Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Co říct? Pozřel jsem dalších tisíc stran nejrozmáchlejšího a nejnávykovějšího fantasy opusu současnosti a už opět lačním po dalším chodu.

27.05.2014 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Poslední věta knihy mi vehnala slzy do očí. To jsem už opravdu hodně dlouho nezažil.

Velmi jednoduchý, civilní, citlivý a dojemný lidský příběh, který může málokoho zklamat. Bravo.

26.12.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha příběhů s příjemně pochmurnou atmosférou viktoriánských duchařských historek. Potěší i dospělé, pokud ovšem nečekáte, že se budete potit hrůzou. Každá další povídka byla podle mě o něco strašidelnější, často mají příjemně otevřený konec. Přímo slyšíte děti, jak se ptají "a co bylo dál?" a jejich fantazie pracuje na plné obrátky.
Jednoznačně musím vyzdvihnout povídku Zlatý rám - jako jedna z mála měla konec, který jsem nepředvídal a vlastně mě i docela pěkně vyděsila.

Určitě se vrhnu na pokračování.

06.11.2013 4 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

"Neustále na sebe donáším."

Další příklad, že u dobré sci-fi je smyšlený svět budoucnosti především prostředkem k položení otázky "co kdyby?", která reflektuje především problémy našeho světa, společnosti, člověka. Mnohdy lépe než romány ze současnosti.

Temný obraz se odehrává v blízké budoucnosti, kde rozpadající se společnosti vládne silně návyková a mozek vážně poškozující droga. Každý druhý je narkoman, dealer, fízl nebo práskač...nebo všechno dohromady. Bob Arctor je feťák, zároveň však protidrogový agent známý jako Fred. A protože mu speciální policejní tváře-neustále-měnící oblek propůjčuje absolutní anonymitu, dostane se Fred do pěkné šlamastky - dostane úkol sledovat feťáka Boba Arctora, tedy sebe samého. A se stále silnějšími "tripy", paranoiou a počínající schizofrenií si už sám Bob přestává být jistý, kdo on sám vlastně je.

Temný obraz je o drogách - vážně i nevážně. Situace, kdy se vysmažený Bob a jeho kamarádi marně snaží spočítat, kolik převodů má kradené horské kolo, román odlehčují a dělají zábavný, ale když se projeví skutečná, temná tvář drogové zkušenosti, bude vám zaručeně běhat mráz po zádech. Autorova zkušenost s tvrdými drogami je proslulá a z jeho velmi reálných a živých popisů vám dobře nebude.

Jde o čtivý a výjimečný román vhodný i pro toho, kdo sci-fi neholduje. Kniha byla zfilmována jako rotoskopií animovaný film s Keanu Reevesem v hlavní roli. Ačkoli film nedokázal zejména na konci zprostředkovat odporný a depresivní konec drogové závislosti, je velmi povedený a mezi všemi adaptace dickových románů jde o zřejmě o tu nejvěrnější.

15.09.2013 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Jedinečný román, který by si neměl nechat ujít žádný příznivec kvalitní literatury. Tajemný, napínavý, místy hororový a fantastický příběh plný známé i neznámé mytologie a imaginace, kterou vládne jenom Gaiman.
Vikingové, Indové, Slované, Afričané...Každý národ, který kdy vstoupil na břehy Ameriky, si s sebou přinesl své bohy. Bohové nikam neodešli, pořád žijí zde. Staří, zapomenutí, vyřízení, naštvaní, odhodlaní. Moderní doba však přinesla nové modly a stvořila nové, nemilosrdné bohy. Blíží se bouře...

13.09.2013 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jeden z největších příběhů od jednoho z nejslavnějších autorů. Není co dodat.

07.09.2013 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Geniální! Tuto knihu mohu opravdu výrazně doporučit. Pořiďte ji sobě, vašemu psovi a možná i váš vysavač začne díky ní méně prokrastinovat.

