TinaBookBlog TinaBookBlog komentáře u knih

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Cilčina cesta byla velmi trnitá. Mladá dívka, později žena si toho prožila velmi mnoho a byla nucena velmi brzy dospět, což se v této době dělo bohužel asi více ženám.

Děj se příliš nevleče, kniha je čtivá a místy napínavá. Něco je v příběhu pravdivé a něco fikce. Můžu ale říct, že na kvalitě to neubírá.

3⭐ dávám ze stejného důvodu jako u Tatéra. Četla jsem mnohem lépe zpracované příběhy o stejném tématu. Tím ale nikterak nechci znehodnocovat toto dílo. Doporučuji si to přečíst a udělat si názor. Těžko se hodnotí kniha, která je podle skutečné události (i když ne úplně).

Co na této knize chci vypíchnout je ale to, že autorka vlastně s Cilkou samotnou nikdy nemluvila. Veškeré informace, které v knize jsou, se dozvěděla od Tatéra, sousedů Cilky, kronikám, kterých probádala nespočet apod.

25.11.2020 3 z 5

Hranice lesa Hranice lesa Vratislav Kadlec

Knihu jsem objevila díky Magnesia Litera - Objev roku a po přečtení anotace jsem si řekla: "No tak proč ne?".

V knize je x kratších/delších příběhů s nadpřirozenem, a to je důvod, proč je tato kniha zajímavá. Musím říct, že představivost autora je úchvatná, ale mně to prostě nějak moc nechytlo. Věřím, že jeho další knihy budou lepší a lepší.

14.10.2020 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Moje teprve druhá kniha od Kinga a můžu říct, že čtení to bylo teda zajímavé. O čem teda svědčí i to, že jsem si říkala, že musím příběh dočíst, abych věděla, jak to dopadne. ALE nebyla to kniha, u které mi bylo smutno, když jsem na ni neměla čas, takže asi tak.

Každopádně, příběhy jsou zajímavé, čtivé a strašidelné. Obzvlášť, když se člověk zamyslí nad tím, že třeba takový Velký řidič nebo BD nebo jiný záporák z knihy, by mohl být Pepa z vedlejšího vchodu, ulice, vesnice. V každém z nás se skrývá cizinec...

19.09.2020 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

No, můžu říct, že na začátku mě kniha neskutečně nudila (chvílemi jsem se dokonce přistihla, že jsem nevnímala, co jsem četla). Když se ale dostanete k samotnému příběhu, začne být děj zajímavější.
Nakonec jsem tedy byla zvědavá, co a jak, ale nemůžu říct, že by tato kniha byla mým TOPem. Jsem ráda za doslov, protože se čtenář dozví, proč je vlastně kniha napsaná tak, jak je. A musím uznat, že záhada, která celý tento příběh provází, je opravdu záhadou.

17.08.2020 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

O knize jsem se dozvěděla teprve až potom, co vyšel film, a to kniha vyšla už v roce 1965. Naštěstí jsem ale odmítla vidět film dříve, než si přečtu knihu.

Jedná se o hodně kontroverzní román, protože autor napadá a obviňuje Poláky z krutostí v době 2. sv. války. Kniha z tohoto důvodu nebyla v Polsku nikdy vydána.

Můžu říct, že v knize je spousta a spousta utrpení, ať lidských či zvířecích. Neustále jsem jen kroutila hlavou, ale nemohla jsem přestat číst. Autorův literární jazyk je skvostný. Toto jsou jedny z důvodů, proč je mi vlastně fuk, jestli je román autobiografický nebo ne. Což podle těchto a tamtěch, není.

