Kam se poděla Elizabeth

od:

Kam se poděla Elizabeth

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269638/kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 3.8214
Originální název:

Elizabeth is missing (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (77)

Přidat komentář
Mufa
03. května

Skvělé téma, opravdu realisticky popsané pocity člověka se stařeckou demencí. Může se zdát, že je kniha zmatená a někdy skoro nemá děj a stále se opakuje to samé.. ale v tom je právě to kouzlo. Oni si tak totiž připadají i lidé s demencí. Zmatení, stále se opakující.
Za mě palec nahoru, už dlouho jsem nečetla tak dobře vykreslenou hlavní postavu

mautina7
20. dubna

Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je v tom výborně popsaná nemoc (popis minulosti versus vnímání současnosti), a zároveň v průběhu graduje (obzvlášť je to zajímavé pro ty, kteří mají nějakou takovou babičku v okolí), na druhou stranu mi dělalo problém se začíst.

Olsovcova
01. dubna

Dokonale napsaná kniha, z které mrazí po zádech. Věrohodně napsané zážitky člověka, který trpí stařeckou demencí/Alzheimerem. Postupná ztráta identity, orientace...
Poznámka k posledním komentářům: Knihu jsem četla v originále... možná se něco ztratilo překladem? Poslední kapitola mi totiž přijde úplně jasná a zřejmá.

Kaja01
28. února

Kniha mi přišla místy zdlouhavá a některé pasáže jsem musela přeskakovat. Téma stařenky, která si nic nepamatuje se mi líbí, ale dějová linka už tolik ne. Ani si nejsem jistá, zda jsem správně pochopila ten konec..

sabiburesova
18. února

Z téhle knížky mám bohužel smíšené pocity. Asi kvůli toho,že podle názvu jsem očekávala úplně něco jiného. Bylo zajímavé dostat se do "hlavy" stařenky, která trpěla nemocí zapomínání. Bohužel mě ale ani jedna dějová linka moc nebavila a nevím jestli je to jen mnou, ale samotný konec jsem úplně na 100 % nepochopila.
Chvilkami ale dobrý a za zajímavé, originální téma 2 hvězdy.

eva2711
21. ledna

Příliš matoucí, skákání od minulosti do přítomnosti. Ani jako psycholožka tuto knihu nemohu příliš docenit.

sporran
30.12.2017

Velmi zajímavé téma. Pojetí vnímání staré paní s duševní nemocí. Moc pěkně nastíněné pocity, neznámý dům, neznámá paní (dcera), poznámky na papírkách, pocit, že někoho ztratila. Jen ten konec byl trošku moc.... Nějak bych to zahrála do autu. Maličkou zdlouhavá kniha.

Knihomlok2015
18.12.2017

Rozhodně stálo za to dostat se až na konec, protože i přes nesourodou směsici vzpomínek, myšlenek a kousků papírků s nápovědami, (a opravdu se nedivím, že někoho to odradilo číst dál) ten konec byl prostě svou mrazivostí zapomenutého naprosto promyšlenou perlou.

Adelaide777
10.12.2017

Původně jsem se na knihu těšila, už jen podle zajímavého popisu, ale byla jsem hodně zklamaná. Knihu jsem po pár kapitolách odložila a rozhodně se k ní vracet nebudu.

fis.rena
05.11.2017

Vím,že Alzheimerova choroba je něco nepředstavitelného a sledovat svého blízkého,kterého tato nemoc postihne,je neštěstí. Proto mi vadí,že od začátku knihy je Maud svým okolím vnímána jako blázen a nikdo jí nedokáže normálně odpovědět,kde její kamarádka Elizabeth je,i když je snad každému čtenáři zřejmé,kde se asi nachází. Nechají jí se v tom plácat a dělat na úkor toho různé,zoufalé věci. To byl zřejmě autorčin záměr...poukázat na vážnost nemoci. Ovšem zpracování je pro mě opravdu dost nešťastné a nebavila mě číst ani jedna dějová linie. U knihy jsem usínala a skutečně mě nebavilo číst to,jak na Maud svým způsobem všichni kašlou. Kniha by měla úplně jiný potenciál,kdyby se týkala hlavně nemoci,kterou Maud trpí a zaobírala se jak samotnou Maud a jejím pohledem na svět,tak i pohledem jejích blízkých. Já jsem zklamaná,bohužel.

Culina68
01.11.2017

Smekam pred autorcinou predstavivosti popsat stav mysli cloveka, ktery zapomina....

Calibra
23.10.2017

Není to žádný napínavý thriller nebo detektivka, ale stojí za přečtení. Sonda do mozku ženy, která trpí alzheimerem a flashbacky do dob jejího mládí, kdy jí zmizela sestra. Tyto části mě velmi bavily a části ze současnosti trochu rozčilovaly, ale takový to asi prostě je, když mozek přestává sloužit....

akdar72
20.10.2017

Nádhera... Nemám slov...

hruskovalucie93
17.10.2017

Já nevím .. dostala jsem se do poloviny a pak už to nějak vzdala.. Není to asi úplně velký propadák, ale nebavilo mě to. Nemám bohužel už tolik času na čtení a tohle zrovna není kniha, kterou bych chtěla brzdit ty, na které se vyloženě těším. Takže odloženo, nedočteno.

Maiky211
15.10.2017

Zajímavé, nepříliš rozšířené téma. 2.polovina byla trochu slabší než první část. I přesto se mi kniha líbila.

