Sova15 - Příspěvky

Příběh kriminálního radyPříběh kriminálního radyL. Fuks

Poslouchala jsem jako audioknihu. Pan Hartl mě provázel při cestách do a z práce. Konec mne překvapil a také jsem postrádala vysvětlení. Bylo to vůbec takhle? Ale asi, dle autora, máme přemýšlet.

08. listopadu

Opravář osudůOpravář osudůR. Fulghum

Jsem na rozpacích. Pana Fulghuma a jeho knihy mám moc ráda, sálá z nich nadhled a pozitivno. Ale asi mu svědčí lépe krátké povídky, než tento příběh. Nebylo to špatné, pár myšlenek mne zaujalo (třeba znát se s opravářem osudů by nebylo špatný), ale nějak nevím co si o celé knize myslet.

08. listopadu

Labyrint pohybuLabyrint pohybuP. Kolář

Čekala jsem, že mě bude autor honit do pohybu. A zjistila jsem, že ke svému věku a zdravotnímu stavu to dělám celkem dobře. Je skvělé, že takoví lékaři jsou, jen by jich mělo být víc. Nejvíce mne "dostala" poslední část o stáří. Asi proto, že se k němu nezadržitelně blížím, jako každý, a také proto, že pracuji na oddělení v nemocnici, kde je spousta starých lidí. Bohužel jich tam i dost zemře a podmínky s důstojností moc společného nemají. Nechápu ani lékaře, ani rodinné příslušníky, kteří opravdu staré a mnohdy i polymorbidní lidi nechávají zbytečně vyšetřovat razantními vyšetřovacími metodami, případně léčit chemoterapií, která mnohým život neprodlouží, pouze znepříjemní. Dnes asi nesmí nikdo zemřít na stáří, musí mít přesnou diagnozu.
Tolik můj názor, jdu se projít a přemýšlet o nápisu na hrob.

BábovkyBábovkyR. Třeštíková

Jedna z knížek, co se čte sama. Styl Radky Třeštíkové je krásný. Pravda, trochu se mi postavy motaly, ale vzpomněla jsem si na ně. Doporučuju, je to ze života.

Jeden německý životJeden německý životT. D. Hansen

Kniha, která mne zasáhla hned 2x. Vzpomínky paní Pomselové - ona nechtěla o ničem vědet. Např. Židé někam mizeli, asi do Sudet, spis jsem nečetla a poslušně založila....Je to odstrašující a zveřejnění tohoto svědectví má velké poslání k současníkům.
Doslov Thore D. Hansena - bohužel, jak pravdivé. Zrovna tento víkend probíhaly volby s cca 40% účastí a to je považováno za úspěch. Lidé se nezajímají co se kolem nich děje, nejen mladí. Říkají, že to stejně nemohou ovlivnit. Pak má pan Thore D. Hansen pravdu, že stačí "nějaký novodobý křikloun" a ten ovlivní společnost. Jinak si neumím představit úspěch Babiše, Okamury....Stále ješte máme dmokracii, musíme ji ale chránit.

HotýlekHotýlekA. Mornštajnová

Díky, krásné cteni. Ani na dovolené jsem se nemohla odtrhnout od knihy. Autorka mě nezklamala, četla jsem už Hanu, tak jsem se těšila.
I když píše o smutných událostech, tak jak je život přináší, knížka opět nepůsobí smutně. Je to dar, tak ať nám paní Morstajnova nadeli další příběhy.

StrachStrachJ. Karika

Od začátku napínavé,dobře napsané. Ale konec jsem nepochopila, je opravdu překvapující a nevím,co si mám myslet. Hodně mi to připomínalo Trhlinu, ale ta se mi zdá lepší. Je zde opět několik nepřesností nebo přehmatů. Např. při noční cestě zahodili jedinou baterku a ocitli se ve tmě. O půl stránky dále si ale posvítili do tmy. Škoda, ubírá to body....

