Kam se poděla Elizabeth

Kam se poděla Elizabeth https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269638/bmid_kam-se-podela-elizabeth-SBe-269638.jpg 4 356 122

Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí. Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít? Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Elizabeth is missing , 2014

Michaeles
02.09.2018 3 z 5

Velice zajímavý námět knihy, ale že by mě celkově děj nějak pohltil říct nemohu. Strany sice ubíhaly, ale závěr nedokončený, rychle useknutý...

grillica
02.09.2018 5 z 5

Maud je stará žena, vdova, žije sama kdesi v Anglii, navštěvuje ji dcera, vnučka. Začíná prohrávat bitvu s Alzheimerem nebo jiným dědkem, který jí přerovnává nábytek, věci v kuchyni a hlavně jí vytváří neskutečný zmatek v hlavě. Od všednodenních nepříjemností, kdy nepoznává svou pečovatelku, nakupuje co nakupovat nemá, zapomene jak se dostat domů, se uchýlí k jedné myšlence, která ji naopak neopouští: její dlouhodobá přítelkyně Elizabeth není k nalezení. Maud věří, že v tom má prsty její syn Peter a snaží se dopátrat, co se s Elizabeth stalo. Maud vypráví v první osobě, celý ten podivný zmatek, kdy někam jde a uprostřed cesty ji pozornost odvede nějaká drobnost, kvůli které okamžitě zapomene co tam dělá, kam šla a proč, ten nepříjemný, neurčitý pocit že je něco špatně, je tu dcera a je tu nějaký cizí člověk, tužka je najednou úzké zaoblené dřevěné cosi; úzkostlivá bezmoc a naopak tvrdé přesvědčení, že přesně vím co dělám - kvůli tomu mě kniha dost vtáhla. Vedle současné dějové linky si Maud vybavuje události ze svého dětství, které si naopak pamatuje do nejmenších detailů. Neustále se vrací do doby, kdy se ztratila její starší sestra Sukey. Přítomnost a minulost se tak začnou míjet, rozplizávat a kousek dál zas nabývají konkrétní podoby.
Kniha mě zaujala zejména výstižným - myslím - popisem chaosu, který se odehrává v hlavě a životě těch, kteří ztrácejí doslova sami sebe. Přijde mi to velmi děsivé.

Hania932
21.08.2018 4 z 5

Taková průměrná knížka. Nevím jestli bych jí uplně nazvala jako detektivku. Přijde mi že knížka spíš popisuje život hlavní hrdinky která si občas vzpomene že se její kamarádka Elizabeth ztratila. Líbilo se mi jak je tam něco i z minulosti. Celkově ta kniha byla průměrná. Hezky se četla a nebyla zas tak moc náročná na čtení. Akorát ten konec jsem si představovala trochu jinak. Myslela jsem si že to trochu víc rozepíše. Ale jinak to bylo takové oddechové čtení, ale nevím jestli bych se do ní znova pustila.

alena4154
04.08.2018 3 z 5

Nebyla úplně špatná, ale spíš jsem jí dočetla jen ze zvědavosti. Na konci jsem se stejně nedozvěděla co jsem chtěla, ale to je možná mé nepochopení.

Lennji
31.07.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, kniha se četla hezky a rychle, zajímavý námět, zajímavě zpracované, prolínání přítomnosti s minulostí, ale člověk se v tom neztrácel, děj byl plynulý..A závěr celkem překvapivý.

aruba
07.07.2018 5 z 5

Zajímavá, originální, černohumorná exkurze do mysli hrdinky ztracené v minulosti.

Mufa
03.05.2018 5 z 5

Skvělé téma, opravdu realisticky popsané pocity člověka se stařeckou demencí. Může se zdát, že je kniha zmatená a někdy skoro nemá děj a stále se opakuje to samé.. ale v tom je právě to kouzlo. Oni si tak totiž připadají i lidé s demencí. Zmatení, stále se opakující.
Za mě palec nahoru, už dlouho jsem nečetla tak dobře vykreslenou hlavní postavu

mautina7
20.04.2018 3 z 5

Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je v tom výborně popsaná nemoc (popis minulosti versus vnímání současnosti), a zároveň v průběhu graduje (obzvlášť je to zajímavé pro ty, kteří mají nějakou takovou babičku v okolí), na druhou stranu mi dělalo problém se začíst.

