Standa24 Standa24 komentáře u knih

Černý trikot Černý trikot Jorge Zepeda Patterson

Originální spojení detektivního thrilleru a Tour de France. Kniha se čte velmi dobře a děj rychle utíká, i když obsahuje drobné faktické chyby. Ideální čtení na začátek července, kdy probíhá TdF :)

08.07.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha, jejíž poselství je aktuální v každé době.
PS: Přečteno v originále.

05.07.2021 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Další oddychovka z pera pana Vondrušky. Příběh se mi líbil a splnil mé očekávání.

16.06.2021 5 z 5

Velmi zajímavé čtení. Martin Řezníček ve své knize popisuje nejen práci zahraničního zpravodaje ČT v USA, ale také své zážitky a setkání s výjimečnými osobnostmi a v neposlední řadě nechává čtenáře nahlédnout na různé stránky života americké společnosti a jejích hodnot.

11.06.2021 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Jedna z nejlepších knih, které jsem od P. Maye četl. Obě linie příběhu se napínavě prolínají a doplňují. A jako bonus se čtenář dozví něco o ne příliš známých dějinách Skotska a Kanady.

29.05.2021 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

K této knize jsem se vrátil po letech a líbila se mi stejně tak jako když jsem ji četl poprvé. Příběh je sice fikce, ale i tak celkem dobře zobrazuje atmosféru raného římského císařství a osudy některých známých historických osobností.

20.05.2021 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Na případy mnicha Cadfaela jsem narazil díky upoutávkám na Databázi, ale tento jeho první příběh mi přišel zdlouhavý a nudný.
PS: Přečteno v angličtině.

07.05.2021 2 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Nebylo to špatné, ale trochu jsem se ztrácel ve všech těch vedlejších postavách a příbeh byl nakonec velmi překombinovaný. To že by se v malé horské osadě stalo tolik zločinů je až neuvěřitelné :)

29.04.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knihu bych rozdělil na dvě části - Kyino dětství a dospívání v bažině a pátrání po vrahovi Chase Adrewse. Na první pohled naprosto odlišné věci se v knize postupně propojují a tím hlavním pojítkem je bažina a příroda. Pro mě byl zajímavý i náhled do společnosti a maloměstských vztahů v jižanské Severní Karolíně v 60. letech minulého století.

23.04.2021 5 z 5

Smrt synů Smrt synů Lasse Holm

Příbehy synů Ragnara Lodbroka jsou u konce. Stejně jako předchozí díly je i tato kniha napínavá a má spád od začátku až do konce. Přál bych si, abychom se dočkali volného pokračování o tom, jak se Rolf stal normanským vevodou Rollem.

11.04.2021 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Pokud čtete již 25. díl z této série, tak už víte, co můžete od Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníků čekat. Tento příběh se mi líbil a hodnotím ho jako lehký nadprůměr v celé sérii.

05.04.2021 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Kniha je čtivá, napínavá a má spád a i když se odehrává v jižním Španělsku, tak v ní nesmí chybět nějaký odkaz na Skotsko, jak už jsme u PM zvyklí. Děj je celkem přímočarý a předvídatelný. Příběhy odehrávající se na hebridských ostrovech byly propracovanější, ale ani tenhle není špatný.

02.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Mohu jen souhlasit s tím, co zde už bylo napsáno. Stejně jako v prvním díle jsem se dozvěděl několik informací z československé a československo-polské historie, o kterých jsem dříve nevěděl. Vše je poutavě prezentováno na osudech běžných lidí.
Kromě toho mi přišel velmi zajímavý i osud hraběcího rodu Larischů a našel jsem si o něm více informací na internetu.

21.03.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Přečteno v angličtině. Na knihu jsem narazil náhodou, Londýn znám a díky této knize jsem si připomněl některá místa, která jsem navštívil. Nápad spojit detektivní thriller a fantasy je zajímavý, ale příběh mě nijak zvlášť nezaujal.

14.03.2021 3 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

První polovina knihy plynula až nezvykle klidně, zato druhá polovina už je plná akce, šarvátek a středověké syrovosti, tak jak jsme zvyklí z předchozích dílů. Závěr je velmi otevřený a proto jsem zvědavý, jak budou příběhy rytířů z Vřesova pokračovat.
V knize je bohužel několik překlepů a podobných chyb :(

04.03.2021 4 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

O Karlu IV. už bylo napsáno mnoho knih, jak odborných publikací tak románů, takže mnoho nového se o něm už čtenář nedozví. Tato kniha je však zajímavá tím, že se v ní prolíná Karlovo vyprávění o z jeho pohledu aktuálních událostech - manželství s Alžbětou Pomořanskou, s jeho vzpomínkami na dětství a rodiče.

28.02.2021 4 z 5

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

Tato kniha vás nebude nutit přestat pít alkohol, ale přiměje vás zamyslet se nad tím, jaký máte k alkoholu vztah. Jestli si sami rozhodujete, kolik a kdy budete pít, nebo jestli za vás rozhoduje alkohol. Rozhodně se vyplatí si ji přečíst a to nejen během Suchého února :)

21.02.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Celá série Roční období se mi četla velmi dobře. Styl vyprávění je ve všech čtyřech knihách podobný, minulost se prolíná s přítomností a od začátku má příběh spád. Přesto je každá kniha jiná.
Jarní oběť se opět čte jedním dechem a způsob vyprávění čtenáře zcela vtáhne do děje. Výborné zakončení série.

27.01.2021 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

I třetí kniha ze série Roční období se čte velmi dobře, i když první polovina příběhu mi tentokrát přišla trochu zdlouhavá a závěr překombinovaný.

19.01.2021 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Styl vyprávění je velmi podobný jako tomu bylo v knize Konec léta, opět se prolíná historie a současnost, staré nedořešené tajemství, které opět začne vyplouvat na povrch. V Podzimním případu má své nevyřešené tajemství i hlavní hrdinka příběhu. Děj je ještě napínavější a má větší spád než předchozí kniha. Jsem zvědavý, co přinese další...

09.01.2021 5 z 5