Petr Ludwig bere to nejlepší a nejdůležitější ze světa osobního rozvoje, osekává nadbytečnosti a komplikovanost a vše uceluje do funkčního systému, který dává smysl a kterému kraluje ta nejdokonalejší vlastnosti - J.e.d.n.o.d.u.c.h.o.s.t.! Vše je pojmenováno přesně a výstižně (s podporou vědeckých výzkumů), metody a nástroje používané k boji s prokrastinací jsou maximálně jednoduché a funkční.

V knize bylo mnohem víc než jsem čekal. Návyky, osobní vize, důležitost opouštět svou komfortní zónu a trénovat hrdinství, bojovat s vlastní neobjektivitou či se vyrovnávat s minulostí. Ano, všechny tyto věci v knize slouží k boji s prokrastinací, ale zároveň jsou prospěšné samy o sobě.

Tuhle knihu bych se nebál označit za základní kámen osobního rozvoje. Pokud vás začal zajímat osobní rozvoj, začněte s touto knihou. Pokud byste si chtěli přečíst jen jedinou knihu o osobním rozvoji, přečtěte tuhle. A jestli vás osobní rozvoj nezajímá, přečtěte si jí stejně. Naučí vás řídit slona a likvidovat křečky.

27.11.2016 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

„Grafický román, který vám zlomí srdce.“ Ano, to sedí. Život, umění, láska, čas, smrt a všechno mezi tím.

Příjemný, upřímný komiks, který mi nejvíce připomínal Pod dekou od Craiga Thompsona. Po formální stránce je bezchybný, a zároveň osobitý, což se dalo čekat, vždyť Scott McCloud komiksovou tvorbu prakticky vyučuje.

Povinnost pro všechny fanoušky komiksu, pro sochaře, Newyorčany, rozervané umělce, pro každého, komu život uniká mezi prsty (nebo si naivně myslí, že mu život mezi prsty neuniká) a pro každého, kdo někdy miloval.

Mimo to jde i o skvělý odrazový můstek pro všechny, kteří komiks nikdy nečetli, nebo si dokonce myslí, že nemůže jít o umění.

02.04.2016 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Není lepší způsob, jak se seznámit s českými dějinami a pověstmi než formou tohoto stylového komiksu plného obrazového humoru i vtipných hlášek. Zajímavé je, že dílo v průběhu let a různých vydání procházelo řadou změn.

03.04.2015 4 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Relativně obyčejný příběh získává na výjimečnosti díky způsobu, jakým ho Gaiman dokáže vyprávět a naplno přitom využívat přednosti komiksového média, a díky excelentní aatmosférické kresbě Davea McKeana. Nejen příznivce Neila Gaimana jistě zaujmou závěrečné bonusy ze zákulisí vzniku knihy - poznámky, návrhy příběhu, úryvky ze scénáře, náčrty dialogů, korespondence s redaktorkou a podobně.

22.02.2015 4 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Hrstka chutných jednohubek uhnětených ze snu, smrti, touhy, zkázy, deliria, zoufalství a osudu. Příjemné poslední ohlédnutí za velkolepou ságou.

05.06.2014 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Velmi krátká povídka se zajímavým námětem a pro Murakamiho velmi typickou atmosférou, bohužel příběh ani myšlenky nejsou dotaženy do konce a moc čtenáře neobohatí. Vydání je opravdu krásné.

05.01.2014 3 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Opus magnum Neila Gaimana, jednoho z nejlepších a nejoriginálnějších žijících autorů fantastické literatury. První díl série, která patří mezi umělecké vrcholy komiksového žánru. Dílo, které dokáže čtenáře přenést do světa tak neuchopitelného a tak zvláštního - do světa snů.

Komiksová série Sandman obsahuje různé příběhy z odlišných dob i světů, které spojuje postava Morfea, Pána Snů.

První díl vypráví o tom, jak je Pán snů pokoutným kouzlem uvězněn lidským čarodějem, jsou mu ukradeny symboly jeho úřadu a říše snů chátrá, což má pro lidstvo neblahé následky. Pán snů se tedy musí osvobodit a dát vše do pořádku.

21.09.2013 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Z Terroru vás bude mrazit. Fakt. Až do morku kostí. Nečeká vás nic jiného než šest set stran ledu, hladu, mrazu, strachu a smrti.

