Nitranská brána smrti

Nitranská brána smrti

Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295195/nitranska-brana-smrti-Ayr-295195.jpg 4.3142

Hříšní lidé Království českého (21.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

jindrich7442

Opět poutavý a čtivý příběh měl díky situaci, v níž se odehrával, skutečně nevšední zápletku. Bohužel jednu věc příběhu vytknout musím. Ještě před polovinou knihy jsem správně předpokládal kdo vrahem je, neboť se velmi okatě vyhýbal Oldřichovým hypotézám, do kterých jsou mnohdy do zblbnutí všichni připomínáni neustále dokola s každou novou informací.

kapr
18.12.2017

Vondruška V. - Nitranská brána smrti

Při vojenské výpravě do Horních Uher proti králi Štěpánovi obsadí vojska Přemysla II. Otakara Nitru. (počátek anotace na zadní straně obálky)

Opět jedna z rozsáhlejších detektivek pana Vondrušky. Tentokrát nás autor zavádí na Slovensko, do Nitry.

Tak jako často v poslední době, trpím při čtení autorových detektivek zpočátku pocitem, že jsem knížku již četl, jak se mi stalo i v tomto případě. Po pár desítkách stránek ale tento dojem pomíjí, a knížka Vás hluboce zaujme. Opět jde o jednu z nejlepších autorových knih na poli historické detektivní literatury.

Z úvodu jsem pro vás vybral pár stručných řádek jako uvedení do příběhu:

Píše se druhá polovina 13.století. České království patří k nejmocnějším v Evropě. .. Za pozlátkem slávy se však skrývají trhliny. Doma v Českém království, zápasí Přemysl II. Otakar s vlastní odbojnou šlechtou. .. Aby upevnil svou moc, buduje panovník nová královská města a také hrady.

Vypadalo to, že se jaro toho roku Páně tisícího dvoustého sedmdesátého prvního opozdí. .. Na počátku Pašijového týdne se oteplilo, a řeky nestačily vodu odvádět. Český král sledoval oblohu s uspokojením, povodně přicházely a odcházely, podstatné bylo, že se oteplilo a už brzy vyrazí na válečné tažení. Bylo na čase, aby dal za vyučenou proradnému strýci své manželky Kunhuty, novému uherskému králi Štěpánovi. Za vrchol jeho proradnosti považoval Přemysl nerespektování příměří, které spolu v loňském roce dohodli. V zimě se ho totiž pokusil Štěpán se svými rytíři zajmout v Alpách.
Začátkem dubna vojsko překročilo zemskou hranici a obvyklou cestou zamířilo k Prešpurku. Spolu s ozbrojenci táhl nevelký oddíl zkušených tesařů. .. Aby se vojsko nezdržovalo broděním přes rozvodněné řeky, měli postavit dřevěné mosty. .. Stařičký nitranský biskup Vincent byl zpočátku klidný. Neobával se českého vpádu, protože předpokládal, že jeho diecézi ochrání řeka Váh tak, jako vždycky. Jenže pak mu jakýsi jobagín přinesl zvěst, že český král staví přes řeku dřevěný most.
Záhy poté dorazilo do Nitry české poselstvo. Vedl ho kanovník olomouckého biskupa Heidenreich. Doprovázel ho početný houfec rytířů v čele s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. (výrazně kráceno a mírně upraveno)

Doufám, že si onen příběh přečtete se stejným potěšením, s jakým jsem jej četl já sám.
Moc se mi líbil.

Na závěr jsem si ještě pečlivě přečetl všechny dosavadní komentáře, a nejvíce mne z nich zaujala následující slova dcérky:

... ráda bych věděla jak žije a co dělá Ludmila, Divišova žena... a možná i něco málo z dějepisu k připomenutí doby.

Prostě doplnění příběhu o něco málo v tomto směru by určitě knihu obohatilo a potěšilo oddané čtenáře, a čtenářky, a nakonec i pan autor by z toho vytěžil pár dalších stránek

lucie.8
29.11.2017

Další pěkná detektivka, tentokrát ze zajímavého prostředí dobytého města.

Pet007
12.11.2017

Ze začátku jsem se do knihy moc nezakousla. Pak už to bylo milé setkání se starými známými.

KikiZ
08.11.2017

Po předchozích trochu zamotanějších dílech, typu Zločin na Bezdězu, rozhodně oceňuji návrat ke klasičtějšímu, jednoduššímu stylu vyprávění.
P.S. pro mě bude mít navždycky panoš Ota podobu francouzského krasobruslaře Gwendala Peizerata, schválně si najděte jeho fotky tak z let 2000-2002, no nebyl by to v té době skvělý filmový Ota?

Karborund
18.10.2017

Nic nového pod sluncem, ale pořád je to dobré čtení.Tentokrát nebyl závěr tolik uspěchaný, jak bývá v této sérii zvykem a rozuzlení poměrně neočekávané.

Alex.rrr
15.09.2017

Další pohodová kniha ze série. Pan Vondruška nezklame, i když mě osobně se tato kniha četla trochu hůř. Jestli je to tím, že se mi dělal špatně přehled ve všech prelátech a představených? Možná ano. Ale i tak to bylo dobré čtení s napětím a dobrým koncem.

Pavlnka
08.09.2017

Taková odpočinková klasika.

raty
27.06.2017

Souhlasím - prostě pan Vondruška. Ano, jeho knihy si jsou podobné. Ale proč bychom četli 21. díl ze série, která nikoho nebaví? Bude číslo 22?

Štramák
24.05.2017

Tož na rovinu borci, nebudeme si kecat, ale žádný historický porno to teda nejni, jak ste tady z toho všichni tak vzrušený.

ivoiro
25.04.2017

Těžko se dodává víc, skvělá kniha.

