Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/big_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 4.51335

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper, 2004

Kniha Je to i můj život

PhoebePollard

Vážné a kontroverzní téma, které jako osoba bez vlastních dětí asi nemůžu úplně pochopit, přesto na mě kniha ale docela zapůsobila. Morální dilema které doufám nebudu muset nikdy řešit a překvapivé rozuzlení... Velmi působivé, ačkoliv asi ne zrovna oddechové čtení.

monushka

Střídání vypravěčů se do tohoto srdcervoucího příběhu hodilo. Měla jsem tušení, kam bude vyprávění směřovat, ale takový závěr jsem nečekala. Ten mě doslova rozbil.

Katuska88

Silný... Psycho...
Od tohoto příběhu se moc nedá odprostit...
Dlouho nezapomenu.

Pavlaj

(+ SPOILER) Rodina, která má všechny předpoklady být normální a šťastná. Dva rodiče, kteří milují své děti i sebe navzájem. Akorát že si vytáhli špatný los v podobě těžké nemoci jednoho z dětí a čelí nemožným volbám. Matka dělá vlastně všechno špatně – protože rozhodnout se „správně“ znamená nechat svoje dítě umřít. Sofiina volba a noční můra každého rodiče. Kdo nemá děti, tak knihu asi úplně nepochopí, kdo je má, ten ji obrečí.
Obdivuju autorku, jak se jedna každá její kniha zaměří na nové (a kontroverzní) téma, které se snaží prozkoumat ze všech možných úhlů a pohledů. Začínám si zvykat i na její nečekané konce. SPOILER: Kate v pozadí jsem tušila, Jesseho zápletku taky, ale úplný závěr mě teda dostal. Zaplaťpánbůh za právníkovy hlášky, proč potřebuje asistenčního psa, aspoň nějaké odlehčení.

Terata

Knihu jsem cetla postupne asi 2 roky, ne proto, ze by na me byl pribeh emocne silny, spis proto, ze mi nesedl autorcin styl psani.

Tema je tezke, vazne a ten konec jsem necekala.

Viopes

Tady mnou emoce doslova cloumaly, příběh je dojemný a dlouho ve mně zůstane.

Bablu

Hodně smutná kniha, obzvláště pokud máte děti. Ale stojí za to si ji přečíst.

Kristýna91

(+ SPOILER) Hned ze začátku se přiznám, že tento příběh asi nedokážu patřičně ocenit, protože nemám děti ani sourozence, a proto je pro mě těžké vcítit se plně do některých postav.

Téma knihy je určitě zajímavé a kontroverzní, ale přiznám se, že já jsem byla rozhodnutá od začátku - stála jsem na straně Anny a její matku jsem asi soudila příliš tvrdě. Z toho, jak byl vylíčen Katin dosavadní život, jsem však nabyla dojmu, že Kate pro přežití nepotřebuje Anninu ledvinu, ale Anninu ledvinu a navrch zázrak. Z mého nezainteresovaného pohledu bylo poněkud zvrácené, že by Anna měla obětovat jeden ze svých životně důležitých orgánů pro tak nejistý výsledek. (Co když jí zbývající ledvina začne špatně fungovat? Co všechna ta rizika, jimž se tím vystaví - během těhotenství, sportu apod.?) Ale zase chápu, že Sara Kate milovala, takže prostě doufala, že to dopadne dobře pro obě.

Zpracování se mi líbilo vyjma samotného konce, který na mě působil, že byl tak trochu na efekt, anebo jako by se autorka sama chtěla vyhnout rozhodnutí, zda Anna ledvinu obětuje, či ne.

Během čtení jsem odhadla oba dva závěrečné "zvraty", ale úplně jsem se nestrefila:
1. Věřila jsem, že Kate nakonec bude svědčit v Annin prospěch, protože nebude chtít prodlužovat agónii svou ani své sestry. Nemyslela jsem si ale, že to celé byl původně její nápad.
2. Jeden ze sourozenců zemře před Kate, ale já to tipovala na Jesseho. Jesse se jednak vystavoval životu nebezpečným situacím, takže by to nepřišlo odnikud (narozdíl od Anny), jednak byl dítětem, jehož si Sara a Brian všímali ze všech sourozenců nejméně, takže by se jednalo o velkou ironii, kdyby Kate "předběhl" a rodiče si potom do konce života vyčítali, že se mu víc nevěnovali, protože ho považovali za "jistého". Předpokládám, že autorce šlo o podobnou ironii i s Anninou smrtí, ale myslím, že Jesseho smrt by fungovala lépe.

Uvedu ještě jednu výtku: přála jsem si, aby autorka vynechala tu romanci mezi Anniným advokátem a opatrovníkem ad litem. Když si budu chtít přečíst o romanci ze střední, sáhnu po nějakém young adult románku. Sem se mi to příliš nehodilo.

Celkově hodnotím jako lepší průměr. Věřím, že se z tématu nechalo vyždímat víc.