Neskutečně zajímavá kniha popisující zoufalství polární výpravy uvízlé dlouhé měsíce uprostřed smrtonosného ledu, bez jídla, sebemenšího náznaku tepla, zato s kurdějemi a tajemným netvorem skrývajícím se tam venku v temnotě.

Velmi čtivý a fakticky přesný román neustále překvapuje zajímavými fakty, co všechno přežití na pólu obnáší.

I přes svou rozsáhlost je román neustále velmi napínavý, jednotlivé kapitoly jsou vypravovány z pohledu různých postav, jejichž příběh vždy končí v napínavém momentě, načež se obrátí k nějaké jiné příběhové linii, čímž vás nutí číst dál a dál.
Z mrazivého sevření ledových prstů Simmonsova románu vás vysvobodí jen otočení poslední stránky.

PS: Doporučuji - zkuste si jako já číst román v zimě večer s baterkou někde v objetí sněhu a ledu (nebo alespoň u otevřeného okna). Zážitek umocněn o sto procent:-)

11.09.2013 5 z 5

Sedm strašidelných příběhů Sedm strašidelných příběhů Brian Jacques

Velmi pěkná kniha strašidelných příběhů zejména pro děti, která na mě v dětství silně zapůsobila a dodnes mi zůstala v knihovně i v paměti.

Zatímco některé příběhy jsou vysloveně dětské (o tom, jak i malí upírci musí poslouchat maminky či o prolhaném záškolákovi, kteří přelstil ďábla), jiné byly až překvapivě mrazivé (o dívce, kterou bije otec alkoholik a které duch kačeřího jezírka dopomůže k pomstě či o malém sprejerovi, který zůstane přes noc zavřený v muzeu, kde ho pronásleduje staroegyptský bůh mrtvých převtělený do hlídače).

09.09.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Sci-fi klasika. Nejvíce zaujme realistické pojetí postapokalyptického světa a jednání hrdinů (Kam půjdu, co budu dělat, co si musím obstarat, jak přežít?)

07.09.2013 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jsem fanda Stephena Kinga, ale Carrie mě trochu zklamala. Výborný námět, skvěle zvolený styl, ale nic z toho nebylo využito naplno. Spousta věcí jako by byla trochu odfláklá a zejména někdy dialogy či myšlenkové pochody postav se mi zdály nevěrohodné, nucené a toporné. Je prostě poznat, že jde o prvotinu. Ale ani tak se rozhodně nedá říct, že by šlo o špatnou knihu, která by nestála za váš čas. To určitě stojí. Jen ve stínu dalším mistrových děl působí dosti průměrně.

06.09.2013

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Velmi pěkná knížka nejenom pro mládež. Malému Connorovi umírá maminka, trápí ho noční můry a ještě ho v noci navštěvuje tajemný stromový netvor. Monstrum chlapci vypráví tři příběhy s tím, že čtvrtý příběh bude chtít slyšet od samotného Connora. Příběh nejděsivější a nejnebezpečnější - příběh pravdivý.

Téma vypořádání se se smrtelnou nemocí blízkého je zpracováno velmi silně a působivě a zejména na konci jde příběh místy nečekaně až na dřeň.

Knihu bohatě doplňují originální ilustrace, které jsou opravdu velmi, velmi atmosférické a působivé!

Trailer na knihu:

05.09.2013 5 z 5

Příběhy o soudci Ookovi Příběhy o soudci Ookovi Věna Hrdličková

Krásné japonské pohádky o (skutečně žijícím) spravedlivém soudci, který svou moudrostí dokázal vyřešit každý případ. Jednoduché, krásně vypointované příběhy. Řada lidí bude zřejmě znát povedenou televizní adaptaci s Miroslavem Donutilem.

04.09.2013 5 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Asi jediná kniha, kterou čtu každý rok (každou zimu). Velice citlivý, niterný a upřímný příběh autorova dětství, dospívání a především první velké lásky. Podobné zážitky a pocity měl během svého mládí jistě každý z nás a proto mě při čtení tohoto komiksu s nádhernou kresbou vždy bodne u srdce jako onen rampouch z pravé wisconsinské zimy...

04.09.2013 5 z 5