todilka todilka komentáře u knih

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Mnoho inspirativních myšlenek a nápadů přináší tahle malá, nenápadná knížečka, která změnila život k lepšímu mnoha lidem. Snad to bude i ten můj, jen se musím odhodlat nasadit náramek...bude to dřina, ale věřím, že výsledek za námahu stojí. Plnému, veselému a radostnému životu zdar :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha žánru, který běžně nečtete.

26.09.2018 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Můj první Murakami a na nějaký čas nejspíš i poslední. Už dlouho jsem se chystala něco si od něj přečíst, a v rámci čtenářské výzvy sáhla po tomto románu. Na mě to bylo moc. Moc smutné, moc syrové, moc depresivní, moc temné, moc realistické...není to můj šálek kávy. Já čtu, abych si od starostí oddychla, abych nad nimi přestala hloubat a ne abych si nějaké další vytvořila. Přesto musím ocenit krásný jazyk a čtivost. Tento žánr má jistě mnohé příznivce. Jestli rádi dumáte nad úskalími lidského života, je to přesně pro vás. A možná do toho ještě někdy "dorostu" :-)
*čtenářská výzva 2017: kniha, která je starší než čtenář

13.10.2017 2 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Ničím, ničíš, ničíme...a náramně se bavíme!!!
A když je Vám líto stránky ničit, udělejte to jako já, pokyn přeškrtněte a vymyslete si jiný ;-)
Protože v rámci této "knihy" je dovoleno vše a to se mi moc líbí!
Prostě něco, co tu ještě nebylo, a nápady se cení...gratuluji autorce a všem kritikům doporučuji, neberte to tak vážně, a když nechcete ničit, nekupujte si knihu s názvem "Destrukční deník"!!

17.12.2015 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Že Colleen prostě umí, to už jsem věděla...umí rozesmát, umí rozplakat, umí dojmout, umí donutit mě souznít s hlavními postavami, umí ve mně vyvolat zlost nad tím, co to sakra dělají, umí mě donutit pochopit je, i když s nimi nesouhlasím, umí mě přimět věřit, že to nakonec všechno zvládnout a tím mi dát naději, že všechno v životě se dá zvládnout, přežít a zvítězit...najít lásku, najít víru, najít zase naději...
Chvilku si oddychnu a zase si něco od ní dám...protože se nebojí vážných témat, protože skvěle píše, vtáhne do děje a nepustí...protože prostě UMÍ...
*čtenářská výzva 2021: Kniha, která má v názvu část lidského těla

10.06.2021 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Kdo by podle anotace nepoznal, o čem to bude a jak to dopadne...a stejně to bylo příjemné čtení. Je to samé klišé tohoto žánru, ale o tom to právě je. Tento druh knih nečteme proto, abychom u toho přemýšleli, něco se dozvěděli nebo nás nějak intelektuálně obohatily, čteme je abychom si odpočinuli, zasnili se, zaculili, zavzpomínali a odkládali je uklidnění s mírným úsměvem.
*čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih

29.04.2021 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Nebyla to moje první kniha od Colleen a určitě ne ani poslední...ze začátku jsem si říkala, že to není úplně ono, rozjíždělo se to pomalu a ty deníkové vzpomínky ve formě dopisů Ellen DeGeneresové mi přišli podivné, ale pak přišla Colleen jak má být :-)
Přesně popsané, syrové, trefné, přesné, kruté i milé a komentář autorky na konci to dorazil...některé myšlenky tesat do kamene...
"Lidský charakter neurčují chyby, které děláme. Určuje ho to, jak se k těm chybám postavíme, jestli se z nich poučíme, místo abychom se je snažili omlouvat."
* čtenářská výzva 2020: Kniha, která má na obálce květinu

26.04.2020 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Klasický Hartl se vším všudy. O obyčejných životech obyčejných lidí a přesto tak neobyčejná kniha...o tom, jak život umí být krutý i krásný, veselý i smutný, plný i prázdný...tenhle žánr mě prostě baví a budu se těšit na další "hartlovinku" :-)
*čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (nová kniha)

28.10.2018 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo a už jsem se pro změnu nemohla odtrhnout. Napínavý děj, uvěřitelné postavy a kruté poselství o možné budoucnosti lidstva. Tiše doufám, že tahle realita zůstane ještě chvíli na stránkách knih a plátnech kin. A do té doby tedy: Ready player one!
*čtenářská výzva 2017: Kniha odehrávající se v budoucnosti.

27.04.2017 5 z 5

No jo...už to není ono...

23.11.2016 3 z 5

Easy? Easy? Tammara Webber

Mile mě to překvapilo...příjemná kniha a určitě jedna z těch lepších z tohoto žánru...po přečtení mám na rtech úsměv, to se vždycky počítá :-)
*čtenářská výzva 2016: Kniha přečtená za jediný den

28.04.2016 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nevím, zda je možné tuto knihu považovat za dystopii, nicméně dle mého názoru svým způsobem ano. Zajímavé pak je srovnat ji se současnými dystopiemi jako Hunger Games, Divergence nebo třeba Čistý.
Hrdinové jsou dospělí a možná právě proto je kniha mnohem více protkána úvahami o všem možném (smyslu bytí či lidské povaze), je v ní o poznání méně akce a o poznání více popisu, co se například prostředí týče, ale svým způsobem má své kouzlo. Rychlý konec mě ale poměrně zklamal.
Je jiná, ale fanouškům tohoto žánru, obzvláště milovníkům současné dystopické literatury, ji určitě doporučuji. Už jen pro to srovnání.
*čtenářská výzva 2016: Kniha doporučená kamarádem

07.04.2016 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

No děj selekce nám pokračuje a jelikož tu nemíním nijak odhalovat co se bude dít a okrást čtenáře o napětí, napíšu jen, že kniha je stejně dobá, možná i lepší, než kniha první.
Amerika pořád tápe mezi Aspenem a Maxonem, počet dívek se snižuje a příběh graduje. Soutěžící plní nevšední úkoly, útoky rebelů neberou konce a jejich intenzita se vyostřuje, král odhaluje svou temnou stránku a Amerika zjišťuje, že její země vůbec není tak dokonalá, jak se zdá.

