Standa24 Standa24 komentáře u knih

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Profesor Zimbardo se ve své knize zabývá zajímavým a aktuálním tématem vlivu internetu a online světa na naši společnost. Kniha bohužel není napsaná tak, aby po ní sáhla široká veřejnost, což může být škoda.

07.07.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.

02.07.2020 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Příběh se mi líbil, jenom závěr byl moc překombinovaný.

18.06.2020 4 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

Oba příběhy se mi líbily. Mám rád britskou historii a proto oceňuji, že se Jiří Adam z Dobronína vydal i do Tudorovské Anglie. Bylo to zajímavé zpestření.

04.06.2020 5 z 5

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

První příběh měl trochu pomalejší začátek, ale celkově se mi oba příběhy líbily. Příjemné oddychové čtení.

21.05.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.

08.05.2020 5 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Tento díl měl napětí a spád a navíc jsme se dozvěděli něco více o Kuislově rodině. Pro mě je to zatím jeden z nejlepších dílů série.

20.04.2020 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.

10.04.2020 5 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Historické detektivní příběhy mám rád, ale tenhle byl spíše zklamáním. Velmi mi vadilo používání výrazů "šéfe" a pod.

04.04.2020 2 z 5

Lásky ze školního dvora Lásky ze školního dvora Ondřej Šír

Knížka se mi velmi dobře četla, možná i proto že prostředí gymnázia je mi blízké a některé postavy mi přišly povědomé. Příběh rychle plyne a občas jsou v něm dějové skoky a drobné nesrovnalosti, ale celkově jsou Lásky ze školního dvora velmi povedeným debutem.

31.03.2020 4 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Příjemné čtení o nelehké době vlády Jiřího z Poděbrad, které mi připomnělo moji maturitu z dějepisu :-) Jen v těch postavách rozvětveného rodu Prokopů se těžko orientuji.

28.03.2020 5 z 5

Masa a moc Masa a moc Elias Canetti

Před lety jsem na tuto knihu narazil jako student na gymnáziu a teď jsem se k ní po čase vrátil. Není to lehké čtení, kniha má obrovský přesah - od sociologie, psychologie až k historii a antropologii. Některé pasáže se mi četly lépe, některé hůře a ne se všemi názory bych zcela souhlasil, ale určitě je to zajímavé čtení.

19.03.2020 3 z 5

Kozákov příběh hory Kozákov příběh hory kolektiv autorů

Knížka přináší ucelené informace o nejvyšší hoře Českého ráje - o Kozákovu. Čtenář se seznámí nejenom s turistickými zajímavostmi na a v okolí Kozákova, ale také geologií, přírodou a historií této bájné hory.

13.03.2020 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Knížka se mi četla dobře, ale bylo to tak trochu čekání na posledních cca 100 stran. Vraha jsem si tipnul správně už dlouho před koncem :-)
PS: Přečteno v angličtině.

10.03.2020 4 z 5

Ďábel Valdštejn Ďábel Valdštejn Jan Bauer

Tato kniha o Albrechtovi z Valdštejna, jedné z nejvýznamnějších postav Evropy první poloviny 17. století, je velmi poutavá s čtivá. Jakoby to nebyl životopis, ale román.

27.02.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

K Netopýrovi jsem se dostal až po přečtení všech knih s Harrym, které se odehrávají v Norsku. Noži, který jsem četl naposledy, se to nevyrovná, ale v druhé půli knihy už jsem poznával Harryho, jak ho známe z pozdějších dílů.
PS: Přečteno v angličtině, australská angličtina byla příjemným zpestřením :-)

21.02.2020 4 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci tentokrát opustili země Koruny české a řeší případ několika vražd z krádeže relikviáře v Horních Uhrách. Knížka se, jako vždy, četla dobře, ale celý případ mi přišel překombinovaný a vyřešení komplikované a nepravděpodobné.

11.02.2020 3 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Kniha se mi četla dobře, beru ji jako hodně volné pokračování původní trilogie. Nejvíce mě bavila dějová linka šerpy Nimy.

07.02.2020 5 z 5

Katova dcera a čaroděj Katova dcera a čaroděj Oliver Pötzsch

Pro mě zatím nejslabší díl série, první dva díly se mi líbily mnohem více.

31.01.2020 3 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Stejně jako u ostatních příběhů od Petera Maye odehrávajících se na hebridských ostrovech se i v této knize prolíná minulost hlavních postav s přítomností. A právě dávné křivdy a nenaplněné touhy jsou klíčem k odhalení vraha. Knize chybí ještě jedna kapitola, ve které by některé věci byly dovysvětleny.

04.01.2020 4 z 5