Hobit (alebo Cesta tam a späť)

kniha od:

Hobit (alebo Cesta tam a späť) https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29757/bmid_hobit-29757.JPG 4.6 9974
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Hobbit, or There and Back Again , 1937


více info...

Komentáře (989)

Komentáře 989 Recenze 15

alex.zao
alex.zao
25.09.2023 5 z 5

Přiznám se, že když jsem otevřel knihu a setkal se s Bilbem Pytlíkem v jeho útulném hobitím noru, pocítil jsem nostalgii a radost z návratu do dětství. Tolkienova schopnost vykreslit středozem tak živě a barvitě je ohromující - při čtení jsem cítil vůni lesů, slyšel šum potoků a cítil napětí při setkání s drakem Šmakem. Pokud hledáte únik z reality a toužíte po dobrodružství, Hobit vám nabídne více než jen příběh - je to zážitek, který zůstane v srdci na vždy. Moc doporučuji!

AgnesDee
AgnesDee
19.09.2023 5 z 5

Na mé poměry jsem knihu dokázala přelouskat za zhruba dva dny. Příběhu už jsem dříve dávala šanci, ale délka první kapitoly mě vždy spolehlivě odradila. Nyní mám takovou "tolkienovskou" mánii, takže když chci přečíst Pána prstenů, musím přeci přečíst i Hobita. A rozhodně je to za mě jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Škoda, že jsem si k tomuto příběhu pro děti našla cestu tak pozdě, ale jsem ráda, že vůbec někdy. Nebude to určitě příběh pro každého - rozhodně ne pro toho, kdo nemá rád fantasy, ale je to v celku krásný příběh o dobrodružství, dobru, zlu, chamtivosti, důvěře a navíc se odehrává v jedním z nejlépe propracovaných fantasy světů, který byl kdy vytvořen.


Varjohukka
Varjohukka
14.09.2023 5 z 5

Prostě Tolkien. Hobit je už taková klasika, ke které se jednou za čas vracím. Nádherná pohádka plná dobrodružství. Čekám až mi do ní doroste dcera. Zatím viděla filmy a louskáme spolu komiks.

hora.miloslav
hora.miloslav
11.09.2023 5 z 5

Evergreen, srdcovka pro všechny milovníky Tolkiena.

MilanBrabec
MilanBrabec
11.09.2023 3 z 5

Pán Prstenů mě nadchnul, Silmarillion ještě více, ale Hobitovi jsem na chuť nikdy nepřišel. Na to, jak je to útlá knížka, jsem měl velkou potíž se jí prokousat. A dodnes mi přijde neuvěřitelné, že někdo ten jednoduchý příběh dokázal roztáhnout na devět hodin ubíjející filmové nudy.

Leník95
Leník95
06.09.2023 5 z 5

Filmové zpracování hobita jsem si prostě zamilovala a jsem ráda, že jsem se konečně ke čtení knihy dostala. Jde vidět, že kniha je napsána více pohádkovým stylem v porovnání s filmem. I tak bylo skvělé zažívat dobrodružství společně s výpravou Thorina Pavézy. Knihu si klidně mohou přečíst i mladší čtenáři, a tak je pro všechny věkové kategorie.

