Standa Šebek

Konec prokrastinaceKonec prokrastinacePetr Ludwig

Geniální! Tuto knihu mohu opravdu výrazně doporučit. Pořiďte ji sobě, vašemu psovi a možná i váš vysavač začne díky ní méně prokrastinovat.

Petr Ludwig bere to nejlepší a nejdůležitější ze světa osobního rozvoje, osekává nadbytečnosti a komplikovanost a vše uceluje do funkčního systému, který dává smysl a kterému kraluje ta nejdokonalejší vlastnosti - J.e.d.n.o.d.u.c.h.o.s.t.! Vše je pojmenováno přesně a výstižně (s podporou vědeckých výzkumů), metody a nástroje používané k boji s prokrastinací jsou maximálně jednoduché a funkční.

V knize bylo mnohem víc než jsem čekal. Návyky, osobní vize, důležitost opouštět svou komfortní zónu a trénovat hrdinství, bojovat s vlastní neobjektivitou či se vyrovnávat s minulostí. Ano, všechny tyto věci v knize slouží k boji s prokrastinací, ale zároveň jsou prospěšné samy o sobě.

Tuhle knihu bych se nebál označit za základní kámen osobního rozvoje. Pokud vás začal zajímat osobní rozvoj, začněte s touto knihou. Pokud byste si chtěli přečíst jen jedinou knihu o osobním rozvoji, přečtěte tuhle. A jestli vás osobní rozvoj nezajímá, přečtěte si jí stejně. Naučí vás řídit slona a likvidovat křečky.

27.11.2016

Budoucnost architektury ve 100 budováchBudoucnost architektury ve 100 budováchMarc Kushner

Poučila mě, rozšířila obzory, donutila mě klást si otázky. Co víc si od takové knihy přát?

28.10.2016

Encyklopedie vědy a technikyEncyklopedie vědy a technikyEdward Brace

Nostalgie.

16.10.2016

3x Kája Saudek3x Kája SaudekMiloš Macourek

Geniální, jak z hlediska kresby, tak nápadů, někdy dost ulítlých. Arnala znám obrázek po obrázku, jako malý jsem plnil školní sešity právě kresbičkami ze Saudkova komiksu:-)

01.08.2016

SochařSochařScott McCloud

„Grafický román, který vám zlomí srdce.“ Ano, to sedí. Život, umění, láska, čas, smrt a všechno mezi tím.

Příjemný, upřímný komiks, který mi nejvíce připomínal Pod dekou od Craiga Thompsona. Po formální stránce je bezchybný, a zároveň osobitý, což se dalo čekat, vždyť Scott McCloud komiksovou tvorbu prakticky vyučuje.

Povinnost pro všechny fanoušky komiksu, pro sochaře, Newyorčany, rozervané umělce, pro každého, komu život uniká mezi prsty (nebo si naivně myslí, že mu život mezi prsty neuniká) a pro každého, kdo někdy miloval.

Mimo to jde i o skvělý odrazový můstek pro všechny, kteří komiks nikdy nečetli, nebo si dokonce myslí, že nemůže jít o umění.

02.04.2016

SkleníkSkleníkBrian Wilson Aldiss

Skvělé. Scifi zcela oproštěná od technologie, pravěk budoucnosti. Kniha plná nekonečně bující imaginace, bizarních představ rostoucích ze všech skulin neuvěřitelného světa. Téměř každá stránka textu je zcela odlišná od všeho, co jsem kdy četl - v knize nenajdete nic bezpečně povědomého, čeho byste se mohli zachytit, není zde nic, co byste znali z našeho světa, vše je nové, nanejvýše trochu podobně něčemu, co z našeho světa zmizelo před celými věky, když se Země přestala otáčet a pod nekonečným svitem vše pohltil nikdy nekončící růst. Slabinou knihy je nevýrazný příběh, v podstatě jde jen o putování horečnatým snem šíleného botanika.

