Cesty rytířů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zjevný boj v Království českém roku 1318 zdánlivě ustal. Zčásti v důsledku všeobecné únavy a zčásti v důsledku dohod uzavřených mezi králem a odbojnou šlechtou. O to víc se však rozhořel boj v zákulisí. Král Jan Lucemburský je po osmi letech vládnutí unaven. Připadá si osamělý a vlků v jeho království neubývá. Neúnavnému a neobyčejně schopnému Jindřichovi z Lipé se daří postupně přiklánět krále na svoji stranu a dokáže ho utvrdit v tom, že královna Eliška proti němu chystá, spolu se svými stoupenci vedenými Vilémem Zajícem z Valdeka, spiknutí, jehož cílem je svrhnout krále z trůnu a dosadit tříletého syna Václava. A tak Jan vnikne s ozbrojenci na hrad Loket, kam se Eliška s dětmi uchýlila......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443274/big_cesty-rytiru-ZzB-443274.jpg 4.6245
Nahrávám...

Komentáře (65)

Kniha Cesty rytířů

PierRe Vesper
17. března

(+ SPOILER) Řekl jsem si, že si komentář nechám až na poslední díl, abych se nemusel opakovat, jak pak Niedl každou knihu. :-D
Po výborném Hynku Tasu z Boru a dobrém Platnéři jsem si konečně našel čas pustit se i do Rytířů.
Rytířství a středověk můžu a zvlášť české reálie jsou dalším plusem. Velmi se mi líbilo, jak jsou knihy psány, jsou čtivé, musíte se odtrhávat od knihy, i když vás zajímá, co dalšího se stane našim hrdinům. Nechyběla akce, napětí, humor a samozřejmě seznámení se s dobou za vlády Jana Lucemburského.
Hned u první knihy mě strhl popis na začátku, kdy jsem si řekl, že tohle se mi bude fakt líbit a nevím jestli to byla druhá, nebo třetí kniha, kdy jsem si po přečení určité pasáže řekl: "Tak tohle je kurva výborný." Pardon za sprostý slovo, ale jinak to nešlo.

Příběh se vrství, větví a odsýpá. I přes několik pohledů (Wolframa, Beneše a Čeňka) se neztrácíte a stále víte, kdo je kdo, klidně mohl být ještě jeden poled někoho dalšího.
Čeňka jsem si užíval, když byl s Křivákem, ale pak ho bylo zbytečně málo, a když si říkáte, že vám tak nějka chybí, šup a hned jsou zde jeho příhody s králem. I tak ho mohlo být více.
Beneš si plní takový ten český středověký sen a kromě začátku mu pak vlastně všechno vychází. :-D
Wolfram je klasický správňák sypající jednu hlášku za druhou a je jedno jestli poddanému, nebo poddanému.
Pěkný pohled na situaci v království v té době a přelétavost české šlechty. Nebýt toho, že každý chtěl vždycky více než ostatní, mohli jsme mít ultra prosperující království a dnešní doba by třeba vypada taky jinak.
Poslední kniha je vcelku slušným zakončením série, neurazí ale taky ani nenadchne.
Wolframova pomsta mi dost připomínala pomstu Williama Wallace, když se mstil těm šlechticům a po jednom je kulišácky odpravoval.

Co bych vytknul:
Malou chybu, kdy u koně Matouše Čáka dojde ke změně pohlaví. :-D
Dále velmi časté opakování předešlého děje, pro někoho, kdo čte knihy hned za sebou je to stále více otravné, ale kdybych to četl asi v těch letech, kdy to vycházelo, tak by mi to asi tolik nevadilo. Pan Niedl nemusí být smutný, pan Vondruška nám charakterové vlastnosti postav taky popisuje v každé knize.
Všehovšudy jsem se sérií velmi spokojen a teď se chystám na sérii Ondřeje z Rohatce a Lučistníka od Cornwella, tak doufám, že budou stejných, ne-li lepších kvalit.

Kackac77
21. února

Tento díl byl pro mě ze všech nejnapínavější. Wolfram se mstí. Král Jan se ze všech těch intrik asi zbláznil a chová se jako umíněné děcko. ... No, škoda, že to končí. Zvykla jsem si na ty příběhy.


Mabie
31. ledna

Tak už naposledy jsme “pvolili kvef” za dobrou věc, za přátele, za čest a tentokrát hlavně za pomstu.
Byla to asi nejlepší historická série, kterou jsem četla. Rozšířila jsem si obzory a po dočtení posledních slov je ve mě jak lítost, že už to skončilo, tak radost, že jsem se mohla seznámit se zajímavou dobou, s různorodým prostředím, zásadovými a čestným hrdiny i tak zlotřilými vrahy a zabijáky. A opravdu moc oceňuji inteligentní, suchý, sarkastický humor, kterým je kniha prošpikována!
Opět moje klasická výtka na dlouhé a zbytečné rekapitulace předchozích dílů, protože kdo si z osmidílné série vybere poslední díl jako první, že? Ale jinak jsem spokojená, všechno do sebe zapadlo a hezky se uzavřelo …a kdyby bylo potřeba, tak by se i dalo pokračovat. :-)
Určitě se po čase k této sérii vrátím a moc ji všem doporučuji.

soupik2012
01.12.2022

Z vyvrcholení této série jsem byla hodně zklamaná. Na opakování předchozího děje jsem si již zvykla a nevadilo mi to, ale v této knize je toho strašně moc. A když se konečně děj někam pohne, tak jsem zjistila, že je to v podstatě opakování trestného tažení, které již jednou Wolframem absolvoval. Takže je zřejmé, že panu Niedlovi v této sérii již dochází inspirace a tak jsem vlastně ráda, že je právě u konce. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

Johny_H.
20.11.2022

K mému překvapení se zde koná i šťastný konec. Moc povedené dílo a celá série očekával jsem trochu, že to bude mapovat celý život Jana Lucemburského, ale i takto je to moc povedené a doufám, že další knížky jsou stejně dobré škoda že tuto sérii jsem již dočetl.

Badger
14.09.2022

Za mě drobek zklamání, takovou čtvrtinu máme rekapitulaci co proběhlo v minulých dílech, což mi nezajímá když jsem samosebou předešlé díly četl a nevím kdo by začal rovnou 8.dílem, od toho už by se autor mohl oprostit, štve mi to totiž již dýl. Jinak konec jako vždy u niedlovek velkolepý a pěkný. Celkově série byla hezká a za přečtení stojí, jen už jsem byl rád že končí, už tento díl byl na hranici soudnosti.

sarahmoon
19.07.2022

Jen jedna mikro připomínka..... Jak jsem jela jednu knihu za druhou. Den za dnem. Nemohla jsem si nevšimnout, když se např. z klisny stal hřebec :D. Až na tyto drobné změny v jednotlivých knihách. Nemohu vytknout vůbec nic. :o) )

Audiokniha - za poslední dobu nejlepší série, kterou jsme si mohla poslechnout.
Spojení pana Niedla a pana Zahálky je naprosto dokonalé. Poslechnuto více méně na jednou... během pár týdnů. Velké díky oboum pánům.

PaníLenka
22.06.2022

Poslední díl série byl stejně dobrý jako předchozí, napínavý, poutavý… i v naší době by se rytíř Wolframova typu moc hodil, škoda, že takoví jsou jenom v knížkách, každopádně díky aspoň za to, pane Niedle!

1