Nitranská brána smrti

Nitranská brána smrti

Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295195/nitranska-brana-smrti-Ayr-295195.jpg 4.3108

Hříšní lidé Království českého (21.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Alex.rrr

Další pohodová kniha ze série. Pan Vondruška nezklame, i když mě osobně se tato kniha četla trochu hůř. Jestli je to tím, že se mi dělal špatně přehled ve všech prelátech a představených? Možná ano. Ale i tak to bylo dobré čtení s napětím a dobrým koncem.

Pavlnka

Taková odpočinková klasika.

raty

Souhlasím - prostě pan Vondruška. Ano, jeho knihy si jsou podobné. Ale proč bychom četli 21. díl ze série, která nikoho nebaví? Bude číslo 22?

Štramák

Tož na rovinu borci, nebudeme si kecat, ale žádný historický porno to teda nejni, jak ste tady z toho všichni tak vzrušený.

ivoiro

Těžko se dodává víc, skvělá kniha.

Shardlake

Po přečtení několika předchozích knih z této série pro mne opět čtivá oddechová četba.

aktijnov

Opět příjemná četba k relaxaci a odpočinku. Jen se mi to uprostřed zdálo poněkud zdlouhavé a roztahané...

Olina6

Mám knihy p. Vondrušky ráda, ale touto jsem byla zklamána, pořád to samé, nepřekvapivé, podezření jsem měla asi od půlky... ale už se těším na další, věřím, že bude lepší.

Boby17

Opět jeden z příběhů, ve kterém vítězí spravedlnost, když právo je krátké. Příjemné počtení.

Modrina

Nepopírám, že knihy pana Vondrušky jsou si velmi podobné, ale mně se to čte dobře. I tato je prostě milá oddechovka. Takže za mě plný počet. :)

bibi.r

Docela mi trvalo, než jsem se začetla a ani tak to ve mně nezanechalo hluboký dojem.

Neo1tex

Není to špatná kniha, ale po přečtení vícero knih autora začínám mít pocit, že je to "furt dokola".

Daecius

Z mého pohledu zatím nejslabší díl série. Čtení mě sice bavilo, ale tak nějak mi to přijde už posté opakované, takový stereotyp. V jiných dílech bylo vždy něco zajímavého, překvapivého, poutavého.. až jsem se divil, a říkal si, kdy se vyčerpá - tak je to tady; tentokrát jsem nic takového nedostal, pouze úspěšné a prověřené opakování před tabulí. Coby čtenář bych místo třech podobných dílů raději jeden opravdu vymazlený, ale chápu že nakladateli tohle chrlení dobře prodávaných knih náramně vyhovuje.

vincek1

Prostě pan Vondruška.

anickalysano

Přijde mi to stále odfláknutějši a jednodušší. Je to škoda, protože tohle je moje moc oblíbená série.

Juri81

Být klaustrofobikem, přivedly by mě detektivy pana Vondrušky k šílenství. Děj se prohlubuje, vražd přibývá a mě to malé vytyčené nitranské teritorium začíná být malé. Nikdo nic neví, nikdo nikoho nezná a nikdo nikoho neviděl. Nebýt sklepnic, nevyřešil by Oldřich z Chlumu dodnes jediný případ.

cérka

Sama nevím proč dávám čtyři hvězdičky, jsem totiž na rozpacích. Pana Vondrušku řadím mezi svého nejoblíbenějšího a nejčtenějšího autora, na knihy z jeho pera se vrhám s obrovským nadšením a chutí a všem jej doporučuji, tudíž bych měla hodnotit pěti hvězdičkami. Jenže tato kniha má své ale!
Je cca 22 druhou z velmi povedené série Oldřicha z Chlumu a je to na ní již bohužel poznat. Pan Vondruška ( ke své i naší škodě) píše a vydává v jednom roce několik knih, což vede k horší kvalitě a propracovanosti příběhu a hlavně osobního života hlavních hrdinů. Nechci jen zprávy o Otových nových známostech, ráda bych věděla jak žije a co dělá Ludmila, Divišova žena... a možná i něco málo z dějepisu k připomenutí doby. Jsem prostě zvyklá u pana Vondrušky na víc :-( a vím, že na to má :-)

čuřil

Jó, na pana Vondrušku, tak na toho je spolehnutí. Opravdu povedená, čte se dobře - pohodová kniha.

mauťa28

Skvělá kniha, čtivá jako zatím všechny od pana Vondrušky. Už se těším na další.

