Pražský rozparovač

Pražský rozparovač https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11545/bmid_prazsky-rozparovac-Pei-11545.jpg 4 150 36

Praha, konec 14. století. Nedávno založené Nové Město se bouřlivě rozrůstá, ale přitahuje nejen poctivé řemeslníky a kupce, nýbrž i zloděje, podvodníky a násilníky. Jakubu Protivovi však dělá starosti zejména tajemný rozparovač, který za temných nocí zvláště krutým způsobem vraždí lehké ženštiny. Dokáže mu pomoci mazaný a poněkud lehkomyslný františkánský mnich Blasius? A dokáží spolu tihle dva v mnohém rozdílní muži vůbec spolupracovat? Budou se o to muset každopádně pokusit, protože cíl mají společný: odhalit tajemného zabijáka, který je postrachem města.... celý text

stojinek
08.04.2022 3 z 5

Odpočinková četba, nic náročné...splnilo mé očekávání

Hyacint
10.02.2021 2 z 5

Historická detektivka, kde sem tam probleskne nějaká ta dobová událost či zajímavost, ovšem zabíjí to naprosto současná mluva, absence zajímavé zápletky a jakéhokoliv napětí. Nejsem moc náročný čtenář, ale vraha jsem uhádl cca v třetině knihy. Navíc mi neseděl Blasius, působil na mě jako karikatura duchovního, tedy pijan, sexuchtivý slizoun, vzdělaný, leč nepříliš bystrý.
Tak jsem si řekl, že je to třeba jen pomalejší start dobré série a zkusil ještě jeden díl, šéfe.

jprst
07.08.2020 2 z 5

Nenáročná odpočinková spíše podprůměrná četba tvářící se jako historická detektivka z gotické Prahy. Pokud se týká historie, tak je to ještě ucházející, tedy s vyjímkou požívání některých slov té době cizích. Ale jako detektivka nic moc a to ještě spíše nic než moc, jednoduchá zápletka, dopředu odhadnutelný děj, téměř bez napětí. Obvykle se vyhýbám tomu. abych sérii příběhů odstřelil hned po přečtení první knihy, ale tato mě nepřesvědčila o tom, že když další vynechám, o něco zajímavého přijdu.

Standa24
04.04.2020 2 z 5

Historické detektivní příběhy mám rád, ale tenhle byl spíše zklamáním. Velmi mi vadilo používání výrazů "šéfe" a pod.

frantisek8863
08.12.2019 3 z 5

Verze středověké detektivky a Jacka rozparovače. Závěr knihy mi přišel velmi jednoduše zakončen s chabými důkazy, bez nejmenšího zpochybnění. Některé jednání a výroky postav mě přišli v rozporu s onou dobou, ale to je autorova věc. Více mě bavili Bauerovi série životopisných příběhů z českých dějin, než romány o Rychtáři Protivovi a spol. Osobně jsou mi o něco bližší knihy pana Vondrušky, ale ani pan Bauer neurazí.

wooloong
31.08.2019 3 z 5

Příjemná historická detektivka, která se dobře četla, a dobře od půlky už mohl čtenář tušit, kdo je vrahem. Samozřejmě si nemyslím, že by měla být středověká detektivka psána středověkou češtinou, ale kromě postřehů astroweb (šéfe, krev a mrtvola) bych ještě přidala stávku cechů, důkazní materiál a několik dalších, které se mi už nechce dohledávat.

ferenc_had
21.07.2019 2 z 5

Příjemné čtení.
Těším se na další díl ze série.

astroweb
25.05.2019 2 z 5

Velmi odpočinkové, občas mimo historickou realitu, např. oslovení "šéfe", při pitvě mrtvého že teče krev. apod.

Carmen13
29.01.2019 2 z 5

Poměrně jednoduchý příběh s očekávatelným výsledkem. Pro mě osobně byl nejzajímavější popis jednotlivých postav.

Radka1911
30.11.2018 3 z 5

Odpočinková historická detektivka z Prahy 14. století. Celkem dobře se čte, ale za nějaký literární skvost bych ji nepovažovala.

ondras666
20.11.2018 4 z 5

Příjemné čtení z pera českého autora.
Dobře se kniha čte, zápletka jednoduchá, vrah jasný skoro od začátku, ale ničemu to nevadí.
Velice oceňuji popisy míst a osob. Navíc místy známé osobnosti z našich dějin.
A velké plus je za mě sám Protiva. Těším se na další díl ze série.

Karborund
07.08.2018 3 z 5

Jednoduchý , předvídatelný děj, závěr téměř dětinský.

babystar
05.08.2018 3 z 5

Oddechovka. Historická detektivka z gotické Prahy. Jednoduchý předvídatelný děj i vrah. Místy jsem přemýšlela, jestli to není tak trošku parodie. Sympatické je, že autor do vymyšleného děje zahrnuje i skutečné historické události té doby a snad i skutečně existující stavby (kdybych byla z Prahy, tak se jdu určitě přesvědčit).

druzickaster
14.06.2018 4 z 5

Odpočinková a nenáročná četba. Celkem přímočarý detektivní příběh ze staré Prahy. Rád jsem poznal rychtáře Protivu i bratra Blasiuse. Jediné co mě toršku rušilo byla slova jako šéfe, volavka, geniální. Nejsem žádný jazykozpytec, ale prostě mi do té doby nějak nesedí. No mrknem i na další díl této slibné dvojice "detektivů".

Alma-Nacida
04.06.2018 3 z 5

Nejsem si úplně jistá, zda lze příběh o rozparovači označit za oddechovku, ale kdyby šlo, tak bych tak knihu označila. ;-) Čte se dobře, děj má spád a třebaže je předvídatelné, kdo je vrah, nenudila jsem se.

Pinie57
08.12.2017 4 z 5

Příjemné čtení, nenáročné, odpočinkové.

Art82
17.10.2017 3 z 5

Lehký detektivní příběh, který neurazí.

gleti
11.07.2017 3 z 5

Klišé na klišé! Děj předvídatelný, vraha uhádnete hned v první třetině knihy.
Třetí hvězdičku dávám za dokonale zvládnuté reálie.

Kerberos
19.06.2017 3 z 5

Je to takové nenáročné čtení,uvidíme co další díly

ivoiro
18.06.2017 5 z 5

Skvělá knížka jako úvod do celé série. Nenáročné na přemýšlení, ale zaujme.

Praha české detektivky

Jan Bauer