sgjoli
sgjoli
27.08.2023 4 z 5

Hobita jsem četla kdysi dávno v češtině, asi na gymplu, a vcelku mne to tehdy bavilo. Pak jsem viděla samozřejmě filmové zpracování (Martin Freeman jako Bilbo je fantastickej a Benedict Cumberbatch v roli draka taky). A tak jsem si říkala, že bych si mohla zopáknout tištěnou předlohu - tentokrát ale v angličtině.
Na rovinu přiznávám, že mi to čtení v originále dalo docela zabrat, angličtina v tomhle případě není úplně nejsnadnější. Docela dlouhá souvětí, pokročilá slovní zásoba a ty kapitoly jsou navíc docela obsáhlé. Pro čtenáře, jejichž rodným jazykem není angličtina, to tak může být ve výsledku celkem výzva. Já to měla rozečtené několik měsíců...
Nicméně příběh je to skvělý. Střídají se tu popisy dlouhého putování, krajiny (krásné i chmurné), s akčnějšími scénami a s delšími rozhovory. Zápletka sama o sobě je docela jednoduchá, ale to, jak je ten svět vystavěný, je prostě dech beroucí. Zajímavý mi tu přijde ponor do psychologie postav a určitý kontrast. Na jedné straně tu jsou drsně se tvářící trpaslíci, kteří ale některé svízelné úkoly raději svěří maličkému nezkušenému hobitovi. Na druhé straně tu je pak hobit, který v nečekaných chvílích dokáže najít v sobě dost odvahy, o které nevěděl, že ji v sobě má...
Některé pasáže byly na mne možná trochu moc ukecané, proto také nedávám plný počet hvězd. Nicméně Hobit a vůbec celý tenhle svět už je klasikou a zaslouží si to svoji pozornost.

karel2700
karel2700
18.08.2023 5 z 5

Kniha plna dobrodružství. Na pohádku až moc složitý jazyk, 8 letého syna to moc nebavilo.

zedir
zedir
13.08.2023 5 z 5

Hobit má podtitul "aneb Cesta tam a zase zpátky", ale jakmile se pustíte do čtení jakékoliv Tolkienovy knihy, už není žádné cesty zpět. Pána prstenů jsem přečetl až poté, co jsem viděl filmy, ale u Hobita se mi to podařilo v opačném sledu a jsem za to nesmírně rád. Zatímco filmy Pána prstenů jsou excelentní (raději tu nebudu uvádět žádnou dlouhou esej, proč, protože by to bylo na hodně dlouho), jelikož ctí předlohu, ducha díla a stěžejní myšlenky Tolkienovy práce, u Hobita je problém v tom, že filmy ducha díla nedrží, neboť Hobit je sice fantasy, ale de facto je to pohádka, která se od mnohem vážnějšího a propracovanějšího světa Pána prstenů svým stylem liší, jakkoliv Tolkien samozřejmě i zde vyzdvihuje tytéž hodnoty jako v celém svém díle (přátelství, dobro zvítězí nad zlem, odvaha, nikdy si nezoufat apod.). Filmová zpracování Hobita však knižní předlohu procedila "pánoprstenovským" filtrem, aby jejich vyznění zapadala do již existujících filmů Pána prstenů, jenže kniha je mnohem prostší a jednodušší, což samozřejmě myslím v tom nejlepším slova smyslu. Nechci tu nějak moc rozebírat filmy, ale kouzlo Tolkiena spočívá v tom, jak ohromné a hluboké myšlenky dokáže vyjádřit milionem slov, zrovna tak jako jen prostřednictvím několika (ostatně, byl to lingvista). A přesto, jak prostý je knižní Hobit, je to jedna z nejkrásnějších pohádek, kterou znám a obsahuje všechno - dobrodružství, přátelství, nebezpečí, odvahu, odhodlání, dobro a zlo, naději, význam domova, touhu po klidu a míru... a to ve filmech bylo vidět minimálně, místo toho jsme raději dostali bezduché akce (v knize je bitva pěti armád na několika stranách, zatímco zde má svůj celý film). Hobit je pro mě přesně tím příkladem, kdy i méně může znamenat více a je škoda, že to u filmů nevyšlo.

Lele61
Lele61
14.07.2023 5 z 5

Výborná dobrodružná fantasy se vším všudy. Obsahuje veškeré potřebné ingredience: mocný čaroděj Gandalf, sympatický hobit Bilbo Pytlík a skupinka neohrožených trpaslíků na cestě za obrovským pokladem bedlivě střeženým drakem Šmakem. To celé zasazené do prostředí Středozemě. Co víc si přát.

