Bretaňský příliv

Komisař Dupin nechtěl už nikdy vyšetřovat na moři. Nicméně tento nový případ ho nutí vydat se až před poslední výběžky západního pobřeží Bretaně. Na svérázný ostrov de Sein, na němž žije víc králíků než lidí a kdysi ho obývaly mocné čarodějnice. Před úchvatnou kulisou, mezi ostrovy Molene a Ouessant a zátokou Douarnenez, vyšetřují komisař a jeho inspektoři záhadný případ, který je donutí překročit vlastní hranice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350603/bretansky-priliv-HMz-350603.jpg 4.135

Případy komisaře Dupina (5.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Bretonische Flut (2016)

Kniha Bretaňský příliv

LutherKing

Jako vždycky hezký čtení

niknikita

Bretaň, tajemná a drsná, země pověstí a mýtů, země, která bude napořád v mém srdci
Proto jsem sáhla po knize, plné bájných příběhů a majáků, které jsou jednou z mála jistot, pro odvážné obyvatele nejnebezpečnějšího pobřeží Evropy.
Tak mi nijak nevadí, že kriminální zápletka je v tomto příběhu tak trochu stranou, ačkoliv jde o závažné téma naší doby.
Přesně tohle jsem čekala a taky dostala a kdo touží poznat atmosféru Bretaně, tomu vřele doporučuji.

Modrina

Skvělé! A ten dotek mysteriózna byl taky moc pěkný. Pan komisař mě baví čím dál víc. Ovšem kde seženu to ragú z humra... :)

Vojslava

Ano, ano, ano, Bretaň nezklamala ani tentokrát! Motivace velmi surových vražd byla tak nejasná, že se napětí stupňovalo velmi intenzivně, navíc obohacení souborem bretaňských legend, které do případu vstupovaly více než místně... Řekněme, co bych potřebovala (kromě dobré kávy) po přečtení tohoto příběhu: podívat se z majáku na Atlantik, potkat na procházce tuleně a dát si ragú z humra... A vzhůru na další příběh!

ivanaci

Zajímavosti o historii i současnosti Bretaně a ostrovu Sien. Krásný popis přírody, ale podle mně je tento díl nejslabší jako detektivka.

soukroma

Paráda: skvělé počtení pro milovníky Bretaně, nejzápadnějších mysů Francie a tamního atlantského (divokého skalnatého a hned vedle i písčitého chráněného) pobřeží. Kniha dopodrobna seznamuje čtenáře se zákoutími a ostrovy Douarnenezské zátoky a Mořským přírodním parkem Iroise (velmi užitečné mapky nechybí). A to vše v souvislosti s napínavým rybářsko-ekologickým příběhem, s povícero děsivými hrdelními zločiny a mnoha podezřelými.
Pařížský komisař Dupin se mi tu líbil mnohem víc ("Nedokázal v sobě zmobilizovat ani energii potřebnou k tomu, aby měl špatnou náladu."), má své mouchy (např. rituály: "Těch měl ostatně tolik, až to vypadalo, že se celý jeho profesní i soukromý život skládá převážně z rituálů. Včetně takových, které většina lidí řadí spíš do kategorie splínů, tiků nebo vrtochů."), ale s místním koloritem se už skvěle sžil (i nějakou větičku v místním jazyce se naučil), a vyšetřování je náležitě komplikované, důkladné (a důkladně popsané) a přitom přirozeně svižné (až na to, že příliš často si Dupin říká, že na to a to měl myslet sám a dřív - kolegové to už za něj prostě udělali sami), s neustálými přesuny mezi ostrovy a mezi pobřežními vískami s úchvatnou atmosférou, výhledy a barvami - ve dvou dnech je hotovo.

(Pár překlepů se vloudilo, ale jeden mne aspoň pobavil: "Alibi dravé jako řešeto.")

Eunike93
22.10.2018

Po této knize jsem sáhla díky výzvě a jsem za to moc ráda. Tak nabité dva dny při vyšetřování nejsou zrovna nejobvyklejší, ale přesto byly naprosto fascinující. Taky nejsem příznivcem obšírných popisů krajiny a prostředí, ale s takovou lehkostí, jako se mi četly v Bretaňském přílivu, jsem se snad ještě nesetkala. Jediná výtka z mé strany: kde se poděl Manet?

zazvorka
07.07.2018

Celá série se mi líbí, příjemně se čte. Vždy se něco nového dozvím, ráda také čtu o dobrém jídle. Už se těším na další díl! V této knize jsem se ale dost divila překladateli, že občas zbytečně používá cizí slova. Asi nejvíce mne rozesmálo slovo "utensilie" - myslím, že pan Vodvárko se krapítek kasá, kolik slov se už naučil. Z jeho úlovků mne zaujalo také slovo "ominózní" - myslím, že by bylo dostatečně výstižné a určitě vhodnější použít český výraz. Cizím slovům se nebráním, nicméně v této knížce mi některá připadají neopodstatněná a jako pěst na oko. Pochopila bych, pokud by se tímto pokusil dokreslit nějakou postavu, ale není tomu tak. Dojem z knížky to samozřejmě nekazí - a ještě jsem se naučila pár slovíček. Takže tedy - dobrá...

Bretaň detektivky

Jean-Luc Bannalec (p)