Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění

Humorně laděný pohled na mýty české historie a českého vlastenectví od středověku až po současnost aneb Jak to vlastně bylo. Autor úsměvně glosuje nejen staré české pověsti, ale i písemně doložené události našich dějin, a zasvěceně polemizuje s českou historiografickou tradicí, které mnohdy zdůrazňuje v českých dějinách prohry, místo aby oslavovala četná vítězství na poli válečném, politickém i kulturním. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6898/big_jak-jsme-se-nedali-aneb-kapitoly-z--7UM-6898.png 4.3129

Kniha Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění

toni-az
10.09.2021

Velmi vtipné shrnutí českých dějin a mýtů. Jen škoda, že končí předčasně, docela by byly zajímavé glosy k událostem 20. století. Každopádně jak mě ve škole dějepis nebavil, tak jsem si aspoň mohl zajímavější formou trochu zopakovat, resp. objevit, jak to vlastně přibližně bylo s těmi našimi vládci i nevládci. Jen místy mi ten humor připadal až příliš nucený a prvoplánový. Ale i tak doporučuji všem, kteří nejsou v české historii zrovna kovaní.

ut.la
20.11.2020

Nebavilo mě to. Scházela mi v tom jiskra.

morienhithwen
08.11.2020

Zdeněk Šmíd je absolutní bůh české literatury. Je velmi snadné ho "odsoudit" jako humoristického spisovatele a dál si ho nevšímat, ale on je i velmi citlivý a poetický. Láska.

Standa24
19.10.2020

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Bylo to příjemné a oddychové čtení, při kterém jsem se pobavil a zopakoval si významné osobnosti a události českých dějin.

mazlak
18.10.2020

Historie a tedy dějepis mne nikdy moc nebavil. Spousta jmen, postav a záplava dat. Kdo se v tom má vyznat, ale tato kniha je skvělá. Dějiny podané zábavnou formou určitě uvíznou v paměti daleko snadněji. Škoda jen, že to je místy trochu nereálné.

simviki
02.06.2020

Ach ta historie, tolikrát ji vykládali a pokaždé jinak. Vždycky podle poplatnosti doby a pohledu, který byl zrovna akceptován. Jenže na historii je úžasné právě to, že se o všem můžeme jen domnívat, ale nikdo tam nebyl a nezažil to na vlastní oči. Takže i tato svérazně pojatá kniha českých dějin si jistě najde své čtenáře a milovníky, já se řadím k nim.

hanak_v_exilu
29.05.2020

Nápad to není špatný, ale provedení pokulhává. Zdeněk Šmíd glosuje české dějiny a má opravdu specifický smysl pro humor. Občas vypíchne zajímavý fakt, občas popírá sám sebe. Například tehdy, když na jednu stranu sice vyčítá přibájení dějin, na druhou stranu se českým pověstem vysmívá, že jsou moc přízemní a neobsahují legendární skutky hodné hrdinů ze zahraničních ság. Jeho argumentace tak připomíná slovíčkaření z demagog.cz, což se sice u odlehčeného žánru snese, ale ani tak to není dobrá vizitka.

Toffee
06.04.2020

Není to bezduchá legrace a člověk si vybaví dějepisné výklady se všemi zkratkami a fámami. U některých glos jsem se opravdu smála. Oceňuji, že za vší legrací je znalost dějin, nebo alespoň hodně důkladné rešerše. Dobře jsem se bavila.