LukasB.453
LukasB.453
12.07.2023 5 z 5

půvabná pohádka se vším všudy (tedy ehm, není tam jediná ženská hrdinka z masa a krve, ale ta ostatně není v žádné tolkienovce). dětský čtenář zaplesá. měl jsem to štěstí, že se mi v mých devíti letech dostalo do ruky to první české vydání (byla to děsně těžko dostupná podpultovka).
vůbec nechápu, co koho proč napadlo z toho udělat třídílný film, řečeno s Tolkienem je to "pokus namazat malý kousek másla na příliš velký krajíc".

a audiokniha, kde Bilba mluví Stanislav Zindulka je naprostá srdcovka, občas si to na dlouhou cestu autem pustím.

Hanys_
Hanys_
06.07.2023 4 z 5

Parádní fantasy dobrodružná pohádka. Oproti filmům, které těmi cca 9 hodinami jsou nekonečné, je tohle fakt příjemné čtení.

Anett24
Anett24
06.07.2023 5 z 5

Krásná kniha, hezky napsaná. Oproti filmu, který je spíš taková fantasy bláznivina je tohle krásná klidná pohádka.
Četla jsem k maturitě a byla to kniha kterou jsem si opravdu vychutnala.
Někdy určitě přečtu znovu.

Sirius
Sirius
05.07.2023 5 z 5

knížka, kterou budu číst příští školní rok s dětmi ve čtenářské dílně a kvůli které jsem vlastně ten kroužek i zakládal (myšlenka číst Hobita mě láká už tak tři roky). Ani si nepamatuju, kdy jsem Hobita četl naposledy, ale někde v paměti jsem ho měl zafixovaného především jako pohádku, kterou samozřejmě je, ale zároveň je tam něco navíc (což jsem viděl díky rozečtené sekundární literatuře - Sloužím tajnému ohni od Pavla Hoška např.). Hobit je vedle pohádky především cesta k vnitní proměně od páprdy s nohama v teple k dobrodruhovi s čistým srdcem vyznávajícího správné hodnoty. Tolkien jakoby vybízí k pohybu, k akci, dravosti a odchodu z civilizace do přírody, kterou na jednu stranu obdivuje skrze elfy - sám Bilbo se označuje za mouchu se žihadlem během komunikace se Šmakem), na druhou stranu skrz obyvatelé Temného hvozdu ukazuje, jak je nebezpečná. A zároveň ukazuje, kam civilizace zastoupena trpaslíky (jejich výtvory a touhou po bohatství, která zaslepuje a kazí vztahy) dokáže člověka zavést na špatnou cestu. PS. všimli jste si někdy, že v té knize není ani jednou použito slovo Středozemě?

filmokniholik
filmokniholik
13.06.2023 5 z 5

Dohnal jsem jeden z největších fantasy restů a... nejsem zklamán. I přes to, že jsem nejdříve zhlédl filmovou trilogii (která se mi nelíbila), na čtení jsem se těšil a dost jsem si ho užil (a filmy po přečtení nenávidím ještě víc :D ).

Tolkien se zde očividně ještě rozehřívá, některé vedlejší postavy (později dost důležité v prstenovské trilogii) se zde vyloženě jen mihnou, ale i tak se už jako čtenáři setkáváme s typickými ingrediencemi Tolkienova stylu:

- popisy lokací a postav jsou důležitější než popisy akce (které je zde spíše poskrovnu)
- historické nástřely předchozích událostí
- nástřely příbuzenských vztahů u některých postav (které později nabydou na komplikovanosti v Pánovi prstenů a pravděpodobně ještě více v Silmarillionu - obojí jsem však ještě nečetl, takže trochu fabuluji)
- písničky se zpívají na každém rohu

Zápletka mi místy lehce připomínala Bouřkovou sezonu Sapkowského Zaklínače - přesunujeme se z bodu A do bodu B, přičemž se něco stane / někoho potkáme, a jdeme zase o kus dál, a to vše v rámci jedné dějové linky (a sem tam malé vysvětlující odbočky nebo retrospektivy), která se mi místy zdála spíše epizodická než jednolitá (což ale není výtka).

Jakmile si na totiž na onen Tolkienův (z dnešní perspektivy trochu zdlouhavý) styl vyprávění zvyknete, máte vyhráno.

A já jsem vyhrál.

