Dům na úskalí

Dům na úskalí https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242/bmid_hercule-poirot-dum-na-uskali-I5c-242.jpg 5 579 82

Hercule Poirot série

V chátrajícím panském domě na útesu se dějí podivné věci: ze stěn padají těžké obrazy, ze skal se valí obrovské balvany, brzdy auta náhle nefungují… a jeho mladá majitelka několikrát jen taktak vyvázne životem. Nakonec do hry vstoupí střelná zbraň – a krátce poté i Hercule Poirot. Původně měl sice v úmyslu užívat si zaslouženého odpočinku ve vyhlášeném letovisku, ale když má neznámý záškodník tolik drzosti, že se pokusí dívku zastřelit téměř před jeho očima, nemůže to slavný detektiv nechat jen tak. Jenže tentokrát se zdá, že narazil na soupeře přinejmenším sobě rovného…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Peril at End House , 1932

Emik87
Emik87
16.02.2024 4 z 5

Díla Agathy vždy hodnotím kladně. Ale zrovna tento příběh, ač také výborný, je malinko překombinovaný. Nicméně opět prodchnutý mimo vyšetřováním i humorem. 90%

Nexxarion
Nexxarion
14.10.2023 3 z 5

Já nejsem úplný příznivce detektivek což samozřejmě i ovlivnilo i moje hodnocení, nicméně mě první polovina knihy nudila.

Shanib
Shanib
04.04.2023 4 z 5

Z pera Agathy Christie jsem četla i poutavější kusy. To ale nic nemění na tom, že to je skrz na skrz skvěle promyšlená detektivka. Rozuzlení bylo dokonalé a zlosyn nečekaný. Jako třešnička na dortu bylo "tajemství" obrazu, které mě pobavilo.

HadleysHope
HadleysHope
13.03.2023 5 z 5

Už jsem si zvykl na precizní zamotanou dějovou linii a konečnou perfektní fázi vyřešení případu. Ani zde jsem nebyl zklamán. Poirot opět v nejlepším rozpoložení. Perfektní detektivka.

Lindulinek
Lindulinek
03.03.2023 5 z 5

Nesmrtelná klasika

ElleNora
ElleNora
28.01.2023 4 z 5

Za konec dávám 4 hvězdy, na konci se Poirot překonal.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
10.01.2023 5 z 5

81%
..."Říkají o mě: "To je Hercule Poirot! Veliký - jedinečný! - Nikdy nebyl nikdo jako on, a nikdy ani nebude!" Eh bien já jsem spokojen. Jsem skromný člověk."
____________________________________________________________________________________________________________
Bezvadná detektivka! Jako -náctiletá jsem četla Agathu Christie, ale hlavně slečnu Marplovou. Teď se vracím k šedým buňkám Hercule Poirota. Vypravěčem je tady Hastings. Vraha jsem netipla, u mě žádný div.
Knížka se mi moc líbila, doporučuji ji.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

Rade
Rade
25.07.2022 5 z 5

Klasická Agatha Christie. A pro mě ideální kombinace: Hercule Poirot, kapitán Hastings i inspektor Japp.
Vražda, zapeklitá, až překombinovaná zápletka, omezený okruh podezřelých, překvapivý vrah… Ale to všechno přece čekáme, a tak se to dobře čte. K tomu trochu humoru a přátelského pošťuchování mezi ješitným Poirotem a věrným kapitánem Hastingsem, nic ponurého, a nakonec ta retro atmosféra staré dobré Anglie. Pro tohle všechno jsou asi detektivky Agathy Christie stále tak populární a jako lehká oddechová četba neohrozitelné dnešními temnými krvavými thrillery…
Aspoň já si při četbě parádně odpočinu.
Jako mladá jsem na tím ohrnovala nos a divila se mé mamince, že tyhle jednoduché detektivky vyhledává, to přece není žádná literatura … et voilà … dnes v maminčině věku si u Agathiných detektivek spokojeně vrním…
„Poirote,“ řekl jsem, „přemýšlel jsem.“
„To je cvičení hodné obdivu, příteli. Pokračujte v něm.“
Poirot pozvedl ze země nejdřív jednu, pak druhou nohu, jako to dělávají kočky.
„Nejvíc se obávám vlhkých nohou. Myslíte, že byste mi mohl dokázat sehnat galoše?“
Potlačil jsem úsměv.
„To je beznadějné,“ řekl jsem. „Chápejte, Poirote, ty se už nepoužívají.“

slawa.cap
slawa.cap
29.05.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audio.
Tady jde o vyšetřování téměř od první věty, žádné zdlouhavé popisování pozadí. Hned po hlavě do příběhu a ono se to všechno průběžně vyjasní. Pro mně mnohem příjemnější než zdlouhavý začátek "Modrého vlaku". Navíc skvělá zápletka a motiv. Jediná "náhoda" je vlastně jméno hlavní hrdinky. A ten herecký výkon, to by mohla Amber Heard závidět.
I když jsem někde vzadu cítil nějaké podezření závěrem jsem byl zcela překvapen.

marekB78
marekB78
22.05.2022 5 z 5

Stará klasická detektivka, kde vraha musí Poirot vypátrat bez moderních vyšetřovacích metod, jen svou chytrostí, všímavostí a důvtipem. Kniha mě moc uchvátila. Vrahem může být skoro kdokoliv a přeci vás to na konci překvapí. Určitě si přečtu i nějakou další knihu od královny detektivek :)

Čmeláček
Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Vynikající kniha od královny detektivek. Skvělá!

