Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431938/bmid_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-ZWH-431938.jpeg 4 376 91

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem.... celý text

Pan_Švec
31.05.2020 5 z 5

Pokud nechápete, co se ve Státech odehrává, nedokážete rozklíčovat kroky Donalda Trumpa a váháte, jestli jsou nám Američané vůbec něčím blízcí, pak si určitě tuhle knížku přečtěte. Mně pomohla mnohé pochopit a vlastně mě překvapilo, jak moc jsou životní postoje, nátura a ideje Američanů o tolik odlišné od těch mých. Martin Řezníček dokáže novinářsky spojit fenomén s konkrétním silným příběhem. Spojí na první pohled nespojitelné.
V několika pasážích je čtení silně emotivní. Zhrzený fanoušek Trumpa, žena s implantovanou tváří a další.
Je to čtení pro náročnější čtenáře a je cítit, že Martinův styl se přibývajícím počtem stránek zlepšuje a zlepšuje.

koubi
26.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četl. Mám srovnání s knihou Jakuba Szántó: Za oponou války a netroufnu si říct, která je lepší. V obou se spojila zmiňovaná pokora s profesionálním přístupem k reportážím a leckdy velmi emotivními příběhy. Děkuji za tyto knihy a doufám, že kvůli těmto knihám si bude alespoň někdo další cenit reportérů ČT více. :) Děkuji za odvedenou práci.

BarboraSalome
24.05.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Mně se líbi, i jak je kniha rozčleněna a že se začíná Kim Novak končí Ladislavem Jindrou. Dále se mi líbí pokora, kterou v sobě Martin Řezníček má. Kdyby ji v sobě neměl, nepřinášel by tak skvěle lidské osudy. Kniha se čte jedním dechem. Mně tato kniha rozhodně rozšířila obzory. Doporučuji.

kuruteku
22.05.2020 5 z 5

Tím, co jsou Turčekovy knihy o Blízkém východě, byly pro mne Řezníčkovy Rozpojené státy - další kamínek do mozaiky toho, jak, částečně proč, žijí lidé jinde. A obrázek velmi pestrý. Sice mne na začátku české vazby vystrašily, že půjde spíše o tlachání a vychloubání, ale brzy jsem autorovi přišel na chuť. Dokonale vyvážený koktail. Vysvětlení příčin Trumpovy (a jiných) popularity, na které "liberální městská vyšší střední třída" zapomíná, protože je mezi nimi velký příkop. A závěrečné kapitoly o jednotlivých amerických "specialitách" byla už třešinkou na dortu. Jen se ptám: proč nemáme nikoho takového na východě? Michal Kubal i Martin Řezníček v USA, Břetislav Tureček i Jakub Szanto na Blízkém východě - kontinuita, nestranění, objektivní pohled sloužící informování, ne ideologii. Ale jinde na světě?

IvaKo
15.05.2020 5 z 5

Martina Řezníčka jsem si oblíbila už jako zpravodaje v USA a nyní ho stejně ráda vídám coby moderátora Událostí ČT1 s příjemným projevem a dokonalou dikcí. Kniha je napsaná čtivě, i když poněkud strohým reportérským stylem. Je to velmi zajímavé nahlédnutí do nejrůznějších sfér americké společnosti a jejího způsobu života očima zkušeného profesionála, který si zaslouží respekt, protože práce zahraničního zpravodaje ani v USA není žádná selanka. Doporučuji všem.

Emmadriel
05.05.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se již dlouho těšila, i z toho důvodu, jak skvělá byla kniha dalšího zpravodaje České televize a to Jakuba Szántó. Martin Řezníček je dle mého názoru jedním z nejzkušenějších a nejimpozantnějších moderátorů a zpravodajů České televize. Během čtení jsem si celou knihu, styl psaní pana Řezníčka (těžko se věří, že se jedná o prvotinu), silné lidské příběhy, postřehy a pohled na některé nejzásadnější a někdy i zapomenutá témata zpravodaje vychutnávala a byla vděčná, že se pan Řezníček rozhodl tyto příběhy sepsat do knižní podoby. Hlavně se mi moc líbí myšlenka knihy, že Spojené státy americké nerozdělilo zvolení Donalda Trumpa prezidentem, ale že jsou státy rozpojené již delší čas a to vše právě částečně vedlo k usednutí Donalda Trumpa v oválné pracovně. Tuto knížku rozhodně doporučuji všem, které nefascinuje jen práce zahraničních zpravodajů, ale také pohled na důležitá témata. Kniha se bezpochyby bude líbit mnoha lidem, kteří se chtějí o USA a například i české stopě v USA dozvědět mnohem více. Rozpojené státy jsou kniha, jež by si zasloužila mnohem více pozornosti a moc bych si přála, aby se dostala k obrovskému počtu čtenářů, protože jim může hodně věcí předat.