Pro mě určitě nevšední dystopie, zajímavý nápad, čtivé zpracování a příjemná oddechová knížka.

P.S: Knihu jsem četla v angličtině, do dubna 2015 se nedalo čekat :-)

17.10.2014 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Kdybych měla knihu shrnout jedním slovem, řekla bych: zajímavá!
Gabču jsem vždy obdivovala a vždycky jí budu vděčná za to, co udělala pro tak krásný sport, jako je biatlon, který již léta sleduji. Dlouho jsem váhala, jestli knihu číst, zejména proto, co napsala média, když vyšla. Ale po Příbězích biatlonového šílenství (super čtení), jsem musela, a rozhodně toho nelituji. Bála jsem se, že mi zkazí dojem i názor na Gábi, ale to se nestalo. Věty vytržené z kontextu mě odrazovaly zbytečně. Bylo opravdu zajímavé číst, jak ona vnímala ten sportovní kolotoč, také o jejích začátcích a nesportovním životě, zejména o jejím vztahu s Petrem Koukalem, když dnes už víme, jak dopadl. Hlodá mě malinký červíček, nakolik měl ve vydání knihy i jejím obsahu prsty on, ale co už.
Přeji Gabče na její další cestě životem jen to nejlepší, aby našla klid a štěstí, které si nepochybně zaslouží, nejen kvůli biatlonu, ale i proto, jak přistupuje k životu, k lidem i k sobě samé.
*čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen

07.05.2021 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Hvězdy nepřiděluji, nedočetla jsem...prostě nic pro mě, cestopisy mě nezajímají, a bohužel nezaujal ani ten od Zibury, kterého jinak sleduji třeba na sociálních sítích a jeho příspěvky mě baví...ale tento druh literatury mi prostě nic neříká...
*čtenářská výzva 2019: Cestopis

06.03.2020

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Někde jsem četla, že se v této knize prý každý najde...mně to trvalo poměrně dlouho, ale nakonec přeci jen přišla "situace z mého života". Z počátku jsem byla při čtení rozpačitá, nebyla jsem si jistá, jestli je to kniha pro mě, ale postupně jsem se do ní ponořila a začala osudy hrdinů docela hltat, až jsem z toho sama byla překvapená. A nejlepší kapitola jednoznačně ta s názvem Z ptačí perspektivy :-)
*čtenářská výzva 2017: Kniha, jejíž děj se odehrává v Praze

10.04.2017 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

No...nějak Vám nevím...hrozně moc mě zajímalo, jak to vlastně všechno dopadne, a ono to vlastně nedopadlo nijak...konec mi přišel takový odfláknutý. Ale nelze popřít, že tam bylo napětí a zvraty, někdy i lehce nečekané, většinou však (pro čtenáře tohoto žánru) předvídatelné...
Líbí se mi styl psaní autora, postavy byly také uvěřitelné a oproti druhému dílu šla pro mě kvalita lehce vzhůru.
Jsem velmi zvědavá, jak se s tím poperou ve filmu, který si nenechám ujít (Thomas Brodie - Sangster :-))

31.07.2015 4 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Po zjištění, že se tento díl celý odehrává ve Francii, jsem měla trochu obavy, Londýn měl (má) své kouzlo, ale zbytečně. Za mě povedenější, než předchozí dva díly (které jsem si musela vzhledem k velkému časovému odstupu přečíst znovu, ale nelituji toho). Na první díl to nemělo, ale bylo to akční, závěrečná scéna napsaná tak, že se mi ježily i chlupy na rukou a i milostná linka nezklamala. Jediné mínus vidím v tom, že v textu bylo dost francouzských vět, které bůhvíproč nebyly přeloženy (vešlo by se i pod čáru). Těším se, jak to bude dál, zejména na osudy některých postav.
*čtenářská výzva: Kniha, která má žlutou obálku

20.04.2023 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Dalo by se říct, typická Jojo...kniha o ničem a vlastně o všem, která rozesmutní, rozdráždí, přinese naději, pohladí po duši a zanechá na rtech čtenáře přihlouplý úsměv. Nevzdávejte to po trochu matoucím začátku, kdy nevíte co je minulost a co současnost a kdo je kdo, a budete po zásluze odměněni :-)
*čtenářská výzva 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis

08.07.2021 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Konečně jsem dohnala trestuhodnou mezeru ve vzdělání :-) krásný příběh ještě "krásněji" napsaný :-)
Ježíšek nadělil Nedokončené příběhy a Silmarillion, takže ve Středozemi ještě chvilku pobudu a ráda :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

31.12.2018 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Četla jsem před lety v rámci povinné četby, nyní znovu, protože jsem chtěla zjistit, zda mi kniha nedá něco víc, než dřív...něco tam bylo, spoustu toho, co jsem předtím nechápala nebo neprohlédla do hloubky, se nyní vyjevilo. Přesto hodnotím průměrně za mnohdy až zbytečně rozvláčné pasáže...
*čtenářská výzva 2018: kniha s válečnou tematikou

28.12.2018 3 z 5