DeníkyDeníkyL. da Vinci

Knizka, ktera pomuze poznat velikana dejin z vice stran. Nektere uvahy jsou hodne zajimave, treba proroctvi.

Nejslavnější značky Ústeckého krajeNejslavnější značky Ústeckého krajeM. Krsek

Zajímavá publikace. Ani jsem nevěděla, že tolik značek je spojeno se severními Čechami. A bylo by jich mnohem víc, pár jich skolila válka, protože dost firem vlastnili židé. Hodně "pomohlo" znárodnění, kdy se některé firmy po válce zmátořili a dostali pak ránu od komunistů. Další rána - privatizace, skupování nadnárodními koncerny....Přesto dost značek přežilo a je úspěšných. Ráda jsem se např. vrátila k pracím prostředkům Jelen.

Spálená oblohaSpálená oblohaG. Macmillan

Nejdřív jsem se nemohla nějak začíst. V druhé polovině mě ale kniha vzala a hodnotím dobře. Pachatel by mě nenapadl.A ještě jeden postřeh -věřte na maminkovský
instinkt, nezklame.

Smrtící byznysSmrtící byznysH. Hindráková

Téma a příběh hrozivý, pokud se něco takového děje. Hlavně že pár "mocných" vydělá, ale kde mají svědomí, když kvůli jejich zisku umírají lidé a navíc děti? Jsem ráda, že žiju v civilizované zemi, kde všichni nadávají na zdravotnictví, ale neví, co vlastně mají. A v podstatě zadarmo.

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý světDewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý světV. Myron

Mám ráda knihy, které popisují pravdivé příběhy. Příběh Daweyho je dojemný. By to Pan kocour. A jsem ráda, že autorka popisovala příběhy z rodiny i historie městečka. Bylo to zajímavé a k příběhu to patřilo. Doporučuji kočkomilům.

TrhlinaTrhlinaJ. Karika

Zajímavá knížka. Stalo se to nebo ne? To si asi musíme každý probrat sám se sebou. Každopádně napsaná tak, že se dobře četla, zvlášť druhá polovina. Měla jsem štěstí, že jsem mohla celé odpoledne a večer zalézt a dočíst. Nejsem typ, co se nějak moc bojí, ale strašidelné to bylo. Brzy jedu do Slovensko, ale naštěstí ne na Tribeč. Tam bych se asi bála víc.

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJ. Krakauer

Děj knihy ve mě stále doznívá a musím na Chrise často myslet. Nemyslím, že byl nějak lehkomyslný, na cestu se dost dlouho připravoval. I když dá se vždy připravit na vše? Měl podle všeho opravdovou smůlu, jinak by obstál a možná se pak usadil....
Mísí se ve mě pocity - matky, která by řekla, že to bylo zbytečné hazardování, neodpovědné... a pak chápající pocit - co tím asi chtěl Chris dokázat sám sobě. Mohl žít, pokud by se na cestu nevydal, ale žil by spokojeně, kdyby neuskutečnil svůj velký sen? On vědět, že riskuje, neměl vše promyšlené do detailů. Ale to by nebyl potom nebyla tulácká cesta. A máme my vždy vše promyšlené a neriskujeme denně nejen na svých cestách? Zranit se a zemřít můžeme i doma. Tak hurá na cesty, ale opatrně.

Životy nejvýznamnějších malířů, sochařů a architektů I–IIŽivoty nejvýznamnějších malířů, sochařů a architektů I–IIG. Vasari

Po knize jsem sáhla, protože mě zajímám Vasari - výborný malíř, architekt,...ale nevěděla jsem o jeho literární činnosti. Klobouk dolů, muselo to být velmi náročné v té době získat všechny informace (bez pana googla).

