StihOMam StihOMam komentáře u knih

Delfínek v nesnázích Delfínek v nesnázích Rachel Delahaye

Nebudu hnidopich - dceři se kniha líbila a účel splnila. Četla se dobře, slovní zásobu rozšiřuje, fantazii rozvíjí... 3,5*

31.05.2022 4 z 5

Dobrodružství malého ledního medvídka Dobrodružství malého ledního medvídka Katja Reider

Velmi povedené první čtení. Motivovalo číst knihu znovu a znovu, dokud nemusela zpátky na své místo do městské knihovny.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádhera! Za mě mimořádně vybarvený, poutavý příběh se vším, po čem čtenář lační. Autorce se podařilo zachytit nevšední dějovou linku pomocí skvěle psychologicky vykreslených postav, které podtrhla realitou společenské sounáležitosti i závislosti, a to na pozadí bažin popsaných tak bravurně, až se vám samým chce vyrazit na malý průzkum. Postavy nejsou ploché, příběh není od počátku čitelný, líčení bažinatých krás není náhodné a tím vzniká pozoruhodné literární dílo, které rozhodně stojí za vaši pozornost.

31.05.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Čtěte, jestli potřebujete vypnout, zasnít se nebo jen na chvíli nevnímat realitu.
Čtete, jestli hledáte romantický příběh z doby gentlemanů i svazujících společenských konvencí.
Čtěte, máte-li literární duši, kterou pohladí prostředí univerzitní knihovny se všemi skrytými zákoutími.
Kroniky prachu jsou patrně správná volba i pro ženy, které si v láskyplných srdcebolech zrovna nelibují; i vám doporučuji: čtěte.

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Co autor prožil, sdílí dál. Jako by nám dovolil nahlédnout do kraje své duše, která viděla zlo. Neskutečně trýznivými obrazy přibližuje historii všem, kdo se jí stále víc a víc vzdalují. Jeho realismus s nepoloženými otázkami nabízí nespočet odpovědí. Není lehké kamarádit se s těmito povídkami, ale otočit se k nim zády nemůžete.

31.05.2022 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Osobne nahlizim na knihy povidek jako na dila spisovatelsky velice narocna a po letitych prumerech je uz spis nevyhledavam. Nicmene Bizarni povidky si me samy nasly a autorka me natolik nadchla, ze jsem se tesila na kazdy kousek cteni. Bavilo me to. Neskutecne!
Olgu Tokarczuk jsem tedy nasledne zaradila do hledacku a hned dalsim dilem se utvrdila ve spravnem rozhodnuti.

10.04.2022 4 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

Na knihu jsem byla docela zvedava, ale po 20 strankach jsem vedela, ze to musim precist co nejrychleji, abych to mela za sebou. Nesedla mi stylistika, lingvistika, misty logika a o pouziti kurzivy se nebudu radeji rozepisovat. Navic skutecne nemam rada, kdyz je myslenka "dovysvetlena", takze ctenari neni ponechan zadny prostor a je dopredu za bytost neschopnou zamysleni, dedukce, brainstormingu (obcas googleni, ze...).
Co se autorce povedlo, otevrit staronove rany. Rypat se v bolesti, zarmutku, depresi, skrabat cerstve strupy - v tomto ohledu bych dala i 5 hvezd. Nicmene se podle me jedna pouze o sebemrskacstvi, ne o hodnotnou cetbu. Takze pokud jste v nedavne dobe nekoho ztratili, doporucuji cetbu teto knihy odlozit. Za me osobne treba i navzdy. Usetrite se maximalne dalsiho povrchniho pribehu a 12 hodin zivota.

10.04.2022 2 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Tuto knihu povazuji za prumerne dilo, ktere ve mne nezanecha hlubsi vzpominku. Co se tyce tolik diskutovaneho cleneni, nerusilo me; na druhou stranu neni ani zvlastnim prinosem. Navic kapitoly psane z pohledu jisteho lekare povazuji za troufale, az nemistne.
Strucne receno, dane tema bylo zachyceno v literature jine zcela urcite mnohem lepe.

20.01.2022 3 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Z cetby teto knizky je patrna nutkava potreba autorky vykricet do sveta tu bolestivou ukrutnost, kterou byly potrestany nevinne deti. Cerstve valecne prozitky doznivaji a ideologie kontrastuje s realismem. Vyvstava nespocet novych problemu, ktere ale detske duse vnimaji vcelku odlisne. Ta doba byla zla. Tuze zla. Ale pro malou Leni bylo nepopsatelne, nenavratne a neodpustitelne prikori mnohonasobne horsi.

