Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Přestože samotné dílo od svého vydání v roce 1965 způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Režisér Václav Marhoul věnoval od roku 2008 veškeré své úsilí k přípravě filmu. Klíčový impuls, motivaci do další práce a potvrzení kvality scénáře přineslo v květnu 2013 udělení Zvláštního uznání poroty v rámci vyhlášení vítězů scenáristické ceny ScripTeast / Ceny Krzysztofa Kieślowského na festivalu v Cannes. Nadčasové poselství o osamělém putování a útrapách malého židovského chlapce za druhé světové války nabývá dnes na ještě větší aktuálnosti. Nedávné události v Evropě – migrační krize, šíření xenofobních předsudků a nenávisti bez znalosti faktů – ještě umocnily naléhavost jeho sdělení. „Román Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako miliony čtenářů po celém světě, zasáhl natolik, že jsem se v polovině roku 2008, po dokončení celovečerního filmu Tobruk, rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo,“ zavzpomínal na začátek náročného projektu Václav Marhoul...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416256/big_nabarvene-ptace-NGv-416256.jpg 3.91369

Vydáno: , Argo

The Painted Bird, 1965

Kniha Nabarvené ptáče

Martina291086

Kniha, která nutí k zamyšlení a nad kterou - ať chcete, nebo ne - přemýšlíte... Opět se nabízí srovnání filmu a knihy a já naprosto chápu, proč se Václav Marhoul rozhodl tento námět zpracovat...

Radka1911

Tak brutální, silnou a dojemnou knihu jako Nabarvené ptáče jsem ještě nikdy nečetla. Na film jsem se už od začátku nebyla schopná dívat, a už to ani nikdy nebudu zkoušet. Je to strašné a také mistrovsky napsané.

Pítrs85

Zásadní kniha, která ukazuje, kam až dokáže člověk ve svém chování zajít, chování, které ani válečný útisk nemůže omluvit. Kniha, která toho má v sobě víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A samozřejmě, i vzhledem k současným událostem, kniha nadčasová a varovná.

mewmew

To nejhorší, co v nás je. Jako ano, tohle rozhodně stojí za přečtení.

Guepp

V knize se v ruzne mire koncentruje snad vsechno zlo na svete. To je studnice krutosti, surovosti, beznadeje, smrti, smutku, bolesti...
Kolikrat jsem knihu i rychle zavrela a odhodila.
Tim, ze je psana z pohledu naivniho ditete, je to o to znasobene.
I kdyz jde o fikci, celou dobu mi hlavou litala myslenka, jak se v teto dobe vlastne mame krasne a ze bychom meli byt vdecni.
Kniha vlastne mozna nahradi par sezeni u terapeuta nebo Vas k terapeutovi dostane.
Opravdu doporucuji idealne vsem, ale je mi jasne, ze to doctou jen silne zaludky.
Knize bych dala 5 hvezd, je vyborna, ale proste nemuzu, protoze je to vlastne tematicky to nejhorsi, co jsem kdy cetla.

sabuska

Hodně brutální, po 4 kapitolách jsem si říkala to přece není možný.. A neni :)
moc nechápu doslov, kde se autor snaží přesvědčit že to byla pravda..

Karoley

Příběh malého židovského chlapce, který se během druhé světové války ukrývá v zaostalých vesnicích kdesi v oblasti východního Polska a Ukrajiny. Kvůli odlišnému vzhledu se mu od místní obyvatel dostává krutého zacházení a šikany.
Podle omezených názorů vesničanů a podivných zvyků a pověr bych klidně věřila, že se příběh odehrává někdy v 19. století. Velice zajímavá kniha o rasismu a hrůzných válečných poměrech. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

Liturgievpatek
13.12.2021

Tuhle knihu jsem cetl davno, kdyz se o ni jeste u nas moc nevedelo. Vzdycky jsem ji nekomu doporucil a vsichni byli nadseni. Ta nestrojenost s jakou autor pojednava o utrpeni maleho chlapce je chytlava, prestoze je velmi kruta.