Myši patří do nebe

Fantaskní příběh s nečekanou a nápaditou pointou, napsaný jako humorné vyprávění o dvou kamarádech. Velké přátelství myšky Šupito a lišáka Bělobřicha je dramaticky přerušeno, ale oba přátelé se znovu setkají v přívětivé zemi na hranici mezi životem a smrtí, kde prožívají podivuhodná dobrodružství. Motiv smrti je podán tak, že se ho malý čtenář nezalekne, a přijme ho jako součást příběhu. Autorka chtěla svým barvitým vyprávěním z přírody setřást bázeň ze smrti, která děti mnohdy obestírá, a naznačit, že nějaký svět existuje i dál. Tohoto tématu se již před časem znamenitě zhostila Astrid Lindgrenová, teď se to na malém příběhu stejně dobře podařilo jedné z nejlepších současných autorek pro děti a mládež Ivě Procházkové. Vznikla odvážná knížka, která je důkazem, že moderní česká literatura pro děti stále patří k evropské špičce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/6063/mysi-patri-do-nebe-wOr-6063.jpg 4.466
Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Myši patří do nebe

Knihomolka582
včera

Moc krásný příběh.

1.Agness

Zajímavý a poutavý příběh o tom, že smrti se nemusíme bát. Smrt tu je teprve začátkem, stejně jako v knize Bratři lví srdce Astrid Lindgrenové, která odstartuje doslova nebezkou jízdu zábavy. Příběh má ale i pár situací, nad kterými jsem se pozastavila - např. jezero zapomnění při zpáteční jízdě jaksi nefungovalo? Proč? Příběh by byl mnohem silnější. Přesto si myslím, že příběh je dítěti blízký a to hlavní splňuje - pochopit, že život je limitovaný smrtí, ze které bychom sice měly mít respekt, ale také bychom ji měly vnímat jako přirozenou součást života.

Greena

Knížka pro děti poutavou formou vypráví o smrti. V roce 2007 obdržela cenu Magnesia Litera.
Myš Šupito se nejvíc na světě bojí lišáka Bělobřicha. Ten bude příčinou jejího konce. Ale ani on nebude žít příliš dlouho. Oba se dostanou nebe. Šupito čeká velké překvapení, když se v nebi setká se svým největší nepřítelem Bělobřichem. A ještě větší překvapení ji čeká následně, když se s ním navzdory pozemskému životu skamarádí. Co všechno se v nebi stane, a co se stane pak…

barca7361
19.11.2018

Krásný příběh, díky kterému můžeme s dětmi zabrousit na téma smrti, které je často těžko uchopitelným.

triatlet
26.01.2018

Poetický příběh přibližuje nejmenším čtenářům nejen posmrtný život, ale především sílu kamarádství.
„Slibuju, že se tě nedotknu,“ řekl Bělobřich. Ale Šupito nebyla dnešní, aby naletěla na sliby. Kočičí sliby, myší chyby, říkávala jí v dětství maminka a co platilo o kočkách, muselo dvojnásob platit o liškách.
Jazykovou hravost dokládá setkání myšky Šupito a lišáka Bělobřicha
s křepelkami.
„Kdy odlétají?“ zeptala se Šupito.
„Až jich bude tři sta třiatřicet,“ odpověděla vlaštovka. Pak se k Šupito naklonila a o něco tišeji dodala: „Nevím proč, ale hrozně si tohle číslo oblíbily. Tvrdí, že jim přináší štěstí. Přitom většina z nich umí počítat jen do pěti – tak jsem se nabídla, že jim trošku pomůžu. Samozřejmě férově!“
…………………………………………………………………………………..
Čtenářská výzva – kniha, která obdržela cenu Magnesie litera
(Kniha získala cenu Litera Magnesia 2007 a cenu Zlatá stuha 2006)

Damaj
15.01.2018

Moc hezky napsaná kniha, přestože řeší hodně složité téma, je milá a velmi šetrně napsaná.

applause
06.05.2016

Pěkné zpracování kontroverzního tématu smrti, které ukazuje, že i s nepřátel mohou být přátelé a nevadí, že jsou odlišní. Těším se na filmové zpracování.

Taťka Hraboš
26.06.2015

Předčítáno našemu předškolákovi před spaním. Zajímavé téma, pěkný příběh, sympatické postavičky i překvapení na závěr. Líbilo se mi to i jako dospělému.

Knihomura
15.06.2015

Rozhodně skvělá kniha, kterou si přečtěte s malými dětmi. Určitě dobré, když zemře někdo blízký a ony mají spoutu otázek, smutek a strach.

micinka111
22.11.2014odpad!

HNUS!!!

bibi.r
26.02.2014

Jakkoli mám Ivu Procházkovou moc ráda, tak tahle kniha se mi prostě absolutně netrefila do vkusu.

pakoshka
17.10.2013

Iva Procházková téma smrti podala v knize Myši patří do nebe citlivě a jemně. Podtitul knihy (Ale jenom na skok) už sám naznačuje, že konec vyprávění nebude tak pošmourný, jak by se mohlo zdát a právě za toto zidealizování tématu ubírám jednu hvězdičku.

TerJac
26.06.2013

Nikdy bych neřekla, že mne tematika smrti v dětské knize tak okouzlí a změní můj pohled na tyto otázky v dětských knihách. Paní procházková to prostě umí. Doporučuji :-)

smrt přátelství posmrtný život Magnesia Litera

Iva Procházková

Iva Procházková
česká, 1953

všechny knihy autora

Kniha Myši patří do nebe je: