Černý obelisk

Německo roku 1923. Bouřlivá vlna inflace zavedla mladou Výmarskou republiku do hluboké krize - hospodářské i mravní. V neklidné době po nedávno prohrané válce se odvíjí osudy Ludvíka Bodmera, básníka a varhaníka, který dříve býval učitelem a nyní si vydělává jako prodejce náhrobků, Jiřího, Ludvíkova kamaráda z války a zároveň zaměstnavatele, Isabely, jež je ztělesněním čisté, romantické lásky, a pestré mozaiky dalších obyvatel malého města, od dobráků přes šmelináře až po nebezpečné přívržence nastupujícího nacismu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535/big_cerny-obelisk-1N1-535.jpg 4.41202

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der schwarze Obelisk, 1956

Kniha Černý obelisk

Blue

Možná trochu moc upovídané a remarqueovsky sladkobolné, ale i přesto výborné čtení. Nečekal jsem tolik legrace, to bylo milé překvapení.

Kory98

Příběh o zdánlivě jednoduché dějové linii, který by mohl být pouhým vyprávěním, v sobě však ukrývá hloubku téměř psychologického románu. Kousek života hlavního hrdiny, odehrávající se mezi dvěma světovými válkami, se snaží vzbudit touhu po životě a obyčejných věcech jako je láska a zároveň potlačit myšlenky na hrůzy prožité ve válce. Není to lehké odpočinkové čtení, nýbrž dílo, které Vás nutí přemýšlet a snažit se zodpovědět ty nesčetné otázky, které si hrdina sám ústy spisovatele klade. Působivá kniha, která líčí důsledky první světové války dopadající na společnost, včetně plíživě nastupujících myšlenek na válku druhou. E. M. Remarque je mistrem pera, má brilantní slovní zásobu a jeho knihy právem patří ke skvostům světové literatury. Alespoň na mě takto jeho dílo působí.

Hani77

Přestože se děj odehrává v průběhu jednoho roku, je to velice čtivé dílo. Najdeme v něm hodně úžasných myšlenek. Na závěr se příběh uzavře zmínkou o všech dalších osudech hlavních hrdinů-a to je velice smutné čtení. Ke knize se určitě vrátím.

Gordonlord
28.12.2021

Čím mi Dostojevskij klasiku zhnusil, tím mi ji Remarque opět zamiloval.

Kniha je o životě, vzájemných vztazích a láskách lidí v jednom malém městečku v Německu za dob kruté inflace. Je psané hodně chytrou formou. Autor sice popisuje jednoduché příběhy, plné humoru a buranského naturelu, ale rovněž své postavy nechává hluboce filosofovat a velmi často ne naprázdno.

Neprožité lásky, životní ironie, melancholie a dokonale vykreslený portrét doby. Všechno je živé, lidské, propracované a hlavně se zde nic zbytečně nekomplikuje. Kniha je prosta oné "těžkosti a náročnosti", kterou podobné kusy často oplývají.

Je to nesmírně čtivé, nikdy se v příběhu nepřestávám orientovat, ani se v těžkém filosofičnu neztrácím. Příběh a jeho plynutí totiž neruší, jen mu dává větší rozměr a z každé věty je znát promyšlenost a neskutečná literární obratnost. A to až do té míry, že z toho skutečně mám pocit, že čtu něco velkého. I když rozhodně ne geniálního, tak opravdu velkého a "Klasického".

Robin86
07.08.2021

Tato kniha asi nejlépe zachycuje, jaká bída byla v meziválečném Německu..nikdy bych nevěřil, že to řeknu, je to tak trošku paradox, jelikož byl právě Remarque odpůrce nacismu, nenáviděl ho...ale díky jeho knihám jsem tak trochu pochopil lidi, proč v Hitlerovi viděli spásu a falešného spasitele..když umirate hlady, za vyplatu si koupíte chleba, nevidíte světlo na konci tunelu, z inflace jdete do deflace a roku 1929 do další brutální krize, ze které Vás vytáhne NSDAP a najednou se máte vlastně o něco lépe, je to asi pochopitelné..několikrát jsem při čtení přemýšlel a lekl jsem se sám sebe, když sem si uvědomil, že i možná já bych podlehl vábení hnědých košil..kdo ví, jak by se zachoval v jednom z nejhorších období 20 století..Jinak kniha byla supr čtivá, jako všechny od E.M.R. Ludvík mi přišel v první půlce místy trošku nesympatický, přecitlivělý a jako slaboch, ale to se naštěstí postupně změnilo..je zvláštní, že i v té bídě a hrubosti, si dokázali lidi pomáhat a být přátelé..člověk si při čtení říká, že se k sobě chovali jako dobytci, ale pak ho stokrát překvapí skrytá laskavost a charakter jednotlivých postav..knihu vnímám jako autobiografii E.M.R, který sám pracoval v pohřebním ústavu a následně odjel do Berlína, aby....

Kutcho
15.07.2021

Počas čítania som mal trochu pocit, že sa dej až tak moc neposúva dopredu a viac je to o generácii nemcov po 1. svetovej vojne a o tom, ako sa vysporiadavajú s infláciou a s vojnovými zážitkami.
Posledných pár desiatok strán však prinieslo a v tomto ohľade akési zadosťučinenie a knihu preto nemôžem hodnotiť inak ako plným hodnotením.
Postavy sú fantastické, rôznorodé, vtipné, cynické a chémia medzi nimi je úžasná. K tomu skvelé dialógy a filozofické pasáže.
Hoci sa tam nedeje až toľko, Remarque skvele zobrazil vtedajšiu povojnovú/medzivojnovú náladu a vytvoril ďaľsie dielo, ktoré dokáže zaujať aj po takej dlhej dobe.

zapina
04.07.2021

Knihu mohu opravdu jen a jen doporučit. Kniha se krásně čte a styl, kterým je děj vykreslen, je opravdu skvostný. Pochmurná atmosféra a vykreslení Německa v jeho úpadku a nejhorších časech. Pro lidi, kteří tento styl knih mají rádi, je tato kniha opravdu skvost.

Jája92
17.05.2021

Už dlouho jsem nečetla knihu, která obsahuje tolik hlubokých a pravdivých myšlenek a zároveň tak trýznivé. Snad každý čtenář si najde tu svou, která ho hluboce zasáhne.
Příběh o mladíkovi, který žije v poválečném Německu a jeho okolí, kde doslova každý bojuje o každodenní přežití. Čtenář zde nalezne nejrůznější prostředí...Ludvíkovo netradiční zaměstnání, a to prodej náhrobků.Dalšími jsou hostince, nevěstince až po blázinec. Ve všech se čtenář setká s nejrůznějšími osudy.