Jerúldelger

Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou případů plných krutosti a násilí. Pátrání se odehrává v mongolských stepích, ale zejména v hlavním městě Ulánbátaru, a autor nás při něm provádí krásnou a drsnou přírodu, připomíná mnohé dávné tradice, ale také bez příkras ukazuje dnešní Mongolsko: upozorňuje na problémy, které si země nese z minulosti, vztahy s Ruskem a pozůstatky sovětského režimu, napjaté kontakty s Čínou, korupci, bídu, nebezpečí nacionalistických a nacistických bojůvek. Jedny lákají nejmodernější technologické přístroje, motoristická a sportovní výstroj, druzí se snaží zůstat v sepětí s minulostí a udržet si duchovní bohatství předků: mniši, kočovníci, tajemní stepní jezdci a divocí koně měří síly se zkorumpovanými policisty, bohatou smetánkou, zpupnými motorkáři, mazanými překupníky, prostitutkami nebo s ubohou komunitou přežívající v městské kanalizaci. Jerúldelger ovšem zároveň musí vyřešit i různé soukromé záležitosti a je načase uspořádat si osobní život…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280835/jeruldelger-cCg-280835.png 4.194

Komisař Jerúldelger 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Kniha Zlín

Yeruldelgger, 2013

Kniha Jerúldelger

alkazemka

No ty brďo! Mongolská detektivka! Respektive detektivka, co se odehrává v Mongolsku. Kdo by to byl řekl? To jsem si prostě musela přečíst!A že to ale bylo pěkně drsné počtení. S několika vraždami, násilím, zradami, ale i propletenými osudy, odvahou, čestností a ctí.
A ačkoliv nám jsou mongolské reálie poněkud vzdálené, tak základní životní principy, či pravdy se nemění napříč veškerým časoprostorem. Ne vždycky mi sice bylo všechno srozumitelné na první dobrou (jak by taky mohlo v knížce, kde se hlavní hrdina jmenuje Jerúldelger, žije v jurtě a jí chúšúry), ale celé to je napsané tak nějak... že se nechce přestat a navíc při čtení dostanete chuť na mongolskou specialitu, slaný čaj s máslem....

"Výhoda Ulánbátaru je, že provoz je natolik zmatený, že když sledujete z auta chodce, jiné řidiče už svým podivným způsobem jízdy rozhodně nijak významně nerozčílíte."

kástečkou

Kniha mne doslova pohltila, četla jsem a četla...Cesta vlakem z Brna do Plzně loni, několik hodin klidu a četby. Kromě samotného příběhu jsem nasála místní atmosféru a dozvěděla se spoustu drobností z běžného života v Mongolsku (jídlo, tradice, komunikace). Knihu jsem koupila ve spěchu v obchůdku na nádraží zcela bez očekávání, něco mne k ní jen intuitivně přilákalo...a bylo to osudové! Od doby, co jsem ji přečetla, jsem ji už "vnutila" dalším třem lidem, a všichni byli nadšení. V moři kriminálek z prostředí severu nebo USA je tohle prostě jedinečné!

LutherKing

Originální příběh a krásné reálie drsného Mongolska.

rezzba
06.12.2020

Na knihu jsem narazil náhodně, protože jsem nevěděl co je název knihy a kdo spisovatel a pak jsem byl zvědav na Mongolsko. Popisky tipu bestseller roku tomu se už směji a 5* recenzí typu, přečetla jsem jedním dechem taky. To by musel mít Nesbo a nůž hvězdiček tak 20. No a to bylo vše. Obrovské zklamání. Nebudu psát SPOILER protože tam ani žádný být nemůže. Když ze 7 postav jsou 3 kladné tak kdo je ten špatný pochopí i pinpongový míček. Naprosto fádní příběh, milionkrát napsán nebo zfilmován, ani jeden příběhový zlom, překvapení, nic. Dle chování postav a "krimi příběhu" bych to tipl tak na céčkový film v USA. No hlavní hrdina, jehož jméno nelze ani vyslovit natož zapamatovat, to bylo opravdu už moc silná káva. Začne tím, že nechá vykopat mrtvolu dítěte děti.Že kupodivu nebyl alkoholik ok, ale pochopitelně musel o někoho přijít že, klasika. Nevyšetřil vůbec nic, vše náhoda a jediný co uměl bylo mlátit rukama do stolu, vyhrožovat zbraní, zabitím nebo zlomením ruky. Od začátku do konce knihy. Jediného svědka, kterého má ... domyslete sami. Pak další osoby, jedna osoba svojí tupostí je znásilněna x muži,pomočena,pozvracena,zmlácena a ona se směje a dává vtípky. Hmmm. Moc naprosto nesmyslného chování. Pak nějaký kluk, dítě, půl života v jurtě na poli a půl v teplojemu a když začne vyprávět dialogy tak v tu chvíli v hlavě nemáte dítě, ale tak 30ti letého chlapa. Dialogy vůbec v knize jako kdyby nesedí postavám, prostě by tak nemluvili podle popisu,viz kuchařka. No a tak bych mohl pokračovat dál. 510 stran,ufff. Hvězda za Mongolsko. Druhou knihu nedám ani omylem.

