slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Tohle jsem nečekal. Měl jsem trochu strach, že kniha bude duševně i technicky zastaralá, ale absolutně bych nepoznal, že byla napsaná před 70. lety. Správné slovo bude asi "nadčasová". Úžasné vykreslení světa po apokalypse a psychiky přeživších (tady se určitě z velké části inspirovali i autoři Walking Dead). Hlavní hrdina klaďas každým coulem a kupodivu i většina těch na které narazí. Už mám připraveno i volné pokračování a uvidím, jak se autor a čas popasují s touhle velkou výzvou.

24.08.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Bárou Hrzánovou. Tohle mám rád, tyhle memoáry obyčejných lidí, kteří dokáží neobyčejně vyprávět. Navíc tady je bonus, že kniha je psaná jako komedie z pohledu dítěte. Naivní pohled Helenky opravdu baví a odlehčuje dobu kdy to nebylo vždy veselé.

25.05.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první kniha od Agathy Christie. Tušil jsem o čem to je, ale že to bude tak propracované jsem nečekal. Ze začátku jsem trochu bloudil v postavách, ale ono se to rychle vyřeší :) Pořád jsem hádal, kdo to muže být, ale nebýt dovětku, tak bych na to nepřišel. Jen dvě věci mi nebyli zodpovězeny: kde se vrah ukrýval a jak mohl naplánovat předposlední smrt...

04.08.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako aufioknihu. Po Staříkovi a Zabijákovi. Musím říct, že Analfabetka jim dává pekelně na frak. Zatím rozhodně nejlepší věc, která se mi od Jonassona dostala. Hodně vtipné, ale takovým nenuceným způsobem. Slovo negr tu padne (aspoň v první části) víckrát, než v songu gangsta raperů. Až na pár vyloženě vykonstruovaných náhod opravdu příběh ze života :)

12.09.2019 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Nedávno jsem narazil na záznam geniálního představení z Krumlovského divadla s Karlem Rodenem v hlavní roli a došlo mi že už si vůbec nepamatuju o čem Pes baskervillský vlastně je. No a tak jsem si ho poslechl :)
Bohužel toto divadlo mi značně pochroumalo zážitek. Viděl jsem ji snad 20, protože moje ratolesti které v tu dobu ještě ani nechodili do školy si je neuvěřitelně zamilovali.
Přesto, nebo možná proto, považuji tento příběh za jednu z nejlepších detektivek jakou jsem kdy četl.
Watson tady odvede pořádný kus práce a je zřejmé že se nemýlí a nic nepřehlédl, přesto když přijde Holmes stane se z chudáka Watsona opět nedomýšlivý prosťáček.
Moc se mi líbí jak tu autor dokáže vytvořit až hororovou atmosféru je díky pověrám a bez jakýchkoliv nadpřirozeností.

03.02.2023 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audioknihu. Tak jako obvykle u Agathy jsem vraha nevypátral, podezření jsem měl správné, ale Hercule mi ho několikrát rozmluvil aby nakonec smetanu slízl sám. Dělá ze mně skoro stejného hlupáka jako s Hastingse (ale ten si zato může někdy sám).
Je to první díl série, ale přijde mi jako bych vpadl někam doprostřed děje. Doufal jsem, že tento příběh je z části o tom jak se naši hlavní hrdinové seznámí, místo toho tady už Poirota všichni znají.
Jen si někdy říkám, jestli něčí mozek může opravdu takto pracovat.

