Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431938/bmid_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-ZWH-431938.jpeg 4 376 91

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem.... celý text

Szantiago
23.11.2020 5 z 5

Svižný jazyk zkušeného televizního reportéra, hluboké porozumění citlivého pozorovatele, poučená analýza odborníka. Vřele doporučuji.

lencin
28.10.2020 4 z 5

Zajímavá kniha odvýborného novináře. Některé postřehy mě opravdu zaujaly a donutily přehodnotit některé své názory na USA.

jan37
28.10.2020 3 z 5

Příjemné čtení ale nemá to moc koncepci. je to od Aše k Tatrách. Škoda že větší část knihy nebyla věnována českým stopám v USA.

kirkpatrick
24.10.2020

Nahlédnutí na práci českého žurnalisty v USA, kde nás v první části seznamuje s některými známými americkými osobnostmi, jež mají v sobě české kořeny a jejich současným životem.
Druhá část je částečně spojena prvním volebním tažením Donalda Trumpa na post prezidenta, dále pak rasismus a ukončení této části přibližuje pohled na masakry ve školách a na kulturních akcích, kde se ukazuje problém držení zbraní, na jedné straně hlad po zpřísnění regulí jejich držení a na straně druhé stoupající prodeje a tím pádem i jejich použití.
V třetí části se novinář Řezníček zabývá tématy, jež Ameriku dělají výjimečnou, jak v kladných tak i v záporných věcech.
Celkově jsem se toho hodně dozvěděl o Americe, jak je veřejně známo i pohled do „zákulisí“.

Matthew_22
06.10.2020 5 z 5

Další z knih populárně naučné literatury, ze které jsem si odnesl mnoho nových poznatků.

xxtom
01.10.2020 5 z 5

Skvělý novinář popisuje největší zážitky z jeho pětileté práce v USA. Kniha se mi dobře četla a dozvěděl jsem se nové věci o novinářské práci.

dagmar3738
15.09.2020 3 z 5

Upoutávky na knihu byly lepší než potom kniha sama. Občas jsem se přistihla, že mi uniká myšlenka, kapitola začne o jednom tématu, postupně se promění v něco jiného a obrovským obloukem se potom většinou vrátí, ale to už člověk většinou ani nezjistí, protože stačí zapomenout o čem ten začátek byl.

jaroslav2257
12.09.2020

Super práce. Martina jsem vždy rád sledoval jako reportéra. A kniha je stejně kvalitní, jako celá jeho práce. Těším se na knihu o příbuzném....

eva3992
05.09.2020 3 z 5

Martin Řezníček sepsal něco málo z toho, co prožil a natočil za pět let, kdy byl zpravodajem České televize ve Washingtonu. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme.

Kniha je rozdělena na tři části, z nichž mě nejvíce bavila až ta poslední. Velice zajímavý je pohled reportéra do zákulisí, co všechno předchází tomu, než se natočí nějaká konkrétní reportáž, to mě moc zaujalo. Také samozřejmě autorova znalost a přehled o tématech je z knihy opravdu cítit.

Bohužel mě kniha nezaujala asi tak, jak by měla. Ze začátku jsem měla problém začíst se. Co mi vadilo, bylo časté vkládání odkazů na jiné situace pro porovnání. To mě odvádělo od pozornosti, zvlášť, pokud jsem zrovna nevěděla, o co jde a musela jsem se více soustředit. S tím souvisí i to, že je dobré být znalý tématu, abyste se neztráceli. Právě druhá část, která byla především o prezidentských volbách mi dělala největší problémy, kvůli mé neznalosti. Občas jsem se přistihla, že při čtení mi myšlenky utíkají úplně jinam.

Každopádně kniha je to zajímavá, každý si tam najde to svoje téma, které ho zajímá nejvíc (líbila se mi témata jako vzdělávání a přírodní katastrofy). Určitě doporučuji spíše lidem, kteří mají přehled o tématech, která v knize jsou.

MaKolar
25.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha od skvělého novináře. Kniha je rozdělena do tří částí. U této knihy jsem se ani jednou nenudil a autor skvělé vystihuje současnoust USA, která má hluboké kořeny v minulosti. Doporučuji všem k přečtení a vytvoření si vlastního názoru na tuto velmoc.