Do cetby se vlastne chtela pustit ma dcera - stejneho veku jako Leni Freiwald. Ja se ji ale pred vsim tim zlem, nelaskou, zlobou a smutkem snazim jeste ochranit. Snazim se prozatim oddalit jeji setkani se skutecnostmi, se kterymi se Leni musela denne prat. A vyvolava to ve mne nejhlubsi smutek, protoze jeji maminka takovou moznost nikdy nemela.

20.01.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Smutek nikdo z nas v zivote nechceme. Podvedome ho odmitame. Netesi nas. Ale jakmile se ocitne na strankach knihy, dame mu klidne pet hvezdicek! Stava se totiz kriteriem hodnoceni a my nevahame uznat vyhercem nekoho, kdo vubec netusil, ze chvili souperil s nasim zivotem.
Nekdy vsak ani slova nedokazou obsahnout fascinaci ze smutku, ktery vsakujeme vlastni kuzi v podobe smutnych slz. Nestaci ani 5 hvezd. Protoze my vime, ze je v tom vic.

09.01.2022 5 z 5

Stela a 16 huskyů Stela a 16 huskyů Tereza Pařízková

Detem se pribeh libil, obrazky doslova milovaly, navic objevily svet psich sprezeni a mne umoznilo cleneni zcela velkoryse nabizet cetbu vice kapitol. Spokojenost.

07.01.2022 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Jsou knihy a Knihy. Zde ale mluvíme o knižní symfonii národního orchestru, který tesklivými houslemi na pozadí klavírního doprovodu popisuje přátelství; hoboji, fagoty, basou a bubny oznamuje příchod narušitelů; trianglem podtrhuje chvíle ticha nebo neobyčejného souznění. Četba není malinová, protože Sara Baume podtrhuje každý okamžik vhodnou kombinací slovních obratů, které vás nutí k zastavení. Je to lahodné vystoupení pro oči, uši, tělo i duši. Už je to chvíle, kdy jsem se poslední stránkou rozloučila s poetickým příběhem dvou nepoetických bytostí, ale pořád se mi při pohledu na obálku vybavuje TEN pocit, kdy vám vstávají i chybějící chloupky na krku.

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Co si budeme nalhávat, utáhl mě na nudli Ivan Trojan na obalu, tak jsem si Šarlatána vypůjčila. Brzy brzičko bylo sice po všem, ale dojem zůstal. Nahlodal mě červíček, jak moc autenticky a do jaké hloubky probíhal nastíněný život pana Mikoláška, který se mi snaží někdo podsunout. Tyto výzvy mám ráda. Budí ve mně dojem, že něčí snaha padla na úrodnou půdu a vede následně ke skutečnému dovzdělání.
Dílko nenudí, je čtivé, lehce napsané, snadno stravitelné, přesto poutavé a s určitou jiskrou. Na pět hvězd to není, pánové, ale budu štědrá a čtvrtou do hodnocení dotlačím.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Kniha byla zvolena na základě takřka povrchního průzkumu jednoho z témat Čtenářské výzvy, ale naprosto předčila má mírná očekávání. Doslova mě uchvátila! Neměla jsem ani tušení, co všechno mi Tulák na pouhých 333 stranách nabídne a s upřímným obdivem i vřelým díkem za potěšující počtení ji řadím nejenom mezi top klasiky, ale i mezi nadprůměrná díla, která se nebojím doporučit. Skvělý zážitek!

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Láska si nevybírá, láska se neptá, láska se tvaruje, láska chutná, láska vábí, láska odmítá, láska trápí, láska zavrhuje… V tomto díle můžete najít všechno. Mnohem zajímavější než téma mi připadal jazykový cit, bravurní schopnost zachytit okamžik, poutavý um sofistikovaně vylíčit jednoduché. Klasika. Jejím zařazením na seznam k přečtení si zajistíte zpestření, posunete svůj obzor zase o píď dál, nicméně pak se možná rádi vrátíte k dílům srdci milejším a bližším. Tak jako já.

