Sochař

David Smith je ochoten vyměnit svůj život za umění, a to doslova. Podepíše smlouvu s Ďáblem, který mu splní jeho dětský sen: získá schopnost vytvořit jakoukoli sochu pouhýma rukama. Zbývá mu však jenom 200 dnů života a on najednou zjišťuje, že se nedokáže rozhodnout, co vytvořit. A když potká lásku svého života, dny, které mu zbývají, nemohou být pohnutější a komplikovanější. Grafický román, který vám zlomí srdce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/265195/sochar-w3Z-265195.jpg 4.2166

The Sculptor (2015)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Jota

OndřejMergl

Takový komiksový Faust. Sochař upíše duši Smrťákovi a získá za to možnost tvořit veledíla holýma rukama. Jenomže místo, aby se do toho obul, většinu času brečí v depresi, že ho nezvou na výstavy.

A to mi na příběhu vadilo nejvíc. Nelogické chování hlavních postav, ať v životních rozhodnutích, jeden vůči druhému nebo i vůči sobě samotným. Nic, s čím bych se dokázal ztotožnit.

Závěr se sice snažil zabrnkat na strunu emocí, ale dle mého názoru každý dostal, co si zasloužil. Jaké si z toho ovšem odnést poučení? Možná spíše negativní vzor, jak to v životě nedělat.

Dragonian

Vynikající příběh, který je jednoduše filozofických a romantický zároveň. A do poslední stránky se neví jak skončí. Napětí, že by se dalo krájet, spíše tesat...

Madluska

Asi nejsem cílový čtenář... Od dob Čtyřlístku jsem moc komiksů nepřečetla, o to víc jsem se těšila na tento vychvalovaný. Bohužel jsem trochu narazila - obrázky fajn, líbilo se mi barevné schéma i hrátky s perspektivou a dělením okýnek. Na druhou stranu mě ale naštvalo oříznutí textů (měla jsem české vydání, netuším, jak to dopadlo v originálu) a dost mě ničil i děj - existenciální problémy všech těch uměleckých duší mi lezlo krkem. Nemyslím si, že jsem nějaký materialista, který by razil jen "poctivou práci rukama", ale čeho je moc... Prostě to umělecké pnutí mi přišlo jako jedna velká křeč lidí, kteří (asi?) nemají zrovna nic většího k řešení. Dala jsem na doporučení Gaimana (na obálce) a trochu jsem naletěla, příště už budu (snad) chytřejší. Hodnotím knihu jako celek, bez obrázků by to bylo ještě možná o 2 hvězdy níž. ;-)

J_D

Úchvatné a krásné. Moc mě to bavilo. Knize můžu snad vytknout jen váhu, protože je težké se od ní odtrhnout a po delším čtení a prohlížení bolí ruce :-)

Mony99

Komiksy nejsou zrovna můj šálek kávy, ale tento grafický román mi na ně změnil pohled. Dojemný příběh, který jsem přečetla jedním dechem. Čím rychleji Davidovi ubíhal čas, tím více jsem se do příběhu vžila a přála si, ať neskončí.
Post nejlepšího komiksu nejspíše nedostane, ale určitě si najde své fanoušky a to díky momentům, ve kterých se snad každý z nás najde - splnění snů, bádání nad hodnotou života, čas, láska, smrt.
Neil Gaiman měl pravdu, zlomí vám srdce.

Tomas@S
24.11.2017

Zajimavy napad, ale ten hlavni hrdina, to je fakt zoufalec. Takove ubrecene decko, zhrouti se v depresich kvuli kazde ptakovine. Tomu bych nedal ani korunu :-) Doufam ze to neni autorovo alter ego.

Gustik5
10.11.2017

Já si tento komiks zamiloval. Co se týče postav, tak nejvíce mne zaujala ta z vedlejších, a přesto nejzásadnějších... Ďábel/Harry/Čas/Smrt byl podle mě krásně napsaným i podaným charakterem. Celé je to příběh o naplnění života, o lásce, o smrti... Postavy nejsou vůbec tak ploché a černobílé jak by se mohlo zdát a nejen díky kresbě, ale i stylu vyprávění to má zvláštní, jímavou atmosféru díky které jsem to přečetl s až podivným zaujetím. Ta osudovost a touha po uznání a naplnění potenciálu mě pohltily tak, až jsem relativně tlustý grafický román zhltl takřka na posezení. Pro mě naprosto nádherná záležitost, odrážející pomíjivost všeho a všech... Ach, ten konec... Krása... 100%

tonysojka
21.09.2017

Po Gaimanových Sandmanech konečně něco úchvatného a komorního.

