Hobit (alebo Cesta tam a späť)

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29757/big_hobit-29757.JPG 4.68888
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit (alebo Cesta tam a späť)

ZanZara1
předevčírem

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, byla moje zcela první fantasy kniha, kterou jsem kdy četla, je to již dlouhých 25 let. Nejdříve jsem tomu příliš šancí nedávala, byla jsem velkým fandou hororů Stephena Kinga. Chvíli si tak čtu, a potom se to stalo, byla jsem tam, v Roklince mezi Elfy, totálně ponořená do příběhu, totálně okouzlená. Celou knihu jsem zhltla nadsvětelnou rychlostí, a potom ještě několikrát. To samé Pán Prstenů, Silmarilion, a další. Tohle mě nikdy nepustí. Knihy přicházejí a odcházejí, ale knihy Tolkiena...ty jsou věčné. Tolkienův obdivovatel, a snad i někdy v příštím životě Středozemský obyvatel. Na věčnou slávu.

zirafinec

Rozhodně lepší než Pán prstenů, ale že by to bylo něco extra... Mám radši modernější fantasy, kde děj rychleji (mnohem rychleji) ubíhá a je tam více akce.

Hakate

Netřeba představovat, to že byl Tolkien génius, nám už dokázal v sérii Pana prstenů a tady se nám to jen potvrzuje.

misa.novakova

Klasika, kterou čtu podruhé a moc ráda.

666Jitka

Ani si nedokážu představit, jakou reakci musel vyvolat v roce 1937 tento nesmrtelný příběh, který byl tenkrát poprvé publikován. Vyprávění se začne odvíjet jako roztomilá pohádka o hobitech, jejich Kraji a způsobu života, který je příjemný a veselý. Tento úvod k trilogii Pán prstenů se začne rozjíždět ve chvíli, kdy Bilbo kývne na návrh a vypraví se na misi s partou trpaslíků a čarodějem Gandalfem. Dobrodružné putování netrpí nouzí o napětí, nebezpečí a akci. Spousta roztodivných postav a rozmanitých stvoření, se kterými se čtenář v průběhu Bilbovy cesty setkává, dodává příběhu na poutavosti a čtenář se tak pomalu seznamuje s úžasným světem mistra fantasy J.R.R.Tolkiena.

bjorn1322

Má první četba Tolkiena a prostě nemá chybu.

PinkBunny

Čteno i slyšeno jako audiokniha o délce cca 4h. Kniha je opravdu výjimečná, napínavá i překvapivá, zábavná. Doporučuji ji větším dětem i dospělým. Díky dobrodružnosti se nehodí tolik jako četba k usínání, spíše po obědě nebo do auta. Audiokniha je také velmi zdařilá a povedené, obojí mohu vřele doporučit.

wullcann38

Úžasná kniha.
Zajímavé jak se jedna kniha dá natáhnout na 3 filmy.
Jinak jsem samozřejmě nijak překvapen nebyl protože jsem viděl filmy.
Příběh 8/10
Ilustrace 10/10