Pan MercedesPan MercedesS. King

Není to moje první Kingova kniha, líbil se mi např. Nadaný žák, Čtyři roční doby, Noční pochod moc ne. Ale Pan Mercedes je dobrý. Jako vždy naspaný napínavě, bohužel někdy jsem knihu musela odložit, např. abych se vyspala do práce, ale nechtělo se mi. Postavy jsou dobře vykreslené, a ač je bachatel známý od začátku, ničemu to neubírá. Detektiv je sympatický, konec prozrazovat nebudu, děj graduje. Ale nevyvyšovala bych knihu nad Nosbovy, Bjorkovy.....

Osel a stínOsel a stínJ. Werich

Knihu jsem si našla díky výzvě - kniha vydaná v roce, kdy ses narodil. Ač hra je z roku 1933, první vydání knihy je z roku 1965. Některé hry Voskovce a Wericha znám, ale Osla a stín jsem četla poprvé. Báječné, aktuální v době vydání, ale i bohužel i dnes. V některých pasážích jsem slyšela hlasy těchto velikánů naší literatury a divadla. Škoda, že není z té doby nahrávka. (Nebo neumím hledat? )
Velmi zajímavé jsou kritiky hry, které jsou součástí knihy a samozřejmě i rozhovory s Voskovcem a Werichem.
Určitě opráším i jiné hry Osvobozeného divadla. A tuto jsem předala dceři, která se shodou náhod o ní učí ve škole.

Kramerová versus KramerKramerová versus KramerA. Corman

Je pravda, hodnotit knihu po 40 letech od vydání není jednoduché. V době, kdy jsem jí četla bylo naprosto ojedinělé, aby otec dostal dítě do své péče. Kniha je citlivá, zajímavé vykreslení postav. A film je také výborný.

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaM. A. Bulgakov

Z knihy jsem poněkud rozpačitá, nějak nevím, co k ní dodat. A to se mi často nestává. Nebyl to můj šálek kávy, ale některé pasáže se mi líbily.

Břicháč TomBřicháč TomT. Kosačík

Kniha nabudí a inspiruje. V receptech se ale jídla hodně opakují, ale jsou jednoduchá. Bohužel i ty recepty i vůle se "někam" poděly.

Anatomie lžiAnatomie lžiD. Brown

Také jsem ještě četla jako Pavučina lží. Klasický Brownův román, napětí, vtáhnutí do děje.

Dvě dámy v tísniDvě dámy v tísniZ. Frýbová

Kniha se mi líbila a moc jsem se pobavila. Dvě dámy na cestách.

CizinkaCizinkaD. Gabaldon

Příběh byl zajímavý, čtivý. Potom jsem viděla i seriál. zajímavá myšlenka, těším se na pokračování.

Jak Anděla viděla andělaJak Anděla viděla andělaM. Poledňáková

Méně známé pokračování románů "Polepšovny" a "Stoličky". Ale stejně pěkné. A kniha je předlohou k filmu "Jak se krotí krokodýli."

Prázdné místoPrázdné místoJ. K. Rowling

Dobré oddychové čtení. Líbilo se mi.

Líbáš jako BůhLíbáš jako BůhM. Poledňáková

K filmu i ke knize se ráda vracím. Co víc říct - díky paní Poledňáková.

Líbáš jako ďábelLíbáš jako ďábelM. Poledňáková

Další román paní Poledňákové a nezklamal. Kniha ani film.

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádL. Rosten

Nádherná kniha. I když ji musel překladatel asi vlastně napsat znovu. Tady by jen překlad nešel. A CD s Donutilem a Golflamem je nezapomenutelné, několikrát jsme ho poslouchali na dlouhých cestách na dovolenou a smáli se....

Pravdu, prosím!Pravdu, prosím!E. Holubová

Oba protagonisty mám moc ráda. Rozhovory se mi moc líbily.

Maratónský běžecMaratónský běžecW. Goldman

Zase jedna z knih přečtená jedním dechem. A i velmi zdařilý film. Vždy když jdu k zubaři´, říkám si: "Je to bezpečné?"

1 2 3 4 5