Šura Šura komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Dechberoucí čtení, bravurně vykreslené postavy. Velmi se mi to líbilo.

18.08.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Rozkošná knížka, jež mi zpříjemnila dva dny nemoci. Jazyk, jímž je psána, je pohlazením pro duši. Některé autorovy obraty jsem si pro potěšení četla vícekrát. Příběh se odehrává v době, kdy se někteří muži ještě chovali skutečně džentlmensky a bylo nesmírně příjemné vžít se do této doby. Velmi se mi také líbily reálie, v nichž se příběh odehrává. A samozřejmě také úžasné postavy rozmanitých charakterů.

25.01.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kvalitu knihy a zpracovaný románový příběh hodnotím čtyřmi hvězdičkami, pátou přidávám za přiblížení historie blízkého kraje a rozšíření povědomí o Českopolském konfliktu.
Co se týče jednotlivých částí příběhu, nejvíce mě oslovil, ba přímo zasáhl, ten první, příběh Barbory. Perfektně napsáno. Díky skvělému úvodu jsem rychle přečetla i zbývající části, i když ty už na mě tak silně a hluboce nezapůsobily. Autorka nešetří dojímavými rodinnými událostmi a osudy, takže je kniha nabitá emocemi. Jejím velkým kladem je však to, že všechny tyto události zasazuje do reálného prostředí, času a dějinných událostí. Jak už bylo zmíněno v komentářích níže, je nám také nastavováno zrcadlo, což i mě vedlo mnohokrát k zamyšlení nad svým životem. Líbí se mi práce s jazykem. Určitě knihu doporučuji.

06.08.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Wau, nečekala bych, že mě kniha tohoto typu tak vtáhne. Padla mi do ruky úplnou náhodou v knihovně a doma jsem jí chtěla zatím jen prolistovat a přečíst si anotaci a už jsem ji téměř nedala z ruky. Já, žena velice racionální, jsem se do tématu zcela ponořila a snad jsem mu i uvěřila. Miluji Bílé Karpaty, do nichž jsem zavítala zatím jen párkrát, a těším se na jejich příští návštěvu. Mladé autorce tohoto románu se překrásně podařilo přiblížit dřívější atmosféru a obyvatele této krajiny. Kniha mi asi nadlouho uvízne v paměti.

13.11.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Příběh z války je velké, většinou srdceryvné téma a tak tomu bylo i u této knihy. Závěr jsem obrečela. Co mě ale nadchlo, byla forma vyprávění - netradiční vypravěčka, krátké vsuvky. Příběh měl spád a skvěle se četl. Krásně vykreslená laskavost Hanse a vztahy Liesel a ostatních postav. Milé.

20.06.2017 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha se mi poměrně těžko četla, zejména prostřední část. Obsahově geniální. Nejsilnější moment - přání pana Povondry, aby nám to ty děti odpustily. Budeme si to taky říkat při předávání Země našim dětem?

27.11.2020 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásné, zanechává ve mně hluboký dojem už několik dní. Při čtení jsem měla jednu krizi kolem 150 strany a knihu jsem dokonce asi na měsíc odložila. Jelikož jsem ale nezapomněla na hlavní postavy, donutila jsem se pokračovat. Když jsem se dostala k porodu dvojčat, už jsem knihu nechtěla dát z ruky a využívala jsem každou chvíli k tomu, abych mohla číst dál.. Budu si ji muset pořídit do své knihovny, protože tohle bylo něco!

25.08.2017 5 z 5

Úžasné! Po dočtení a setření slz jsem znovu listovala a kochala se fotografiemi, některé pasáže znovu pročítala a říkala si, tuhle knihu chci mít doma ve své knihovně. Autor nechává rozhovor úžasně plynout, pokládá otázky bez předsudků, všechno hraje. Líbily se mi všechny rozhovory, ač každý jiný. V každém je něco. Víc netřeba komentovat, nechám to v sobě doznít.

13.11.2018 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

První setkání s autorem a velká spokojenost. Je mi po přečtení tak nějak hezky. Bylo to nádherné, příjemné čtení, při kterém jsem prožívala s Ludmilou a Petrem jejich útrapy, fandila jim, aby to nevzdali a obdivovala jsem Lu, jak dokáže zatnout zuby a naučit se obstarat kozu a mnoho jiného.. Vykreslení jejich vzájemného vztahu se autorovi zdařilo na jedničku. A také nesmím opomenout pochválit jazyk, který se mi líbil asi ze všech přečtených knih nejvíce. Top.

17.01.2018 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Moc milé čtení, pohlazení po duši. Líbí se mi, jak se pan Svěrák mazlí s jazykem. Přečíst si pár stránek bylo potěšení před usnutím.

27.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha naláká krásným přebalem a nabídne krásu i uvnitř. Pohádka o Popelce v neotřelé verzi. Úchvatné líčení souznění s přírodou. Moc se mi to líbilo.

24.09.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Nepředstavitelně poutavé. Pohled z druhé strany. Už jsem 2. světovou vnímala z pohledů Němců v Černém obelisku. Tady jde o Němce, jenž výrazně vyčnívá z řady, svou poslušností, extrémním smyslem pro řád, vojenskou ctí, také absencí empatie. Na druhé straně obyčejný kluk, syn divného fotra. Kam až to může dospět!? Pro mě jednoduše mazec. Mám sklony k tomu jej litovat. Škoda, že nezůstal u těch koní.
Jinak člověk v knize opět nalezne připomínku těch největších hrůz války, jež je dobré si připomínat pořád. Z obrovského množství nevinných obětí, nazývaných jejich katy jako jednotky, nepřestává mrazit.