Macek58

Výborná oddechová četba. A už čekán na další pokračování příběhúm Oldřicha z Chlumu.

Danuše7

I v tehdejších Uhrách byli lidi správní a špatní. bohužel je někdy semlely zájmy mocných králů. Naši hrdinové našli ty zlé a po zásluze je potrestali. tento způsob by v naší době sice neprošel, ale tehdy.....

elizabeth_ba

Z hlediska historického se toho tentokrát mnoho nedalo pomrvit (obsažené v kronikách je možné shrnout do jediné věty: „To vidouce nitranský biskup a posádka společně s měšťany trnavskými získali u krále Otakara smírné narovnání a ochranu kvůli jeho zbožnosti a milosrdenství, slibujíce mu být věrně oddáni a poslušni.“ ), v Nitře jsem nikdy nebyla, takže nedokážu posoudit, zda vykreslené odpovídá realitě, ale bavilo mě to, i když hlavního pachatele jsem odhadla velmi záhy a všichni se chovali dle předpokladů, proto a přesto jsem tentokrát popustila uzdu i svému udílení hvězdiček (vždyť jsem to přečetla o Vánocích).

Finn123
06.12.2016

Další případ Oldřicha z Chlumu je opět solidní oddechová četba. Určitě prospěla změna prostředí, dobré jsou i figurky olomouckého kanovníka a nitranského rychtáře.
Sice jsem odhalil jednoho z pachatelů asi ve třetině knihy, ale to bude tím, že jsem z tohoto cyklu četl už sedmnáct příběhů.
Oldřich se zde jako vždy presentuje jako brilantní vyšetřovatel, Ota opět neodolatelný svůdce a Diviš je také ve formě. Trojice je super-sympatická, děj zajímavý-co víc si přát...

RogiS
05.12.2016

Nové místo děje, zápletka, pravda, ne zcela originální, ovšem - co napsat, aby to nebyl spoiler. Nesouhlasím se Zdenda20. Co Prokletí brněnských řeholníků?

rlupinek
04.12.2016

Pro mně velmi příjemné čtení detektivního příběhu, který doplňuje (sice smyšleně) Přemyslovskou epopej a válečné tažení Přemysla Otakara II. do Uher. Krásně syrová atmosféra středověké Nitry, kde jsem se občas ztrácel v úzkých uličkách a mnoha postavách. Poslední dvě kapitoly jsem si musel přečíst dvakrát, abych pořádně pochopil rozuzlení. Pro vyznavače tohoto žánru ale určitě doporučuji.

TeaPeter
04.12.2016

Je to dobrá kniha - takový zlatý standard tohoto autora. Zápletka je zajímavá, ale její rozuzleni na konci je tak nějak narychlo spláchnuté. Za to ta hvězdička dolů. Mám pocit, že autor pracuje na mnoha projektech zároveň (usuzuji z množství jeho publikovaných knih za jednotku času) a tím pádem, když se času přestane dostávat a termíny hoří, tak práci dokončí nejrychlejším možným způsobem. Je to škoda...
Četl jsem elektronickou verzi knihy a musím říci, že se tam vyskytuje nemálo chyb formátování.

Zdenda20
19.11.2016

Také jsem dlouho očekával tuto knihu na pultech. Příběh je opět velmi pěkný. Zápletka se neopakuje z jiné knihy, což u autora obdivuji. Jen očekávám, že se zvedne nevole u slovenských čtenářů, že by byli v Nitře jen dvě krásné dívky. Jinak se mi kniha líbila a očekávám další historickou detektivku. Doporučuji všem, kdo hledá pobavení u pěkné knihy.

Selinute
16.11.2016

Již několik měsíců jsem netrpělivě očekávala tento nový díl ze série Hříšní lidé Království českého. Tentokrát se vše točí kolem ztraceného relikviáře svatého Svorada a Beňadika. Opět příjemně napínavý, odlehčený děj, který nás zavede do nádherného historického koutu Slovenska - Nitry. Na Slovensku se mi s panem Oldřichem moc líbilo a jak z knihy vyplývá, nejen mně. I panoš Ota si svůj pobyt jak se patří užil. A protože, mu nebyly nikdy hezké holky lhostejné, tak nad jeho křesťanskými ctnostmi budeme muset opět zlomit hůl... Od knížky jsem očekávala pobavení a toho se mi dostalo vrchovatě.