FiliaNoctis
04.09.2017

Ehm... nuda. Podľa mňa sa z takejto na jednej strane desivej životnej situácie dá vyťažiť oveľa viac. Zrejme je kniha určená inému obecenstvu. Hĺbka žiadna, príbeh strednoprúdový, škoda.

boeink
29.08.2017

Mohlo by se podle názvu zdát, že jde o detektivku, ale není to tak. Jde spíše o roztržité a zapomětlivé vyprávění staré ženy postižené stařeckou demencí. Chvílemi mi Maud bylo líto, chvílemi jsem se musela smát. Maud na konci jednoho odstavce vyprávění už neví, co bylo na jeho začátku, všechno má popletené, všechno zapomíná. Dobrá kniha.

Janeee
03.08.2017

Zajímavé téma, ale ne moc záživně podané. Četla jsem na toto téma lepší knihy. Takže za mě průměr, protože začátek byl hodně dobrý a od půlky knihy se to dost táhlo.. Ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. ;-)

Lemurka
03.08.2017

Kniha mě nevtáhla do děje, proto jsem jí odložila. Navíc mi vadí používání přítomného času, což začíná být u současných autorů celkem běžné, asi je to "IN", přitom se to čte příšerně a ruší mě to.

Nikuskaaa
28.07.2017

Můj první detektivní příběh, který mě držel v napětí od začátku až do konce.

Jane100
22.07.2017

Průměrná kniha, která neurazí, ale ani nenadchne.

nikol1774
27.06.2017

Podle názvu jsem si myslela, že hlavní postava se bude jmenovat Elizabeth, to je ale omyl. Hlavní postava je pouze Elizabethina kamarádka. Maud mi bylo hrozně líto, neumím si představit, že by tohle jednou v daleké budoucnosti mělo postihnout mě. Je to tedy v první řadě román, s prvky detektivky, což mi absolutně vyhovovalo.
V závěru knihy jsme se tedy dozvěděli kam se Elizabeth poděla, ale nedozvěděli jsme se co se s ní stalo, tedy je možné, že je to tam zmíněno, ale já jsem to nepostřehla, což mě trochu mrzí.
Závěrem bych chtěla napsat, že je škoda, že se kniha nejmenuje podle hlavní postavy, ale to se dá přehlídnout, hodnotím 4* jenom proto, že jsem četla i lepší knížky.

Lexien
09.05.2017

Ze začátku super, v průběhu ale začal můj zájem opadat.

RADOST
09.05.2017

Zmatenost. To je hlavní atribut této knihy. Zmatenost myšlenek staré paní, trpící stařeckou demencí, jejíž myšlenky se soustřeďují okolo záhadného zmizení sestry kdysi v dávné minulosti a zmizení přítelkyně v současnosti. Mnohem více než tyto dvě téměř detektivní zápletky mě však v knize zaujala autorčina snaha přiblížit záhady myšlení a dezorientace osob, trpících stařeckou demencí. A proto je dobré si knihu přečíst. Při četbě jsem vzpomínala na svou takto nemocnou maminku a musím říct, že to autorka dosti "trefila".

JessieEx
05.05.2017

Kdo očekává detektivku nebo thriller, bude možná zklamaný. Také jsem to očekávala, když jsem si v anotaci přečetla, že se jedná o příběh staré ženy, která pátrá po své zmizelé kamarádce. Zklamaná jsem byla jen kratičký okamžik, než jsem pochopila, že příběh je o něčem mnohem silnějším. Je to milá sonda do mysli ženy trpící Alzheimrovou demencí...a pokud je to opravdu autentické a opravdu takhle myslí lidé postiženi touto chorobou, pak klobouk dolů před autorkou! Děkuju jí za to, že mi umožnila dostat se do mysli Maud a vidět svět jejíma očima. Příběh z minulosti už je jen třešničkou na dortu, poutavý, děsivý, tajemný...je vyprávěn jako vzpomínka, a jeho nečekané rozuzlení na konci knihy přeci jen uspokojí ty, co od toho čekali detektivku/thriller...

Tynulda
27.04.2017

Zpracované velmi otevřené téma, se kterým se potýká mnoho lidí. Kniha mě vtáhla do děje a je místy opravdu citlivě podchycená milým humorným kontextem stáří.

ivulka15
01.04.2017

Pro mne naprosto skvěle napsaná kniha.Překvapivě procítěné vtělení do pozice nemocného člověka,který postupně ztrácí sám sebe.A přitom všem ještě stihnou vyřešit starý detektivní případ.

sikope
29.03.2017

Za mě výborná kniha. Prolínání vzpomínek s realitou bylo dokonale popsané a to věčné zapomínání bylo až frustrující. Při čtení jsem si ale uvědomila, kolik trpělivosti a porozumění vyžaduje péče o lidi se stařeckou demencí.

hajrys
27.03.2017

Je těžké žít vedle člověka s touto diagnózou, ale o dost těžší je s touto diagnózou žít. Detektivní téma je podle mně vedlejší, i když se jako nitka proplétá celým příběhem. Místy lehce humorné, místy trochu děsivé příběhy staré ženy, která se postupem času stále více a více ztrácí v minulosti.

iveta3689
19.03.2017

Dost skličující téma, děsivě pravdivé a otevřené. Jako příběh osoby se stařeckou demencí výborné, ale jako detektivka nudné. Autorka skvěle popsala, co se děje v hlavě hlavní postavy, ale také únavu a beznaděj okolí. Doplňující příběh (byla to asi plánovaně detektivka) byl už zbytečný.