sebe partičku, která je také mimo průměrné stádo. Celé je to zasazeno do zmrzlého Mongolska a částečně i Ruska, takže se například dozvíte, že hlavnímu městu prvního státu Ulánbátar říkají Utánbátar, což znamená začouzené město. V Rusku je pak řeč o Krasnokamensku (Rudý kámen), kde je uran úplně všude a kde je prý průměrný věk při úmrtí 42 let (nevím, nezkoumal jsem). Město bylo založeno v roce 1968.
V Mongolsku se hlavní hrdina ládoval hlavně chušúrem a taštičkami búdzů. Chušúr je placka plněná masem, a to hlavně skopovým.
Dalším zajímavým slovem v knize je chajčice, což je jačí samice. Občas tam padají z nebe.
Mimo toho, že je to detektivka z prostředí pro nás rozhodně málo známého, tak další málo vídané jsou názvy kapitol, které odpovídají části poslední věty v kapitole. To obnáší i to, že název kapitoly je vzhledem k jejímu obsahu jaksi zcela mimo.
Jinak dobré počtení.

kuruteku
13.04.2018

Furt mi vrtá hlavou, do jaké míry fikce a do jaké realita. Které reálie odpovídají a které ne. V době Skripala a Litviněnka obzvlášť. V době mongolských (a severokorejských) dělnic pracujících v uzavřených dílnách také. Ještěže ty pohádky pro dospělé končí dobře, akorát jizev je více. A tak se těším na další díly.

hs777
22.03.2018

Povedené pokračování svérázného neotesaného komisaře Jerúldelgera (který nemůže nepřipomínat Harryho Hola) a jeho zvláštního, ale zábavného týmu. V ukrutných mrazech se snaží propojit a vyřešit zdánlivě nesouvisejí zločiny, odhalit politické intriky a korupci a to nejen v Mongolsku. Jen tak mimochodem se navíc dozvíte mnoho z tamních zvyklostí a hlavně specialit z mongolské kuchyně. Oproti prvnímu dílu je potřeba víc se soustředit, protože zápletek, mongolských jmen a zeměpisných míst je víc než dost.

V28
06.03.2018

Opět skvělé. Kruté časy nastanou každému, kdo se nebude chtít vyzpovídat Jerúlgelderovi nebo si dokonce bude zahrávat s Ojún. Čtivé i zajímavé od první do poslední stránky. Až je mi líto, jak rychle jsem druhý díl přečetl. Nitky případu se tentokrát rozeběhnou nejen po Mongolsku, ale zaběhnou i do Ruska a Francie. Stejně jako v první knize, jsou stránky plné akce, napětí i popisů místní kultury a zvyků. Překvapivě se během vyšetřování dokonce najde čas na pár argentinských filmových tipů (což jsem uvítal). Výslechové metody drsného mongolského komisaře, mi stejně jako celá jeho partička a neméně drsné Mongolsko budou chybět....snad se brzy dočkáme pokračování.

janinca
05.01.2018

Jsem opět nadšena, už se těším na další díl.