Sova15 Sova15 komentáře u knih

Díky Ládíkovi se mohu přenést na místa, kam se asi nedostanu. Závidím, ale přeju, odvahu s jakou se vrhá do putování. Být mi o pár desítek let méně, zkusila bych to asi také. Díky zápiskům, které nejsou typickým deníkem, jsem se dozvěděla spoustu věcí o životě v Gruzii a Arměnii. Čím dále jsem četla, bylo mi víc a víc líto, že dojdu na konec knihy. S Ládíkem se ale neloučím na dlouho. Za pár dní jdu na přednášku Prázdniny v Evropě, ze které si určitě odnesu další knihu.

15.03.2019 5 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Knížka vypadá opravdu jako děti, ale jsou v ní hluboké myšlenky. Mnohdy mají ke "staříkům" lepší vztah vnuci a vnučky. Že by to bylo tím, že je nevychovávali a oni je neviděli v plné síle a nepřijde jim smutné jejich fyzické a duševní chřadnutí?
Kniha je psaná nadsázkou. Mě se ale moc líbila myšlenka, přistoupit, pokud nás starý člověk " zve" do svého vnitřního světa, ve kterém žije, nechat se pozvat a "hrát s ním tuto hru". ze své zkušenosti vím, je to pro obě strany jednodušší a i příjemnější. Konec není žádný happy end, ale naprosto dědečka chápu. Víc nemůžu prozradit.

18.12.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Také souhlasím - velmi nadčasová kniha. Problém, kdy není vhodné, aby lidi mysleli, tu už několiktrát byl. A také doufám, že se nebude už opakovat. Bohužel nás ale technologie obklopují čím dál více a není to vždy jen ke prospěchu věci. Pozor -zkuste být někdy off line, bez TV....Taky bych si neuměla představit život bez knih, jako ti, co psali přede mnou.

15.05.2017 4 z 5

Kniha je psaná krásným jazykem, poučila jsem o historii. Naštěstí mne neodradila tloušťka knihy.

05.09.2016 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Moc hezké čtení. Navíc na motiv skutečné události. Uvědomila jsem si, že probíhající válka se dotkne všech lidí a odhalí jejich vlastnosti daleko víc.

11.03.2024 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Je pravdou, že jsou knihy této spisovatelky trochu podobné. šikovná mladá žena, hezký mladý muž.... Ale když ono se to tak hezky čte. A v předvánočním čase se tahle knížka hodila parádně. Proč se někdy nenechat unést do světa pohádek pro velké.

29.11.2023 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Smutný, dojemný příběh, občas se mi chtělo brečet. Ani maminka ani Štěpán to neměli jednoduché. Uživit se s dítětem z jednoho platu, i když by neměla pracovat, ale léčit se....Štěpán byl moc fajn, předčasně dospěl, uměl se postarat nejen o sebe...Jeho táta byl na pár facek.

18.12.2022 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Krásná odpočinková knížka, kterou jsem přečetla hodně rychle. Island by mě lákal... Už jsem četla Kavárnu v Paříži a ještě se určitě k autorce vrátím.

21.10.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Knížku jsem si našla do výzvy, ale i proto, že moje dcera studuje žurnalistiku, je na půlročním Erasmu v Dánsku a na střední škole si přivydělávala jako baristka. Takže hodně důvodu. A knížka nezklamala, Kate mi byla sympatická, fandila jsem ji a všechno zvládala. A já se teď těším na návrat dcery a doufám, že mi přiveze domů hygge styl myšlení.

17.06.2022 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Nevím, proč si v poslední době vybírám samá temná témata. Knihu jsem četla proto, že se podobný příběh stal kamarádovi mých rodičů, také skončil nevinně v Jáchymově. A i já jsem jezdila na vandry, a jak už tu někdo psal, zpívali jsme si Kryla, Hutku...
Ale ke knize - brutální, hrozné, možná až horší zacházení než v koncentračních táborech. Ve vězních chtěli dozorci vzbudit stejný pocit - bezmoc, nemyslet, zlomit je a využít ke svým brutálním "hrátkám."