Shardlake
19.04.2017

Po přečtení několika předchozích knih z této série pro mne opět čtivá oddechová četba.

aktijnov
14.03.2017

Opět příjemná četba k relaxaci a odpočinku. Jen se mi to uprostřed zdálo poněkud zdlouhavé a roztahané...

Olina6
06.03.2017

Mám knihy p. Vondrušky ráda, ale touto jsem byla zklamána, pořád to samé, nepřekvapivé, podezření jsem měla asi od půlky... ale už se těším na další, věřím, že bude lepší.

Boby17
03.03.2017

Opět jeden z příběhů, ve kterém vítězí spravedlnost, když právo je krátké. Příjemné počtení.

Modrina
03.03.2017

Nepopírám, že knihy pana Vondrušky jsou si velmi podobné, ale mně se to čte dobře. I tato je prostě milá oddechovka. Takže za mě plný počet. :)

bibi.r
02.03.2017

Docela mi trvalo, než jsem se začetla a ani tak to ve mně nezanechalo hluboký dojem.

Neo1tex
01.03.2017

Není to špatná kniha, ale po přečtení vícero knih autora začínám mít pocit, že je to "furt dokola".

Daecius
23.02.2017

Z mého pohledu zatím nejslabší díl série. Čtení mě sice bavilo, ale tak nějak mi to přijde už posté opakované, takový stereotyp. V jiných dílech bylo vždy něco zajímavého, překvapivého, poutavého.. až jsem se divil, a říkal si, kdy se vyčerpá - tak je to tady; tentokrát jsem nic takového nedostal, pouze úspěšné a prověřené opakování před tabulí. Coby čtenář bych místo třech podobných dílů raději jeden opravdu vymazlený, ale chápu že nakladateli tohle chrlení dobře prodávaných knih náramně vyhovuje.

vincek1
19.02.2017

Prostě pan Vondruška.

anickalysano
18.02.2017

Přijde mi to stále odfláknutějši a jednodušší. Je to škoda, protože tohle je moje moc oblíbená série.

Juri81
10.02.2017

Být klaustrofobikem, přivedly by mě detektivy pana Vondrušky k šílenství. Děj se prohlubuje, vražd přibývá a mě to malé vytyčené nitranské teritorium začíná být malé. Nikdo nic neví, nikdo nikoho nezná a nikdo nikoho neviděl. Nebýt sklepnic, nevyřešil by Oldřich z Chlumu dodnes jediný případ.

cérka
06.02.2017

Sama nevím proč dávám čtyři hvězdičky, jsem totiž na rozpacích. Pana Vondrušku řadím mezi svého nejoblíbenějšího a nejčtenějšího autora, na knihy z jeho pera se vrhám s obrovským nadšením a chutí a všem jej doporučuji, tudíž bych měla hodnotit pěti hvězdičkami. Jenže tato kniha má své ale!
Je cca 22 druhou z velmi povedené série Oldřicha z Chlumu a je to na ní již bohužel poznat. Pan Vondruška ( ke své i naší škodě) píše a vydává v jednom roce několik knih, což vede k horší kvalitě a propracovanosti příběhu a hlavně osobního života hlavních hrdinů. Nechci jen zprávy o Otových nových známostech, ráda bych věděla jak žije a co dělá Ludmila, Divišova žena... a možná i něco málo z dějepisu k připomenutí doby. Jsem prostě zvyklá u pana Vondrušky na víc :-( a vím, že na to má :-)

čuřil
18.01.2017

Jó, na pana Vondrušku, tak na toho je spolehnutí. Opravdu povedená, čte se dobře - pohodová kniha.

mauťa28
15.01.2017

Skvělá kniha, čtivá jako zatím všechny od pana Vondrušky. Už se těším na další.

Macek58
09.01.2017

Výborná oddechová četba. A už čekán na další pokračování příběhúm Oldřicha z Chlumu.

Danuše7
07.01.2017

I v tehdejších Uhrách byli lidi správní a špatní. bohužel je někdy semlely zájmy mocných králů. Naši hrdinové našli ty zlé a po zásluze je potrestali. tento způsob by v naší době sice neprošel, ale tehdy.....

elizabeth_ba
04.01.2017

Z hlediska historického se toho tentokrát mnoho nedalo pomrvit (obsažené v kronikách je možné shrnout do jediné věty: „To vidouce nitranský biskup a posádka společně s měšťany trnavskými získali u krále Otakara smírné narovnání a ochranu kvůli jeho zbožnosti a milosrdenství, slibujíce mu být věrně oddáni a poslušni.“ ), v Nitře jsem nikdy nebyla, takže nedokážu posoudit, zda vykreslené odpovídá realitě, ale bavilo mě to, i když hlavního pachatele jsem odhadla velmi záhy a všichni se chovali dle předpokladů, proto a přesto jsem tentokrát popustila uzdu i svému udílení hvězdiček (vždyť jsem to přečetla o Vánocích).

Finn123
06.12.2016

Další případ Oldřicha z Chlumu je opět solidní oddechová četba. Určitě prospěla změna prostředí, dobré jsou i figurky olomouckého kanovníka a nitranského rychtáře.
Sice jsem odhalil jednoho z pachatelů asi ve třetině knihy, ale to bude tím, že jsem z tohoto cyklu četl už sedmnáct příběhů.
Oldřich se zde jako vždy presentuje jako brilantní vyšetřovatel, Ota opět neodolatelný svůdce a Diviš je také ve formě. Trojice je super-sympatická, děj zajímavý-co víc si přát...

RogiS
05.12.2016

Nové místo děje, zápletka, pravda, ne zcela originální, ovšem - co napsat, aby to nebyl spoiler. Nesouhlasím se Zdenda20. Co Prokletí brněnských řeholníků?