Předčítač

Předčítač
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31647/bmid_predcitac-vPb-31647.jpg 4 1267 1267

Bernhard Schlink si románem Předčítač (Vorleser, 1995) získal světovou proslulost. V rovině osudového milostného vztahu v něm zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války. Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Stejnojmenný snímek byl v roce 2009 nominován na pět Oscarů a představitelka hlavní ženské role Kate Winslet získala Oscara za nejlepší herečku.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Der Vorleser , 1995


více info...

Přidat komentář

_Brunetka_
13.06.2024 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,25*.

K téhle knížce bych se nedostala nebýt hodiny literatury a doporučení mé paní učitelky z češtiny - a to by byla poměrně velká ztráta (to už teď po přečtení říct můžu). Jedná se opravdu o neskutečně zajímavý příběh, neměla jsem zatím možnost číst byť jen zdánlivě podobný. Autor píše nezvyklým způsobem, kdy se vám sice dostává jen relativně strohého vyjadřování, ale o žádné emoce vás neochudí. Zároveň, čím dál se v četbě posunete, tím více filozofických otázek tam na vás čeká. Já se tedy do příběhu ponořila okamžitě a pořád mě moje zvědavost hnala k otáčení dalších stránek. Hlavní hrdinové se od sebe podstatně liší, ale přesto vám do sebe budou sedět jako dva znovunalezené dílky puzzle a budete chápat, že tak nějak asi musí být spolu. Nejvíc bych ale vypíchla hlavní téma knihy, kdy autor pomocí jejich vztahu rozpracovává kolektivní vinu Němců jako národu za způsobenou 2. světovou válku - to bylo naprosto geniální a nad věcmi, které zmínil, to donutí přemýšlet i vás. Konec byl potom hodně smutný. Za mě tedy jasné doporučení, pokud v románu chcete spojit jednu z nejdůležitějších částí našich dějin a zároveň si trochu zafilozofovat.

Forrest
11.06.2024

Velice rozporuplné možná až provokující, ale také velmi zvláštní příběh. Každopádně nutí (tedy měl by nutit) čtenáře k zamyšlení.
K zamyšlení nejen nad příběhem samotným (kdo očekává do detailu líčenou erotiku bude zklamán) ale i nad sebou samým. Nad svým životem, protože příběh milostného vzplanutí ke starší osobě, zejména u chlapců či mladých mužů prožil snad každý z nás starších.
Je to velmi citlivé a složité období i když beze sporu také velmi-velmi krásné. Tzv. krasosmutnění řekl bych


p. Rochesterová
09.06.2024 5 z 5

Patří do mých nejoblíbenějších knih..jedna z těch, které na mě udělaly takový dojem, že na ně nikdy nezapomenu..

Katka2382
05.06.2024 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Moc krásný příběh.

keselylenka
30.05.2024 5 z 5

Velmi zajímavé čtení se spoustou podnětů k zamyšlení. Jaký je vliv "nevhodné" lásky v mladém věku na váš život? Jak sami Němci vnímají svou nacistickou minulost? A další, které mi nedají pár dnů spát. První setkání se Schlinkem hodnotím na výbornou a těším se na ta další.

Žijusknihou
28.05.2024 5 z 5

Dojemný, silný příběh. Přečteno jedním dechem.

Ema22
25.05.2024 5 z 5

Před lety jsem zhlédla film, tentokrát jsem sáhla po knize a zpočátku mi trochu neseděl její styl, jednoduchá syntax. Rychle jsem se začetla a v Hanně stále viděla Kate Winslet. Mnoho detailů se mi vykouřilo z hlavy, a proto jsem si četbu opravdu užila. Měla jsem matný dojem, že končí soudním procesem.
"... zapomínala na okolní svět. Toto opomíjení světa bylo obsažené i v pohybech, jimiž si oblékala punčochy. Přestávala být těžkopádnou, stávala se vláčnou, spanilou a svůdnou - jako něco, co nejsou jen ňadra či hýždě a nohy, nýbrž pozvání zapomenout uvnitř těla na okolní svět."

Thalin
06.05.2024 4 z 5

Ke knize mě dovedl film, který mě dost zaujal tématem i zpracováním. A kniha na tom je úplně stejně. Celý ten křehký a zvláštní vztah postav se mi moc líbil. Snad až na ten konec, který sice skvěle zapadá do toho stylu a k celé té situaci, ale vždycky mi bylo docela líto, že to dopadlo takhle.