Kimi_Jenkins
Kimi_Jenkins
04.06.2023 5 z 5

Miluji příběhy od Tolkiena a právě Hobit se z nich čte nejlépe. Pán prstenů je trochu zdlouhavý zatímco Hobit poměrně hezky plyne, jsou tam krásne postavy a já osobně mám nejradši ten svět a při představě návštěvy osamělé hory dostanu husí kůži. Moc se mi líbí že v knize je i mapa středozemě a že můžete sledovat jejich cestu na mapě. Tuhle knihu naprosto upřímně doporučuji všem!

ondrej6926
ondrej6926
15.05.2023 5 z 5

Nejčtivější z Tolkienových knih.

martin4950
martin4950
14.05.2023 5 z 5

neskutečná sranda. Tempo je mnohem rychlejší než u lotra. Doporučuji v češtině, anglicky si přečtěte lotr.

Jiruka Kareru
Jiruka Kareru
05.05.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek. Klenot literatury a dle mého i povinná četba!

luca321
luca321
27.04.2023 5 z 5

Klenot fantasy knih. Na čtení knihy jsem se neskutečně těšila a fakt to stálo za to. Moc se mi líbí jazyk, kterým to je psané, je takový uhlazený a úplně slyším, jak to vypráví Gandalf. Příběhu se nedá nic vytknout. A moc se těším na Pána prstenů na dobrodružství Froda.

dominika2585
dominika2585
24.04.2023 4 z 5

Pán prstenů a Hobit jsou jedni z mých nejoblíbenějších filmů, tak jsem si řekla, že bych si měla také přečíst knihy. V průběhu čtení jsem dost porovnávala v čem se liší od filmových adaptací. Knihu jsem četla poměrně dlouho, na mě to místy působilo až moc jako pohádka. Možná kdybych nejdříve četla knihy a pak až shlédla film, měla bych jiný názor, ale mě tu trochu chyběla jiskra. Ale v konečném výsledku se mi kniha líbila.

icezero
icezero
23.04.2023 5 z 5

Mám pocit, že většina se k tomuhle začátku Pána prstenů dostane až na závěr a tak ví, jak všechno dopadne. Poprvé jsem cetl snad nekdy před dvaceti let a v mém případě úplně náhodou ve správném pořadí.
Pro mě naprostý základ v žánru fantasy, ke kterému se vždycky rád vracím i dnes. Možná k tomu přispívá i doba a účel ke kterému tahle povídka vlastně vznikla.

marco026
marco026
25.03.2023 5 z 5

Keď prišiel prvý diel Hobita v roku 2012 do kín, tak som knihy moc nečítal. Film ma v podstate nalákal na knihu, pretože som chcel okamžite vedieť ako príbeh pokračuje a som rád, že som si ju prečítal skôr než vyšli ďalšie dva filmy, pretože kniha samotná je úžasným fantasy dielom, ktorému filmová trilógia nesiaha ani po päty.

knihomolka460
knihomolka460
08.03.2023 2 z 5

Knihu jsem musela číst kvůli povinné četbě, jinak bych si ji ke čtení dobrovolně nevybrala. Chápu , že to lidi baví a že to mají rádi, ale nic pro mě.

Adam84
Adam84
07.03.2023 4 z 5

Vždy mě lákalo začíst se do nějaké kultovní fantasy ságy, ale pro jejich často hutný obsah, jsem to dlouho odkládal. Na tento rok jsem si jich ale pár naplánoval, a protože celý ten humbuk kolem filmů Pána prstenů již dávno utichl a po filmové Hobití trilogii už ani vrrk neštěkne, tak jsem se mohl (relativně v klidu a ničím neovlivňován) pustit do fantasy J.R.R Tolkiena. Jako vstup do fantasy světa asi nic příhodnějšího není a i Hobit jako vstup do toho Tolkienova světa nezklamal.

