St.Evelin St.Evelin komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

(SPOILER) Před sebou neutečeš! aneb návod, jak trefit po hlavě rovnou a přímo do prdele.
Hynek Grábl, bývalý chirurg na elitní pražské klinice nyní slouží na chirurgii v příhraničí. Zde se ocitl po svém alkoholovém karambolu, který zanechal stany nejen na jeho profesním životě, ale zejména tom soukromém. Román o horské životní dráze, o tom, jak se Hynek snaží, o tom, že život je nahoru-dolu a někdy spíš dolů a ještě níž. Alkohol, dospívající děti, nespokojená manželka, úmrtí otce, milenka, průšvihy v práci,... Radost pohledet.
Skvělé zpracovaný román z lékařského prostředí, které bylo popsanot více než věrohodně. A skvělá četba, pokud potřebujete ujistit v tom, že někdo se má ještě (o malinko nebo o malinko víc) hůř než vy :-)

03.06.2020 4 z 5

Život Eugénie Egertové Janečkové a plzeňský hotel Continental sloužily jako předloha k napsání tohoto románu. Domluvený sňatek, starosti o chod hotelu, druhá světová válka, bombardování, okupace, děti. Koktejl nelehkých životních událostí a osudů.
Kniha se četla příjemné, svižně, celý příběh mi tak nějak ubíhal, ale přesto mi po dočtení zůstala určitá pachuť, pocit smutna, toho, že vlastně nevím, co si myslet... Eugénie na mě ve finále působila spíše nešťastným a místy až chladným dojmem (hlavně ve vztahu ke svým dětem). Měla jsem pocit, že hledá problémy vlastně i tam, kde nejsou. *
Na konci knihy jsem měla pocit, že se ode mě očekává nějaké velké aaaaccchhh a ooochhh, jak to celé zvládla a jak měla náročný život. Ale to si já úplně nemyslím. Celá její postava na mě působila tak nějak povrchně. Nicméně, pro mě, velmi zajímavé osudy a historie jednoho hotelu, které jsem si ráda přečetla.

18.05.2020 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Medvědín byl láska. Kniha My proti vám je pokračováním příběhů jednotlivých postav.
V knize doznívají následky předchozích událostí (znásilnění, politické tahanice,...) a autor umně popisuje celou škálu jevů v lidské společnosti. Od těch opovržení hodných (intriky, předsudky, nenávist, zrada) až k těm nejkrásnějším (láska, obětavost, statečnost, oddanost). A to vše v jednom malém městečku někde uprostřed lesů. Vlastně ve dvou. Někomu mohou příběhy připadat až neuvěřitelně či překombinovaně, ale mě ne. Pro mě je pokračování perfektní a vše do sebe zapadá jako puzzle.
A ten konec byl prostě jen kousek od toho, aby i mě puklo srdce. Slzy ale zastavit nešly.
Knihu mám dočtenou už více než týden, ale musela jsem ji vstřebat, uklidnit rozjitřené emoce. Dotkla se mě tak hluboce, že jsem zatím žádnou jinou knihu neotevřela. Ještě nejsem připravena žít a prožít další příběh.

20.06.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Robert Bryndza ví, jak na to. Opět se jedná o zamotaný příběh plný vražd, rozplétání jednotlivých vrstev příběhů. Ano, už poměrně brzy víme, kdo je vrahy, ale i tak je zajímavé sledovat jeho cestu. Závěr není úplně šokující jako některé jeho jiné knihy, ale i přesto se čte velmi svižně.
Ale bohužel, za mě se tentokrát WOW nekonalo. (Jen teda jedno jediné malé na konci.)
Nicméně, jedná se pořád o hodně podařenou detektivku, která bude bavit davy.

15.04.2019 3 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem. Pro někoho obyčejné vyprávění, pro mě klobouk dolů za popis bez příkras, bez povyšování se a honění si ega. Lékař na mě působí jako skromný člověk se srdcem na pravém místě.
Člověk pak jen kroutí hlavou,jak to v některých koutech světa chodí (Kongo) nebo naopak pokyvuje hlavou nad tím, jak i v mizerných podmínkách přírodní katastrofy funguje humanitarni pomoc, jak je organizovaná a lidé stateční.
V teple, pohodlí a bezpečí domova se kniha čte opravdu jedním dechem, zajímavá je i vsuvka ohledně historie a konfliktu v Kongu. A možná právě díky tomu pohodlí a tepla domova si člověk uvědomí, kolik odvahy a statečnosti tyto cesty vlastně stály!

19.02.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Joona je prostě borec! A autorské duo Lars Kepler jakby smet. Žádné dlouhé začátky, popisy, ... Hezky rovnou do víru dej, rup, šup, žádné okecavacky! A to se mi líbí! Zápletka byla zajímavá a moc se mi líbily i paralelní příběhy dalších postav, které být příběh doplňovaly, tak si s nimi autoři dali práci.

05.02.2018 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tak útlá knížečka a tolik v ní najdeme. Na pár stránkách vykresleny příběhy a povahy lidí na pozadí války a strachu z nemoci.
Ale ani strach nezastaví mocné před touhou poručit dešti větru a chtít víc, víc, víc, peněz a slávy a uznání a... Vlastně všeho.
Nadčasový příběh.

16.01.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Pro moji romantickou duši velmi silný příběh. Četla jsem místy se zatajeným dechem! Líbí se mi,že k zaujetí čtenáře není použito mnoha složitých propletenců a dějových zvratů. Kniha je nabita emocemi,těmi pozitivními i těmi méně radostnými. Jako naivní romantická duše jsem závěr knihy oplakala.
Jestli si přečtu pokračování nevím. Mám pocit,že příběh Willa a Lou skončil s koncem této knihy.

29.03.2017 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Věřím, že dokument "V síti", který teď okupuje česká kina, jste zaznamenali. Mediální masáži kolem se zřejmě nedá zcela vyhnout a já jsem jedině pro.
Kniha je doplňkem k dokumentárnímu filmu, najdeme zde rozhovory s některými herečkami, predátory, ale i oběťmi z reálného světa, jejich rodiči, lékaři a nebo také třeba Petrou Hůlovou, která se rozhodla se internetu vzdát.
Za mě hodně zajímavý počin. Samotný dokument rozhodně nenahradí, ale je takovým pomyslným stripkem do skládačky.

03.03.2020 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Ne že by mě tato kniha nenadchla, ona mě přímo iritovala a to takovým způsobem, že jsem ani netušila, že kniha dokáže ???? Celá zápletka mi přišla taková nijaká, celý děj se táhl jak týden před výplatou a největší katastrofou pro mě bylo nekonečné množství postav, z nichž ani jedna nebyla sympatická. Pomyslným hřebíčkem do rakve bylo právě skákání z postavy na postavu, kdy každou chvíli vyprávěl příběh někdo jiný, jinou formou a zorientovat se v tom byl někdy poradny oříšek. Mě osobně to spis znechutilo. Takže za mě ne. Ani na dovolenou pod palmu.

16.07.2019 1 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Styl psani je stejný a přeci v něčem jiný. Postavy jsou opět propletené, popsané a vybarvené do nejmenších detailů. Nicméně, hlavním hrdinou je tentokrát muž, Václav. Na první pohled téměř nudný chlapec, ale přitom ve skrze zajímavý člověk. Podobně jsou na tom pro mne i ostatní.
Excelentní je děj, osudy lidí... Žádné překombinované zápletky. Měla jsem pocit, že čtu o reálných lidech s reálnými problémy a peripetiemi. A tak čtu a čtu a čtu, abych věděla, jak to celé dopadlo!
Za mě osobně opět výborný počin paní spisovatelky. Tato kniha mi oproti ostatním ubíhala tak nějak plynule, příjemně. Žádné urputné zvraty, či extrémní zapletky a přitom silný příběh, který mě nutí číst dál. Na léto úplná pecka.

01.07.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Vraždy a panáčci s kaštanů. A na nich otisk prstu, který patří dívce, která zmizela a její případ je uzavřený. Zda se vám to zamotané? A to jste ještě nečetli tu knihu!
Tak si tu knihu přečtěte! Ona totiž fakt stojí za to!
Rozhodně žádné pomalé rozjezdy! Rup šup pěkně od první stránky do toho autor šlape do plných. Žádné ploché dějové linky nebo postavy. Vše je krásně promyšleno, snad do nejmenšího detailu. Já detektivky miluju, ráda přemýšlím, kombinuju kdo, kde, jak a proč... A tady jsem prostě nevěděla, fakt ne! Mám ráda, když mě kniha dokáže překvapit!
Příjemným zpestřením je i ženská hrdinka aka vyšetřovatelka, ale já osobně to nijak feministicky neprožívám, protože #ErikaFosterova, že jo. Ale největší láska je stejně #HarryHole

09.05.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Sice to není můj oblíbený HH, ale i tady Nesbo ukazuje, že detektivní zápletky prostě umí! Palec nahoru! Začátek byl pro mě takový těžší, ale stačilo pár stran a byla jsem zase zcela vtažena do komplikovaného a strhujícího děje.

31.10.2017 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Skvělá ukázka toho, že kdo chce moc (zde myšleno jako vojenský termín) často nemívá nic. A že zdraví je opravdu to enjcennější, co člověk má.
Kniha ubíhala rychle. Až mě mrzí, že neměla více stran a nebyla psána více jako próza. Koncept divadelní hry asi ne každému sedne.
A geniální je ten konec - prostě naráz, šlus, hotovo, definitivní. Jako smrt.

24.06.2017 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Kniha Vzdělaná jasně odkazuje na poselství, že vzdělání je opravdu důležité, díky vzdělání člověk může změnit svůj život od základů a nemusí jen přežívat.

Nemusí jen doma zavařovat nekonečné množství broskvových kompotů pro případ konce světa, nemusí dřít na šrotišti a bát se úrazu, nemusí se enchat ponižovat a týrat despotickým otcem a starším bratrem. Nemusí.

Příběh Tary, která se narodila někdy na konci září v Idahu, vás vtáhne do rodiny náboženských fanatiků, kteří se připravují na konec světa a vzpírají se systému, své děti neposílají do školy, ale doma je také neučí. Vtáhne vás do cesty ke svobodě, j vlastnímu já, ke vzdělání, ke světu okolo, k životu.

Myslím, že tyto memoáry vznikly v rámci psychoterapie Tary, protože to, co zazila, si vlastně ani nedokážu představit v plném rozsahu. Často mi hlavou proběhlo, že je ufňukaná a neví, co chce a že vlastně ani nechce využít šance, které se jí naskytly, ale... Ono se vlastně není čemu divit, vše kolem pro ni bylo jiné, nové, všechny informace okolni svět.

27.05.2020 4 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Zaznamenali jste dvoudílný film České televize s názvem Vysoká hra? Jestli ano, tak predlohou byla právě tahle knížka!
Já po shlédnutí nelenila a hned rezervovala v knihovně, protože zákulisí politických tahanic, kdo s koho, kdo s kým... To mě ba!
Nicméně, po pár stranách a pak desítkách stran jsem zjistila, že společným jmenovatelem knihy a filmu byla "jen" postava hlavního hrdiny Tomáše Krásy. Bývalý policista, nyní advokát. Tak trochu podvádí, tak trochu lže, má dobré srdce a balancuje na ostré hraně práva, nepřátel z politiky, policie, advokacie i podsvětí. Jo, tohle mě bavilo.

24.02.2020 5 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Ehm... Jakože... Cože?!? Tuhle knihu jsem prostě asi nepochopila. Anotace říká, že se jedná o: "zpověď stárnoucí prostitutky, která s humorem a nadsázkou popisuje příhody při vykonávání nejstaršího řemesla."
Jako za mě jedno WTF. Kniha není ani kontroverzní, ani vtipná a za mě vlastně ani zajímavá. Celý text je poskládaný bez ladu a skladu, kniha nemá vlastně ani žádný děj. S knihou jsem chtěla prásknout do knihovny asi po 20 stranách, ale bohužel, dočítám všechny knihy. Byť má kniha asi 150 stran, tak jsem se s ní trápila týden. Co je obdivuhodné, tak fakt, že někdo dokáže napsat v tomto stylu celých 150 stran, to by se dalo považovat za lingvistický experiment, ale jinak prostě ne.

10.02.2020 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knížka nemá jednu hlavní dějovou linku, prolínají se zde životní příběhy mnohých obyvatel jedné dědiny. Jejich problémy i radosti. Události jsou navíc popsány jednotlivými členy domácnosti, tak je zajímavé sledovat úhel pohledu chlapa a ženské.
Knížka je přesně jako její přebal - retro. Tak hezky a lidsky. Jasně, nářečí nebude asi pro každého, stejně jako postavy. Pro někoho možná vesničtí balíci, pro mě je to Pepa a Franta od vedle. Taková cesta do hlubin české vesnice.

18.01.2020

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Dva bratři, neústupní ve svých názorech, neskloněni před komunistickým režimem, dali slib svému otci. A sliby se mají plnit. Nejen i Vánocích. A o tom celá kniha vlastně je. O slibu a jednom rodinném mlýnu. O lidské povaze na pozadí komunismu.
Krásná a něžná kniha ???? možná jsem na měkko v tomto vánočním období, ale tato kniha, byť na pozadí totalitního režimu, mě hladila po duši. Ve své podstatě je kniha o lasce a rodinné sounáležitosti v rodině.
Osobně kvituji fakt, že historické dějiny nejsou popisovány až moc detailně a myslím, že by se kniha mohla objevit i v osnovách - jazyk je jednoduchý, postavy nejsou složité (trošku mi teda u bratrů vadilo, že jsou vlastně ÚPLNĚ stejní - je to vůbec možné?), dějová linka je přímá, nic zamotaného.

25.12.2019 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Erika a její další pokračování, tentokrát již šesté. Zavražděná tanečnice burlesky, plynová maska, diamantové náušnice, další napadení, soused voyer. Souvisí to spolu alespoň trošku? Nebo hodně anebo vlastně vůbec? Do toho trable v soukromém životě a máte recept na další dobrou detektivku.
Další fajn kniha na podzimní večery při čaji jak dělaná.
Já osobně bych uvítala detailnější popisy opulentních kostýmů a celého prostředí burlesky, stejně tak bych se možná zaměřila i na větší propojení minulosti vraha a použité rekvizity při vraždě, to by byla úplná třešnička na dortu.

26.09.2019 4 z 5