mirRa_cze
26.04.2020 4 z 5

Velmi příjemná kniha, obsahující spoustu historek z natáčení i pár zajímavostí ze života TV redaktora. Hodnocení rozdělím na dvě části, protože nechci říkat, že bylo špatné něco, co bylo skvělé, ale nemohu nechat být, že něco se mi moc nelíbilo.

Kniha první (***), Česká stopa v Americe: Vybraná témata jsou zajímavá, bohužel autor ve svém textu v podstatě neustále odbíhá bokem k doplňujícím informacím, takže se to čte trošku hůř, místy (ale jen opravdu výjimečně) je to až otravné. Rozhodně bylo fajn přečíst si něco o zajímavých lidech s českými kořeny, kterým se podařilo se v USA nějakým způsobem prosadit, či vytvořit svůj odkaz. V podstatě u všech se Martin Řezníček podívá i na to, jak vnímají svou původní vlast a jak to ovlivnilo jejich "američnost".

Kniha druhá a třetí (*****), Rozpojené státy; Spojené státy: Zde je text již velmi příjemný, autor se drží linky i myšlenky, občasné odbíhání je dobře umístěné v textu a neruší. Rozhodně jsem byl při čtení nadšený z popisu spousty významných (a často smutných) zážitků z první osoby. Autor velmi povedeným způsobem prokládá vzpomínky a vyprávění zpovídaných hostů či svědků s vlastními zážitky z polní novinařiny.

Martinka23
18.04.2020 5 z 5

Neskutečně čtivé a zajímavé příběhy a postřehy velkého profesionála...

Bustedka
04.04.2020 5 z 5

Klobouk dolů. Martin Řezníček je jeden z nejzkušenějších reportérů v ČT, a tak jsem kvalitní zpracování cekala. Co jsem nečekala ale bylo, že mě to tak pohltí.
Kniha je rozdělena na 3 části. Každá ma smysl. Každá je důležitá a každá je dlouhá tak akorát. První představí osobnosti spjaté aspoň trochu s Českem. Druhá kapitola se týká politiky a treti cast popisuje vyznacne rysy cele společnosti. Nejedná se o klasické reportážní objektivní dílo. Troufám si tvrdit, že díky knize můžete odhalit povahové vlastnosti autora, netají se svými preferencemi, odsouzením komunismu.. v knize je to člověk, otec dvoud dětí, manžel a ano. Taky novinář. Často jsem během čtení překlikávala na Google, abych si doplnila informace. A přesně jsem tak dělala to, co si autor přál v prologu.
Velké doporučení

swon
02.04.2020 5 z 5

Velice zajímavé čtení, které vás neutahá tunami faktů, zároveň vám ale poskytne vhled do dnešní Ameriky.
Autor využívá i velmi obrazný jazyk, ale to mě osobně nijak nepřekvapilo, protože Martin Řezníček na mě vždy působí kultivovaným dojmem a takové je i vyznění knihy.
Dělení na 3 části je zdařilý nápad a mě přesvědčilo k tomu, že si občas zase zalistuju a připomenu si kapitolu, která mě zaujala.
Doporučuju každému, i těm, kteří už se turisticky Spojenými státy mihli - většiny věcí si totiž na beton nevšimnete.

Tinoušek
01.04.2020 5 z 5

Skvělá knížka - tak akorát, aby byla zajímavá pro někoho, kdo se zajímá, ale zároveň srozumitelná pro ty, kteří nepotřebují zabrušovat do nejmenších detailů... Velice zajímavé příběhy, poutavé čtení. Osobně mě nejvíce bavila poslední 3. část, ale všechny rozhodně státy za přečtení... :)

USA (Spojené státy americké) reportáže

Autorovy knížky