twigxi twigxi komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Zatim nejlepsi kniha, jakou jsem od autorky cetla. Byla jsem skepticka, protoze kniham z nemocnicniho prostredi se vetsinou radeji vyhybam. Mam strach, ze budou prilis smutne. Kniha me ale mile prekvapila. Je sice realisticka, ale vylozene depresivni mi neprisla. Asi k tomu prispel i fakt, ze nemocnicni prostredi se tady strida i s osobnim zivotem hlavniho hrdiny mimo nemocnici. Dejove me upoutala a hrozne jsem Hynkovi fandila.

16.10.2023 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Dalsi dil se mi libil jeste vic nez ten prvni. Libi se mi jak kriminalni linka, tak zivot hlavniho vysetrovatele, ktery je teda mimochodem hrozny sympatak se zajimavym hudebnim vkusem. Urcite si prectu pokracovani.

03.02.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na Bilou Vodu jsem se tesila. Moc se mi libily Zitkovske bohyne a cekala jsem, ze budu nadsena. To jsem byla, ale asi tak do pulky knizky.
Libi se mi, ze autorka zpracovava realna temata, ke kterym bych se jinak asi nedostala. Rada si u cteni dohledavam fakta a rozsiruju si obzory. Napsano je to po remeslne strance taky vyborne. Ale jak uz jsem psala, zhruba po polovine to zacinalo ztracet dech. Tech nahod a zazraku uz zacalo byt nejak moc a pusobily neverohodne.
Cela kniha na me bohuzel pusobi prekombinovane a zadny wow efekt, po jakem autorka asi touzila se u me nekonal.

25.10.2022 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kouzelna knizka!

10.08.2021 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Skvela detektivka, severane zkratka umi a toto je jedna z nejlepsich detektivek, co jsem za posledni dobu cetla. Ocenuju velice dobre vykresleni postav. Moc se mi libilo, ze se chovaly logicky a uveritelne.
Zaujala me jak vysetrovaci linka, tak ta soukroma - policejniho psychologa Sebastiana a konec me rozhodne navnadil na to, abych si precetla dalsi dil.

16.08.2021 4 z 5

Mam soucit s lidmi, kteri spadnou do drog. Ale cist tohle bylo utrpeni.

Po literarni strance zadna slava. Skace se z tematu do tematu, skace se v case, je tezke se v tom orientovat. Casto neni vysvetleno o kom se mluvi. Navic se Christiane hodne opakuje a spoluautorka neodvedla s textem moc dobrou praci. Od novinarky by clovek cekal vic.

Obsahove byla kniha plna omacky a v konecnem dusledku toho zajimaveho by se veslo na jednu dve stranky. Hodne sebelitosti a touhy po prijeti. Videla jsem snahu byt uprimna sama k sobe, ale neslo to moc do hloubky. Snaha vykreslit Christiane jako inteligentni zenu. Ale hned naslednymi vyroky pusobila jako dite.
Hodne me zklamala epizoda se synem. Z knihy na me casto pusobila jako dobra matka s docela rozumnym pohledem na vychovu. Ale mezi radky prosvitalo, ze to az tak ruzove zdaleka nebylo a ze kdyz doslo na lamani chleba, byla pro ni droga prece jen na prvnim miste.

Nemuzu si pomoct, ale po kapitole, kde mluvi o paranoidnich predstavach jsem zacala premyslet kolik procent knihy je vlastne realne zalozeno na pravde a kolik jen nejaky jeji "trip" o kterem se jen domniva, ze byl realitou.

27.09.2020 2 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Poslechnuto jako audiokniha.

Pan Rudis me zase dostal! Libi se mi jeho styl psani a misty jsem si (rada!) vzpomnela i na moji oblibenou Narodni tridu ("chces do drzky?"). V hlave mi to pri poslechu bezelo jako film. Libi se mi jak svizne pribeh plyne, pak se ve vhodnou chvili na moment jakoby zastavi, aby mel ctenar cas na zamysleni... a pak se zase jede dal!