28.11.2021 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Paráda. Tak to byla četba. Přítomnost se prolínala s minulostí. Příběh Minky je strhující. I příběh o upírovi tam patřil. A konec - nečekaný.

16.06.2021 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Nejprve jsem myslela, že budu muset knížku odložit. Před půl rokem mi zemřela maminka na stejnou diagnózu. Byla strašně statečná, ale mě zůstalo v srdci prázdné místo a prázdný zůstal i byt. Deja vu.
Ale jsem moc ráda, že jsem vydržela, knížka je čtivá (podobně jako Panda v nesnázích). Pozoruji, zda mi maminka nedá nějaké znamení, jako Barboře babička. Kdyby bylo takovéto nebe, jak ho autorka popsala, určitě by se jí tam líbilo.
Děkuji a dávám se do rekonstrukce bytu, ve kterém plánuji bydlet.

13.04.2021 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Klasika, co musí znát každý. Stránky jsem hltala.

23.05.2020 5 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Krásná kniha, popisující charaktery dvou francouzkých pensistů. Film byl také velmi povedený.

23.05.2020 5 z 5

Miss Porta Miss Porta Zdeněk Šmíd

Četla jsem v době mládí, na Portě jsem několikrát byla. Že bych zase zavzpomínala? Byly to časy, sednout do vlaku a jet někam - kamkoliv, poznávat přírodu, spát pod širákem. Nechci být nostalgická, ale to už je pryč.

23.05.2020 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

četla jsem až po roce od předchozího "dílu". Opět krásné, prožívala jsem s hrdinkou všechna dobrodružství, nezdary, zklamání, radosti. jakoby jsem se v ní trochu našla. Moc jsem jí fandila a bylo mi líto, že příběh končí.

31.07.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Díky, krásné cteni. Ani na dovolené jsem se nemohla odtrhnout od knihy. Autorka mě nezklamala, četla jsem už Hanu, tak jsem se těšila.
I když píše o smutných událostech, tak jak je život přináší, knížka opět nepůsobí smutně. Je to dar, tak ať nám paní Morstajnova nadeli další příběhy.

26.09.2018 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Děj knihy ve mě stále doznívá a musím na Chrise často myslet. Nemyslím, že byl nějak lehkomyslný, na cestu se dost dlouho připravoval. I když dá se vždy připravit na vše? Měl podle všeho opravdovou smůlu, jinak by obstál a možná se pak usadil....
Mísí se ve mě pocity - matky, která by řekla, že to bylo zbytečné hazardování, neodpovědné... a pak chápající pocit - co tím asi chtěl Chris dokázat sám sobě. Mohl žít, pokud by se na cestu nevydal, ale žil by spokojeně, kdyby neuskutečnil svůj velký sen? On vědět, že riskuje, neměl vše promyšlené do detailů. Ale to by nebyl potom nebyla tulácká cesta. A máme my vždy vše promyšlené a neriskujeme denně nejen na svých cestách? Zranit se a zemřít můžeme i doma. Tak hurá na cesty, ale opatrně.

03.07.2018 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Děkuji za krásné počtení. Klobouk dolů před tím, jak Aleš všechno zvládl. Vždycky, když už to vypadalo, že bude pohoda, něco se stalo. Stejně jako v životě.

07.01.2022 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Krásné čtení. Oddychové, ale i napínavé, jako všechny knihy od Moyesové, co jsem četla. Líbilo se mi, jak autorka vykreslila smétánku 60. let. Jak společnost přijímala ženy, kterým nezbývalo nic jiného, než být závislými na mužích. Hlavní hrdina i obě ženy, které jsou v románu popsané mi byli sympatičtí a fandila jsem jim.

24.09.2021 5 z 5