Kam se poděla Elizabeth

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269638/kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 3.8279

Elizabeth is missing (2014)

Vydáno:, Knižní klub

Kniha Kam se poděla Elizabeth

Jarkaknihy1

Ze začátku velká zvědavost, ale od poloviny jsem se musela do čtení nutit. Měla jsem pocit, že děj stojí na místě a nakonec přeskakovala nudné pasáže, což u knih normálně nedělám. Plusové body za originální hrdinku.

AngelA1

Kniha mě vůbec nebavila, ke konci už byla spíš utrpením. Žádná zápletka, žádné boom. Jedna hvězda.

hey123

Pro mě byla kniha celkem náročná na čtení - mám raději na stránce i méně textu. Kniha je ale velmi vtipně napsaná. Čtenář se směje situacím, které v knize nastaly, ale když si pak uvědomí, jaká zátěž to musí být pro okolí nemocného, moc k smíchu to vlastně není.
Moc se mi líbil konec, že vlastně díky němu "mohla najít klid"

Kekik

Přiznávám, že čtení bylo někdy trochu náročnější. To když se situace často opakovaly, ale v tom je právě zrádnost této nemoci. Maud trápí ztráta paměti a někdy i vlastní identity. Přesto ale má pocit, že někoho ztratila. A my společně s ní pátráme po Elizabeth. A také po Sukey.
Příběh velmi realisticky zobrazuje život člověka, který trpí ztrátou paměti. Autorka vyprávění zvládla opravdu bravurně. A dokonce jsem se i několikrát rozesmála. Maud je prostě úžasná.
Detektivní zápletka mě velmi bavila. I když tedy bych měla pár otázek ohledně Sukey.
Jsem ráda, že jsem knihu přečetla.
Trochu mě mrzí zdejší nízké hodnocení.

pingu1

Originálně napsaný román z pohledu Maud - ženy se zhoršující se pamětí, která hledá svou kamarádku, o které je přesvědčena, že se ztratila. Poutavě a lidsky napsané, humorné i depresivní zároveň... Silný příběh. Jen ten konec byl nějaký rychlý....

Janule809

Některá místa mě moc nebavila. Často se opakující.Ale konec byl hezký.

Petula.N

Mě knížka bavila :) občas mě štvalo, že se tam některé věci opakují pořád dokola, ale to asi k té nemoci patří...a hlavně zajímavé téma, nic podobného jsem ještě nečetla :)

martina.culik

V knize není ani tak důležité, kam se vlastně poděla Elizabeth. Hlavním motivem je vhled do toho, jaké to je, když někdo ztrácí paměť. Jak to ovlivňuje jeho každodenní život i život jeho blízkých.

Alzheimerova choroba prvotina

Autor knihy