Agnes a Zakázaná hora

Agnes žije v pralesním kmeni Magrejů. Lidé z její vesnice se rodí s nějakým neobyčejným darem. Jakmile svůj dar objeví a ovládnou, musí jej na Úplňkové slavnosti předvést a složit přísahu, ve které přislíbí dar používat ku prospěchu celého kmene. Jediná potíž spočívá v tom, že tento slib musí každý Magrej složit do svých dvanácti let, jinak se stane Stínem. Agnes právě oslavila své jedenácté narozeniny. A na rozdíl od ostatních stále netuší, v čem její dar spočívá. Vydává se proto na nebezpečnou cestu k Zakázané hoře. K té stejné hoře, ze které se před pěti lety nevrátil její tatínek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460369/big_agnes-a-zakazana-hora-sXA-460369.jpeg 4.7118

Agnes 1.

Literatura česká, Fantasy

Vydáno: , Pupenec

Kniha Agnes a Zakázaná hora

Aknel26

Nejsem čtenářka ani divačka žánru fantasy. Nemám ráda motivační či seberozvojové knihy. A většinou se neztotožňuji s názory "Krkavčí matky" paní Hurdové. Přesto mě kniha bavila a dobře se mi četla - řemeslně tedy autorka odvedla sakra dobrou práci, když dokázala zaujmout i někoho tak skeptického, jako jsem já.
Kmen Magrejů, to je taková ideální společnost, jejíž členové žijí v souladu s přírodou, chovají se k sobě pěkně a každý je jedinečný - má svůj dar, který rozvíjí a díky němu má ve společenství důležitou roli. Jedenáctiletá Agnes svůj dar ale zatím neobjevila, a proto se vypraví na cestu na dosud neprobádanou horu, opředenou mnoha tajemstvími. Aby našla sama sebe, musí podstoupit několik zkoušek. Během nich se naučí mít ráda sama sebe, ignorovat našeptávače, kteří se snaží nepravdami člověku srazit sebevědomí, nelpět na věcech, s nimiž se zdánlivě nedokážeme rozloučit, vážit si smysluplné práce atd. (Mimochodem, hned první patro hory, v němž se seznamuje s človíčky pachtícími se zbytečnou prací, mi přišlo nejvyhrocenější - a také jsem v něm nejvíc identifikovala postoj Krkavčí matky.) Čtenář sice tuší, že Agnes svůj dar objeví (a ti vnímavější jistě rozpoznají, o jaký dar půjde), přesto ale čte a čte až do konce.
Je to tedy milé pohádkové vyprávění, obohacené o návod, jak žít. Moc se mi líbily vysvětlivky na konci knihy.
Kdo ale rozhodně dobrou práci neodvedl, je korektorka. Knížka má pět set stran a já jsem si jistá, že bych dokázala najít 150 chyb (ať už špatné tvary zájmen, chybějící interpunkční znaménka či stylistickou neobratnost), a to je prostě příliš. Závidím těm, kteří poslouchali audioknihu a těchto hrůz byli ušetřeni, naopak si mohli užít přednes Veroniky Kubařové a Hynka Čermáka. Mé korektorské srdce pláče, a proto prostě musím jít s hodnocením dolů.

1evca1

Je to krásná kniha. Moc se mi líbí styl psaní. Že začátku mě to sice nebavilo, ale potom to šlo rychleji a knížku jsem měla přečtenou. Určitě doporučuji. Už mám doma druhý díl.

StihOMam

Já se vám nejdříve na rovinu přiznám, že s četbou jsem otálela, možná ji dokonce podvědomě bojkotovala, a to z čistě osobních důvodů: předpojatosti. Ne vždy se totiž ztotožňuji s postoji Krkavčí matky. Nicméně jako vše důležité i Agnes si ke mně nakonec cestu našla. A já musela záhy sama sobě přiznat, že mi vůbec nevadí číst dětem i 40 stran před spaním a ještě si o tom následně povídat. Takhle má totiž kniha vypadat. Těšíte se na příběh. Bojíte se o hlavní hrdinku. Nechcete přestat, ale musíte. Trávíte děj kladením otázek. Odpovědi nesypete, odpovědi promýšlíte. Když skončíte, máte dobrý pocit z dobrého konce. A je vám smutno. Stýská se vám po kamarádech, se kterými jste trávili večery, jezdili v autě, cpali se vám (navzdory váze) do kabelky cestou k lékaři. Stali se vaší součástí, protože vás stále vedou a připomínají se vám okolními prostými těžkostmi, které vás zkouší.
Přiznávám porážku: tím VÁS myslím sebe. Anges mě skutečně čistokrevně dostala.

pichova.veru
31.12.2021

Nadherna kniha. Až bude má dcerka větší doufám ze si ji také přečte. Tolik moudra v ni je

happystar
25.12.2021

Nádherná kniha. Jako maminka jí budu číst svým dětem stále dokola. Neznám lepší pro děti pro život. Veroniko děkujeme. A další díl již máme připravený.

Bustedka
22.12.2021

Jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem četla. Je sice primárně určená pro děti, ale o to víc se líbí dospělým.
Já sice v poslední době začínám být na všechny ty seberozvojové knihy trochu háklivá. Ale tohle skloubení fantasy, rozvoje, dobrodružství, mě hodně bavilo. A ty nádherné ilustrace jsou velký bonus.

Nell97
22.12.2021

Nádherná, přenádherná kniha.

V knize jde zejména o osobní rozvoj, co se týče fantasy, je to pozadí celé knihy - a ocení ho zejména děti, které třeba nedovedou pojmout příběh v celém jeho všepřesahujícím smyslu. Krásně to obojí do sebe zapadá.

Kniha je velmi zajímavá. Celý ten koncept a způsob předání základních myšlenek je pro mě osobně takřka fascinující. Velice se mi líbí originální nápady, skvělé provázání s reálným životem a také to, že je tam vlastně na každou "seberozvojovou otázku" odpověď, či návod, jak s danou situací zacházet. Příběh dává smysl, je logicky provázaný, nic tam není zbytečné či "jen proto, aby to zapláclo místo".

Myslím, že já osobně jsem knihu v tuto chvíli potřebovala. Potřebovala jsem se zastavit, zamyslet a zároveň dostat odpovědi nebo alespoň trochu být pošťouchnuta, kde ty odpovědi hledat.

Říkala jsem si, že nebudu už utrácet. Ale druhý díl prostě nutně potřebuji! :D

Petronelka123
22.11.2021

Jako první ji četla dcera(11) a byla z ní nadšená. Tak jsem si řekla, že ji také zkusím a jsem tomu moc ráda. Není to jen příběh pro děti, ale i dospělý se díky Agnesinu putování na Zakázanou horu může zamyslet nad svým vlastním darem, sebehodnotou, čemu v životě naslouchá a čím přispívá ostatním.