Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431938/big_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-ZWH-431938.jpeg 4.2315

Kniha Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Andyska007
03. prosince

Zajímavé čtení, kniha se mi líbila, rozhodně jsem se nenudila. Martina Řezníčka mám ráda. V porovnání s knihou Jakuba Szánta se mi tato zdá trochu uhlazenější (asi jako je autor sám).

petbrab

Výtečná kniha od dalšího zahraničního zpravodaje České televize.
Stejně jako knihy od Szántá, Karase a Etzlera i zde vysoká kvalita.
Přiznávám, že první část Česká stopa v USA mě tedy příliš nechytla až na kapitolu o B.Pomahačovi. O to více jsem byl nadšen z druhé části týkající se éry D. Trumpa a stejně tak i třetí část pojednávající např. o veteránech, vzdělání, hurikánech či whistleblowingu byla uchvatná.
Martin Řezníček umí skvěle příběh popsat, má vytříbený psaný projev a umí z příběhu vytáhnout maximum.

Koza3

Moc pěkná knížka. Už z obálky jsem byl před lety nadšený, když jsem ji viděl v knihkupectví. Martin Řezníček je mi z Událostí honě sympatický a věřil jsem, že jeho knižní příběhy budou stejně poutavé, možná i více, protože se mu dostane kreativního prostoru. Vypráví příběhy obyčejných i neobyčejných Američanů z trošku jiné perspektivy, dává jim hlubší význam a zasazení. Líbilo se mi putování do historie a pátrání po kořenech různých českých osobností v americké historii. Líbila se mi i druhá část, která se věnovala převážně působení Donalda Trumpa coby amerického prezidenta a jeho různé rozpojené vize, které nejsou v souladu s tím, jak ameriku vnímám. Poslední část pojednávající o různých paradoxech nebo jedinečnostech USA a Američanů byla stejně super. Byla to trefa do černého.

TomaszP

Rozhodně skvělá reportážní kniha. Čekal jsem trochu více sociologickou studii americké společnosti, ale to bylo od reportážní knihy možná přehnané očekávání. Za poslední dobu jedna z knih, u které mě po jejím dočtení mrzelo, že nebyla delší.

Petra566

Výborná kniha od výborného Reportéra s opravdu uctihodným rozhledem. Rozděleno do tří částí, z nichž nejvíce mne překvapivě zaujala ta první, pojednávající o příbězích výjimečných osobností či architektonických skvostů s českou stopou. A to i přes to že si nemyslím, že český čtenář nutně potřebuje mít v každém příběhu jakýsi ,,český element", aby jej zaujal.
Napsáno možná trochu odlišným stylem než u podobných knih ostatních kolegů, kteří svá vyprávění pojali více jako reportáže. Sice zde nechybí zajímavé osobní postřehy a silné příběhy, přesto mi text místy přišel více jako literatura faktu. Možná proto může být kniha pro někoho méně čtivá, kvalitě obsahu to však rozhodně neubírá.
V čem však alespoň podle mě Martin Řezníček jednoznačně předčil všechny své kolegy, to je jeho mistrně vytříbený jazyk, krásně široká slovní zásoba, neotřelé slovní obraty a neuvěřitelně elegantní a precizní práce se stavbou věty. To se pak čte jedním dechem.

Kristýna_

Moc pěkný pohled na události posledních let. Příběhy jsou dojemné a určitě stojí za přečtení či poslechnutí jako audiokniha, kterou namluvil sám autor.

Booky84

Zajímavá kniha, kterou jsem četla postupně – vždy 2 až 3 kapitoly denně, aby to nebylo příliš mnoho informací a nebyla jsem zahlcena a nechtěla knihu odložit, což by byla velká škoda, protože témata jsou v ní opravdu zajímavá. Z knihy je vidět, že je autor velký profesionál a novinář na svém místě. Snad neskončí pouze u této jedné knihy.

biki

Rozhodně to bylo zajímavé čtení. Jenže v některých případech nás autor doslova zahltil obrovským množstvím faktů, historických souvislostí a dalších detailů, mezi nimiž na vlastní téma té které kapitoly zbylo jen pár odstavců. Zhruba tak bych si totiž představovala sběr materiálů pro TV reportáže, kdy se na obrazovku dostane jen to nejzákladnější, ale v knižní podobě to tak úplně (aspoň v mém případě) nefungovalo. Musím ale ocenit autorův obrovský rozhled a zaujetí, bez kterých by své povolání zcela jistě dělat nemohl.
Ovšem vzhledem k názvu knihy bych čekala trochu hlubší náhled na problematiku onoho "rozpojení". Kapitoly o českých stopách jsou jistě zajímavé, ale kromě osudů uvedených osob mohly být třeba zmíněny i jejich názory na současnou situace (v souladu s názvem knihy). Vynikající byla prostřední část týkající se voleb a jejich průvodních jevů včetně několika osobních vstupů, či dramatických osobních zážitků z pouličních nepokojů. A zrovna tady bych předpokládala zachycení reakcí běžných obyvatel na tyto problémy v podstatně větším rozsahu. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že autor při svém povolání nemohl postihnout všechny oblasti života v USA, ale možná jsem čekala přece jen trochu víc.