Sochař

David Smith je ochoten vyměnit svůj život za umění, a to doslova. Podepíše smlouvu s Ďáblem, který mu splní jeho dětský sen: získá schopnost vytvořit jakoukoli sochu pouhýma rukama. Zbývá mu však jenom 200 dnů života a on najednou zjišťuje, že se nedokáže rozhodnout, co vytvořit. A když potká lásku svého života, dny, které mu zbývají, nemohou být pohnutější a komplikovanější. Grafický román, který vám zlomí srdce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265195/big_sochar-w3Z-265195.jpg 4.2270
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Jota

The Sculptor, 2015

Kniha Sochař

Lusa

Nejdřív jsem si myslela, že se Davidovi po získání moci hned začne dařit, ale i tato stránka, že nic není zadarmo a že ani talent nestačí, posunula příběh úplně jiným směrem. Až dokonce to bylo čtivé, zajímavé a konec i trochu dojemný.

Zverak

Tento komiks mě vyloženě nadchnul, i když je to z jednoho pohledu a to z toho dominujícího, opravdu depresivní příběh. Příběh je inspirován příběhem o Faustovi, ale ne tak úplně. Nechci vám sem dávat příliš spoilery, takže nemůžu říct pro popis dost zásadních informací, ale můžu říct to že příběh je o mladém sochaři, který je úplně na dně a nic mu v životě nezbylo. Kniha má sice černobílé ilustrace, ale jsou opravdu velmi dobře propracované, dokonce tak že u svého posledního komiksu jsem napsal že má propracované ilustrace (a že taky byly), ale proti tomuhle to bylo nic! Kniha byla výborná po všech směrech, proto dávám plné hodnocení.

fvalek
19.11.2021

Komiks přečtený jedním dechem, ale příliš nevím, co si o tom myslet. Na jednu stranu se tváří jako poměrně dobře psychologicky rozvinutý příběh života a smrti Davida, na stranu druhou docela povrchní logicky ne úplně zakotvené plácání na 500 stranách. Asi se neumím s Davidem, jeho rozpoložením a jeho volbami ztotožnit, ale přesto je to v některých momentech docela silné, a kdybych měl trošku jiné priority, tak by mě to dokázalo chytit.

V jistých momentech mi šla hlava opravdu kolem, celá ta premisa spolupráce se "strýčkem" je nepochopitelná a už tam začal nesoulad s identifikací s postavou Davida. ten pokračoval, když si nedokázal vážit sám sebe, svého daru a neustále se choval jako blázen, aniž by to bylo nějak lépe vysvětlené. V pozdější části už to je vcelku dobré, a když se děj stabilizuje, tak dává smysl. Stejně bych ale volil nějaké hlubší téma, jak udělat komiks více filosofický a existenciální, než je zrovna sochařství (pardon všem sochařům).

Nejlepší je na komiksu asi kresba, která je hodně jemná, barevně klidná až chladná a překvapivě zaujme i přes svou jednoduchost. Hodně mi připomíná kresbu v komiksech z edice DC young-adult románů typu Catwoman: Ve svitu měsíce, Mera: Proti proudu apod., i když Sochař byl dříve. Nicméně i když říkám, že nejlepší pro mě byla kresba, tak nechci znevažovat samotný komiks, jen to někdo asi musí mít víc vžité a třeba být umělec, to já nejsem a jsem dost racionální na to, bohužel... :/

spackler
16.10.2021

vezměte sebestřednýho,namyšlenýho ufňukanýho snoba(něco jako ted z himym-ale bez smyslu pro humor)a zasaďte ho do 500ti stránkovýho příběhu ala faust.lehce dokořeňte vedlejšíma postavama co maj takytaktrochu stříbrnou lžičku v prdeli a celý to vrzněte do prostředí ny umělecký scény.mě to teda moc nejelo.přitom:smrt parádní(připomínal jenom mě stana lee?),kresba parádní,atmosféra new yorku taky parádní.ale sledovat 500stránek(i když comics)někoho kdo nejen že vám je buřt,ale spíš je vám vyloženě nesympatickej je aspoň teda pro mě malinko sm záležitost.ale dočet sem to.hurá

Jass
14.10.2021

Na tuhle knížku jsem si myslela celkem dlouho a možná právě proto jsem trochu zklamaná... Ve zkratce se jedná o další faustovský příběh převedený do současnosti, který ale bohužel nepřináší nic moc nového.
Líbila se mi myšlenka, že ani superschopnosti samy o sobě nestačí k dosažení úspěchu a slávy. Ostatně jak píše Kadinsky; "Umělec musí mít co říci, protože jeho posláním není formu zvládnout, ale přizpůsobit ji obsahu." Určitým paradoxem zůstává, že David má co říci, když začne svoje díla vysvělovat, trochu jsem je vzala na milost, ale celkově... pořád na mě působila dost prázdně.
Můj problém je vlastně docela jednoduchý, faustovské příběhy ve mně vždycky vyvolávají určitý pocit marnosti a zbytečnosti - proč by pro krista někdo chtěl uzavírat smlouvu s ďáblem/smrtí? (To jsem ale mohla tak nějak očekávat... je to to, co se píše na obalu XD)
Vlastně mě docela překvapuje většinové velmi pozitivní hodnocení grafické stránky, která... ne, že by byla špatná, ale vizuálně patří spíše mezi slabší věci, které jsem poslední dobou četla. (Samozřejmě subjektivně!) Sám autor přiznává (v poděkování), že figurální kresba nepatří mezi jeho silné stránky a to je bezpochyby pravda... podívejte se na Megina... ňadra hned na první a na třetí stránce... co to má být? XD Já prostě nemám slov... řekla bych, že celkově se autor postupem knihy zlepšuje, ale ten začátek už si u mě zkrátka nevyžehlil...
Celkově mě celé to zakončení až tolik nenadchlo ALE poslední... dejme tomu dvě stránky jsou geniální (co vlastně myslím je, že ten úplně poslední obrázek je geniální, ale ta předchozí stránka k tomu tak nějak patří...).

verka5083
25.03.2021

Jak už tady bylo řečeno, tak grafická linka je perfektně zpracována. Za to, ale příběh mi nepřijde tak zdařilý, jak jsem si představovala. Určitě si nemyslím, že je chyba v kniha, ale možná v tom, že nejsem náctiletá.

ivana1429
15.02.2021

Velmi dobře graficky zpracované. Příběhová linka není podle mého tak zdařilá. Možná bych titul více ocenila, kdybych na něj narazila jako náctiletá.

Michii
15.08.2020

Krásný a velmi smutný příběh. Vzal mě za srdce, kresby jsou naprosto úžasné. Jsem až překvapená, že mě komiks takhle nadchnul.