Vampýr z Koňského trhu

Novým Městem pražským se šíří strach. Kolem Koňského trhu za temných nocí obchází vampýr, který své oběti rdousí a prokusuje jim hrdlo. V márnici u svatého Štěpána se hromadí mrtvoly a rychtář Jakub Protiva slibuje konšelům, že tomu učiní přítrž. Jeho přítel františkán Blasius ho ale od velkých slibů zrazuje. Vždyť vypořádání se s vampýrem nebude vůbec jednoduché. Napínavý příběh s hororovými prvky nás přenese do konce 14. století, kdy bylo i České království zasaženo černou smrtí. Dvojice pátračů se však musí navzdory této hrozbě pustit do velmi riskantního zápasu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21778/rychtar-jakub-protiva-a-mnich-blasi-oL1-21778.jpg 3.895

Kniha Vampýr z Koňského trhu

Hyacint

Tak se sérií končím. Zápletka nezajímavá, prostředí středověké Prahy naprosto nevyužité, Blasius ještě o něco více slizký a neschopnější. Rychtář je takový obecný sympaťák, ale nestačí to.
Pátrání obecně probíhá v cyklu vražda-pojďme se napít-vražda-pojďme se napít jinam-vražda-hospoda-hospoda-rychlé a nijaké řešení. Lehké děvy obcující s Blasiem se potom mohou objevit v jakémkoliv místě děje.
Škoda, těšil jsem se.

Knihomol2108
07.09.2020

Skvělá kniha, čtivá stejně jako první díl. Historické reálie.

frantisek8863
08.12.2019

Další průměr v historické detektivce, kde se odkazuje na tajemno a přízrak. Ještě nevím jaký si udělat názor na osobou skeptického františkána Blasiuse, zatím se jeví jako velmi svérázná postava.

Carmen13
29.06.2019

Církev ráda nemám, ale chování františkána Blasiuse je už i na mne dost, myslím, že kdyby páchání svých hříchů omezil, nebo aspoň nedával tak okatě najevo, příběhům by to jen prospělo. Stejně tak mi přijde, že se v tomto příběhu vyskytuje až příliš mnoho náhod, které i samotné postavy udivují. Spíš mi přijde, že se autor dostal do lepé uličky, kterou nevěděl jak vyřešit, tak ejhle náhoda, která vše vyřeší sama...

trudoš
19.09.2018

Ani druhá detektivka s Protivou a Blasiusem nebyla špatná. Zápletka tajuplně zašmodrchaná, postavy náležitě svérázné a rozsah tak akorát, aby vyprávění skončilo dřív, než se člověk začne nudit. Fakt je, že výsledné rozplétání Jan Bauer docela odbyl, evidentně mu víc záleželo na vytvoření děsivé atmosféry než zpětného odůvodnění komplikovaných zločinů. Reálie jsou ale fajn, nepotrpí-li si člověk na historicky přesné kulisy. Zdejší středověk je sympaticky bez pozlátka, díky čemuž mi byl v mnohém milejší než ten pohádkový od čtenářsky úspěšnějšího Vlastimila Vondrušky. Také mimo jiné oceňuji, že hrdinové se opravdu snaží pátrat a to za pomůcek, které středověk skutečně nabízel, pročež netahají zázraky z rukávu. Kdyby si jen autor dal více záležet na osnově, byl bych spokojenější - jsou zde třeba úplně zbytečné linie se ztracenou relikvií, s tajným bratrstvem a florentským lékařem. Ve výsledku ovšem příjemné oddechové čtení, možná nepříliš propracované, ale zato řemeslně dobře zvládnuté.

babystar
06.08.2018

Čtivý příběh. Líbil se mi víc, než předchozí o rozparovačovi. Moderní výrazy mi nevadí, alespoň je vidět, že lidi jsou pořád stejní, jen se mění historické kulisy. Jen si nějak nemohu zvyknout na mnicha Blasia (holt to není bratr Cadfael). Je to pořádný ochmelka a smilník. Jestli se fakt tak mniši chovali, tak se nedivím, že přišlo husitství. Naopak se mi líbí historické vsuvky (i když někdy působí "školometsky"), které podle mých chabých znalostí (i podle "pana Googla") odpovídají skutečnosti.

Alma-Nacida
04.08.2018

MOŽNÝ SPOILER, ALE JEN TAK TROŠKU: )
Oddechovka, a protože jsem nic jiného nečekala, nebyla jsem zklamaná, ale co mi opravdu vadí jsou modernismy v řeči postav. Jako když např. biřic oslovuje rychtáře "šéfe". Očekávaná hororová zápletka se taky nějak nekonala a podivná proměna hraběte v "pána světa" ani jeho úšklebky post mortem před svěcenou vodou zůstaly nevysvětleny...

druzickaster
19.06.2018

I druhý díl byl zábavný a nenáročný. Příjemná přímočará detektivka ze staré Prahy. Musím uznat, že Jakub Protiva a otec Blasius jsou mi velmi sympatičtí, obzvláště františkán Blasius je pěkné kvítko, které umí užívat život plnými doušky a to doslova, a to se mi na něm líbí.