Jirka0604
01.12.2020

Tuhle knížku jsem musel přečíst, když mám teď v rodině sympatickou a pěknou Mongolku. Spoustu věcí jsem znal z jejího nadšeného vyprávění o této zemi a další jsem se dozvěděl zde. Kniha se mi líbila, četla se dobře, byla napínavá. Jen mi vadila přílišná akčnost některých částí. Zarazilo mě i drsné chování mezi různě postavenými policisty nebo k dalším osobám. Snad je v Mongolsku více laskavých lidí i v Ulánbátaru, který nese znaky přeplněné metropole se svými zápory, než zde se objevující spíše na venkově. Zajímavý je také vzrůstající vliv Číny a Koreje. Ruský vliv je vidět spíše v pozůstatcích po době Sovětského svazu s nenapravitelnými škodami na morálce a starých zvycích. Země je to ale jistě krásná, kniha láká k jejímu navštívení a poznání tradičního života v jurtách a přírodě.

1T0S_
17.11.2020

Najít v současné době originální detektivku, to je docela oříšek. Jerúldelger proto příjemně překvapil. Kniha sice není příliš realistická, ale má jiné přednosti. Tou největší je rozhodně prostředí Mongolska, se kterým jsem se snad ještě v žádné knize nesetkal. A musím říci, že si s ním Manook poradil velice dobře, a to jak s vykreslováním krajiny a přírody, tak s popisem obyvatel a zvyklostí.
Zápletka je povedená, jen škoda, že se místy spoléhá na náhodu a její vyústění šlo odhadnout poměrně brzy. Ani po tom však román nenudil, protože partička vyšetřovatelů v čele s mírně psychopatickým komisařem Jerúldelgerem dokázala zaujmout. Skvělé oddechové čtení.

flare
14.06.2020

Zacatek docela zamotany,ovsem od pulky to slo,obsahove,trochu z kopce..zkratka,cetl jsem lepsi detektivky...ovsem,popis Mongolska,byl pestry...

PetK
15.11.2019

První půlka mě bavila, především díky tomu, že jsem mohla trochu víc poznat Mongolsko, jeho současnost i historii, a googlila jsem si spoustu zajímavostí. Od začátku mě teda trochu zarazila míra hnusoby zločinů, ale ok. Vtipné bylo, jak se tam pořád všichni fackovali ("Vy se neboxujete? Ne, my se prosím fackujeme."). :-)
No a pak přišla druhá půlka. Jako takhle: pamatujete si na seriál Opičí král? Tak nějak to na mě působilo. Jako když se Východňáci zuby nehty snaží udělat něco Zápaďáckého. Místy to bylo až úsměvné, naivní a ani zápletka mi nějak nedržela pohromadě, jednání postav v různých situacích bylo vykonstruované... Že je hlavní hrdina superman, to už holt asi chybět nemohlo. Drsňákovy obraty typu "Přestaňte lkát nad svým osudem!" můžeme i nemusíme přičítat překladateli. Konec jsem už tak nějak jen rychle dočítala, abych to nemusela odložit.
Kolem a kolem - Mongolsko je jistě zajímavá země s pohnutým osudem. A i když to napsal Francouz (sic!), tohle bylo takové nějaké splácané a urputné.

detektivky Mongolsko

Patrick Manoukian