04.07.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Líbí se mi Steinbeckův pohled na svět a na lidi. Tato novela tak jemně plynula, dobře se četla, závěr jsem obrečela. Tohle téma je pro mě citlivé a když jsem knihu začala číst, uvažovala jsem, jestli to vůbec dám. Po jejím přečtení jsem ráda, že se ke mně díky čtenářské výzvě dostala. Těším se na dalšího Steinbecka (Na plechárně), který už mi leží v knihovně, i když podle doslovu v Myších a lidech to asi nebude taková bomba :-)

30.10.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Neskutečný dojem ve mně zanechala - to jsem nečekala. Ležela mi tady dva měsíce a den před tím, než jsem ji měla vrátit do knihovny, jsem si říkala, že se zkusím začíst a ... nemohla jsem přestat. Nakonec jsem čtení musela odložit na druhý den, ale stále jsem myslela na dědu, jak to s ním asi dopadne a doufala, že se z výpravy vrátí živ. Měla jsem pocit neskutečné blízkosti k tomu nezdolnému staříkovi. Tak milé prosté vyprávění o síle, o životních hodnotách, překonání sebe sama, krásném vztahu mladého chlapce k starému příteli... Prostě ... dobre jak cip.

21.09.2017

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Ne, knihu po 25ti stránkách odkládám. Jak už psal někdo níže v komentářích - nestačí silné téma, důležitá je i kvalita zpracování. Tady mám dojem, že čtu slohovou práci žáka ZŠ, který ještě navíc nedával pozor při probírání nadužívání slovesa být.
Jsem ráda, že lidi pořád čtou, ale už poněkolikáté jsem narazila na knihu s absolutně neodpovídajícím hodnocením.

22.02.2021

Mám ráda rozhovory. Tento byl dobře veden a odpovědi měly hlavu a patu. Oba seriály, na nichž se pan Mareš podílel mám shlédnuté, a Devadesátky doslova žeru. Jednu hvězdu ubírám knížce za to, že mnoho situací jsem již znala ze seriálu.

23.02.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nejprve mě štvalo, že je kniha psaná tak, aby zacílila na emoce každého kdo je rodičem. Padala na mě těžká depka z představy, že listopad se nestal. Vzrůstal ve mě vztek při představě blížících se voleb a skutečnosti, že ještě někdo dnes skutečně volí komunisty. Avšak musím ocenit 4 hvězdičkami umění spisovatelky vykreslit věrohodně postavu Maji i Magdy tak, že se s nimi člověk dokáže v mnoha případech ztotožnit i když žijí v diametrálně odlišném světě. Naštěstí!

02.10.2021 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Strhující příběh, Dán mě pořád baví. Postava Krauze je přitažlivá a iritující zároveň. Vadí mi podvádění manželky a chlast za volantem, líbí se mi chytrost, humor, smysl pro kamarádství. Perfektní byla kapitola s Kalverou. Určitě půjdu do další knihy od Dominika Dána.

04.11.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Po Žítkovských bohyních, které byly pro mě dokonalou četbou, jsem se vrhla na další dílo mladé talentované české autorky. Fascinuje mě způsob, jakým Kateřina Tučková píše. Mnohokrát během čtení, jsem si ji představovala při tvorbě této knihy. Dala mi nahlédnout do historie, o které jsem dříve příliš nepřemýšlela. Jo, přečetla jsem dost knížek týkajících se obou světových válek a jedním okem sleduji manželovy dokumenty o druhé světové, ale nikdy jsem se více nezajímala o téma odsunu Němců. Kateřina Tučková mě inspiruje k tomu, abych si k němu přečetla, vyhledala i něco víc. Mám chuť téma dále studovat, i když dějepis patřil k mým nejméně oblíbeným předmětům..
A konkrétně k postavám a samotnému příběhu Gerty Schnirch? Já k ní, na rozdíl od jiných čtenářů (viz komentáře níže), cítila velké sympatie a obdivovala jsem její sílu, s níž přijala, zamilovala si a vychovala, jak nejlépe uměla dítě, které vzniklo za takových okolností. Obdivovala jsem ji za to, že dokázala své tajemství nést sama až do samotného konce a nesvěřila se s ním ani svému milému Karlovi. To byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů celé knihy. Pro mě je knížka mnohovrstevnatá, až nechápu, co vše se do ní vešlo. Brilantně vykreslené vztahy (matka Barbora - dcera Gerta, matka Gerta - dcera Barbora, Gerta a ženy s nimiž sdílí po několik let jedno lože, stará Zipfelová a její Němky, Gerta - Janinka, ...), historické události, Brno, Perná se svými původními obyvateli a mnoho dalšího. Jedním slovem DOPORUČUJI. Určitě budu číst znovu.

25.01.2018 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Velmi povedené dílo mého oblíbeného autora. Skvělá kniha, ke které se v budoucnu určitě vrátím. Byla plná moudrosti a citu, to Formánkovi jde. Vůbec mi nevadily vsuvky z autorova života, jež pro mě výborně doplňovaly ústřední příběh Bernarda Marese. Za mě top!

10.09.2023 5 z 5