Aribana
18.04.2024 4 z 5

Silný a zajímavý příběh. Přečetla jsem se za ujetím a jedním dechem.

ozzak
01.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Velmi zajímavá knizka odehrávající se po druhé světové válce o milostném vztahů 15 leteho studenta se starší zenou která ho po čase pustí. S kterou po letech opět vidí jako obzalovanou jako příslušníci ss. Žena je odsouzena k doživotí. Ale i tak k ní hlavní hrdina, nepřestává stracet naklonost posílá ji nahrané knihy po zjištění že neumi číst a psát žena se díky nahrávkam naučí číst psát. Kniha konci tragicky odsouzena, žena ikdyz má, byť propuštěna spáchá sebevraždu.

Chesterton
01.04.2024 5 z 5

"Chtěl jsem se otevřít obojímu. Pochopení i odsouzení. Ale obojí nešlo. " (139)

Naprosto šílený příběh, co v kruté zkratce ukazuje v jednom miniaturním příběhu z pestré životní mozaiky, zrůdnou zvrhlost válečných konfliktů a jejich až nekonečný dosah do poválečných životů mnoha generací a všech vrstev lidí.

SPOJLER
Příběh o tom, kterak se s válkou skoro nedá vyrovnat. Na zvráceném vztahu mladé ženy můžeme nahlédnout do hlubin ubohosti, která nedokáže přestat zraňovat a ničit?
Stejně tak nakonec přijetí trestu ve lži, které neosvobozuje?

KONEC SPOJLERU :o)
Mám ráda takhle přemýšlivé knihy a příběhy.
Za mě je to kniha o síle špatného svědomí a pokřivených charakterech, co na nich nacismus stál. A o rozbitých partnerstvích vlastně daleko víc než o vyrovnání s nacismem a přesto až takhle hluboko do lidských duší každá ideologie stále sahá . . .
5/5

misa.lemperova
27.02.2024 4 z 5

Útlá kniha se zajímavým námětem. Kdysi jsem viděla filmové zpracování, které mě zaujalo a konečně jsem se dostala i ke knize. Příběh je o zakázané lásce, (ne)pochopení, naději, pocitu viny, holocaustu, následcích za naše činy. Nejvíce vás donutí k zamyšlení otázka Hanny: “Co byste udělal vy?”

Libunka74
19.02.2024 5 z 5

Už dlouho mě žádná knížka tolik nezasáhla. Žádná nenutila tolik přemýšlet, a přehodnocovat.
Útlá knížka přečtená jen za pár dní, ale zato s plným nasazením a vervou.
Kolik už toho bylo o válečných zločinech napsáno, kolik knih zfilmováno... a tady se autor jen letmo dotýká holocaustu, a přesto o něm vypoví víc, než čekáte.
Ale není to knížka jen o vyrovnávání se mladé německé generace se schizmatem fašismu, ale i o vášni, touze a lásce, zklamání a naději. Uvědomila jsem si, jak snadné je soudit, když nevidíte za oponu, jak těžko určit míru viny... Ještě dlouho jí budu plná a budu si muset před čtením čehokoliv dalšího dát pauzu a vstřebat dozvuky...

Aerine
21.01.2024 2 z 5

Opět proti proudu. Velké očekávání, velké zklamání.
První část mi připadala laciná a příliš jednoduchá, ok, to by se dalo přičítat vypravěči, který se snažil vybavit si sám sebe v 15 letech. Druhá část, která se má vypořádávat s pocity viny za koncentrační tábory, je spíše plná filozofických otázek mladého studenta práv. Poslední část: bum bac a je konec. Nechápu, proč je okolo této knihy takové haló.
Film jsem neviděla a bohužel po knize na něj nemám ani chuť. Snad jsem se na něj měla podívat dřív.

Nelasp
12.01.2024 4 z 5

Film jsem viděla kdysi dávno, kniha ve mě způsobila přesně to, co autor chtěl a o čem mluvil i hlavní hrdina .... Jak pochopit něco, co odsuzujete a jak odsoudit něco, když to pochopíte? V tomhle případě dohnáno do úplně extrému

Bernoulli
07.01.2024 4 z 5

Moc se mi líbila. Viděla jsem předtím i film. Je to skutečné a přece neskutečné. :_)

roman6788
20.08.2023 5 z 5

Tak ako aj film vyborne stvarnena tazka doba a este hroznejsia minulost.

klaraj093
30.06.2023 4 z 5

Viděla jsem nejprve filmové zpracování a moc se mi líbilo, proto jsem si chtěla přečíst i knižní verzi. Jsem naprosto spokojená, kniha je velice čtivá a moc mě to bavilo. Děj je velice poutavý.

bábuška
07.06.2023 4 z 5

Škoda, že kniha nebyla delší. Druhá a třetí část byly nezajímavější. Viděla jsem i film, byl krásně zpracován.

kamilk
22.05.2023 3 z 5

Je podivuhodné, koľko filozofických pasáží autor vtesnal do takej útlej knižky. Ich značný rozsah ma vyrušoval a odťahoval od inak unikátneho a nápaditého príbehu. 70%