10.08.2020 4 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Dějiny lidských průserů aneb historie tak trochu jinak, než jsme zvyklí. Díky knize se dozvíte (aspoň tomu věřím) spoustu nových faktů, ať už o osobnostech nebo událostech, o kterých jste již někdy v minulosti slyšeli nebo o úplně neznámých.
Autor používá sarkasmus, lehký humor a občasné vulgarity, aby čtenáře přesvědčil, že lidé se ze svých chyb prostě ne a ne poučit.
Věřím, že v průběhu deseti kapitol, přes tupost našeho mozku až po špatně odhadnutou budoucnost si uvědomíte, že jsme toho posrali a stále sereme dost.

03.08.2020 4 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Knihu jsem měla v must read listu velmi dlouho asi kvůli tomu, že hlavní postavou je učitel. Nenechte se ale zmást, podstatou knihy nejsou výhradně trable nováčka učitele se studenty a kolegy.

No, nic moc se v díle neděje a přeci jen se toho děje dost. Naštěstí si autor pohrál s humorem a sarkasmem, proto i přes nevelké množství děje, se asi nebudete při čtení nudit.

V knize je humor, sarkasmus, pohled do nitra postav, láska, práce aj. Doporučuji si přečíst. Za mě stačí jednou.

28.07.2020 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Když jsem začala číst, myslela jsem si, že to snad nevydržím a knihu odložím. Má fakt pomalý rozjezd. Postupem času mě to ale začalo víc vtahovat do děje. A posledních cca 60 stránek jsem hltala. Bohužel ale posledních x stránek nezmění těch prvních 400.

Každopádně děj sám o sobě je celkem zajímavý, místy překvapující. Pro mě je kniha napsána neobvyklým způsobem. Kdyby ale byla o nějakou tu stránku kratší, také by se nic nestalo.

20.07.2020 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Velmi těžko se kritizuje kniha, ve které je skutečné utrpení lidí. Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, pak jsem se ale zamyslela - knih o holocaustu jsem četla už víc a četla jsem mnohem lépe zpracované příběhy.

Děj se nevleče, příběh je čtivý a čte se velmi lehce. Kniha se dá bez problémů přečíst za jeden den. Příběh je o lásce, která přežila to nejhorší, ale nebude vás to nutit brečet. Mě osobně spíš chytil za srdce "Doslov".

Přes půl roku jsem čekala, až se k této knížce v knihovně dostanu a stále nic. Tentokrát jsem tedy musela zvolit e-knihu, kterou vím, že už si víckrát nepřečtu, ale čtení určitě nebylo ztrátou času.

21.06.2020 3 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Tak tohle bylo super! Přečteno jedním dechem. Zajímavý a napínavý příběh, který vás pohltí. Příběhem vás provází psycholožka Augusta, která se svým kolegou vyšetřuje zmizení několika lidí. Posledních 60 stránek už víte kdo a už jen zjišťujete proč a jak.

Pro mě bylo čtení velmi zajímavé a X-krát jsem si říkala: " Tak ještě jednu kapitolu a jdu spát." Za mě nepředvídatelné. Určitě doporučuji

19.06.2020 5 z 5

Ztracení chlapci Ztracení chlapci Gina Perry

Tak tohle byla opravdu ztráta času.

Byla jsem v knihovně a najednou vidím zajímavý název knihy, tak kouknu na anotaci, která hlásá o kontroverzním psychologickém experimentu, tak si řeknu, že to bude určitě hodně dobrý. Pffff, nebylo.
Měla jsem pocit, že jsem četla diplomku (což diplomka by to byla určitě výborná), experiment zajímavý, ale že by to bylo takový, jak hlásá anotace, teda ne - rozumím tomu, že experiment probíhal trochu v jiných letech, ale... V poslední třetině knihy se dozvíte o životě M. Sherifa.

Dvě hvězdy dávám jen z úcty k autorce (i když pro mě úplně neznámé), protože je obdivuhodné, jakou práci si dala s hledáním informací.

14.06.2020 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

V knize je naštěstí pár nečekaných zvratů, také ale pár věcí, které prostě očekáváte. Neměla jsem ale nutkání, knihu odložit. Upřímně si myslím, že za měsíc už asi nebudu vědět, o čem to bylo, ale čtení této knihy rozhodně nebyla ztráta času.

