Smrt má vůni inkoustu

SHERLOCK HOLMES MÁ BRILANTNÍ MOZEK. ELIÁŠ SATTLER NAVÍC DOKONALÝ ČICH… Praha počátku dvacátého století se může zdát poklidná a idylická, ale pod povrchem vřou ostré spory: mezi Čechy a Němci, bohatými a chudými, podporovateli a odpůrci zbrojení… Tehdy začnou významnému průmyslníkovi Albertu Richterovi chodit výhružné anonymní dopisy a v sázce se ocitne hned několik životů. Netradiční soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler má čich na zločin – a to doslova. Citlivý nos mu umožňuje zachytit i stopy, které jiným uniknou: závan osudného parfému, pot podezřelého na předmětu doličném, stopu sotva zaschlého inkoustu… Sattler se ujímá případu anonymních dopisů, ale zaplétá se do něj hlouběji, než by se mu líbilo. Skandál, smrt, zakázaná láska, série obvinění – podaří se mu spirálu zločinu zastavit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353658/smrt-ma-vuni-inkoustu-tFW-353658.jpg 4.2123

Eliáš Sattler (1.)

Detektivky, Romány, Historie
Vydáno:, Mystery Press

Kniha Smrt má vůni inkoustu

Terez9119

Na českou detektivku nečekaně dobré. Má to krásnou atmosféru, člověk úplně prochází uličkami spolu s hlavním hrdinou. Za knihou je spousta vyhledávací práce, což je na knize vidět a je to vážně dobře. Jako je tam spousta odkazů na historické události a osobnosti, tak je tam stejné množství záměrných odkazů na Sherlocka Holmese (závěr mě pobavil - aneb každý správný detektiv musí hrát na housle), což mi přišlo velmi příjemné. Zápletka je jednoduchá a alespoň v základních rysech se dá odhalit na prvních pár stranách, ale u tohoto typu příběhu to vůbec nevadí. Bála jsem se detektivovy "superschopnosti", ale autor to zakomponoval velmi dobře a nerušivě. Zajímavý je náhled do děje hned z několika pohledů různých postav. Zvlášť Adele mi opravdu přirostla k srdci. Těším se na druhý díl!

milary

Se všemi níže uvedenými komentáři, vyzdvihujícími neběžné a četné klady téhle netuctové knížky, určitě souhlasím. (Trudoš zmiňuje autorem místy trochu okatě účelové využívání Sattlerova čichového obdarování k usnadnění dějového posunu. Taky souhlasím. A zas mi to tolik nevadilo). Ale stejně nic z toho nestačilo vyvážit pro mne překvapivě nestravitelnou rozvláčnost, díky které mě knížka, na kterou jsem měla dlouho políčeno, nevtáhla. Takže tři, tři a půl hvězdičky tentokrát jen za můj dojem, což mne ale od dalšího pokračování nikterak neodrazuje.

petunkav

Po knize jsem sáhla s chutí přesně na nějakou tu "sherlockovskou" detektivku.
Bohužel mě až zase až tak nechytla. Nechci ji vyloženě zavrhovat, ale hodnotím ji spíše průměrně. Těšila jsem se na pěknou a "milou" detektivku ze staré Prahy - ale nějak mě nevtáhla.
Asi ale ještě po jedné z autorových knih časem sáhnu a vyzkouším.
Třeba jsem po této jen sáhla ve špatné době.

OldřichHanton

Velmi slušná česká detektivka, kterou kdybych měl popsat jedním slovem, řekl bych staromilská. Hlavní hrdina a jeho pomocník jsou zjevně inspirováni Sherlockem a Watsonem, všichni podezřelí jsou gentlemani z vyšší společnosti a atmosféru dotváří stará Praha z počátku 20. století. Reálie studoval autor velmi pečlivě, mnoho postav z knihy skutečně žilo.
Jediné, co bych vytknul je slabší a nepříliš originální rozuzlení, i když i to možná ke starým detektivkám také patří. Rozhodně si přečtu další díl.

alzbeta4340

Tato česká historická detektivka z Prahy a Vídně začátku dvacátého století má přehledný, i když trochu jednoduchý děj. Kniha se mi četla snadno, autora jsem zatím neznala, ale příjemně mě překvapil. Určitě si přečtu i další díly.

3nitka

Za mňa výborné čítanie. Podobnosť s Holmesom vôbec nie je na škodu. Vrelo odporúčam každému, kto nepotrebuje masového vraha a šialenca typu Jurek a spol.

Arbenin

Velmi slusne napsana detektivka s realistickymi prvky. Co me iritovalo byl spatny preklad nazvu Ariadna na Naxu. Duvod vyhruznych dopisu mi byl jasny hned, ale rozuzleni prijemne prekvapilo. Doporucuju jako cetbu na dovolenou

avicha

Zajímavě napsaná kniha, z přelomu století s autentickými prvky dané doby. Četla se velmi dobře. Těším se na další knihy autora

Rakousko-Uhersko Praha historické detektivky soukromý detektiv vraždy

Vilém Křížek
česká, 1971

Kniha Smrt má vůni inkoustu je: