Pod dekou

Pod dekou je první objemný komiks v dějinách tohoto žánru, kterému nakladatel věřil natolik, že jej vypustil v knižní podobě rovnou, aniž by jej měl otestovaný v nějakých sešitových či časopiseckých vydáních. Jde vlastně o velmi civilně, ale přitom nápaditě a zábavně líčený příběh autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno fanatickém) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28601/big_pod-dekou-PHa-28601.jpg 4.4250
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , BB art

Blankets, 2003

Kniha Pod dekou

AlčaH

Objemný grafický román, který v sobě ukrývá citlivý příběh o dospívání a hledání sebe sama. Potkali jsme se v něm s Craigem a prošli s ním kus jeho životní cesty, to vše s důrazem na jeho nejniternější myšlenky, pocity a vnitřní konflikty. Velký prostor zde byl věnován jeho první lásce a následné konfrontaci víry s vlastní tělesností. V náznacích i konkrétních situacích komiks otevřel řadu životních situací a důležitých témat - ať už se jednalo o šikanu ve škole, sexuální zneužívání dětí, vztah mezi sourozenci či péči o mentálně handicapované. To vše naprosto přirozeně a citlivě. Příběh byl v podstatě velmi civilní a možná právě proto se četl tak dobře, lehce...

Černobílá kresba byla moc krásná a k příběhu skvěle pasovala. Jednotlivé obrazy jako by ke čtenáři promlouvaly a doslova mu ožívaly před očima. Některé scény byly nakresleny tak překrásně, až to bralo dech.

Kdyby mi knihu nepůjčila kamarádka, asi bych na ni jen tak nenarazila - a to by byla věčná škoda. Pod dekou totiž patří k tomu nejlepšímu z kategorie komiksů, co jsem měla možnost číst. :)

Boboking
23.08.2021

Pod dekou je přesně ten případ, proč není dobré "házet grafické romány (komiksy) do jednoho pytle". Žádné to "bum, prásk, vzdejte se padouši", ale psychologicky dokonalý příběh o dospívání, lásce a sexu ve světě, kde víra a náboženství jsou stále alfou a omegou rodiny i společenství, jak tomu je v mnohých amerických venkovských oblastech. Příběh o vnitřních konfliktech dospívajícího věřícího mladíka, který se poprvé hluboce zamiluje a najednou vidí konflikt mezi výkladem víry a lidskou přirozeností.

maid
21.04.2021

Naprosto nádherné kresby a velmi osobní citlivý příběh autora! Esteticky jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem kdy četla.

IamReader
07.04.2021

4,5*
Tahle cihla se mne fakt dotkla. Hodně se tu řeší víra jako taková, ale velký prostor dostávají i témata jako je rodina, vztahy, dospívání a vnitřní rozpory. Přísná výchova, šikana, zneužívání dětí, mentální postižení... tenhle komiks je všech těchto témat (která si já osobně v knihách obecně "užívám" - vyhledávám je) plnej. A kresba je taky strašně příjemná a tak nějak osobní. Zbožňuju.

Arkagas
07.09.2020

Grafický román z ruky Craiga Thompsona musí být zárukou kvality už jen kvůli tomu jménu. Jenomže tahle kniha vznikla když ještě Craig nebyl ten slavný umělec a kreslíř. Román pojednává o Craigově dětství, kdy vyrůstal v chudé velmi věřící rodině společně s mladším bratrem, se kterým se dělil nejen o pokoj, ale i postel a deku. Kniha je milá, svérázná a svěží. Popisuje náhled na víru a křesťanství pohledem člověka, kterému je de fakto nuceno stát se knězem, i přesto, že nechce.
Objevování světa, první láska, první zklamání a odchod z rodiny. To jsou témata, která jsou pro tuto knihu stěžejní.

Nejedná se o odpočinkový komiks, ale o grafické dílo, které svou náročností předčí kdejaký román.
Nádhera.

vejtras
03.02.2020

Jedna z nejvíc nejoblíbenejších komiksových knížek. Rád se k ní vracím, jen ve vzpomínkovém optimismu občas zapomenu, jak dokáže být bolavá spoustou nespravedlnosti, krutosti a hlouposti, většinou směrem od dospělých k dětem. A na konci mě vždycky zajímá, co bylo dál? Potkali se ještě někdy? Vždyť o ní napsal knížku a měli se tak rádi! I když někdy je možná lepší zůstat u toho ...

Mercatino
13.08.2019

Jiné než všechno ostatní co jsem kdy četl. Po dočtení jsem měl pocit, že upřímnější už to být ani nemohlo, prostá krása.

Svica
24.07.2019

Výborný počin. Obrázky i samotný text mně okamžitě vtáhly do děje. Cítila jsem všechny emoce které z toho dýchají od začátku do konce . Autor krásně popsal své dospívání, které není lehké pro nikoho. Úžasná kniha.