Údolí stínu

Fidelma s Eadulfem řeší rituální vraždu třiatřiceti zavražděných mladíků V této historické detektivce se vracíme do šestého příběhu série, kde se sestra Fidelma provázená věrným Eadulfem na pokyn svého královského bratra vydává na cestu do vzdáleného „Zapovězeného údolí” obývaného starým pohanským klanem, aby s tamním náčelníkem vyjednala podmínky vybudování křesťanského kostela a školy. Téměř u cíle své cesty nalézají ale oba poutníci strašlivý výjev – rituální kruh sestavený ze třiatřiceti nahých těl zavražděných mladíků. Fidelma ví, že coby advokátka irského práva má za povinnost hrůzné vraždy vyšetřit, ale po příchodu do samotného údolí pochopí, že její úkol nebude vůbec snadný. V tamním klanu má hlavní slovo pohanský náčelník Laisre a jeho druid a místní se netají nepřátelstvím ke králově křesťanské vyslankyni. Když posléze dojde k dalším vraždám, sama Fidelma je neprávem uvězněna a musí bojovat o vlastní svobodu. A postupně se ukáže, že v jejích rukách leží nejen odhalení pachatele rituálních vražd, ale také osud celého království jejího bratra....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351962/udoli-stinu-N86-351962.jpg 4.530

Sestra Fidelma (6.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Vyšehrad

Valley of the Shadow (1998)

Kniha Údolí stínu

hanzmb

Nemá cenu přidávat další superlativy k již napsanému. S radostí vidím kam se kategorie historická detektivka posunula. ( V 70. letech to byl jen soudce Ti a Zločin na Zlenicích hradě). Já osobně očekávám co nejvíce historických reálií a to je u Tremayna vždy bohatě splněno. Velmi se mi líbily v tomto díle triády a tak přidávám triádu štěstí: "Vyšel 8,9, a 15. díl Fidelmy".

Art82

Žádná živelná pohroma na svete nestála tolik životu jako křesťanství. Další vydařený díl a hlavně ty konce jsou dokonalý.

moudivlacek

Krásný příběh, který mě o to víc těší, že bratr Eadulf zde dostal "velký prostor", aby dokázal, že i on je hoden úcty, která doprovází Fidelmu. Zase je tu plno historických údajů o pohanských bozích, o tom, která víra je ta pravá. Jedno se nedá ale Fidelmě upřít, dá prostor každé víře, ovšem po obyčejných sprostých vrazích toužících jen po moci a bohatství nemilosrdně jde.
Také mě pobavilo, v jakém "nečekaném ohrožení" se Eadulf ocitne.
Rozhodně se těším na další příběhy.

Ulala
30.05.2018

Nelze než souhlasit s předchozími komentáři. Nemám co dodat a tak pouze zopakuji. Autor = skvělý vyprávěč, velmi dobrý znalec historie. Příběh = zajímavý, vtahující do děje a poučný pro ty, kteří se poučit chtějí.

Marcela52
20.03.2018

Také tento další příběh sestry Fidelmy byl výborně napsaný. Treymanovy knihy patří v žánru historická detektivka na knižním trhu k tomu nejlepšímu, co u nás vychází, proto jsem se i tentokrát ráda přenesla do pohnuté historie Irska v 7. století a jen žasla, jak lze barvitě popsat dobu dávno minulou. Rozhodně doporučuji milovníkům tohoto žánru, ale i těm, kteří se rádi zdokonalují v logickém myšlení...

čef
07.03.2018

Údolí stínů je další skvělé dílo z řady o sestře Fidelmě. Autor mne opětovně přesvědčil, že je opravdový znalec starověkých dějin Irska a obratný vypravěč, který umí i poučit o základních věcech, a to tak, aby si čtenář ani nevšiml, že je poučován. Několik myšlenek:"Zcela jistí si můžeme být jen v otázkách, kterým jsme moc dobře neporozuměli. Ti, kteří nic nevědí, o ničem nepochybují. Logika je dobrá, otevřená mysl lepší". Dále je zde převelice zajímavých latinských citátů a končím s jedním z nich a to pěkným: "Si finis bonus est, totum bonum erit".

iška
20.02.2018

Sestra Fidelma prostě patří k mým srdcovkám. Těším se na každou novou knihu a je dobře, že se vydavatelství rozhodlo vydat překlady těch starších titulů v řadě. Myslím, že chybějí ještě asi tři nebo čtyři, tak je na co se těšit.

soukroma
02.02.2018

Přestože bych se ráda něco dozvěděla o starém Irsku a přečetla si pěknou detektivku, tahle série mi nevyhovuje (zkusila jsem s odstupem druhou knihu, ale víc jich už nebude), protože mi velice vadí hlavní hrdinka. Ta je neustále nakvašená, pohrdavá, nespokojená, nechová se tak, jak by její postavení a vzdělání napovídalo a zavazovalo, je jak ledová panna bez citu a porozumění.
Záplava staroirských slov, názvů, dvorských a exekutivních hodností, kterými autor čtenáře zaplavuje nejen v dlouhém úvodu, ale průběžně, je zbytečně matoucí i při neustálém opakování, a právě u Fidelmy jejím titulům ani nevěřím - mj. nikde není patrné, že by cokoli dále studovala a bez toho by se nemohla obejít ani v oblasti práva.
Suma sumarum - nezaujalo ani obsahem ani stylem.