Kam se poděla Elizabeth

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269638/big_kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 3.8346

Vydáno: , Knižní klub

Elizabeth is missing, 2014

Kniha Kam se poděla Elizabeth

SvetlanaHonzova

Kniha byla naprosto jednotvárná. Děj se od půlky opakoval znovu a znovu dokola. Posledních 40 stránek jsem byla ráda, že už bude konec knihy.

mira399
15.10.2021

Téma jistě zajímavé,ale mě to fakt nebavilo. Já byla z Maud tak unavená...Při jiném zpracování to mohla být super knížka.

Lucc93
22.07.2021

Já nevím .. dostala jsem se do poloviny a pak už to nějak vzdala.. Není to asi úplně velký propadák, ale nebavilo mě to. Nemám bohužel už tolik času na čtení a tohle zrovna není kniha, kterou bych chtěla brzdit ty, na které se vyloženě těším. Takže odloženo, nedočteno.

Veronika33
16.05.2021

Táto kniha ma úplne pohltila, striedanie dejov, uveriteľné postavy dodalo príbehu neskutočnú pútavosť. Kniha bola bez hluchých miest, nechápem prečo som ju tak dlho odkladala, určite si ju ešte niekedy zopakujem. Odporúčam.

Bebe2004
12.05.2021

Co mě na knize bavilo, bylo vyprávění z minulosti. To byly jediné pasáže, které jsem se jakžtakž užívala. Jenomže celkově byl příběh hrozně zmatený, často jsem ani nevěděla, co čtu, kdo mluví a co se děje. Postavy nic moc. Obdivuju Helen za péči o matku.

Peyka
22.03.2021

Pohled do rozpadlé mysli ženy, která je zoufalá ze ztráty své přítelkyně. Text je hodně zmatečný, vzhledem k tomu, že je kniha psaná z pohledu Maud, která trpí demencí. Musím uznat, že autorka poměrně dobře a výstižně popsala příznaky téhle strašné nemoci starých. Já to znám jen z filmů, naštěstí jsem se s tím nikdy nesetkala a díky autorce jsem se vžila do postavy a nesla s ní to břímě bezmocnosti. Z Maud je cítit frustrace, zoufalství, tak ráda by si vzpomněla, ale paměť jí šálí a minulost se stává její přítomností.

Úplně mě fascinovalo, jak člověk může takhle zapomínat. Asi by to nechtěl zažít nikdo z nás. Děj ale nijak negraduje, nečekejte žádné zvraty, žádná překvapení, i s rádoby detektivní zápletkou jede v jedné rovině.

Příběh mi připomínal knihy Fredrika Backmana, sice bez humorného nádechu, ale s úctou ke stáří, a to, že naděje umírá poslední. Je to kniha, která vás dojme i rozčílí.

Gooverka
23.07.2020

Řekla bych, že jde o zcela průměrnou knihu, která má ale neobyčejné téma a četla se moc dobře. Ještě nikdy jsem se nesetkala se starší hlavní postavou, která by zapomínala spoustu věcí, včetně toho, kdo je. Moc se mi líbilo propletení přítomnosti a minulosti, ale celkovým vyzněním knihy jsem byla spíše zklamaná.

pegasek
25.06.2020

Byla to hodne zvlastni kniha,nerekla bych ,ze byla vyslovene dobra,ale nebyla ani spatna.Nejvic se mi na ni libil vztah dcery ke stare matce,.I kdyz matka zapominala,tak s ni dcera mela trpelivost a nezbavila se ji tim ,ze by ji odlozila do nektereho domu pro stare lidi ba naopak si ji vzala k sobe i prestoze to nebylo jednoduche..Libilo se mi i to jak byli v knize popsane pocity,to jak vnimala stara matka to jak zapominala