Mishak
27.08.2017

Tenhle grafický román vám opravdu dokáže zlomit srdce! Je mi jedno, jestli tu někdy takovéto téma už bylo! Kniha je skvělá! Rozhodně nepatří k těm, na které se jen tak zapomíná...
Přečtěte si to! Nebudete litovat...

Kuki007
08.07.2017

Tento komixový román sice nemá originální námět (Ahoj Goethe, jak se má Faust?), ale má naprosto dokonalou kresbu a konec mě naprosto odrovnal a já jsem se po dočtení jenom koukala do stropu a přemýšlela. Takže za mě velké doporučení!

jiri0728
17.06.2017

Grafická novela romantického charakteru, která sice navazuje na faustovskou tradici, ale přidává k známému příběhu další příběhové vrstvy a zajímavé postavy. Monochromatické zpracování (modrá, černá a bílá) perfektně ladí s celkovou náladou díla. Pokud se vám líbilo Nikdykde od Neila Gaimana, je pravděpodobné, že se vám bude líbit i tato novela.

evickakyticka
07.05.2017

Pořádně nevím, jak začít s hodnocením tohoto komiksu. Jako uznávám, že to dá autorovi moc práce a času, než všechna ta okénka jaksepatří "udělá"...ale... nějak mě to nechytlo. Téměř do poloviny jem se vyloženě nudila se zdeptaným týpkem. Potom se objevilo něco jako můj zájem, když svým darem ohromoval všechny kolem, jen mě pořád nic. No a ten závěr...nejsem na takový nostagický věci stavěná. Rozohdně mi to neurvalo srdce, jak se píše, spíš jsem pořád na něco čekala a ono nic.

kalinkacz
04.04.2017

U této knihy se rozhodně nebudete usmívat... Spíše naopak... Budete truchlit, pofňukávat a zírat s otevřenou pusou... Ilustrace jsou rozhodně překrásné a dodávají knize na kvalitě... I přes počet stran se tento komiks četl neuvěřitelně lehce... Co se týče konce, tak ten mě opravdu rozhodil... Nicméně za přečtení tento komiks rozhodně stojí!

Atuin
24.03.2017

Ne že by to nemělo nějaké malé nedostatky, i když zrovna si nemohu na žádný vzpomenout. Čtu komiksy vždy v určitém rozpoležení, v takovém rozpoložení vlastně nezaváhám a i hned si přečtu komiks a Sochař mě úplně pohltil. Přes nenáročnou a přesto upamatovatelnou kresbu po velice zajímý a sugestivní příběh. Skvělý námět a opravdu víc jak slušné zpracování. Postavy mají svou hlubokou členitost, odkrývají se bez přehnaného patosu a příběh zanechává důraznou stopu. 4,5/5
Rozhodně se k němu ještě vrátím.

veru_nedvedova
22.03.2017

Krásně zpracované, ale jinak příběh celkem o ničem. Za mě dvě hvězdy, ale jsem si jistá, že si to najde své fanoušky. :)

JajaCZ
04.03.2017

Síce som sa do knihy spočiatku musela nútiť, ale zakončenie bolo famózne. Páčilo sa mi, že aj napriek tomu, že človek čakal v nejaký zvrat, nekonal sa. Príbeh by si zaslúžil podľa mojho hodnotenia 2-3*, ale zachráňujú to krásne ilustrácie.

martina5069
31.01.2017

Máte depku? Tak se do tohohle románu zatím nepouštějte a počkejte s nim na lepšíknáladu protože tenhle příběh vám zlomí srdce a trošku nabourá psychiku. Uf od tříčtvrtě knihy sem brečela. Je to úžasný příběh plný myšlenek a vy si uvědomíte co je v životě opravdu důležité a kariéra nebo sláva to opravdu není. Na tenhle příběh budu hodně dlouho myslet. Opravdu jste ochotní pro slávu obětovat všechno?

hellena1523
21.01.2017

Grafické romány mám moc ráda a tenhle mě obzvlášť dostal! Nádherně zpracované a příběh se mi také moc líbil. I slzička ukápla. Určitě jeden z těch lepších, mohu jedině doporučit.

Book_Worm
02.01.2017

Opravdu výjimečný komiks. Kresba velice zajímavá, přestože jednoduchá, ale propracovaná. Dodává příběhu, který se také zdá velice prostý (není!!), ten správný náboj. Příběh je krásnou ukázkou toho, co člověk dokáže obětovat, pro to, co miluje. Po přečtení vás rozhodně nechá trochu pouvažovat. Doporučuji!

