Vzpoura goliardů

Vzpoura goliardů https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344166/bmid_vzpoura-goliardu-wJV-344166.jpg 4 351 72

Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále proti Alfonsi Kastilskému jeho konkurenta Richarda Cornwalského a za to má slíben majestát, propůjčující mu rakouské a štýrské léno. Jenže v diplomacii není nic takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oldřich z Chlumu odjíždí s několika významnými velmoži do německých Cách s tajným posláním. Záhy po příjezdu je zavražděn císařův komoří a osobní přítel Richarda Cornwalského. Z vraždy jsou obviněni čeští šlechtici a uvězněni. Navíc dojde ve městě k nepokojům, v jejichž čele stojí žáci tamní katedrální školy, potulní vakanti zvaní goliardi. Vše zůstává na panoši Otovi.... celý text

hana4834
02.01.2024 5 z 5

Zase super oddychovka

mirek7450
12.12.2023 2 z 5

Třetí kniha - detektivka autora - je zatím nejslabší. Spoustu vražd snad vyřeší hlavně vyspání Oty s prostitutkou?

Marla
15.02.2023

Nedočetla jsem, nebavilo mě to.

angelika29
04.01.2023 5 z 5

Krásná z dalších povedených knih pana Vondrušky. Moc se těším na další.

kokrokr
27.07.2022 3 z 5

Další překombinovaná pohádka pro dospělé. Oto sebou snad nosí bankomat na stříbrňáky a že jich rozdal celé kopy, každá ženská v Cáchách mu pomáhá, přestože je obviněn z vraždy a nakonec mu pomáhá i místní rychtář. Diviš je také obviněn z vraždy a i on se s Otou volně pohybuje městem, aniž by je někdo zatkl. České poselstvo i s Oldřichem z Chlumu je pro změnu uvězněno a obviněno z další vraždy. Otovi a Divišovi jde na ruku obrovské množství šťastných náhod, jsou vždy tam, kde je třeba a nakonec chytí pachatele. Těch cizích pomocníků v nepřátelském prostředí je tolik, že jeden žasne. Já zase žasnu nad tím, kolik čtenářů to akceptuje a věří že jde o kvalitní krimipříběh. Tohle opravdu není detektivka, ale jen dobrodružný text, který je na hony daleko od reality a po přečtení už za týden nevíte o čem to bylo.

Lejdy
27.03.2022 4 z 5

Pro mě jeden z lepších příběhů. Možná proto, že vyšetřovali prakticky jen Ota a Diviš. Byla to osvěžující změna, i když proti Oldřichovi fakt nic nemám.

vladislav6610
28.12.2021 5 z 5

I pomocníci královského prokurátora jsou dobrými vyšetřovateli.

PREBURDA
22.11.2021 5 z 5

Úžasný, napínavý příběh. O to zajímavější, že na celém pátrání se podíleli jak Ota, tak Diviš. A museli si při pátrání, opravdu dávat velký pozor, poněvadž léčka, byla na ně a celou českou družinu podle "upletena".
Ale nevyšlo to. :o)

Alma-Nacida
18.04.2021 3 z 5

Jako vždycky to byla čtivá kniha, bavilo mě to, ale hvězdy ubírám za neuvěřitelnou spletitost záhady, která ještě v závěru vygraduje tak,cze už mi to přišlo i k smíchu. Jinak jsou všechny postavy takové, jak je znám z předchozích knih, takže celkově je to takové fajn odpočinkové čtení.

Art82
22.11.2020 5 z 5

Další z povedených dílů této série. Prostě hezké čtení.

Standa24
18.06.2020 4 z 5

Příběh se mi líbil, jenom závěr byl moc překombinovaný.

Le Chat
07.06.2020 5 z 5

Další výborná detektivka od pana Vondrušky, kterou jsem si opravdu užila. :-) Už se těším na Dračí náhrdelník.

olívoil
22.02.2020 5 z 5

Jako obvykle mě děj naprosto vtáhl...…….i tady se potvrdilo, že proti Čechům byli Němci odjakživa :D...………..ale spravedlnost opět zvítězila

klarence
27.12.2019 3 z 5

tato kniha mi přišla tentokrát trošku překombinovaná, ale patří mezi mé oblíbené autory a těším se na další

tlllk
27.12.2019 4 z 5

Opäť oddychová detektívka, bez prehnaného násilia s nádychom histórie. Príde mi že daňou za kvantitu je charakter postáv, ktoré začínajú byť stereotypné, hlavne z Ota sa stáva super Kasanova, čím sa stáva dej predvídateľný....

ZaS
22.11.2019 3 z 5

Kniha je zajímavá spíše prostředím středověké univerzity. Samotný děj je příliš komplikovaný a v některých momentech stěží uvěřitelný.

Jaruš7
25.09.2019 5 z 5

Audiokniha a skvělá, v oblíbené sérii, vyšperkovaný příběh.
Diplomacie v evropských poměrech za příslib léna majestátem, nese sebou úklady na znevěrohodnění českého krále v podobě zákulisních vražd.
Citace :"Toulaví studenti goliardi dělají neplechy, to ti půjde Oto. Teď na chvíli nejsi rytíř."
Dívčí půvaby nenechají Otu a ženské půvaby Diviše ve stavu lhostejnosti. Vždy se najde sytá krmě, dobré pití a za bystrý úsudek a stříbrňák i lože. Každý z trojice má svou cestu k záchraně své čestnosti, neboť vše je proti.
Je tentokrát nanejvýš výhodné, że pan Oldřich není u předběžného opatření z důvodu zákonného potrestání, někdy je třeba vzít v úvahu Boží opomenutí.
Moc hezký, ten ženský autorský prvek je pozitivum.

Niraj
17.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších páně Vondruškova - dle mého soudu. Svižná, akční, ... přečetl jsem během jednoho dne.

Simi
25.08.2019 5 z 5

Tak tenhle příběh si zaslouží pět hvězd. Vtipný, logický a měl švih. Tentokrát je pan prokurátor ve stínu a břímě vyšetřování nese v Cáchách panoš Ota. Diviš mu zdařile sekunduje, tedy krom řady pomocnic. Dobrá odpočinková knížka.

FlLys
10.05.2019 4 z 5

Po Vondruškovi jsem sáhla po docela dlouhé době a jsem za to ráda (za čtení i za tu pauzu), knihy mají jednotný jazyk a obraty a pamatuju si, že po přečtení poslední jsem byla již dost přesycena, teď jsem ale nadšena, zas jeden zajímavý výlet do středověku