Hľadá sa Elizabeth

Stará pani Maud Horshamová postupne stráca pamäť a zároveň aj schopnosť postarať sa o seba. Napriek tomu odmieta zabudnúť na svoju najlepšiu priateľku Elizabeth, o ktorej je presvedčená, že sa stratila a že jej hrozí veľké nebezpečenstvo. Nikto ju však nechce vypočuť, ani dcéra Helen, ani polícia, a už vôbec nie Elizabethin panovačný syn Peter. Maud sa vyzbrojí lístočkami, kde si všetko pre istotu zapisuje, a rozhodne sa konať na vlastnú päsť. Verí, že Elizabeth potrebuje jej pomoc, preto sa odhodlá zistiť pravdu a zachrániť milovanú priateľku. Touto myšlienkou je priam posadnutá, až tak, že pomaly stráca zmysel pre realitu a súčasnosť. Stopy, ktoré objavuje, ju vedú stále ďalej do vlastnej minulosti a k ďalšiemu neobjasnenému zmiznutiu – jej sestra Sukey sa stratila krátko po skončení druhej svetovej vojny. V zmätenej Maudinej mysli sa vynárajú živé spomienky spred vyše päťdesiatich rokov a pri pátraní po Elizabeth postupne objavuje nové nečakané skutočnosti. Mohlo by tajomstvo Sukeinho zmiznutia byť kľúčom k nájdeniu priateľky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222439/hlada-sa-elizabeth-222439.jpg 3.8271

Elizabeth is Missing (2014)

Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Hľadá sa Elizabeth

pingu1

Originálně napsaný román z pohledu Maud - ženy se zhoršující se pamětí, která hledá svou kamarádku, o které je přesvědčena, že se ztratila. Poutavě a lidsky napsané, humorné i depresivní zároveň... Silný příběh. Jen ten konec byl nějaký rychlý....

Janule809

Některá místa mě moc nebavila. Často se opakující.Ale konec byl hezký.

Petula.N

Mě knížka bavila :) občas mě štvalo, že se tam některé věci opakují pořád dokola, ale to asi k té nemoci patří...a hlavně zajímavé téma, nic podobného jsem ještě nečetla :)

martina.culik

V knize není ani tak důležité, kam se vlastně poděla Elizabeth. Hlavním motivem je vhled do toho, jaké to je, když někdo ztrácí paměť. Jak to ovlivňuje jeho každodenní život i život jeho blízkých.

ivana1924
30.12.2018

Nějak jsem se nemohla začíst, stokrát jsem měla chuť ji odložit, ale nemám ráda nedočtené knihy takže jsem byla ráda, že jsem ji vůbec dočetla.

trudoš
29.12.2018

Být to povídka, byl bych spokojenější. Jako román to bezesporu svoje kouzlo má, protože psychologie stařenky, která postupně přichází o paměť, a přesto se obsedantně drží myšlenky na zmizelou kamarádku, je zvládnutá bravurně. Jenže výsledná pointa nepřekvapila, spíš naštvala, jelikož Emma Healeyová od začátku zatajuje některé skutečnosti a ukazuje pouze scény, jež mají čtenáře zmást. Ono celkově po příběhové stránce nic zásadního, větší část vyprávění sklouzává do neustálého opakování toho samého motivu - stará Maud někam přijde, dožaduje se toho a toho, a pak zjistí, že už to dělá po iksté, jen si to nepamatuje. Přičemž linie z minulosti není o moc lepší - jsou dva podezřelí a jeden z nich je vrah, konec. A tak místo toho, aby autorka využila karty k vystavění plnohodnotného příběhu, přešlapuje půlku knihy na místě, a když se konečně rozhoupe k nějaké akci, jde o záležitosti pasivnějšího ražení. Škoda, protože potenciál v tom byl podle mě slušný a nápad je po všech stránkách zajímavý.

jittik
27.12.2018

Mě se kniha moc líbila a dobře se četla. Ale Maud mi bylo svým způsobem líto :(

Medunka041
15.12.2018

Nevím, proč má kniha nálepku bestseller. Přečetla jsem, ale nic mi kniha nedala. Můžu jen doufat, abych na stará kolena nedopadla jako Maud.

Mayami
08.12.2018

Aj keď z objasnenia, čo sa stalo Maudinej kamarátke a v minulosti jej sestre čitateľovi nepadne sánka, hodnotím knihu veľmi kladne. Kto bola bláznivá žena som tiež vytušila, no do myslenia starého človeka s demenciou sa málokto vieme vžiť a práve preto bola kniha pre mňa tak obohacujúca. Autorka veľmi výstižne vystihla myslenie, vnímanie, problémy takého človeka práve tým, že ten príbeh rozpráva stelesnený 'Alzheimer' a tým, že použila dve dejové línie - prítomnosť a minulosť, ktoré trefne prelína v hlave babičky. Myslím si, že práve to vykreslenie chorej, starej mysle bolo jej hlavným zámerom. Pre mňa hodnotné čítanie aj preto, že mám takú Maud už doma, aj keď chválabohu, ešte v ľahšom prevedení.

