Standa24 Standa24 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nestárnoucí klasika, která se čte jedním dechem od začátku až do konce :)

05.01.2021 5 z 5

Kdo chodí úvozem mrtvých Kdo chodí úvozem mrtvých Adam Kadmon

Většinu míst, na kterých se povídky odehrávají znám, a asi i proto jsem od knížky čekal trochu víc.

03.01.2021 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Začnete číst a nemůžete přestat, protože vás autor udržuje v napětí až skoro do poslední stránky, kde se dozvíte pravdu o dvacet let starém temném rodinném tajemství. V angličtině se tento typ knih označuje jako "page-turner".

31.12.2020 5 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Začátek je trochu pomalejší, ale druhá polovina knihy je napínavá a má spád. Celkově je to jeden z nejlepších příběhů série.

29.12.2020 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

První díl další historické ságy od pana Vondrušky přečtený. Jako vždy se jedná o příjemné oddechové čtení. Líbí se mi, že fiktivní příběh hlavních hrdinů knihy reflektuje skutečné společenské změny tehdejší společnosti a v knize se mihnou i skutečné historické osoby (např. Jan Blažej Santini-Aichel).

23.12.2020 4 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Další díl dobrodružství rytířů z Vřesova. Kniha má spád a je plná akce od začátku až do konce.

18.12.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.

12.12.2020 4 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Na knihu jsem narazil díky čtenářské výzvě. Výborně napsané, hlavně ten závěr. Unikátní spojení francouzského venkova, impresionismu a pátrání po vrahovi.

11.12.2020 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Příběh se odehrává během 24 hodin, takže kniha má velký spád. Pomáhá tomu i kulisa Londýna, kde život plyne o mnoho rychleji než na skotksých ostrovech, kde se předchozí knihy, které jsem od Petera Maye četl odehrávaly. Doufejme, že pandemická apokalypsa během které se příběh odehrává zůstane jenom spisovatelovou fikcí a něčeho podobného se nedočkáme i ve skutečnosti.

04.12.2020 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

24. přípěh Oldřicha z Chlumu přečtený. Neurazil, ani nenadchnul. Příběhy za začátku série mi přišly více propracované, teď už mi přijdou tak trochu šité horkou jehlou a objevují se v nich nelogické věci. Možná by měl pan Vondruška snížit rychlost psaní a soustředit se více na kvalitu příběhů než na kvantitu.

29.11.2020 4 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Je to taková klidná oddychová detektivka, ale závěr mi přišel překombinovaný.

21.11.2020 4 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o psychologii a společenské vědy a to i přesto, že se nejedná o jednoduché čtení a některé kapitoly nejsou pro slabší povahy. Ale pokud vydržíte až do konce, odměnou vám bude zajímavá závěrečná kapitola, která v kontrastu k předchozím kapitolám, jež se zabývají důvody, proč lidé konají zlo, obsahuje originální zamyšlení o hrdinství mezi obyčejnými lidmi.

18.11.2020 4 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Druhý díl se četl stejně dobře jako díl první. Dvě linie příběhu se v poslední části spojí a dovedou nás k závěru, který je vlastně začátkem dalšího dobrodružství, na které se můžeme těšit v příštím díle. Celý příběh je obohacen o časté vyprávění ság z vikingské mytologie.

01.11.2020 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Přečteno během několika volných okamžiků. Výborná knížka, děj mě velmi bavil, doporučuji kažkému milovníkovi historie a hlavně Vikingů. Hned se pustím do dalšího dílu.
PS: Pokud jste fanoučci seriálu Vikingové a Ragnara a jeho synů, tak knížka je úplně jiná a stojí za to si ji přečíst :)

26.10.2020 5 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Bylo to příjemné a oddychové čtení, při kterém jsem se pobavil a zopakoval si významné osobnosti a události českých dějin.

19.10.2020 4 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Za mě výborný psychologický thriller. Děj má spád, napětí se postupně zvyšuje až se na závěr dozvíme, jak to skutečně se smrtí jednoho z dvojčat bylo. Zajímavé je střídání Sarah a Anguse jako vypravěčů příběhu. Oceňuji i lokaci příběhu na skotských Hebridách, které jsem si oblíbil již z knížek Petera Maye. Drsné prostředí ostrovů bylo výbornou kulisou pro finále knížky.

11.10.2020 5 z 5

Temná komora Damoklova Temná komora Damoklova Willem Frederik Hermans

Kniha se četla velmi dobře, děj je plný dialogů a rychle odsýpá. Hlavní hrdina se zapojí do protiněmeckého odboje a postupně se stále více zaplétá do sítě agentů a špiónů až nakonec ztrácí přehled o tom, kdo je kdo, co je realita a co je výplodem jeho fantazie.

03.10.2020 4 z 5

Rožmberská trilogie Rožmberská trilogie Jiří Mařánek

Knihu jsem poprvé četl již před mnoha lety a teď jsem na ni, trochu náhodou, narazil znovu. Všechny tři příběhy se mi líbily, i když je každý jiný. Oceňuji, že kromě historického kontextu, do kterého jsou příběhy zasazeny, věnoval autor velkou pozornost i vnitřní charakteristice hlavních postav.

23.09.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Od A. Christie jsem četl již několik detektivek, tato však byla první se slečnou Marplovou. Musím říci, že příběhy s H. Poirotem se mi líbí mnohem více. Až na posledních pár desítek stran mi přišlo čtení velmi zdlouhavé a místy až nudné. Až závěr stál za to.
PS: Přečteno v anglickém originále.

05.08.2020 3 z 5

Epopej dočtena. Celá série se mi četla velmi dobře, příběhy několika generací rodiny Prokopů pěkně plynuly a u čtení jsem si vždy odpočinul. Na druhou stranu jsem si díky epopeji připomenul některé významné události a osobnosti husitské doby.

19.07.2020 5 z 5