Tohle me proste bavi a tesim se na dalsi jizdu.

31.07.2020 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Nejhezčí a nejpoutavější biografie, jakou jsem zatím četla.
I když o jiném místě a době, než jsem se narodila a žiju já, přesto je mi neuvěřitelně blízká. Zážitky a postavy jsou tak dokonale a s láskou vykreslené, že je živě vidím před očima a přeju si je taky zažít a poznat. Nádherné ilustrace už jen podtrhují celkové kouzlo.
Toto je kniha, ke které se budu ráda vracet.

14.12.2018 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Silna kniha, napechovana tezkymi tematy, pritom ale napsana bez prilisne depresivni tize. Pani Dvorakova pise o zavaznych tematech tak nejak prirozene a s jistou empatii, ktera ctenari zprostredkovava novy uhel pohledu a snad i jiste pochopeni. Doporucuji.

18.05.2024 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Co napsat. Velice dojemny a hluboky pribeh. Doporucuji jak knihu, tak krasne nactenou audioknihu.

16.03.2023 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Cekala jsem, ze se detektivni zapletkou vydava Trestikova konecne trochu jinym (novym) smerem, ale kniha byla vpodstate stejna jako jeji ostatni knihy a utvrdila me v tom, ze jako spisovatelka je velice plocha.
Nelibilo se mi zmatene preskakovani v deji. Zklamal me podivny konec a to, jak se postavam bez vetsiho vysvetleni najednou menily charaktery. O nekterych jsme si precetli spoustu omacky a nakonec jsme se ani nedozvedeli jak to s nimi dopadlo, nebo nejake hlubsi pozadi jejich cinu. Trochu lituji ztraceneho casu i kdyz musim uznat, ze kniha byla ctiva. Nicmene dalsi z tech, ktere me nicim neobohatily, maximalne tak o pocit deprese.

14.09.2020 2 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Nadhera!

31.08.2019 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Krásná kniha plná symboliky. Jedna z těch, které se dají číst opakovaně a postupem času v nich člověk nachází víc a víc vrstev spolu s tím, jak sám dozrává.
Na začátku jsem byla zmatená, ale jsem ráda, že jsem se nenechala odradit a četla dál. Postupně se přede mnou otevřel naprosto ohromující svět a nádherně vykreslená, temná atmosféra staré Prahy mě vtáhla tak, že mě při čtení chytil v metru revizor.

29.10.2017 5 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, ale čekalo mě zklamání.
Fotky, které se mi samy o sobě moc líbily a kvůli kterým jsem se právě na knihu tolik těšila, jakoby vyprávěly úplně jiné příběhy. Působily tam bohužel až rušivě a příliš našroubovaně. Příběh samotný mě vůbec nezaujal.
Škoda nevyužitého potenciálu, nápad to byl skvělý.

13.12.2012 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Cetla jsem od autorky vsechno krome romanu Hotylek a Tiche roky. Dlouho pro me byla jednickou Hana, ale tento roman ji predcil.
Nevim, jestli je to mym momentalnim nezdolne pozitivnim rozpolozenim, ale i kdyz byla kniha velice temna a postavy mely kazda nejaky skraloup, neodnasim si z knihy depresi.
Je psana velice ctive, citlive a nejsou v ni (diky bohu!) popsany nechutne sceny. Autorka misto toho vetsinou odkazuje na zly les. Nekolikrat se pribeh odebiral uplne jinym smerem, nez jsem ocekavala a tim si me ziskal.
Neuzavrena linka s Jakubem mi nevadi. Jak autorka sama uvedla v jednom rozhovoru - kdyby byl pritomen vsevedouci vypravec, tak bysme se to mohli dozvedet. Ale roman je psan z pozice nasi hlavni hrdinky a ta se to nedozvedela, tim padem se to nemame jak dozvedet ani my. Ja jsem si to vysvetlila tak, jak v jedne casti i nase hlavni hrdinka - ze byl v afektu zavrazden. Konec knihy me v tom nakonec jeste utvrdil.