30.03.2016

Kronika sci-fiKronika sci-fiGuy Haley

Žádný fanoušek scifi nikdy nemůže litovat toho, že má tento skvost v knihovně. Není to jen jen tak splácaný popis známých věděckofantastických děl, ale opravdu promyšlená a ucelená kronika žánru se spoustou obrazového materiálu, do které se opravdu dá začíst. Každý si v ní něco najde. Mně třeba udělala radost vyčerpávající kategorizace snad všech myslitelných subžánrů scifi.

Stačí se jen chvilku začíst a brzy letíte na Databázi knih, abyste si přidali do seznamu "Chystám se číst" nově objevené scifi kousky. A jak se říká - na každé knize je nejdůležitější to, k jaké další vás dovede.

12.03.2016

Mlčení jehňátekMlčení jehňátekThomas Harris

Výborná detektivka. Zatímco Clarice a Dr. Lecter byli působivější na plátně díky skvělým hereckým výkonům, v knize byl zase vrah Buffalo Bill mnohem působivější než ve filmu, kde šlo o trochu nezajímavou postavu.

05.09.2015

DeníkDeníkAnne Frank

"Jezdit na kole, tancovat, pískat, vidět svět, cítit se mladá, vědět, že jsem svobodná – po tom já toužím. A přece to nesmím dát najevo."

Síla knihy opravdu tkví v její autenticitě, upřímnosti, v intimním pohledu do duše vnímavé mladé židovské dívky skrývající se před nacisty. V tom, že nečteme vyprávění o Anně ani její vzpomínky na válku a holocaust, ale čteme její skutečné deníkové zápisky pořízené v době, kdy svět zešílel. Popisuje nám realitu tehdejšího života, své obavy, touhy i své naděje v to, jaký bude svět po válce a jakou roli v něm sehraje ona.

Anna nás informuje, že spojenci postupují a že věří, že by v září už konečně mohla jít znovu do školy. A nás čtenáře, návštěvníky z budoucnosti, tíží trpké vědomí o tom, co se stane poté, až skončí poslední zápis v červeném kostkovaném deníku, a slzy do očí nám vhání vnitřní obraz citlivé mladé dívky umírající na hlad a nemoci v chladné temnotě koncentračního tábora.

26.05.2015

Hvězdné války: Z dobrodružství Luka SkywalkeraHvězdné války: Z dobrodružství Luka SkywalkeraGeorge Lucas

Nejohmatanější knížka, jakou jsem jako dítě měl a která se mi v mlze vzpomínek vybavuje jako moje četba během cesty na letní tábor, četba v táboře a četba cestou z tábora. Na samotný tábor se nepamatuji:-)

18.04.2015

Jak si postavit autoJak si postavit autoMartin Sodomka

Napsat i krátkou knížku pro děti není jen tak a autorovi se to moc nepovedlo. Rozumím, že šlo hlavně o prostou rámcovou zápletku kolem sestavování auta, ale i tak jsou příběh a hlavně dialogy zvířátek dost nepovedené. Ale za názorný popis sestavování a fungování automobilu s krásnými ilustracemi palec nahoru. Až díky této knížce jsem pochopil, jak pracuje motor, bubnová brzda nebo k čemu je ten zatracený karburátor.

16.04.2015

Dominika na cestěDominika na cestěDominika Gawliczková

Příběh Dominiky není vlastně nijak zvláštní či jedinečný, ale přesto je velmi inspirativní. Zvlášť pro nejisté začínající cestovatele plné obav či výmluv. Téhle malé a vyděšené holce bez zkušeností či nutné výbavy nic nebránilo v tom, aby podnikla velké cesty. A stejně tak nebrání nic ani nám ostatním. Stačí se jen rozhodnout.

14.04.2015

Obrázky z českých dějin a pověstíObrázky z českých dějin a pověstíZdeněk Adla

Není lepší způsob, jak se seznámit s českými dějinami a pověstmi než formou tohoto stylového komiksu plného obrazového humoru i vtipných hlášek. Zajímavé je, že dílo v průběhu let a různých vydání procházelo řadou změn.