Olsovcova
01.04.2018 5 z 5

Dokonale napsaná kniha, z které mrazí po zádech. Věrohodně napsané zážitky člověka, který trpí stařeckou demencí/Alzheimerem. Postupná ztráta identity, orientace...
Poznámka k posledním komentářům: Knihu jsem četla v originále... možná se něco ztratilo překladem? Poslední kapitola mi totiž přijde úplně jasná a zřejmá.

Kaja01
28.02.2018 2 z 5

Kniha mi přišla místy zdlouhavá a některé pasáže jsem musela přeskakovat. Téma stařenky, která si nic nepamatuje se mi líbí, ale dějová linka už tolik ne. Ani si nejsem jistá, zda jsem správně pochopila ten konec..

sabiburesova
18.02.2018 2 z 5

Z téhle knížky mám bohužel smíšené pocity. Asi kvůli toho,že podle názvu jsem očekávala úplně něco jiného. Bylo zajímavé dostat se do "hlavy" stařenky, která trpěla nemocí zapomínání. Bohužel mě ale ani jedna dějová linka moc nebavila a nevím jestli je to jen mnou, ale samotný konec jsem úplně na 100 % nepochopila.
Chvilkami ale dobrý a za zajímavé, originální téma 2 hvězdy.

eva2711
21.01.2018 2 z 5

Příliš matoucí, skákání od minulosti do přítomnosti. Ani jako psycholožka tuto knihu nemohu příliš docenit.

sporran
30.12.2017 4 z 5

Velmi zajímavé téma. Pojetí vnímání staré paní s duševní nemocí. Moc pěkně nastíněné pocity, neznámý dům, neznámá paní (dcera), poznámky na papírkách, pocit, že někoho ztratila. Jen ten konec byl trošku moc.... Nějak bych to zahrála do autu. Maličkou zdlouhavá kniha.

Knihomlok2015
18.12.2017 3 z 5

Rozhodně stálo za to dostat se až na konec, protože i přes nesourodou směsici vzpomínek, myšlenek a kousků papírků s nápovědami, (a opravdu se nedivím, že někoho to odradilo číst dál) ten konec byl prostě svou mrazivostí zapomenutého naprosto promyšlenou perlou.

Adelaide777
10.12.2017 1 z 5

Původně jsem se na knihu těšila, už jen podle zajímavého popisu, ale byla jsem hodně zklamaná. Knihu jsem po pár kapitolách odložila a rozhodně se k ní vracet nebudu.

fis.rena
05.11.2017 1 z 5

Vím,že Alzheimerova choroba je něco nepředstavitelného a sledovat svého blízkého,kterého tato nemoc postihne,je neštěstí. Proto mi vadí,že od začátku knihy je Maud svým okolím vnímána jako blázen a nikdo jí nedokáže normálně odpovědět,kde její kamarádka Elizabeth je,i když je snad každému čtenáři zřejmé,kde se asi nachází. Nechají jí se v tom plácat a dělat na úkor toho různé,zoufalé věci. To byl zřejmě autorčin záměr...poukázat na vážnost nemoci. Ovšem zpracování je pro mě opravdu dost nešťastné a nebavila mě číst ani jedna dějová linie. U knihy jsem usínala a skutečně mě nebavilo číst to,jak na Maud svým způsobem všichni kašlou. Kniha by měla úplně jiný potenciál,kdyby se týkala hlavně nemoci,kterou Maud trpí a zaobírala se jak samotnou Maud a jejím pohledem na svět,tak i pohledem jejích blízkých. Já jsem zklamaná,bohužel.

Culina68
01.11.2017 5 z 5

Smekam pred autorcinou predstavivosti popsat stav mysli cloveka, ktery zapomina....

Calibra
23.10.2017 3 z 5

Není to žádný napínavý thriller nebo detektivka, ale stojí za přečtení. Sonda do mozku ženy, která trpí alzheimerem a flashbacky do dob jejího mládí, kdy jí zmizela sestra. Tyto části mě velmi bavily a části ze současnosti trochu rozčilovaly, ale takový to asi prostě je, když mozek přestává sloužit....

akdar72
20.10.2017 5 z 5

Nádhera... Nemám slov...

hruskovalucie93
17.10.2017 3 z 5

Já nevím .. dostala jsem se do poloviny a pak už to nějak vzdala.. Není to asi úplně velký propadák, ale nebavilo mě to. Nemám bohužel už tolik času na čtení a tohle zrovna není kniha, kterou bych chtěla brzdit ty, na které se vyloženě těším. Takže odloženo, nedočteno.