Pod dekou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pod dekou je první objemný komiks v dějinách tohoto žánru, kterému nakladatel věřil natolik, že jej vypustil v knižní podobě rovnou, aniž by jej měl otestovaný v nějakých sešitových či časopiseckých vydáních. Jde vlastně o velmi civilně, ale přitom nápaditě a zábavně líčený příběh autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno fanatickém) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28601/pod-dekou-PHa-28601.jpg 4.4156
Orig. název:

Blankets (2003)

Žánr:
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Pod dekou

Přidat komentář
popeluška
10. března

Komiks se mi líbil,jen ze začátku jsem se nemohla začíst ale potom už to bylo moc fajn.Komiks jsem si užila a budu se k němu ještě vracet....

skrob
23. února

Čte se to dobře a lehce, ale vlastně je to jen vyprávění o autorově dětství, které se všech opravdových problémů sotva dotýká na povrchu.

MCGinger
06. února

Krásný intimní příběh o dospívání v křesťanské domácnosti, který popisuje těžkosti mladého páru. Výborná kresba, pět hvězdiček jednoznačně.

ejwa1937
14. ledna

Krásná příběhem i ilustracemi. Určitě doporučuji.

Patentnarozum
07. ledna

Bylo to smutný a Raina byla hezká.

LuckyVagabond
22.12.2018

Tato kniha je prostě skvost. Celou dobu jsem měl pocit, že mě při čtení hladí po duši. Kombinace dokonalého grafického zpracování a jemně interpretovaného příběhu první lásky ve mě probouzela nostalgické emoce kombinované s estetickou rozkoší. Tato grafická novela se zařadila mezi mých top 5 knih.

edita.g
04.11.2018

Líbilo se mi. Ale protože jsem (nejmíň) o generaci starší než hlavní hrdina Craig, jsou moje úvahy nad jeho příběhem taky o generaci starší: je lepší dětem striktně říkat, co je dobré/špatné, aby se mohly včas vzbouřit proti omezeným dospělým a jít si svou vlastní cestou, nebo je máme nechat, aby si nad tím, co je dobré/špatné a co by vlastně v životě chtěly, pohodlně přemýšlely, jak dlouho chtějí?

medialstar
28.10.2018

Knihu jsem otevřela a zavřela ji až na poslední straně. Příběh ve mně rezonoval, promítly se mi vlastní vzpomínky a pocity, byla jsem v příběhu. A to bych nečekala, že mi k tomu budou stačit jen obrázky, které běžně nevyhlédavám. Té práce, co to muselo dát, už jen to mně fascinuje. Zážitek a plný počet.

Norri
22.10.2018

Název Pod dekou se neodkazuje k postelovým scénám, jak by se mohlo zdát. Román Pod dekou je v podstatě velmi cudný. Odkazuje se ke všemu, co nás tíží jako příliš těžká a zatuchlá peřina. Je to o tom, co nás dusí jak tlustá sněhová pokrývka, která na jaře roztaje a všechno, co pod ní bylo pohřbené, se může znovu nadechnout. Je to o náboženských dogmatech, které tíží lidskou duši a brání jí ve svobodném rozletu. Kniha Pod dekou je Thompsonův coming-out, osobní revolta proti křesťanství a kritika slepé důvěry ve slovo Boží.
Thompson skvěle popisuje, co všechno ovlivňuje dětskou psychiku, jak fundamentální křesťanství vytváří traumata a hlavně skvěle popsal emoce prvních lásek.

Natyna3
21.06.2018

Wow! Pro mě je tato kniha naprostý skvost. Emočně nabitá, silná a tak čtivá, že jsem ji přečetla téměř na jeden zátah. Nejlepší grafický román, který se mi zatím dostal do ruky. Narazila jsem na něj úplnou náhodou a netušila do čeho jdu. A o to větší zážitek to pro mě byl.

jengibre
11.05.2018

Příjemný, citlivý a velmi čtivý román s hezkou kresbou, jež mě dokonale utvrdil v odporu, který chovám ke křesťanství.

Mr.Elmo
20.03.2018

Osobně mě příjemně překvapilo, že ačkoliv byl autor vychováván silně věřícími rodiči, dokázal svými racionálními úsudky své názory změnit a nepřijímal předkládané hodnoty a zásady jen proto, že byly žádoucí. V tomto je mi autor velice sympatický.

Banny_L
15.02.2018

Včera jsem otevřela svůj letošní dárek k narozeninám..a spát jsem šla až dnes, dokud jsem nedočetla. Je to nádherně milá knížka, nad kterou budete další hodiny přemýšlet..a těšit se, až si ji znovu vezmete do rukou.

MalyJirka
21.06.2017

Chcete se zasnít, zase pocítit vzrušení ze zamilovanosti?
Sáhněte po tomto komiksu, je moc hezký.

makushenka
03.01.2017

Má srdcová záležitost. Dřív jsem po komiksu nikdy nesáhla. Teď vlastním i soundtrack ke knize, tak se chystám číst znovu. :)

babsi66
21.08.2016

Pokud jste si mysleli, že jen román dokáže vyvolat patřičné emoce, tenhle komiks by vás měl přesvědčit o opaku. Tvrzení, že obrázek dokáže říct více než slova, zde dostává konkrétní význam.

