Světelný klam

„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dysonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“ Ale umírají i lidé – a Lillian Dysonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368203/big_svetelny-klam-JRu-368203.jpg 4.5233

Případy vrchního inspektora Gamache 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

A Trick of the Light, 2012

Kniha Světelný klam

Cajda

Tahle série prostě nemá chybu! Těším se na každý další díl :o)

Lessana

Zase skvelý diel, dobre premyslený a výborne napísaný. Človek ani nevie, ako mu tých 424 strán mizne pod rukami, resp. ocitá sa z pravej strany na ľavej :).
U kníh Louisy Pennyovej sa mi okrem iného páči, že každú kapitolu nenápadne rozdelí na menšie časti, pričom v každej vidíme do hlavy komusi inému. Dáva to priestor na rýchlejší posun v deji, samozrejme, ako aj na detailnejšiu kresbu charakterov. Vždy do seba všetko zapadne a nič nie je vyslovené zbytočne.
Magnetom u týchto detektívok je pre mňa aj to, že autorka vždy rozpitve niečo iné, keďže pozná človeka a jeho neduhy i klady. A vždy je toho v jednej knihe viac, napr. tuto závislosť (akákoľvek) a snaha sa z nej dostať, odpustenie (snaha získať ho i dať), nevypovedané traumy z minula, ktoré si človek v sebe živí, pričom sa môže rozhodnúť aj inak, chápanie jednej veci dvoma ľuďmi úplne inak a z toho prameniace nedorozumenia atď.
U Louisy je to slovom vždy psychologicko-sociologická štúdia zabalená v atraktívnom šate detektívky so sympatickou postavou vrchného inšpektora, ktorého reakcie by chcela mať každá žena u manžela :).
Svet výtvarného umenia vo Svetelnom klame bol vykreslený úplne vierohodne a nezávideniahodne... všetky tie výstavy, kritiky, recenzie, galérie, vplyvní ľudia, maliari, závisť, strach, prestíž, moc, alkohol i pošramotené osobnosti a z toho prameniace i pošramotené rozhodnutia a činy.
Jediné, pri čom som sa trochu usmievala, bol záver, kde si Louise neodpustila finále a la Agatha Christie - všetci v jednej miestnosti, detektív uprostred, akože rodinný rozhovor, na konci ktorého však dôjde k odhaleniu vraha. Trochu klišé, ale odpúšťam. Vyvážilo to všetko vyššie spomenuté a ja sa púšťam do ďalšieho dielu :).

janastok

Opět jsem se potěšila ze setkání se starými známými z kouzelné vesničky. Pomalá detektivka, sympatičtí hrdinové, trochu vztahů a příslib dalšího dílu. Skvělé.

momo01

Po každém dočteném dílu mám chuť sbalit si kufry a přestěhovat se do hlavního města vražd v Kanadě. Ubytovala bych se u Gabriho a Oliviera a nikdy bych nesnídala jinde; u Myrny bych utratila majlant a v mezičase bych se procházela po okolí, nebo jen tak posedávala na lavičce na návsi...

mufimuf
15.12.2021

Mám ráda detektivky, ale moc se mi nelíbí knihy, kde hraje roli umění a umělci. Tady to bylo spojené. Kniha byla zajímavá, ale podruhé si ji nepřečtu (a to píšu proto, že knihy, které se mi opravdu líbí dokážu přečíst s několikaměsíční přestávkou i 3x :)).

yellow
10.12.2021

Čtivý příběh odehrávající se opět v Three Pines. Upřímně některé postavy nemám ráda, takže bych upřednostnila, kdyby se vše netočilo kolem Three Pines. Na druhou stranu však některé postavy miluji, takže jsem ráda, že se s nimi pokaždé opět setkám.

martiline
10.10.2021

Opět zpracování takové, že se k té knížce utíkáte choulit - s čajem v ruce, s potěšením, s klidem ... na gauč ... a večer se světlem lampy ... skvělé !

konicekbily
31.08.2021

Čtu celou řadu pěkně od začátku a tak mohu sledovat, jak se postavy vyvíjejí a vztahy mezi nimi zamotávají a rozuzlují. Jak v okolí policistů a i u obyvatelů Three Pines. Kniha začíná opět nevině - na výstavě Clařiných obrazů - a potom pomalým rozvážným tempem si autorka pohrává svým stylem s fantazií čtenáře. Jsem vtažen do života kouzelné vesničky v horách a těším se další pokračování!