MorbidCuriosity
18.11.2018

Tahle kniha se uplne nepovedla. Hvezdy davam za to, ze je zajimave nahlednout do hlavy cloveku s takovou poruchou. Dle nazvu jsem ocekavala, ze se opravdu ztratila Liz a nejak se to bude resit, pripadne, kdyz jsem poznala Sukey, jsem cekala, ze se vyresi tohle. Na konci clovek dostane odpoved jen na to, jak skoncila Sukey, ale zadne detaily. Nic. Fakt to neni dobre napsane.

Fillipa
30.10.2018

Mnohem poutavější než na stejné téma napsaná "Pořád jsem to já" (Lisa Genova).
Maud mě okouzlila, snad budu mít jednou tolik síly a laskavosti jako Helen, pokud se do podobné situace dostanu.

PetaZ
17.10.2018

Krasna kniha.. Bylo mi Maud lito i lidi kolem ni, i kdyz u kazdeho je ta litost jina.. Kniha splnila me ocekavani.. Mozna jeste vic, nez splnila, uchvátila me :-)

Rade
16.10.2018

Nebo taky: Kam se poděla Sukey…
Neuvěřitelná sonda do mysli ženy se stařeckou demencí. Velmi působivé, tak jsem se vžila do jejího myšlení, že jsem najednou začala chápat nejen zapomnětlivost a popletenost starých lidí, ale taky jejich osamělost a ztracení se ve světě najednou novém, neznámém, cizím. A jejich neschopnost druhým porozumět, ale i něco podstatného sdělit… A o to větší upnutí se na minulost, která pomalu začíná vytěsňovat současnost, protože jen v minulosti jsou schopni se orientovat.
Tady se však přítomnost i minulost nakonec zajímavě protnou.
Mladá autorka hodně překvapila.

Opatov
23.09.2018

Velmi lidsky a vtipne popsany prubeh alzheimerovy choroby z pohledu starnouci zeny. Diky vzpominkam a obcasnym svetlym chvilim pomuze odkryt tajemstvi, ktere melo zustat skryto. Doporucuji.

bubka
21.09.2018

naprosto neuvěřitelně přesvědčivý vhled do uvažování člověka, jehož se zmocňuje stáří.. alzheimer a přes to se nevzdává.
Na druhé straně, ne všechny z těch, kdo se s podobnou nemocí nesetkali, to upoutá a reakce rodiny ,. unavené a bez naděje, je také skvěle popsána.

Michaeles
02.09.2018

Velice zajímavý námět knihy, ale že by mě celkově děj nějak pohltil říct nemohu. Strany sice ubíhaly, ale závěr nedokončený, rychle useknutý...

grillica
02.09.2018

Maud je stará žena, vdova, žije sama kdesi v Anglii, navštěvuje ji dcera, vnučka. Začíná prohrávat bitvu s Alzheimerem nebo jiným dědkem, který jí přerovnává nábytek, věci v kuchyni a hlavně jí vytváří neskutečný zmatek v hlavě. Od všednodenních nepříjemností, kdy nepoznává svou pečovatelku, nakupuje co nakupovat nemá, zapomene jak se dostat domů, se uchýlí k jedné myšlence, která ji naopak neopouští: její dlouhodobá přítelkyně Elizabeth není k nalezení. Maud věří, že v tom má prsty její syn Peter a snaží se dopátrat, co se s Elizabeth stalo. Maud vypráví v první osobě, celý ten podivný zmatek, kdy někam jde a uprostřed cesty ji pozornost odvede nějaká drobnost, kvůli které okamžitě zapomene co tam dělá, kam šla a proč, ten nepříjemný, neurčitý pocit že je něco špatně, je tu dcera a je tu nějaký cizí člověk, tužka je najednou úzké zaoblené dřevěné cosi; úzkostlivá bezmoc a naopak tvrdé přesvědčení, že přesně vím co dělám - kvůli tomu mě kniha dost vtáhla. Vedle současné dějové linky si Maud vybavuje události ze svého dětství, které si naopak pamatuje do nejmenších detailů. Neustále se vrací do doby, kdy se ztratila její starší sestra Sukey. Přítomnost a minulost se tak začnou míjet, rozplizávat a kousek dál zas nabývají konkrétní podoby.
Kniha mě zaujala zejména výstižným - myslím - popisem chaosu, který se odehrává v hlavě a životě těch, kteří ztrácejí doslova sami sebe. Přijde mi to velmi děsivé.

