Jerúldelger

Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou případů plných krutosti a násilí. Pátrání se odehrává v mongolských stepích, ale zejména v hlavním městě Ulánbátaru, a autor nás při něm provádí krásnou a drsnou přírodu, připomíná mnohé dávné tradice, ale také bez příkras ukazuje dnešní Mongolsko: upozorňuje na problémy, které si země nese z minulosti, vztahy s Ruskem a pozůstatky sovětského režimu, napjaté kontakty s Čínou, korupci, bídu, nebezpečí nacionalistických a nacistických bojůvek. Jedny lákají nejmodernější technologické přístroje, motoristická a sportovní výstroj, druzí se snaží zůstat v sepětí s minulostí a udržet si duchovní bohatství předků: mniši, kočovníci, tajemní stepní jezdci a divocí koně měří síly se zkorumpovanými policisty, bohatou smetánkou, zpupnými motorkáři, mazanými překupníky, prostitutkami nebo s ubohou komunitou přežívající v městské kanalizaci. Jerúldelger ovšem zároveň musí vyřešit i různé soukromé záležitosti a je načase uspořádat si osobní život…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/280835/jeruldelger-cCg-280835.png 4.281

Komisař Jerúldelger 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Kniha Zlín

Yeruldelgger, 2013

Kniha Jerúldelger

PetK
15.11.2019

První půlka mě bavila, především díky tomu, že jsem mohla trochu víc poznat Mongolsko, jeho současnost i historii, a googlila jsem si spoustu zajímavostí. Od začátku mě teda trochu zarazila míra hnusoby zločinů, ale ok. Vtipné bylo, jak se tam pořád všichni fackovali ("Vy se neboxujete ? Ne , my se prosím fackujeme."). :-)
No a pak přišla druhá půlka. Jako takhle: pamatujete si na seriál Opičí král? Tak nějak to na mě působilo. Jako když se Východňáci zuby nehty snaží udělat něco Zápaďáckého. Místy to bylo až úsměvné, naivní a ani zápletka mi nějak nedržela pohromadě, jednání postav v různých situacích bylo vykonstruované... Že je hlavní hrdina superman, to už holt asi chybět nemohlo. Drsňákovy obraty typu "Přestaňte lkát nad svým osudem"! můžeme i nemusíme přičítat překladateli. Konec jsem už tak nějak jen rychle dočítala, abych to nemusela odložit.
Kolem a kolem - Mongolsko je jistě zajímavá země s pohnutým osudem. A i když to napsal Francouz (sic!), tohle bylo takové nějaké splácané a urputné.

radusak9806-1
11.11.2019

Jsem spokojená, má to spád. Sice je tu další hrdina co je vlastně superman (i kryptonit je tu odhalen). Narozdíl od Satori ale přece jen je Jerúldelger daleko uchopitelnější a uvěřitelnější. Jako oddechovka to prostě skvěle poslouží.

Sandalkar
27.05.2019

Velmi povedená detektivka s parádním popisem krajiny a mentality Mongolska. Velmi mě oslovil popis fungování dnešní mongolské společnosti a problémů, se kterými se potýkají (stahování lidí za "lepším" do měst, skupování země investory, ztráta národní identity...). I my míříme tímto směrem.... snad ale ještě není pozdě.
Detektivní linie knihy hezká, ikdyž člověk tak nějak tuší, jak by to mohlo dopadnout a není překvapený. Scény naturalistické ale uvěřitelné. Knížka bude mít v mé knihovně čestné místo.

orinka3
19.05.2019

O Mongolsku jsem dosud mívala představu asi takovou: plochá země, která není vůbec zajímavá, Mongolové žijí buď v jurtách, anebo v Úlanbátaru, kde živoří. Přírodu že tvoří nehostinné pouště, nějaká řeka je tam asi taky a ještě mají toho červa, Olgoj Chorchoje. Jo - a chlapi pořádají závody na koních......Už kvůli špatným znalostem je jedině správně, že jsem v knihovně vyhrabala tuhle detektivku. S mimořádně ošklivým obalem. Na záložce mě totiž upoutala anotace. A hle! Z knihy jsem získala na Mongolsko docela jiný pohled. Překvapilo mě, že detektivové pracují v kanceláři, mají k ruce moderní techniku, lékaři mají k dispozici laboratoře a vůbec se jedná o civilizovanou zemi. Jerúldelger je tu vylíčen jako tvrdý chlap, který trpí tragédií ve vlastní rodině. Tím spíš ho zasahuje případ, který řeší. A ten se pěkně zamotává. Vidíme, že v Mongolsku, stejně jako všude jinde, bují korupce, systém kmotrů, nedotknutelných a likvidace nepohodlných. Detektiv je na stopě organizovanému zločinu. Korejci a Číňané se chovají jako nadlidi, do toho ještě mongolští náckové. Podsvětí, drogy, pekelné podzemí Úlánbátaru s horkovodem. Až skoro do konce jsem četla s chutí. Jenže pak mi začal ten detektiv připadat spíš jako bájný mstitel, který kosí nepřátele nalevo napravo a s ničím se nemaže. Scéna, kdy zachraňuje děvčátka ze spárů vesnického zlosyna a přesvědčuje jejich rodiče k revoltě, mi připadá tak trochu jako z ochotnického divadla. Stará žena (jedna z kuchařek) mu vypráví tak vzletným stylem, že bych ho u nevzdělané, upracované prosté paní rozhodně nečekala. No, a závěrečná kapitolka, kdy dochází ke konečnému zúčtování s Erdenbatem, tak to je fakt něco. Je to přepjaté - aspoň tak mi to připadá. Proto hvězdička dolů. I tak je to přínosná četba, protože kromě cestopisů po Mongolsku té beletrie moc není.