03.04.2015

IrskoIrskoChristopher Somerville

Skvělý průvodce. Není samozřejmě tak podrobný a praktický jako například Lonely Planet nebo Rough Guide, ale vynahrazují to literární kvality a překrásné fotografie. Tenhle průvodce vás především poučí o Irsku a inspiruje k poznávání jeho krás.

19.03.2015

MarťanMarťanAndy Weir

Dechberoucí robinsonáda z Rudé planety. Zaujme promyšleností, vědeckou a technickou uvěřitelností, je poučná, napínavá a místy neuvěřitelně vtipná. Techničnost knihy by nikoho neměla odradit (hlavně prvních pár desítek stran překousněte), tohle dobrodružství za to stojí.

15.03.2015

Černá orchidejČerná orchidejNeil Gaiman

Relativně obyčejný příběh získává na výjimečnosti díky způsobu, jakým ho Gaiman dokáže vyprávět a naplno přitom využívat přednosti komiksového média, a díky excelentní aatmosférické kresbě Davea McKeana. Nejen příznivce Neila Gaimana jistě zaujmou závěrečné bonusy ze zákulisí vzniku knihy - poznámky, návrhy příběhu, úryvky ze scénáře, náčrty dialogů, korespondence s redaktorkou a podobně.

22.02.2015

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Pána prstenů raději komentovat nebudu. Nevěděl bych, odkud začít. Velkolepost, propracovanost a nádheru tohoto díla nejsem schopen slovy vyjádřit, stejně jako svou lásku k němu.

23.01.2015

V horách šílenstvíV horách šílenstvíHoward Phillips Lovecraft

Třetí hvězdička je spíše za autorův přínos hororovému žánru. Lovecraftovy nápady a temné vize v sobě mají něco nepopsatelně přitažlivého, co mě stále nutí zkusit ještě další povídky.
Bohužel prostě není moc dobrý spisovatel. Jeho příběhy skoro nemají děj, často jsou přitažené za vlasy, postavy prakticky nejsou živí lidé, jen odtažití vypravěči, a ani hrůzu i něj nenajdu.
Ale vím, že za čas ho opět vezmu na milost a nějakou povídku vyzkouším.

06.11.2014

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Nejraději jsem měl ty hororové a Erben pro mě byl v dětství takový český E. A. Poe :-)

Dětská encyklopedieDětská encyklopedieBohumil Říha

V dětství jsem jí miloval...a nyní jsem s úsměvem na rtech docenil, že jsem díky ní poznal vše, co potřebuje správný chlapec znát k dalšímu rozvoji naší socialistické vlasti! :-)

28.10.2014

Asterix a kotlíkAsterix a kotlíkRené Goscinny

Římani jsou blázni.

Já legendaJá legendaRichard Matheson

Šedesát let uběhlo od napsání tohoto post-apokalyptického hororu/sci-fi a přesto byste v něm prakticky nenašli jedinou větu, která by prozradila, jak starý tento příběh je. Mohl vzniknout klidně včera. A pořád zůstává stejně zajímavý. Výborný příběh s jednoduchou a originální pointou.

27.10.2014

Maus – Souborné vydáníMaus – Souborné vydáníArt Spiegelman

Způsob vyprávění ani kresba mě ničím neoslovily (kdyby nešlo o komiks, ale o novelu, nebyl by v tom žádný rozdíl) a asi jsem měl zbytečně velká očekávání. Příběh není nijak výjimečný...ale koneckonců na tom nesejde, protože vyprávění člověka, který prožil holocaus, bude prostě vždy působivé a dojemné.

