Ďábel Valdštejn

Ďábel Valdštejn: Pozoruhodný osud vévody frýdlantského. Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele. Měl oprávněnou šanci stát se největším vojevůdcem třicetileté války, údajně sahal i po české královské koruně, skončil však jako „notorický říšský rebel“, pro kterého neexistoval jiný trest než zákeřná smrt z rukou irského žoldnéře. Ano, Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, jak znělo celé jeho jméno, svým pozemským životem i posmrtným věhlasem daleko překročil české hranice. Vždyť jen do roku 1910 prý obsahovala valdštejnská bibliografie přes dva a půl tisíce titulů! Jaký byl ale vévoda frýdlantský doopravdy, poodhrneme-li všeobecně rozšířenou – a obvykle nelichotivou – legendu? Na to jeho čtivým životopisem odpovídá známý spisovatel a popularizátor historie Jan Bauer. A jak je jeho dobrým zvykem, dokáže se ponořit pod „oficiální“ fakta, aby pro nás vykreslil nadčasovou osobnost, která ani zdaleka nebyla jen temná a negativní. Vždyť – jak autor píše – Valdštejn sice byl mimořádně domýšlivý, arogantní a bezohledný, ale míval i příjemnější tvář (o níž se většinou mlčí). Ovšem Jan Bauer všechny jeho tváře zasvěceně a lidsky popsal v XVIII. svazku Edice Český ČAS, který právě držíte v ruce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344317/big_dabel-valdstejn-lRU-344317.jpg 4.214

Kniha Ďábel Valdštejn

Leona333

Tuto knihu jsem si přála k Vánocům. Slyšela jsem na ní hodně chvály, tak jsem si jí chtěla přečíst, i vlastnit. ; ) Knižka je opravdu velice dobře a srozumitelně napsána nejenom pro ty, kteří se hlouběji o tohoto velikána našich dějin zajímají, ale i pro nás, obyčejné laiky. Knihu můžu jen doporučit.

DuncanIdaho

Od p. Bauera jsem již četl dvě knihy, jedna z nich byl román a druhá naučná. Naučná se mi líbila, ale román byl trochu slabší. Ďábel Valdštejn mi potvrdil, že Bauer naučnou literaturu umí. Doufám, že se mi zalíbí i jeho romány. Zde sepsal životopis Albrechta Václava Eusebia z Valdštejnu stručně, ale pro čtenáře neodborníka přinesl docela dost informací o jednom z nejvýznamnějších osobností českých dějin. Kniha rozhodně nenudila.

Péťa1950
02.05.2020

Anotace je velice podrobná, není třeba doplňovat. Zopakovala jsem si historická fakta, bitvy, které ovlivnily vývoj ovládání evropských území do budoucnosti. Katolické a protestantské vyznání, vliv Habsburků na naše dějiny. Kniha je čtivá, zajímavé jsou různé pohledy historiků na život Albrechta z Valdštejna, které jsou v knize citovány. Doporučuji všem, kteří se zajímají o naši historii.

Standa24
27.02.2020

Tato kniha o Albrechtovi z Valdštejna, jedné z nejvýznamnějších postav Evropy první poloviny 17. století, je velmi poutavá s čtivá. Jakoby to nebyl životopis, ale román.

Peti
08.08.2018

Historické pojednání o Albrechtovi z Valdštejna, od kterého jsem čekala asi spíže životopis formou románu, proto se mi to také četlo těžce. Ale přesto zajímavá kniha.

Dandulka
23.11.2017

Skvěle napsaná kniha o jedné velké postavě našich dějin. Moc se mi líbily i krátké medailonky Valdštejnových současníků.

Zdenda20
06.11.2017

Moc krásně popsaný život vévody. Každý rok je spojován s událostmi v jeho životě a situace v říši. Doporučuji. Samotného mi zaujalo mnoho věcí co jsem o něm nevěděl. Díky za takové knihy panu Bauerovi.