Ema24
Ema24
20.04.2022 5 z 5

Miluju detektivní příběhy od Agathy Christie a tenhle na můj seznam oblíbených taky rychle přibyl. Kniha měla rychlý spád (knihu jsem přečetla asi za dva dny) a tentokrát tam nebylo ani tolik postav, takže se snadněji orientovalo. Zápletka opět neočekávatelná a úžasný detektiv s úžasnými šedými buňkami.

Opět úžasný detektivní příběh!

Terka_v25
Terka_v25
17.04.2022 4 z 5

Další přečtený případ s mým oblíbeným detektivem, který se tentokrát snaží přijít na kloub záhadě, kdo usiluje o život jedné mladé dívce. A. Christie opět v průběhu děje nabízí různé možnosti, kdo je tajemným pachatelem. Sečteno podtrženo taková klasika, byť už na začátku mi tam něco nehrálo, takže mě pachatel až tak nepřekvapil, spíš důvod proč se to celé stalo. Hastings potěšil.

Deia
Deia
27.03.2022 4 z 5

Obálka hlása, že toto je jeden z najlepších príbehov, ktoré Agatha napísala. Mňa teda až tak nenadchol, aj keď sa mi páčil, ale mnohé jej knihy sa mi páčili viac. Spočiatku príbeh, ktorý sa zdal dosť záhadný, vyzeral, že ma bude zaujímať. Ale napriek tomu, že je to vcelku útla knižočka, tak mi prišla celkom rozťahaná, tiež tam bolo celkom veľa postáv, v ktorých som občas mala mierny chaos. Trochu som dúfala, že v End House, v pochmúrnom sídle, sa bude odohrávať viac z príbehu. Takisto mi celkom vadí postava Hastingsa, ani neviem prečo, proste mi je nesympatický a keďže je to rozprávač, tak je to trochu nepríjemné. Ale aj tak sa mi kniha čítala dobre a lámala som si hlavu nad tým, kto sa Nick pokúša siahnuť na život. Musím povedať, že koniec ma skutočne prekvapil, také rozuzlenie ma vôbec nenapadlo, takže záver bol naozaj prekvapujúci (ako to obálka sľubuje). Aj keď som od knihy čakala trochu viac, tak svoj účel splnila – je to príjemná detektívka na jedno poobedie.

Hani77
Hani77
27.03.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Tentokrát tam nebylo moc osob a rozjezd byl poměrně rychlý. Přestože jsem viděla film a pamatovala si některé detaily, tak vrah pro mě byl opět velkým překvapením. Jak to ta Agatha dělala, že vrahem je vždy někdo, do koho bychom to vůbec neřekli?!?

Venny345
Venny345
10.03.2022 3 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po staré dobré Agathě. Musím však poznamenat, že mé prvotní nadšení z četby vystřídalo zklamání, děj se vlekl a i když je kniha krátká, tak mi trvalo její přečtení dlouho a často jsem se přistihla, že nedávám pozor. Nevadí, určitě s autorkou nekončím, naopak, věřím, že mi má ještě mnoho co nabídnout.

Usire
Usire
03.02.2022 5 z 5

Tak tady to byl pořádný guláš, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Takřka celou dobu jsem stíhal Poirotovy myšlenky, ale závěr mě stejně dostal. Ty vedlejší linie jsem totiž nezaznamenal všechny. Agatha prostě umí udělat krásné drama.

knihyKeMne
knihyKeMne
28.01.2022 4 z 5

Staré tajemné sídlo a mnoho podezřelých. Tušila jsem, že jako obvykle bude každý mít své vlastní tajemství, které znesnadňuje vyřešení hlavní zápletky. Výjimečně jsem pachatele tentokrát uhodla a během vysvětlování všech podrobností tentokrát stačilo jen "ajó to mě taky mělo napadnout"; takže tímto se tato knížka liší od všech ostatních Poirotů, které jsem zatím četla - ti bývají zamotanější.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Od začátku mi na postavě, která nakonec byla vrahem, něco nesedělo. Byla mi tak nějak proti srsti svým chováním a celkovým vystupováním. Takže jsem trošku tušila, že je vrah/pachatel. Pak jsem po nějakou dobu spolu s detektivem uvažovala i nad jinými postavami jako možnými pachateli, ale ke konci jsem se zas vrátila ke svému původnímu názoru ohledně vraha a ukázalo se, že jsem se nemýlila. Tak či tak šlo o skvělý příběh.