Hobit (alebo Cesta tam a späť)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29757/hobit-29757.JPG 4.68294
Žánr
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Slovart (SK)
Orig. název

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (830)

Kniha Hobit (alebo Cesta tam a späť)

Přidat komentář
Nelly
16. října

Na to, kdy byla kniha napsána, je to výborné. Bohužel pro mne, v dnešní době, moc roztáhlé. Navíc jsem bohužel viděla filmové zpracování, které se knižní předlohy dost drží, takže mne ani nic netáhlo kupředu, abych se dozvěděla, jak to bude vše dál a jak to dopadne. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy - jinak bych ani nečetla.

Lanley
15. října

To je tak nádherná pohádka! Přečetl jsem jí za jeden večer...
Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Rozjezd je sice trochu pomalejší, než se člověk, neznalý Tolkienova světa s postavami seznámí. V dnešní době ale už nepředpokládám že je mnoho lidí, kteří o hobitech nikdy neslyšeli, tak jako já při prvním čtení...
Z knihy je cítit, že je psána pro dítě, jelikož je celá moc krásná, kouzelná a přetéká dobrem. Velice rád se k této knize vracím, když nemám zrovna veselý den. Ilustrace, které moje vydání obsahuje jsou roztomilé.
Kniha však i přes svojí dobrotu a krásu, nese spoustu úvah, které se musí dotknout každého čtenáře bez ohledu na věk.
Filmy jsem neviděl, takže bohužel nedokážu porovnat.


littlestar
13. října

Byl jsem plný zvědavosti na srovnání knihy a filmu (filmů). V čem všem se od sebe liší, jak moc se odchýlili filmaři od knížní předlohy. A našel jsem si své, kniha přinesla řadu nových informací, které nebylo možné ve filmovém zpracování najít. A hodnocení knihy vychází ze srovnání o něco lépe. Takové rozto(milé) vyprávění, doplněné o pěkné ilustrace, příjemný spád událostí. Jen některé dialogy mi úplně nesedí. 4,5*

Lily101
04. října

Já jsem z knihy rozpačitá. Taková pohádka pro dospělé. Mnoho skutečností mi připadalo povědomých(některé části jsem dokázala odhadnout, jak to dopadne, nicméně že bych knihu četla v minulosti a skončila tak daleko, ale současně jsem nedočetla úplný závěr? Je to možné!), avšak v minulosti jsem zkoušela knihu číst.

Na styl psaní jsem si musela zvykat a je třeba se nechat zcela pohltit pohádkovým světem(moc mi to po státních závěrečných zkouškách prospělo; tak doporučuji lidem po nějaké náročné studijní či profesní zkoušce nebo po náročném období/třeba uzávěrek a deadlinů/ v práci či škole/pololetní písemné práce či zkouškové období/).

P.S.-V rámci filmu dnes začínám druhý díl (233 stran čistého textu na tři díly? To jako vážně?????) a zatím mi připadá film “ukecaný”; v knize bylo fascinující dozvídat se o Osamělé hoře a její historii postupně, zatímco v knize je to více méně divákovi “naservírováno” hned v prvních minutách filmu.

EliBla
28. září

Knihu jsem si přečetla i díky čtenářské výzvě. Jsem za to ráda, protože si myslím, že by si ji měl přečíst každý.
Nejdříve jsem viděla film a tak jsem měla jistou představu. Překvapilo mě, že se film lišil v mnoha detailech. Na knize se mi nejvíce líbil závěr oproti filmu. Pohádka se krásně završila a vše se dovysvětlilo.
Zajímavý byl v knize i doslov.

Kate72
26. září

Trochu jsem se s touhle knížkou vrátila do dětských let. S tím rozdílem, že jsem nemusela číst s baterkou pod peřinou:) a nemusela se bát, že mě naši načapou, že ještě nespím. Ale chvílemi jsem si to představovala a bylo to super:). Cítit se jako dítě a prožívat dobrodružství s Bilbem Pytlíkem. Jako dítě bych tuhle knížku určitě nedala z ruky a někde si ji pěkně schovala. No tak se jdeme zase vrátit zpátky do reality....

lukaskmn1
26. září

Geniální.

matej5249
21. září

První kniha, kterou jsem v životě přečetl celou. A potom znovu. A znovu. A znovu. Rád se k ní vracím.

1 ...

Doporučujeme

Daň pro ohaře
Daň pro ohaře
Morová rána
Morová rána
Parfém bláznivého tance
Parfém bláznivého tance
Stín noci
Stín noci