05.01.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Poslouchal jsem jako audioknihu. Podobně jako u Dne trifidů tu nejde cítit doba vzniku knihy. Kdyby tu padlo pár zmínek o mobilech byla by to kniha ze současnosti, ne 50 let stará - možná až na ten velký důraz na náboženství. Začátek je trochu vleklý, ale po pár kapitolách příběh dostává grády. Úžasně vykreslená atmosféra a člověk má pocit jako by byl na Malevilu s ostatními. Chvílemi jsem postavám i záviděl, než jsem si zase rychle uvědomil co za vším stojí. Přes to jak se mi kniha líbí vidím tu několik zásadních nedostatků:
1) Obyvatelstvo Malevilu má neobyčejné štěstí a to skoro pořád,autor jim evidentně neuvěřitelně fandil. Všechno jím vyjde a i když se něco nezdaří, dalším dějem je to jen k dobru. I přes to jsem měl ale ke konci strach číst dál a bál jsem se o naše hrdiny.
2) Na to že mají na hradě demokracii Emanuel až příliš často rozhoduje bez ohledu na názor kohokoliv jiného a navíc je výborný manipulátor.
3) V prvních chvílích, kdy začal Emanuel vyprávět o Thomasovi jsem čekal, že se to vyvine v nějakou gay romanci, ale to je možná tím, že to jsou všichni Francouzi.
4) Nikdo se nepozastavil nad tím, že když není hmyz nemá kdo opilovat rostliny, tím pádem nemůže téměř nic urodit. (Obilí, hlavní plodina příběhu do této skupiny naštěstí nepatří)
Moc se mi líbilo to sexuální napětí které bylo cítit snad u každé zmínky o ženách a erotika je snad až na jednu výjimku je až cudně podaná.
Určitě od autora do budoucna zkusím ještě něco.

11.11.2020 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Tak jsme se rozhodl opět si doplnit základní vzdělání. Spíš jsem to bral jako výplň času a neočekával jsem větší zaujetí. A jak jsem se mýlil. Od první chvilky mně děj vtáhl a rozhodně zaujalo i netradiční styl vyprávění - vložení příběhů do vloženého příběhu. Nemohl jsem se odtrhnout a když jsem nemohl číst pořád jsem nad dějem přemýšlel.
Na druhou stranu tu není žádná sympatická postava. "Vypravěč" Lockwood se chová jako kretén a vlastně jako idioti se chovají v příběhu úplně všichni. Snad jen malá Katka je postava se kterou jde sympatizovat, pak vyroste a zblbne jako ostatní.
Poznat kdo je tu hlavní arcilotr taky není nejlehčí. Vše nasvědčuje na Heatcliffa, ale příběh jasně obviní Kateřinu.
V hlavě mi vrtá čí byl mladý Heatcliff vlastně syn. Vzhledem k nenávisti Heatcliffa k Isabelle nechápu jak mohlo dojít ke zplození. A závěrečný zvrat by mohl být k smíchu, ale on je to vlastně happy end.
Knih sama o sobě je poměrně depresivní a ani ten šťastný závěr není šťastný pro všechny.

21.08.2022 5 z 5

To To Stephen King

Poslouchal jsem jako audioknihu a z nedostatku času se mi to neuvěřitelně táhlo. Zároveň jsem ani nechtěl aby příběh skončil, tak se to táhlo o to dýl.
Jako vždy u Kinga, je to naprosto skvělé a odporné zároveň.
Moc jsem se bál pustit do poslechu. Asi v 7 letech jsem zahlédl kus filmu v televizi a od té doby pro mně bylo To jedou z nepřekročitelných met strachu. Většinu jsem jich už dávno překročil, ale pár jich pořád zbývá a vždycky se zpětně divím jak jsem se takové blbosti mohl bát, pohled dítěte je opravdu jiný než dospělého, i když ten dětský může ovlivnit celý život.
Když přehlédnu všechny tragické události, příběh smolařů je asi nejlepší prázdninové dobrodružství jaké děti můžou zažít. Když přihlédnu k tomu že King musí být psychopat, s tím jak rád trápí děti, je až neuvěřitelné že tu zbyl prostor i na trápení dospělých a na víc než 1000 stránkách je toho trápení opravdu hodně. Ale stejně tak je tu i naděje a té je taky dost, navíc skoro nezvykle je tu i jakýsi happyend bez nějaké výrazné pachutě jak je u autora zvykem.

