Nitranská brána smrti

Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295195/nitranska-brana-smrti-Ayr-295195.jpg 4.2191

Hříšní lidé Království českého (21.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Nitranská brána smrti (2016)

Kniha Nitranská brána smrti

Dada077
včera

Veľmi milé čítanie.
Po tom, čo vojská českého kráľa Přemysla Otakara II. dotiahli k Nitre a ich veliteľ vyzval arcibiskupa Vincenta a ostatnú honoritu mesta, aby mu vyjadrili pokoru, vzdali sa a vydali mu mesto, rozhodne sa staručký biskup Vincent z baziliky svätého Emeráma potajme odniesť a uschovať vzácny relikviár s pozostatkami svätého Svorada a Benedikta na neznámom mieste. Výsledkom tohto snaženia je zavraždený kanonik a biskupov pobočník Daniel, potupne zavesený na dolnú nitriansku bránu, zmizutý relikviár a ďalší zavraždený muž, murár, zbavený hlavy a zhodený z hradieb.
Do vyšetrovania sa dávajú prítomný český kráľovský prokurátor Oldřich z Chlumu, jeho panoš Ota a veliteľ Diviš. Panoš Ota sa pritom zamiluje do krásnej nitrianskej devy Mariky. Láska má nakoniec nezvyčajné rozuzlenie. Kým prebiehalo vyšetrovanie a dramatickým záverom bol odhalený vinník, užívala som si humorné scény medzi spomenutými tromi vyšetrovateľmi a tiež historickú prechádzku po starobylej Nitre.
Pripomenula som si históriu mesta v ktorom žijem. Miesta, kde sa nachádzali pôvodné hradby, mestské brány, tržnice, osada Párovce, hradná katedrála svätého Emeráma. Kostol sv. Šteana skutočne dodnes na Párovciach v Nitre existuje a konajú sa v ňom bohoslužby, rovnako ešte stojí maličký kostolík sv. Michala.
Knihu som čítala v češtine, a veľmi milé bolo aj české mordovanie sa so slovenčinou, takže používanie nesprávnych predložiek a pádov k Párovciam ma opakovane privádzalo k úsmevom rovnako ako vyčíňanie panoša Ota v dievčenských posteliach :)))
Vondruška je pre mňa čitateľný.

tlllk

/wiki/Nitriansky_hrad ---
1271 – strhla sa vojna medzi uhorským kráľom Štefanom V. a českým krá­ľom Přemyslom Otakarom II. Český kráľ vtrhol na Slovensko, dobyl aj Nitru. Mesto Nitru vyplienil a hrad spustošil. Zhorel aj kostol sv.Emeráma
1273 – Přemysl Otakar II. znovu vtrhol na Slovensko, zmocnil sa aj Nitry, ktorú dobyl a úplne spustošil. Zhorela biskupská katedrála a veľká časť historických listín.
---
na druhú stranu sa asi lepšie číta o spravodlivom a čestnom panovníkovi.....

p.pavlina

Další skvělá detektivka od mého oblíbeného autora. Zajímavá zápletka a překvapivé rozuzlení.

Pavelpi

Dobrá detektivka o pátrání po vrahovi a pak naprosto nečekané rozuzlení,tak jak je u autora zvykem.Řekl bych,že vystihl zvyky a atmosféru,tak že jí i využil ve svém pátrání.Spousta falešných stop např.klíč,oběšený muž atd.zavádí čtenáře několikrát do slepé uličky,ale nakonec se vše vyjasní,jak je u autora zvykem.

Forest66
08.11.2018

Celkem nezáživný příběh, který mě nedokázal upoutat a pamatuji si z toho spíš útržky. Velké množství zaměnitelných postav. Kratší příběhy jdou autorovi myslím lépe, nejsou tak překombinované a nepravděpodobné

Markushka
18.09.2018

Další z řady autorových pohodových historických detektivek, u které si člověk odpočine a nechá se vtáhnout do minulosti.

čef
22.07.2018

Nitranská brána smrti je další ze série dobrých detektivek s Oldřichem z Chlumu. Spíše cvičení z logiky než dobové reálie, i když atmosféra doby je vystižena , pokud mohu srovnat s jinými, asi také nadprůměrně. V Nitře pod Zoborem mám příbuzenstvo, takže nejen jim doporučuji knihu k přečtení.

babystar
30.05.2018

Další zajímavá historická detektivka plná falešných stop, kdy se zbytečně vraždí a řezají hlavy. Samozřejmě zase šlo o lidskou hamižnost a "prvotní hřích". Tentokrát jsem na hlavního pachatele měla podezření už téměř od začátku. Opět jsem se dozvěděla něco navíc, tentokrát o slovenské Nitře. Podle "googlu" Přemysl II. Otakar dobyl Nitru v r. 1271, kdy hrad i město vyhořelo. Jen nevím, zda se dobyvatelé chovali tak civilizovaně, jak píše pan Vondruška. Ostatky Andreje Svorady a Beňadika jsou uloženy v basilice dodnes a klášter na Zoboru také existoval.