Pogy
Pogy
04.03.2023 5 z 5

Hobit je moje oblíbená klasika, ke které jsem se vrátila, díky čtenářské výzvě. Jdu pokračovat Pánem prstenů :-)

Vidlička
Vidlička
03.03.2023 5 z 5

Víte, co je nejlepší na Hobitovi? Že vás ke čtení čeká ještě LOTR a Silmarillion a Nedokončené... a... a... a... ááá huráááá!!!

A komu by to nestačilo, ať zhlídne krátkometrážní komorní jednohubku Lov na Gluma (https://www.csfd.cz/film/256926-lov-na-gluma/prehled/).

Áňa 998
Áňa 998
25.02.2023 5 z 5

Hobit je prostě srdeční záležitost. Tohle napínavé dobrodružství by si měl přečíst každý fanoušek fantasy...

ArkAngel
ArkAngel
02.02.2023 4 z 5

Přestože se Hobit stal jedním ze základních kamenů pro moderní fantasy, označoval Tolkien své dílo za pohádku a přesně takovou formu dílo víceméně i má. Nenajdete zde komplexní dialogy nebo dlouhé popisy akčních scén, ale všechno je opsáno tak jednoduše, aby příběh rychle plynul ke svému konci. Pasáž s hádankami je naprosto skvělá a obecně kniha nabízí spoustu úsměvných momentů, což k podobným výpravným příběhům patří.

Hor89
Hor89
01.02.2023 5 z 5

Hobit (a později Pán Prstenů) pana Tolkiena je jednou ze tří knih které mě v dětství naučily číst Fantasy - doteď můj nejoblíbenější žánr (ty zbývající jsou první Harry Potter a Kniha tří zjevení). Krásně napsaný příběh je na pomezí fanstasy a pohádky. Středozemě, ve které se děj odehrává, je jedním z nejpropracovanějších fanstasy světů vůbec, a vyzdvihnout musím i překlad Františka Vrby a krásné ilustrace v některých vydáních.

Nuttelka
Nuttelka
29.01.2023 4 z 5

Už dlouho jsem byla na knihu zvědavá, jakým způsobem, z vesměs útlé knihy o obsahu 270 stran, se dokáží natočit 3 celovečerní filmy :-) A že filmy miluju! Až díky Čtenářské výzvě jsem se konečně rozhoupala a jsem ráda, že jsem to zvládla do konce. Já mám takový nešvar, jak vidím dříve filmy, do knih už se mi moc nechce, ale přemluvím se a pak se nestačím divit :-))) Příběh je napsaný skvěle, poutavě, ale díky filmům už to pro mě nemá tu správnou "šťávu". Prostě to musím dělat opačně :-)

Joli_M122
Joli_M122
29.01.2023 3 z 5

No, já nevím.....je to dobrá kniha,ale četla jsem i spoustu lepších a zajímavějších knih.Některé události by si podle mě zasloužily víc rozvést. Ale je tam i hodně pozitivních věcí. Třeba je to napsané dost čtivým,svižným stylem.(takže jsem to přelouskala za chvíli)Je to fajn kniha.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
21.01.2023 5 z 5

Cesta tam a zase zpátky, kterou chápu že spousta lidi podniká víckrát a je takový fenomén.
Moc mě mrzí, že stejně jako Pratchetta ani Tolkiena nemůžu osobně poznat a říct, jakou mi bylo ctí navštívit jejich svět a přidat se do zástupu čtenářů, které pohladily jejich slova.
Vy víte, že mám ráda temnotu, zkoumání lidského zla a drsnější příběhy.
Hluboce se ale taky klaním před uměním tak vyváženě propojit světlo a tmu. Tak samozřejmě pohádkově zachytit potřebu Bilba po svačině a teplém pelechu a na další stránce ho zachraňovat z hořícího stromu před skřety. Prostě to, jak ti Tolkien říká: “vytvořil jsem ti pohádkovou zemi, kde je všechno možné a i když jsi pohodlný jako Bilbo a nachomýtneš se u nebezpečí, když budeš na straně dobra, všechno dobře dopadne.”
Tak jdu na Společenstvo prstenu. Mám se na co těšit, co?