Schullerka
27.11.2016

Páni, bylo to opravdu dobré. Kresba sice nebylo přímo uchvacující, ale i tak byla pěkná. Tak nějak mi to souznělo i s tím příběhem sochaře.

Hodně mě zaujaly samotné sochy až jsem přemýšlela, jak to sakra McCloud vymyslel. I když některé pasáže v příbehu byly trochu slabší, konec to vyšvihnul. Fakt se mi konec hodně líbil a k tomu ještě dodám, že stojí za přečtení dovětek od autora. Rozhodně doporučuji dál. :)

Hanka_Bohmova
08.11.2016

Těžko se mi popisuje dojem, který ve mně kniha zanechala. Dojem sterilního hradu z legových kostiček, vystavěného krok za krokem podle návodu. Jako by scénář netvořil člověk, ale stroj. Ze seznamu osvědčených, dobře vypadajících položek. Hlavně se vyhnout námaze - s tvorbou, sám se sebou, s druhými, s osmdesáti lety života... a ušetřit ji i čtenáři.
Asi už jsem vážně moc stará.

Mikik
04.11.2016

Nadšenější bych asi být nemohla. Perfektní zpracování, perfektní příběh. Nádhera. Jak komiksy moc nečtu, tak jsem ráda za doporučení tohoto. Musela jsem prostě dočíst. Krásné vyobrazení, co člověk dokáže všechno obětovat...

Lenka.Vílka
02.11.2016

Nevím, co Neil Gaiman četl, ale "nejlepší grafický román, který jsem v poslední době četl", jsem v ruce neměla. Za mě ani ťuk. Nebo vše pochopím, až budu umělec, ale teď to chápat nechci a za mě kravina kravin. Od poloviny jsem už ani nečetla, jenom si prohlížela kresbu, která byla asi to jediné, co mě zaujalo. Jinak bych zaklapla a odložila mnohem dřív.

Theplaky
24.10.2016

To co ve mně tenhle komiks vzbudil se nedá popsat ani slovy. Nikdy jsem si nemyslel, že by mi mohla ukápnout slza z komiksu, ale stalo se. Takových životních pravd ve své ruce jsem ještě nedržel. Úžasný komiks!

Peter.Melon
11.10.2016

Výborný komiks a docela zajímavý hrdina.Tento komiks se zkrátka povedl...

babsi66
11.10.2016

Výborný komiks. Charaktery postav jsou s každou stránkou víc a víc prokreslené a děj postupně graduje úměrně tomu, jak Davidovi odtikavá vyměřený čas.

I když by se komiksu dalo vytknout pár věcí včetně několika dějových klišé, výsledek prostě funguje.

ajla5
08.10.2016

Jednoduše nádhera! Pohyb postav je tak přesně vykreslený, že jsem měla pocit, že mne porazí, když běží kolem. Ale tak zdrcující příběh. Jdu si pro kapesníčky.

Makrela Liška
08.10.2016

Sochař pro mě byl obrovským zklamáním. Je to kniha plá patosu a klišé, která mi trochu připomněla nešťastný americký pokus udělat remake na Wendersovo Nebe nad Berlínem. McCloud mi potvrdil, že americká komiksová tradice nikdy nebude mým šálkem čaje, poněvadž oproti té evropské se málokdy ponoří tak do hloubky, aby náhodou neseběhla od jasně dané linie svého vykalkulovaného příběhu s přesně časovanými dávkami emocí, které vytlačí slzu i z oka předstíraného cynika. O výtvarnu, které pro mě postrádá zajímavost a autorský výraz, se snad ani nebudu zmiňovat.

LordSnape
28.08.2016

Ze začátku mě to strašně rozčilovalo. Hlavní hrdina byl nepříjemný, nesympatický a dementní spratek, co ví o umění pendrek a jde jen za tím, že chce být známý. Ale.... Jenže poté najde někoho, kdo dá jeho životu hlubší smysl. Zjistí, že nejde jen o slávu a peníze. Občas se místy pod tlakem okolností začne zas chovat jak blb, ale jak se mu blíží deadline, je ten román čím dál více vyhrocenější a poutavější. Kresba je taková svébytná, krásně vystínovaná a myslím si, že koncept knihy dobře vystihuje. Konec mě docela překvapil a líbil se mi.

ElisR1
09.08.2016

Mně se to líbilo, hlavně závěr.

komiksy sochaři umění New York smrt tvůrčí krize

Scott McCloud