20.10.2014

RohyRohyJ. Hill (pseudonym)

Po čertech povedená kniha! Těšil jsem se na ní, ale stejně jsem nečekal, že bude tak pekelně dobrá.
Originální zápletka, strhující, ďábelsky sevřený příběh, který ze začátku jen vystrkuje růžky, ale nakonec umí pěkně přitopit pod kotlem. Především ale jde o nečekaně dojemnou, intimní a nostalgickou love story, ze které vás píchne u srdce jako rohatej s vidlemi.
Styl Joe Hilla je opravdu velmi podobný stylu jeho otce Stephena Kinga, a dle mého názoru nezůstává ani kvalitou příliš pozadu. Joe Hill si dokáže čtenářovu duši získat především skrze živé postavy. Mají bohatý vnitřní život, dokážete se s jejich bolestmi a touhami ztotožnit. Za některé byste buď dali ruku do ohně nebo je naopak poslali k čertu.
Prostě je hřích tuhle knihu nemilovat a každý, kdo ji mine, by se měl smažit v pekle.

PS: Film se také povedl, ale zůstává pozadu, protože příběh opravdu vyniká díky vnitřnímu životu postav. A jelikož na konci dojte i na nějaké ty dějové zvraty, důrazně doporučuji zvolit knihu jako první.

20.10.2014

Příběhy obyčejného šílenstvíPříběhy obyčejného šílenstvíCharles Bukowski

„Svět patří těm, co se neposerou.“

Bukowski je prostě jedinečný úkaz, který budete buď milovat nebo nenávidět nebo obojí najednou.
Poloožralé blekotání a svinění papíru se kouzelným a zábavným způsobem mísí se záblesky geniality odhalující nahé, tvrdé a nepříjemné životní pravdy nečekaně poetickým, až romantickým způsobem.

Abyste měli představu, o co jde, překlikněte si do profilu autora a přečtěte si některé citáty Starého prasáka. Dostanete koncentrovanou dávku jeho skvělých životních zjištění, rad a mouder, která nachází zásadně na dostizích, při chlastání, mrd*ní macatej ženskejch do zadku, držkování, blití a tak vůbec.

Povídky v této knize, kterou jsem zatím četl jako jedinou, kolísají v kvalitě, některé jsou vysloveně povedené, jiné zase nemají skoro žádný smysl. Stačí přečíst jen pár povídek jednou za čas, Bukowského se snadno přejíte.

14.07.2014

Věčné nociVěčné nociNeil Gaiman

Hrstka chutných jednohubek uhnětených ze snu, smrti, touhy, zkázy, deliria, zoufalství a osudu. Příjemné poslední ohlédnutí za velkolepou ságou.

05.06.2014

Tanec s drakyTanec s drakyGeorge R. R. Martin

Co říct? Pozřel jsem dalších tisíc stran nejrozmáchlejšího a nejnávykovějšího fantasy opusu současnosti a už opět lačním po dalším chodu.

27.05.2014

Jak vypálit ChromeJak vypálit ChromeWilliam Gibson

Gibson opravdu není pro každého.
Povídka Fragmenty holografické růže se mi líbila nejvíce, pamatuji si, že svou atmosférou a emocemi sytě naplnila všechny mé smysly a jako sen mě přenesla do jiného světa... ale přísahám, že si ani trošičku nepamatuji, o čem vlastně byla! :-)

06.05.2014

Octárna ... a jiné příběhyOctárna ... a jiné příběhyEdward Gorey

Krátká, krásná, morbidní, surrealistická, úsměvná, tajuplná, absurdní, nenormální...nepopsatelná.

05.03.2014

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

Velmi silná, upřímná, osobní výpověď středoškolského introverta. Vtipná i dojemná, plná zajímavých myšlenek a podnětů k zamyšlení. S některými zkušenostmi a pocity Charlieho se jistě ztotožní téměř každý. Takové malé nové Kdo chytá v žitě (a pro mě osobně nesrovnatelně zajímavější než Salingerovo dílo).

I mě ke knize přivedla filmová adaptace Charlieho malá tajemství, která je velmi věrohodná, jen vypráví trochu jiným hlasem.
Přečtěte si knížku nebo si pusťte film, na tom nesejde. Tak jako tak se na konci budete cítit... nekonečně.

04.03.2014