Rihatama
13.04.2019

Dokonalé! Když jsem narazila na mongolskou detektivku, věděla jsem, že ji musím mít. Ne tak pro žánr, jako pro zvolené prostředí. Reálie Mongolska už tak trochu znám, tak uvidím, jak se s tím ten Francouz popral, říkala jsem si. A musím se opakovat. Dokonalé! Manoukian nejenže výborně zná Mongolsko, jeho širé stepy i temná ulánbátarská zákoutí, ale i Mongoly a jejich historii, zvyky, obavy, předsudky, animozity... a nezapomíná do tohoto koktejlu namíchat i pořádnou dávku mysticismu a šamanismu. Ne, není to Hůlové Babička, ale hlavně krimi příběh. Na své si tak jistě přijde i milovník detektivek.

Danago
05.04.2019

Je to asi hlavně román. Máme tady vyšetřovatele i zločin. Ale hlavně se tu řeší mezilidské vztahy na všech úrovních. Příběh se odehrává v Mongolsku a tam jsou některé vztahy dost jiné. Celkově je kniha úplně jiná , velice vybočuje z řady. Dozvěděla jsem se tam docela dost zajímavostí o Mongolsku o jeho kultuře, historii i současnosti. Hodně s toho mě dost překvapilo. Knížka je tak trochu jak na houpačce chvílemi mě bavila moc , ale byla tam místa která jsem tak nějak přetrpěla. Celkově rozhodně stála za přečtení.

Kattulli
18.03.2018

K této knize jsem se dostala náhodou. Než jsem ji začala číst, nevěděla jsem, o co jde a tudíž jsem nebyla zatížena žádným očekáváním.
Kniha obsahuje několik témat. Částečně se jedná o krimi, což běžně nečtu. Možná i z toho důvodu na mě byla kniha docela hodně drsná - vraždění, mučení, znásilňování, život v podsvětí, podvody, ...
Dalším tématem je psychologie člověka, který je zničen smrtí své dcery. Jeho zloba, zatrpklost, cyničnost. V pozdější části knihy pak jeho návrat k učení, které znal z mládí, vyrovnání se s tragédiemi a jasné a emocemi nezatížené další jednání. V rámci tohoto tématu zaznívají také určité (vždy aktuální) moudrosti.
Poslední téma bych pak nazvala kulturně-historické. Dozvídáme se o současném životě a situaci v Mongolsku, o vztazích Mongolska k ostatním zemím. Dozvídáme se o pěkné, ale také o tragické historii této země. Dozvídáme se také o mongolských zvycích a tradicích, které dnes čelí tendencím k zániku. Můžeme si živě představit nespoutanou mongolskou přírodu, která je pro hlavní postavu znakem svobody. Tato linie knihy mě inspiruje k návštěvě této země. A nebo zatím alespoň k jejímu prozkoumání přes "Google maps".
Poslední popsané (kulturně-historické) téma pro mě bylo z celé knihy nejzajímavější a nejvíce obohacující. Bylo pro mě také velmi nové. V knize si lze najít mnoho spojitostí se současnou situací odehrávající se v naší zemi a jejím okolí. Jednotlivec se zde může poučit. Pro ukázku: "Strach se živí ohněm tvé nevědomosti." Za to a také za seznámení se s Mongolskem této knize děkuji.

V28
04.03.2018

Mongolský Harry Hole - Jerúldelger, který sice netrpí alkoholovou a drogovou závislostí, ale jinak se chová k autoritám i podezřelým naprosto stejně. Bez zbytečných řečí si jde tvrdě za svým, v zemi, ve které to vlastně ani jinak nejde. Výrazně mu k tomu pomáhá velmi povedená partička vyšetřovatelů, které si rychle oblíbíte : Ojún, Solongo a nakonec Gantulga bez kterého by to prostě nešlo, hlavně díky nim se v knize najdou i velmi vtipná místa. Už delší dobu jsem tak dobrou krimi nečetl. Od začátku do konce perfektní - čtivé, místy brutální, drsné prostředí i zajímavé stránky z historie a tradic Mongolska. Mohu jen doporučit.

detektivky Mongolsko

Patrick Manoukian