Agnes a Zakázaná hora Agnes a Zakázaná hora Veronika Hájek Hurdová

Já se vám nejdříve na rovinu přiznám, že s četbou jsem otálela, možná ji dokonce podvědomě bojkotovala, a to z čistě osobních důvodů: předpojatosti. Ne vždy se totiž ztotožňuji s postoji Krkavčí matky. Nicméně jako vše důležité i Agnes si ke mně nakonec cestu našla. A já musela záhy sama sobě přiznat, že mi vůbec nevadí číst dětem i 40 stran před spaním a ještě si o tom následně povídat. Takhle má totiž kniha vypadat. Těšíte se na příběh. Bojíte se o hlavní hrdinku. Nechcete přestat, ale musíte. Trávíte děj kladením otázek. Odpovědi nesypete, odpovědi promýšlíte. Když skončíte, máte dobrý pocit z dobrého konce. A je vám smutno. Stýská se vám po kamarádech, se kterými jste trávili večery, jezdili v autě, cpali se vám (navzdory váze) do kabelky cestou k lékaři. Stali se vaší součástí, protože vás stále vedou a připomínají se vám okolními prostými těžkostmi, které vás zkouší.
Přiznávám porážku: tím VÁS myslím sebe. Anges mě skutečně čistokrevně dostala.

03.01.2022 5 z 5

Když jsem viděla obal knížky, s povzdechem jsem svým děvčatům (6 a 9 let) odkývala jejich volbu v knihovně. A hádejte co? Večer co večer jsem je naháněla do postele, jenom abychom už pokračovaly v četbě. Jedná se totiž o velice citlivě zpracovaná témata, která s dětmi někteří dospělí mnohdy necitlivě řeší. Autorka skutečně příjemně zachytila atmosféru ne/dětského světa a nabízí mnohem víc, než se zdánlivě zdá. Doplněné ilustrace pak vždy skutečně silně podtrhují příběh a děti udržují v neustálém napětí i touze po „víc a víc a mami ještě!“. Justýnku a asistenčního jednorožce upřímně doporučuji, protože díky autorce jsme si užily neskutečně báječně momenty zavrtané pod peřinou s podnětnými rozhovory.

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Kniha Tichý dech nabízí úhel pohledu zkušeného chirurga, který se nebojí přiznat,
že jeho životní zkušenosti a prožitky coby lékaře bez hranic jsou částečně výsledkem rozčarování vzniklého při rozchodu očekávání a drsné reality. Jeho pojetí skutečných problémů na mě působí velice upřímně.
Oceňuji zejména pokoru, se kterou lékař přibližuje náročné úkoly čtenářům, od nichž se obětavost ani vlastní nasazení života neočekává. My můžeme vylíčená svěděctví prožívat uvelebení v útulných křesílkách a jenom tiše přihlížet příběhům a osudům naprosto specifického charakteru. Já osobně maximální nasazení zdravotníků i dobrovolníků obdivuji a současně cítím vděk, že doktor Trachta své zážitky otiskl na papír, protože tak velice přístupnou formou přináší nám ostatním inspiraci, pozastavení a zamyšlení: nad životem, ale více možná nad smrtí.

Děti a pět jazyků lásky Děti a pět jazyků lásky Gary Chapman

Zda se to byt az moc jednoduche. Zda se to byt neprilis komplikovane. Zda se to byt skutecne proveditelne. A pokud to opravdu zkusite a zodpovedne se perete s vytycenymi vyzvami, ktere pro zmenu resite podle dvojice Gary+Ross, mozna vas samotne vysledek prekvapi.
Pri cetbe se mi zdalo do oci bijici, kde udelali moji rodice chybu se mnou. Pri docteni jsem si musela udelat seznam, kde delam chyby ja. Je ale fantasticke, jak i pri male zmene deti na tuto skutecnost reaguji a pozitivne vraceji. Nadhera. Pomohlo mi to. Nasla jsem vic, nez jsem hledala.

02.05.2021 5 z 5

Uprimne - nikdy jsem nepochopila mentalni procesy ani jedne z nastinenych zucastnenych stran. Za me se chlap-nasilnik odhali fakt rychle, navic neomluvitelne vyrecnym zpusobem. Co na tom je k omlouvani, natoz k dalsi sanci? At je to jak je to, jakmile situaci zkomplikuje prichod ditete, i slabsi natura ziska pekelnou silu. Tedy to jsem si myslela.
A razem jsem coby matka s logickym, pragmatickym, vecnym pristupem totalne v koncich, protoze se mi v hlave predbiha jedna proc otazka za druhou.
Stoji za precteni. Neznalym kniha skutecne rozsiri obzory.

05.03.2021 4 z 5