Bizarní povídky

Svět je čím dál bizarnější. Překvapivé a nepředvídatelné povídky od držitelky Nobelovy ceny za literaturu, díky nimž se budeme na realitu kolem sebe dívat úplně jinýma očima. Odkud se bere pocit podivnosti? Je podivnost vlastností světa, nebo se skrývá spíše v nás samých? Původně francouzské slovo bizzare znamená „(po)divný, nestálý“, ale také „směšný“ a „zvláštní“. Právě taková — udivující a mimo všechny kategorie — je nejnovější kniha Olgy Tokarczukové. Deset povídek, každá v úplně jiném prostoru. Volyň během vpádu švédských vojsk, současné Švýcarsko, vzdálená Asie, imaginární místa. Díky proměnlivému rytmu povídek si čtenář ani na chvíli nemůže být jistý, co se stane na další stránce. Autorka nás vyvádí z rovnováhy, vystrkuje z komfortní zóny a ukazuje, že svět je čím dál méně srozumitelný. Prvky grotesky, černého humoru, fantastiky a hororu odhalují, že nic v realitě není takové, jak to na první pohled vypadá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429260/big_bizarni-povidky-5gv-429260.jpeg 3.7179
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Host

Opowiadania bizarne, 2018

Kniha Bizarní povídky

tamara1351

Knihu jsem četla bez větších očekávání.Povídky nejsou moje top,ale tyto mě neskutečně bavily.S každou další se moje nadšení zvyšovalo a k poslední povídce nemám slov.Mistrně vystavěné,jazykově vytříbené,v celkovém vyznění značně znepokojivé.

janamaluveckova

Autorka skvělých knih si tady vybrala dovolenou a polepila nápady ze šuplíku do jakýchsi (pa)tvarů... Kdyby nebyla slavná, vyrazí s ní každý nakladatel dveře... Ne že by tam nebyly nápady a hezká místa, ale vše je někde na půli cesty. Zklamání.

sarka45

Pokud bych měla hodnotit jedním slovem, pak by pro mě tato kniha byla ZNEPOKOJUJÍCÍ. Povídky většinou ve mně vyvolaly tento pocit. Patrně jsem je vnímala úplně jinak než hodnotitelé přede mnou. Některé byly vlastně sci-fi, některé se týkaly minulosti, některé jsem pochopila, u jiných mi pointa tak nějak unikla. Přišly mi tak nějak ze života, ve kterém se také ne vždy dozvíme, proč a jak se nám věci dějí. Nutily k zamyšlení, každý si v nich patrně najde něco jiného. Humorné mi tedy nepřišly. Povídka Pravdivý příběh mi naopak přišel velice děsivý - ta absolutní bezmoc a bezvýchodnost situace - a přesto tak reálný a uvěřitelný. Uf. Nebylo to snadné čtení, ale určitě to stálo za to.
Jazykově se mi tato kniha líbila moc a fascinuje mě nahuštěnost nápadů, které by vystačily na několik románů.
Doporučuji lidem, kteří rádi o věcech přemýšlejí, rozhodně to není letní čtení na pláž.

StihOMam

Osobne nahlizim na knihy povidek jako na dila spisovatelsky velice narocna a po letitych prumerech je uz spis nevyhledavam. Nicmene Bizarni povidky si me samy nasly a autorka me natolik nadchla, ze jsem se tesila na kazdy kousek cteni. Bavilo me to. Neskutecne!
Olgu Tokarczuk jsem tedy nasledne zaradila do hledacku a hned dalsim dilem se utvrdila ve spravnem rozhodnuti.

Hellrampage

Tieto poviedky boli pre mňa fakt bizarné. Len je škoda, že som nenašiel ani jednu, ktorá by ma bavila alebo ktorú by som si zapamätal. A je to škoda, pretože s touto poľskou autorkou som sa stretol prvý krát a asi naposledy. Absolútne mi nesadol jej štýl písania - píše zastarale, vo veľkých blokoch textu bez odsadenia a jej prúd myšlienok je ako roztrhnutá hrádza - skáče z jednej na druhú a vy sa v tom neorientujete a stratíte sústredenie. Ako tak sa dali prvé tri poviedky, inak knihu neodporúčam.

Kika_makes_
01. únoraodpad!

Táto kniha je mojé prvé a zároveň aj podledné knižné stretnutie s touto autorkou. Poviedky sú v skutku bizarné ale majú v sebe aspoň trošku humoru. Štýl písania mi taktiež nesadol. Za mňa nie.

IvetaZ

Bizarnost a napětí se dá krájet při tomhle čtení. Příběhy jsou odlišné jak jen to jde a rozhodně vám neodpustí nesoustředěné čtení, sem tam jsem se musela vrátit, ale i tak mi nějak unikla pointa některých povídek. Nebo to byl právě jejich účel? Nejlepší byly Zavařeniny, Pravdivý příběh, Švy, Srdce, vůbec jsem nepochopila Transfugium a Návštěvu. Taky mi příběhy silně vyvolávaly vzpomínky na perfektní seriál BLACK MIRROR, ten můžu jen doporučit.

intueri
05.12.2021

Sklenice se zavařeninou na obálce knihy je více než výstižná - takhle přesně jsem se poměla - vzala si knihu do křesla a vybírala si z ní jednu bizarnost za druhou...Parádně jsem si chroupala a pochutnávala na krásných slovních spojeních, symbolech, myšlenkách, nečekaných prostředích, postavách, dějinných vyústěních, utopických a fantazijních vizích, připomínkách a varováních jednotlivcům i lidstvu... Doporučuji k ochutnání :)