Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Humorně laděný pohled na mýty české historie a českého vlastenectví od středověku až po současnost aneb Jak to vlastně bylo. Autor úsměvně glosuje nejen staré české pověsti, ale i písemně doložené události našich dějin, a zasvěceně polemizuje s českou historiografickou tradicí, které mnohdy zdůrazňuje v českých dějinách prohry, místo aby oslavovala četná vítězství na poli válečném, politickém i kulturním. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/6898/jak-jsme-se-nedali-aneb-kapitoly-z-dejin-narodniho-upeni-6898.jpg 4.570
Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Formát
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění

Přidat komentář
babystar
21.10.2018

Příjemný a humorný pohled na českou mytologii i dějiny. Stojí za to přečíst i vícekrát.

slawa.cap
07.07.2018

Kniha u mě vzbudila velké prozření co se týče dějin. Dějepis mě učila členka českobratrské církve, takže v knize je přesný opak toho co "vím". O dějinách jsem se dost přiučil a ještě se zasmál - že by Komenského "Škola hrou" v praxi?

Alma-Nacida
07.06.2018

Tak to byla opravdická pecka! Je to jednak velmi vtipná kniha, ale potom jsem se zamyslela a řekla si, jak je kritické myšlení důležité... vždyť i já si myslela, jak jsou ti Němci...ehmm... zlí? ;-) Že by moji učitelé dějepisu byli spíš podučitelé? :) Celou knížku krásně vystihuje citát o (údajně) vařených vejcích z Velvar na Karlův most:
"Příběh o vejcích je pověstí kocourkovskou. Ty vznikají proto, že lidé odedávna touží mít svého černocha, aby vypadali bělejší, svého Žida, aby vyhlíželi árijštěji, a svůj Kocourkov, aby působili chytřeji."
Chce se mi dodat: A své utlačitele, aby vypadali čistě a nevinně. :)

postoran-CZ
18.04.2018

Pro člověka, který se v osudech národa českého lehce orientuje a zajímá, má kniha hromadu vtipu a lehkého humoru, pro Šmída tak typického. Aneb není nad to, když berete sebemrskačství s humorem. :)

Betuse7
19.02.2018

tak to je skvělý přehled našich i trochu sousedských dějin. mnohá překvapivá a přitom logická fakta. Já bych řekla, že právě tato kniha mohla být povinnou četbou před každými volbami :)

Terry11
09.02.2016

"Když bylo Václavíčkovi Lucemburskému sedm, posadil ho otec Jan do kočáru, vysadil v Paříži: sedmiletého dědice trůnu je lepší mít na očích. Jinak vám v čele českých pánů může dát brzy na kokos. Zcela dezorientovaného prince oženili se stejně starou holčičkou Blankou z Valois dřív, než Václav stačil říct Mon Die."
Záměrné zjednodušení dějin, které jsou vyprávěny velmi humornou, často ironickou, sebe (Čechy) shazující formou. U některých kapitol je dodána seriózní poznámka, která uvádí údaje na pravou míru či upřesňuje informace.

aktijnov
08.02.2016

Krásný výklad historie :-)

Damato
12.10.2015

To bylo úžasné čtení, hned píšu Ježíškovi, tohle se mi vůbec nechtělo vracet zpátky do knihovny

Gold351
24.08.2015

Historii mám moc ráda. Je pravda, že máme asi trochu zkostnatělý pohled na vlastní minulost. Proto bych tuhle knihu předčítala v hodinách dějepisu....

Modrina
19.05.2014

Dějepis mě ve škole povětšinou nebavil. Patrně to bylo proto, že učebnice nepsal pan Šmíd. :) Když moje děti potřebovaly nějaký historický referát, jako první jsme brali do ruky právě tuhle knížku. Mnohokrát jsem ji přečetla, a rozhodně ještě mnohokrát přečtu. :) Velmi mě mrzí, že zbytek dějin už pan Šmíd nezpracuje.. :(

Bear Reader
26.02.2014

Opět jsem vylovil páně Šmídovy svérázně pojaté dějiny z knihovny a znovu se skvěle bavím. Ve škole byl dějepis jedním z mých oblíbených předmětů. Díky pí. učitelce Králové to nikdy nebyla nuda. Podat dějiny jako autor ovšem neuměla. Tímto oběma děkuji za příjemné chvíle s historií.

Endy17
16.11.2013

Knížka plná překvapivých zjištění, že ono to všechno bylo tak trochu jinak...

lenka777
24.07.2013

Dokud jsem nečetla tuto knihu, měla jsem hodně zkreslené představy o husitství (ze školy). Hodně zajímavé, rozhodně nový a humorný pohled.

Sklenička
16.07.2013

Vynikající publikace, využívám ji příležitostně při své pedagogické činnosti, aby žáci věděli, že dějepis může být jedna velká sranda, byť občas s černým nádechem. Když vám povím, že politika je umění něco zkoulet a Karel IV. byl v tomto ohledu arcikoulař, víte, v jakém duchu je kniha psána. A není to rozhodně na úkor historických faktů.

ladyfromskye
08.10.2012

Naprosto bez chybičky! V roce 2008 jsem měla to potěšení se s autorem osobně setkat, nechat si od něj knížku podepsat a potěšit ho slovy, že mě a mé spolužáky z jeho knížky profesorka na gymnáziu skutečně učí.

jerkam
13.08.2012

Musím říct, že kdyby se takhle učil dějepis, určitě by děti bavil a nebyla by to taková nuda. Nejvíc jsem se bavil při kapitole "Dívčí válka". Při čtení téhle kapitoly, jsem se řezal smíchy na celý autobus.

McGrinder
16.09.2011

Tak tuhle knihu čtu v podstatě pořád. Mám ji na poličce u postele a je tak ošmatlaná, až je mi hamba. Humor Zdeňka Šmída je prudce nakažlivý a konkrétně tahle kniha je naprosto úžasné počtení. Ze všech knih co jsem od autora četl, ji řadím na první místo, společně s knihou Lesk a bída Čekání.

Autor a jeho další knihy

Zdeněk Šmíd

Zdeněk Šmíd
česká, 1937 - 2011

všechny knihy autora

Kniha Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění je:

v Právě čtených1x
v Přečtených102x
v Čtenářské výzvě8x
v Doporučených8x
v Knihotéce56x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit5x