03.05.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Poprve v teto serii jsem z knihy celkem zklamana. Ze zacatku jsem se vubec nemohla zacist. Poradne se to rozjelo az daleko za polovinou, kdy se konecne objevuje Bergman. Pak to ale dostalo spad a poslednich asi 100 stranek jsem se nemohla odtrhnout.
Jinak je to za posledni dobu uz moje druha prectena kniha (po "Odbocce v lesich"), ktera popisuje Beskydy naprosto nerealne jako nejakou rozlehlou divocinu. Tady navic s popisem hor, jako nekde ve Vysokych Tatrach. Dost me to zklamalo a ubralo to u me na duveryhodnosti celeho pribehu a dovedlo k uvaze, nakolik verohodne popisuji prostredi ostatni knihy, jejichz prostredi mi neni tak duverne zname jako prave Beskydy.

11.11.2022 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Zdanlive banalni pribeh, ktery ale neunavnym postupem vpred (v prvni casti se skace po letech, druha cast uz se odehrava jen v prubehu nekolik mesicu) odkryva vztahy v jedne rodine. Jak je dulezita komunikace a muzou vest neustale kompromisy a ustupky ke spokojenosti na obou stranach?
V postavach je jednoduche se najit, nebo se je snazit aspon pochopit, protoze nam nekoho pripominaji. Jsou vykresleny detailne a zadna neni cernobila. Chvili jsem fandila Risovi, chvili sympatizovala s Alici. Deti jsem si moc oblibila a jejich vztah me bavil a misty dojimal. Nakonec mi chybi uplne vsichni! Mam pocit, jako by to byli moji pribuzni, protoze jim nahlizime doslova do talire. Pripominalo mi to casosberne dokumenty pani Trestikove a vubec jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Po posledni strance mi bylo opravdu lito, ze si je tak, jako aktery dokumentu, nemuzu aspon zkusit vyhledat na internetu a zjistit, jak se jim dari dal.

14.09.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Moje druha od autora a i kdyz se cetla svizne, hodne mi to linkou tu prvni pripominalo. Je tam hodne do oci bijicich nesrovnalosti (hezky jich par shrnul uzivatel "otula"). Souhlasim, ze dialogy pusobi nekdy trapne a lacine. Lehce odhadnutelna. Nevim, jestli se poustet do dalsich dilu.

22.06.2021 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jazyk se mi moc libil, nareci byla opravdu povedena, ale jinak si z toho odnasim jen depresi a smutek.
Tolik zloby, lhostejnosti a krivd. A to bohuzel bez toho, aby to bylo vyvazeno necim pozitivnim a bez nejakeho charakteroveho posunu. Porad jsem taky marne cekala na nejakou hlubsi myslenku. Ano, charaktery jsou vykreslene opravdu vyborne, ale ja cim jsem starsi, tim vic nerada neco tak bezutesne depresivniho ctu.
Mozna bych hodnotila jinak, kdyby nebyla kniha oznacena jako "lehce humorny pribeh". A kdybych to byvala vedela, asi bych se do ni ani nepustila. Sve ctenare si ale urcite najde a nemuzu ani rict, ze by byla vylozene spatna.

17.08.2020 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Smutek, deprese - to je vsechno, co si z cetby teto knihy odnasim.
Neni napsana spatne, naopak! Tema me zaujalo a ani ten zvlastni styl mi nevadil. Ale toho zleho se tam deje nejak moc a prislo mi, ze ani nemam kdy vydechnout. Musela jsem si delat prestavky a i kdyz jsem se na cteni ze zacatku tesila, nakonec jsem vzdy po precteni par kapitol byla tak sklesla, ze jsem ji musela zase na chvili odlozit.
Konec pro me byl vylozene utrpenim. Zaver podivne useknuty a napsany jakoby narychlo, ale byla jsem rada, ze uz to mam za sebou.

08.02.2020 1 z 5