Gooverka
25.08.2020 4 z 5

Nabízí se velké srovnání s Americkým deníkem Jany Ciglerové, který jsem četla nedávno a vyhrál to u mě na plné čáře, ale ... U Řezníčka si užijete naprosto vytříbený jazyk, který se v mnoha knihách nevidí. Autor má velký vhled do americké společnosti a do veškerého dění kolem. Nejvíce mě bavily pasáže z první a poslední třetiny, propojení amerických témat s těmi českými a pohled na práci novináře zahraniční redakce. Prostředek knihy je také napsán skvěle, ale pro člověka, kterého politika až tak do hloubky nezajímá, je to moc detailní.

mgeisselreiter
15.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Pokud někdo miluje reportáže ČT a také reportáže Řezníčka, může být pro něj tato kniha zajímavá. Mě k spontánní koupi knihy přivedl krátký, asi 3-5 minutový rozhovor s autorem na stanici Český rozhlas Plus, kde Řezníček a redaktor debatovali o tom, co rozděluje USA již od dob občanské války. Bylo to velmi zajímavé a domníval jsem se, že kniha je o tom. Bohužel ten krátký rozhovor obsahoval víc zajímavého, než celá kniha a o tom tématu tam vlastně skoro nic nebylo, i když se kniha tak provokativně jmenuje.
Kniha je v podstatě popisem reportáží, které Řezníček v USA točil, mírně rozšířená o nějaké pozadí a zákulisí. Vše psáno přesně stylem nestranné reportáže ČT, absolutně nudné a nezajímavé. Na to, jak řádí hurikány v USA se nedívám ani v TV, tak proč o tom ještě zdlouhavě číst? Autor s jedinou výjimkou nepřidává nic osobního, žádný názor. Ta výjimka je kapitola Vzdělání, který se vymyká celé knize, už proto, že se nejedná o popis reportáže a že Řezníček popisuje vlastní zážitky při pobytu v USA.
Po delší době se jedná o knihu, kterou jsem přelouskal skoro s odporem (ale nevzdal to) a u které lituji času stráveného četbou. 50% a na 3* u mě nemá. 15. 8. 2020.

Taj-ka
11.08.2020 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Čtivé, plné informací, záživné, poučné. Vím, že na Martina Řezníčka zní chvála ze všech stran, ale prostě nelze než souhlasit.

Radous
11.08.2020 4 z 5

Život za oceánem mě vždycky zajímal, no ale asi ne tolik, abych se tam někdy hodlal vypravit. Nicméně každého jsem se na dojmy pokaždé ptal. Tato kniha vám přinese docela fundovaný vhled na vybraná témata amerického života (navíc často ve spojení s nějakou formou české stopy).

Camri
03.08.2020 5 z 5

Martin Řezníček píše tak, jak točí reportáže. Profesionálně a přitom lidsky. Všimla jsem si, že často používá zajímavá slova, slovní obraty a přirovnání, které svědčí o jeho sečtělosti a schopnosti vykreslovat události těm, kteří je vidět (ani pocítit) na vlastní oči (nebo kůži) nemohou.

MildeZ
07.07.2020 5 z 5

M. Řezníčka jsem jako zahraničního reportéra měl rád a jeho vstupy se zprávami z USA mě vždy bavili, ale teda dřina je to šílená, když jsem to tak četl a slyšel pár dalších rozhovorů :-) Nicméně díky za toto dílko a klidně směle do něčeho dalšího!

maafa
24.06.2020 5 z 5

Moc děkuji panu Řezníčkovi za poutavě podané záznamy a postřehy. Zvláště mě zaujaly druhá a třetí část, zejména pak kapitoly o rasových nepokojích, o zbraních a o vzdělání.

LenkaKa
19.06.2020 4 z 5

Za mě hodně zajímavá knížka, ale někdy se mi četla docela těžko, proto "****".

Iki1
14.06.2020 5 z 5

Čtivé a poutavě zpracované. Velmi dobře podaný náhled na události, které nyní hýbou Spojenými státy. Autor je velmi dobrým odborníkem a zároveň vypravěčem.

Margherita_N
08.06.2020 5 z 5

Připomenutí výrazných televizních reportáží Martina Řezníčka z let 2012-17 a hlavně - trocha osobnějšího pohledu za příběhy, věty řečené mimo záznam, těžkosti, které práce zahraničního zpravodaje přináší, ale taky pohled rodiče, který přesadil děti na několik let do americké základní školy. (Pasáže o americkém školství, které dětem nastavuje pravidla i mimo školu, nemluvě o finančním zatížení rodiny, jsou jednou z věcí, které si nejspíš z paměti nevymažu, protože to je pro mě něco opravdu zvláštního.) Chybělo mi možná občas trochu víc „literárnosti“, nicméně Rozpojené státy jsou vydařená kniha a autor má můj obdiv nejen za ni, ale za celou svou práci.

USA (Spojené státy americké) reportáže

Autorovy knížky