LilyGorch
LilyGorch
17.01.2023 5 z 5

Hobita od J. R. R. Tolkiena jsem četla už dřív, ale tentokrát mám pocit, jako bych si to čtení víc užila, jako by mě to bavilo ještě víc.
Tolkien v této knížce, která dějově předchází trilogii Pán prstenů, vypráví příběh putování hobita Bilba Pytlíka a družiny trpaslíků pod vedením Thorina Pavézy. Výprava míří k Osamělé hoře, v níž je ukryt pohádkový poklad střežený hrozivým drakem Šmakem. Bilbo se po cestě setkává se zlobry, moudrými elfy z Roklinky, děsivými obřími pavouky, vypočítavými lesními elfy a prožívá spoustu dalších dobrodružství. Hlavně se zde ale dozvíme, jak Bilbo vlastně přišel ke svému kouzelnému prstenu. A kdo se stane novým Králem pod Horou?
J. K. Rowlingová a J. R. R. Tolkien jsou pro mě dva základní autoři fantasy, jejichž dílo obdivuji a miluji dodnes. Pokud snad někdo s Tolkienem teprve začíná, doporučuji mu ke čtení zrovna Hobita.
5/5 * (zcela neobjektivně =D )

Atisa
Atisa
16.01.2023

Snad moje první opravdová fantasy kniha. Film jsem viděla v kině, knihu jsem si následně dala do "Chystám se číst" a přečetla až nyní na základě čtenářské výzvy. Zařadila jsem ji do kategorie knih obsahujících mapu. Celkově je pro mě těžké knihu nějak hodnotit, není to prostě můj žánr. Dost mi tam vadilo, že Bilbo a trpaslíci zažijí tolik situací, o kterých autor píše, že z nich není možné uniknout, a stejně se jim to podaří. Ale na tomto principu je zřejmě založený žánr fantasy.

petrnovic
petrnovic
14.01.2023 3 z 5

Já nevím, no... Je to taková pohádka. Ale chystám se na Pána prstenů, tak prý je lepší si napřed přečíst toto.

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
12.01.2023 5 z 5

Čtivý příběh popisující dobrodružství hobita Bilba Pytlíka z Kraje, putujícího s trpasličí družinou pod vedením Thorina Pavézy až k Osamělé hoře s cílem zprostit života draka Šmaka a obnovit věhlas trpasličího Království pod Horou. Co je čekalo na cestách a jestli se jim to nakonec podařilo, to už ale musíte zjistit sami.

hanka24
hanka24
11.01.2023 4 z 5

Pohádkový příběh o cestě malého hobita, v kterém je víc než by si kdokoli mohl myslet. Příjemné čtení, příběh rychle ubíhá.

mirek93
mirek93
10.01.2023 3 z 5

Tato knížka je dle mého skromného názoru napsána čtivě a pěkně, ale na druhou stranu poměrně stručně, když porovnám s filmovým zpracováním. Spousta věci je zde pouze naznačena a jen pár stránkami popsána. Na druhou stranu, je zde lépe vystihnuté myšlení hobitů, což se mi oproti filmu více líbilo. Jinak v knize je z drtivé většiny vše co je ve filmech.
Když pominu porovnávání s filmovým zpracováním, jedna se o poměrně pěknou knihu, kterou bych spíše doporučil mladším čtenářům. Některé pasáže mi vysloveně přišli psané jako pro děti.
Bohužel musím i konstatovat, že se mi líbil více film než knižní zpracování asi poprvé v životě.

ElessaRiverbow
ElessaRiverbow
08.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se hodně bála, protože jsem nikdy předtím nic od Tolkiena nečetla a ani jsem neviděla jediný film. Nakonec jsem ale velmi spokojená a nadšená. Do knihy jsem se rychle začetla a stránky rychle ubíhaly. Jediný problém, co s příběhem mám je ten, že je tam na mě až moc postav, ze kterých jsem ve finále nějak více zapamatovala tak čtyři. Jinak to ale byla skvělá knížka, kterou si rozhodně ještě někdy v budoucnu přečtu znovu.

~ 4,5/5 ~