28.04.2023 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Poslouchal jsem jako audioknihu. Film znám velmi dobře, je to oblíbená série mích dětí. Čekal jsem, že se film od knihy bude mnohem víc lišit, ale on je skoro stejný (samozřejmě je tu několik odchylek a některé možná ke škodě, jiné ku prospěchu) jen kniha je mnohem víc rozvitá a film čerpá většinou jen spíš první poloviny knihy. Po poslechu mám sice trochu pocit, že bych se s fleku mohl živit jako paleontolog, jen mi k tomu chybí nějaká vykopávka, ale i přes silně "odborný" nádech nemám pocit, že by byla kniha otravně poučná (takové vzdělání hrou). A ač příběh z filmu znám, dokázal mně děj knihy často překvapit a místy mě překvapil i svou brutalitou.
Rozhodně se co nevidět vrhnu na další díl.

21.10.2021 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jonasson si jede svůj standard a neznat jeho ostatní knihy dal bych plný počet.
Trochu nechápu chování Jenny, tak submisivní přece nikdo nemůže být. Navíc by přece nemohlo dojít k takové změně charakteru.
Stejně tak nechápu chování Kevina (i když se to autor v průběhu snažil objasnit), Který puberťák by jen seděl doma a žral pizzu když nemá vlastně žádný dozor. A švédské školství asi nepotřebuje žádný kontakt s rodiči.
Zato hlavní záporák Viktor se chová zásadově (sice má zvrhlé zásady, ale víceméně si za nimi stojí) a je odhodlán dosáhnout svých cílů.
Africká linka mi dost evokovala filmy Bohové musejí být šílení.
I přes několik tragických okamžiků jsem měl celou dobu radostný pocit nebýt několika neuvěřitelných náhod a situací vyhnaných dále než do absurdna určitě bych měl s poslechu ještě větší radost.

29.05.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Zatím rozhodně nejlepší díl. Autor zjistil, že vtipy jdou dělat i bez alkoholu a antidepresiv, případně jen z negativních vlastností obyvatel zámku (mám pocit, že krom Marie mají obyvatelé zámku jen ty negativní vlastnosti) a hlavně neopakuje dva vtipy celou knížku. Přesto že větší část se odehrává na Kostce, případně v Praze, hlavní pecka začíná v Nizozemí. Několikrát jsem opravdu vybuchl smíchy, což jsem u Aristokratky už ani nečekal. Jen mě trochu mrzí zase ten otevřený konec. Zase budu čekat, až vyjde další díl, a ten další, a ten další....

23.04.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Poslouchal jsem jakou audioknihu. A byl jsem příjemně překvapen. Čekal jsem foglarovku v modernějším kabátě a taky jsem ji dostal. Jen té dětské naivity tu není tolik. Trochu fantasy zápletka ale jinak naprosto uvěřitelný příběh, bez logických chyb, jaké jsou v tomto žánru obvyklé. Poutavý příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout, i přes to, že je určena o generaci mladším. Rozhodně si nenechám ujít další díly.

21.10.2020 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audioknihu. Má druhá kniha od Aghaty. Oproti černouškům trochu pomalejší a míň nápadité, ale i tak geniální. Naprosto skvělá dedukce Poirota mě dostala, i když minimálně jednou byla trochu přehnaná. Časem si určitě zase něco poslechnu, ale dvě nejlepší díla už mám asi za sebou.
PS: Čekal jsem, že vrahem bude zahradník :)

04.04.2019 5 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audio.
Tady jde o vyšetřování téměř od první věty, žádné zdlouhavé popisování pozadí. Hned po hlavě do příběhu a ono se to všechno průběžně vyjasní. Pro mně mnohem příjemnější než zdlouhavý začátek "Modrého vlaku". Navíc skvělá zápletka a motiv. Jediná "náhoda" je vlastně jméno hlavní hrdinky. A ten herecký výkon, to by mohla Amber Heard závidět.
I když jsem někde vzadu cítil nějaké podezření závěrem jsem byl zcela překvapen.