Je to takové oddychové čtení, které se čte velmi lehce a příjemně. Zároveň se mi ale asi z důvodu právě té lehkostí, hůře hodnotí. Neurazí a ani příliš nenadchne. Nenašla jsem ale důvod, proč hodnotit méně než 4⭐.

27.05.2020 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Remarque je mým nejoblíbenějším autorem, ale toto dílo bylo pro mě trochu zklamáním...

Knihu jsem četla asi nejdéle ze všech, protože jsem se musela neustále přemlouvat, abych ve čtení pokračovala. A protože nejsem čtenář, který by knihy odkládal, tak se mi podařilo probojovat se až do konce.

Autor si opět pohrává se slovy, používá krásná větná spojení, ale příběh je dle mého slabší. Samozřejmě, zde nechybí motiv ztracené generace, lásky a zklamání. Hlavní hrdina se navíc neustále setkává se smrtí, jelikož pracuje ve firmě, která prodává náhrobky.

3⭐ dávám velice nerada, ale četla jsem od Remarque, dle mého, mnohem zajímavější knihy. Toto mi prostě nějak nesedlo a četlo se mi velice těžce.

26.05.2020 3 z 5

Štvanec Štvanec Frederick Laurence Green

Příběh sám osobě není zas až tak zajímavý, ale psychologická stránka, to je to, proč tuto knížku přečíst. V průběhu díla je zajímavé sledovat psychologický vývoj hlavní postavy, také je zde znázorněno, že lidé se převážně zajímají jen o svůj vlastní chtíč.
Hodnotím 4⭐, protože místy jsem se v díle ztrácela a nevěděla jsem proč, jak a co.

29.03.2020 4 z 5

Z Paříže a venkova Z Paříže a venkova Guy de Maupassant

X povídek, kratších a delších, více a méně zajímavých. Četlo se to příjemně, autor používá krásné slovní obraty.
Nejprve jsem toto dílo začala číst kvůli Kuličce, nakonec jsem si řekla, že to rovnou přečtu celé a určitě to nebyla ztráta času.

22.03.2020 4 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Kniha je velice poutavá. V jednu chvíli si říkáte, že už je to všechno jasný, a že se už budete jen nudit. Pak ale příjde nový zvrat a potom zase další.

Nejprve jsem chtěla dát 4⭐, ale dílo mě nepřestávalo překvapovat. Určitě doporučuji. Nenechte se odradit začátkem.

01.02.2020 5 z 5

Jazz Jazz Toni Morrison

KONEČNĚ jsem se tímto dílem prokousala... Musím říct, že napsané je výborně. Na mě ale asi moc omáčky okolo. Celkově mě to tak nějak nezaujalo a i nudilo.

19.01.2020 2 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

No, kniha má zajímavý nápad, nic podobného jsem zatím nečetla. Podle mě je to ale takové oddechové čtení. Sem tam nějaká romantika, sem tam nějaké napětí. Pro mě ale nic moc závratného.

09.12.2019 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha je výborně napsaná. Čtenář si může sám příběh posoudit, jelikož autor dílo napsal bez svých dojmů.

Příběh je napsán čtivě a napínavě, i když vlastně víte, jak to dopadne. Určitě doporučuji.

29.11.2019 5 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Kniha je o staré ženě, která ztrácí paměť. Nikdy jsem nečetla příběh tomuto podobný.

V knize jsou dva příběhy v jednom - jeden současný a jeden z minulosti. Pro hlavní postavu je obtížné se zorientovat, co se děje teď a co ne. Pro čtenáře však ne, díky dobře odvedené práci autorky.

Doporučuji si knihu přečíst, jelikož do samého konce vlastně nevíte, jak vše skončí.

06.11.2019 5 z 5