Hania932
21.08.2018

Taková průměrná knížka. Nevím jestli bych jí uplně nazvala jako detektivku. Přijde mi že knížka spíš popisuje život hlavní hrdinky která si občas vzpomene že se její kamarádka Elizabeth ztratila. Líbilo se mi jak je tam něco i z minulosti. Celkově ta kniha byla průměrná. Hezky se četla a nebyla zas tak moc náročná na čtení. Akorát ten konec jsem si představovala trochu jinak. Myslela jsem si že to trochu víc rozepíše. Ale jinak to bylo takové oddechové čtení, ale nevím jestli bych se do ní znova pustila.

alena4154
04.08.2018

Nebyla úplně špatná, ale spíš jsem jí dočetla jen ze zvědavosti. Na konci jsem se stejně nedozvěděla co jsem chtěla, ale to je možná mé nepochopení.

Lennji
31.07.2018

Nebylo to špatné, kniha se četla hezky a rychle, zajímavý námět, zajímavě zpracované, prolínání přítomnosti s minulostí, ale člověk se v tom neztrácel, děj byl plynulý..A závěr celkem překvapivý.

aruba
07.07.2018

Zajímavá, originální, černohumorná exkurze do mysli hrdinky ztracené v minulosti.

Mufa
03.05.2018

Skvělé téma, opravdu realisticky popsané pocity člověka se stařeckou demencí. Může se zdát, že je kniha zmatená a někdy skoro nemá děj a stále se opakuje to samé.. ale v tom je právě to kouzlo. Oni si tak totiž připadají i lidé s demencí. Zmatení, stále se opakující.
Za mě palec nahoru, už dlouho jsem nečetla tak dobře vykreslenou hlavní postavu

mautina7
20.04.2018

Z této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je v tom výborně popsaná nemoc (popis minulosti versus vnímání současnosti), a zároveň v průběhu graduje (obzvlášť je to zajímavé pro ty, kteří mají nějakou takovou babičku v okolí), na druhou stranu mi dělalo problém se začíst.

Olsovcova
01.04.2018

Dokonale napsaná kniha, z které mrazí po zádech. Věrohodně napsané zážitky člověka, který trpí stařeckou demencí/Alzheimerem. Postupná ztráta identity, orientace...
Poznámka k posledním komentářům: Knihu jsem četla v originále... možná se něco ztratilo překladem? Poslední kapitola mi totiž přijde úplně jasná a zřejmá.

Kaja01
28.02.2018

Kniha mi přišla místy zdlouhavá a některé pasáže jsem musela přeskakovat. Téma stařenky, která si nic nepamatuje se mi líbí, ale dějová linka už tolik ne. Ani si nejsem jistá, zda jsem správně pochopila ten konec..

sabiburesova
18.02.2018

Z téhle knížky mám bohužel smíšené pocity. Asi kvůli toho,že podle názvu jsem očekávala úplně něco jiného. Bylo zajímavé dostat se do "hlavy" stařenky, která trpěla nemocí zapomínání. Bohužel mě ale ani jedna dějová linka moc nebavila a nevím jestli je to jen mnou, ale samotný konec jsem úplně na 100 % nepochopila.
Chvilkami ale dobrý a za zajímavé, originální téma 2 hvězdy.

eva2711
21.01.2018

Příliš matoucí, skákání od minulosti do přítomnosti. Ani jako psycholožka tuto knihu nemohu příliš docenit.

sporran
30.12.2017

Velmi zajímavé téma. Pojetí vnímání staré paní s duševní nemocí. Moc pěkně nastíněné pocity, neznámý dům, neznámá paní (dcera), poznámky na papírkách, pocit, že někoho ztratila. Jen ten konec byl trošku moc.... Nějak bych to zahrála do autu. Maličkou zdlouhavá kniha.

Knihomlok2015
18.12.2017

Rozhodně stálo za to dostat se až na konec, protože i přes nesourodou směsici vzpomínek, myšlenek a kousků papírků s nápovědami, (a opravdu se nedivím, že někoho to odradilo číst dál) ten konec byl prostě svou mrazivostí zapomenutého naprosto promyšlenou perlou.

Adelaide777
10.12.2017

Původně jsem se na knihu těšila, už jen podle zajímavého popisu, ale byla jsem hodně zklamaná. Knihu jsem po pár kapitolách odložila a rozhodně se k ní vracet nebudu.

Alzheimerova choroba prvotina

Autor knihy