Hanka_Bohmova
03.08.2016

Vizuálně je to nádhera, některé stránky bych si klidně vylepila na stěnu. Autentické a emocionálně silné. Moc se mi líbí a moc se mě dotýká. Sem tam obraz-vzpomínka, pocit, slůvko, myšlenka... rozeznívá jednotlivé struny mého vnitřního světa, úplný harfový koncert.

A když čtu Tanukiho komentář, říkám si - jestlipak bude v nebi sex? :o)

yenda1
06.03.2016

Po letech jsem se znovu začetl. Chtěl jsem si ověřit, že mé dávné okouzlení nebylo podmíněno mou tehdejší láskou. Nebylo. Neříkám a netvrdím, že od začátku do konce jsem z toho byl nadšen. O to ale nejde.
Víte, stane se, že v básnické sbírce stačí pár veršů a jste jí chyceni, v knize pár vět, které obrátí celý dojem na hlavu. V případě Blankets, stačilo několik obrazů, k tomu dvě tři slova. Mé okouzlení je stále stejné, nepodléhá změně, nic s ním nehne.

tanuki
12.01.2016

Dojemný příběh dospívání, objevování lásky v její duševní i fyzické podobě a kladení si otázek, jestli by něco takového mohlo Bohu vadit. Hřích a špatné svědomí v porovnání s čistotou a silou milostného vzplanutí. Z knihy dýchá neopakovatelná vůně prvních doteků, do dlaní vám padají tiché vločky, snažíte se vyhnout posměškům spolužáků a přemýšlíte, jak to asi vypadá v Ráji. Když jste tedy křesťan. Kolem a kolem, velká zábava tam asi nebude. Tu je třeba si užít na Zemi. :o)

Kapis
11.12.2015

Ano, je to moc citlivě napsaný příběh, nabušený nejelementárnějšími emocemi, který se čte sám. Je to obdivuhodné takhle do světa vylít své nitro a rozpitvat mládí do poslední bolístky. Dlouho mi tam ale chyběla nějaká "přidaná hodnota." Čtu, čtu a pořád si říkám proč jako, co mi to dává, ale naštěstí konec všechno spravil. Taky jsem se narodil do katolické rodiny, musel jsem chodit do kostela a v pubertě jsem na celou tu pokryteckou katolickou víru "rezignoval," takže jsem se zčástí s Craigem zžil. Myslím, že každý si tam najde kousek sebe a sám před sebou si to možná i přizná. Autorovi se povedlo skvělým způsobem zpracovat atmosféru, místy fakt máte pocit, jako byste se procházeli v křupajícím sněhu a na hlavu vám padaly vločky. Pokud se kolem něco dělo, co mělo "jít jedním uchem tam a druhým ven," taky to tak bylo znázorněno, do Rainy se asi každý při čtení tak trochu zamiloval;-)
No a tak mě napadlo, když nechtěl autor rodiče ranit tím, že ztratil víru, touto knížkou se mu to určitě povedlo, nemluvě o "pánu na hlídání."

LordSnape
17.07.2015

Nebyl jsem z toho tak u vytržení a na měkko jako jiní melancholici, ale i tak se mi to líbilo. Upřímný příběh ze života prostě.

jaroslaf2941
11.05.2015

srdcovka....ano melancholici se skutečně budou mít...toto je melancholiků a platonických lásek svatý grál .)

Makrela Liška
18.10.2014

výtvarno i způsob vedení děje mě zaujali ale příběh byl na můj vkus trochu naivní a patetický

dvorrka
04.02.2014

Patřím ke generaci vyrostlé na komiksech ze zadních stran "ábíčka", ale že lze formou komiksu sdělit podstatně víc jsem si uvědomil až před devíti lety kdy se mi víceméně náhodou dostal do ruky titul Pod dekou. Od té doby se k tomuto mistrovskému dílu pravidelně vracím a myslím, že Pulitzerovu cenu si právem zaslouží. Milovníkům tohoto titulu bych rád doporučil Rodinný ústav od Alison Bechdelové a Modré Pilulky od Frederika Peeterse. Žánrově a kvalitativně jsou si díla velice podobná.

Standa Šebek
04.09.2013

Asi jediná kniha, kterou čtu každý rok (každou zimu). Velice citlivý, niterný a upřímný příběh autorova dětství, dospívání a především první velké lásky. Podobné zážitky a pocity měl během svého mládí jistě každý z nás a proto mě při čtení tohoto komiksu s nádhernou kresbou vždy bodne u srdce jako onen rampouch z pravé wisconsinské zimy...

kiddlinka
29.09.2011

Nemůžu si pomoct a bojím se, že to skoro může vyznít jako kritika autorovy osobnosti, ale hlavní postava je z literárního hlediska dost nezajímavá. Nikomu neberu potřebu psát o dětství a dospívání mladíka, který je příliš pasivní a slabý na to, aby se zmohl na nějaký čin nebo aspoň nabídl, když už je tak kontemplativně založený, zajímavější smýšlení a pozorování než detailní kresbu, ale mě to literárně prostě neoslovuje.

Alexis
02.09.2011

příjemný čtení pro relax čas.

Janek
30.05.2011

Melancholici se budou mít...

Litta
04.01.2011

sNěžná

spdb

Hezká kresba, děj trochu sentimentální ale upřímný a přesvědčivý.

Štítky

komiksy první láska náboženský fanatismus

Autor a jeho další knihy

Craig Thompson

Craig Thompson
americká, 1975

Kniha Pod dekou je:

v Přečtených194x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených19x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst72x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech3x