29.05.2022 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Poslouchal jsem jako auioknihu, tedy spíš dramatizaci. Což na jednu stranu byl obrovský bonus, protože tu pracovali takový lidé jako Soukup, Vydra, Táborský, Lábus... no musím říct, ne vždycky mi herci k postavám dokonale sedli. Na stranu druhou to bylo trochu matoucí, urychlené rozhovory a emoce vyjádřené jen díky umu herce, bez dalších "instrukcí" v textu. Ale snažím se aby to nemělo vyliv na mé hodnocení.
Příběh sám o sobě je velmi zajímavý a kulisy středověkého opatství i trochu exotické. Už první setkání s hlavním hrdinou dávají tušit, že se zde setkáváme s vyšetřovatelem neobvyklého formátu (kam se hrabe Poirot a jeho šedé buňky mozkové), ale to je i jeden z kamenů úrazu - Vilém je až neuvěřitelně chytrý a i když autory vše podrobně popisuje, s jeho vyšetřováním jsem měl problémy držet krok. I tak bych to chápal, prostě jen nejsem zvyklý na autorův styl.
Druhý problém jsem měl s duchovní stránkou, tedy ne s vírou, ale se všemi zvěrstvy, které se v rámci církve děly, smilstvo, sodomie, inkvizice... těch pár záhadných vražd je vlastně taková příjemná linka. Tato "charakteristika" opatství mi pořád nějak seděla za krkem a prožitek z příběhu mi dost ničila.
Kniha je výborná a nedivým se jejímu statusu, ale rozhodně bych našel několik knih, které bych navrhl do povinné četby místo ní.
PS: moje 300 kniha na databázi :-)

02.06.2021 4 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audio.
Už několikátá Agatha skoro v řadě a trochu jsem se nudil. Zápletka jako obvykle zamotaná a zdánlivě nerozluštitelná, plná falešných stop. Po úvodním seznámením s lordem Edgwarem jsem čekal nějakou perverzi a moje podezření se upínalo spíše k dceři. Ono nakonec i Poirot vlastně na případ nestačil, tak jak bych mohl čekat, že já to zvládnu.
Ale u této knihy mi došlo jaký důraz autorka dává na třídní segregaci a všechny s nižších třídy bere téměř jako podřadné. Dosud mi to nějak nedocházelo, ale tady mi to nějak začalo vadit.
A Hastings přes všechny své klady tady vystupoval jako idiot. Jeho postava je celkově dost nevyrovnaná.
Na čas si dám pokoj, ale určitě se k Poirotovi vrátím.

29.05.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Podle názvu jsem čekal vykrádačku Wodehouse, ta se naštěstí nekonala. Nekonala se ani aristokratka, jen zápis s policejního vyšetřování. Nebylo to špatné. Vtipy které se v sérii opakují pořád dokola tady nejsou. Komických situací tu není méně, než v jiných dílech. Je tu jen mnohem míň původních postav, o to více dokážou zasáhnout do černého - třeba Josef pokaždé když se ukáže. Přišlo mi to jako svěží vítr a rozhodně to sérii oživilo, i když se děj vlastně nikam nepohnul.

14.03.2019 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Výborná satira, je až neuvěřitelné, jak velké muže mít člověk sebevědomí a jak může mít silné růžové brýle. I když je kniha smyšlená, je až zarážející, jak silně odráží každodenní realitu.

18.12.2017 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Poslouchal jsem jako audioknihu, ale neměl jsem moc času, tak se to dost táhlo :(
Od YA toho nikdy moc nečekám a většinou jsem mile překvapen. Tentokrát to nebylo jiné, začátek skoro jako z Beverly Hills - starosti nepochopených dospívající, druhá část skoro romance která se přetaví do nervy drásajícího konspiračního thrilleru. No možná to není všechno dokonalé ale spolu to šlape i přes určité nesrovnalosti jak v ději ve světě smrtek. Po doposlouchání jsem přesně věděl co napsat, ale teď se mi to všechno vykouřilo z hlavy. Autor stvořil rozhodně zajímavý svět a rozhodně se do něj rád vrátím.

26.03.2021 5 z 5