slaska77 slaska77 komentáře u knih

Samotář Samotář Teddy Wayne

Nebyl to úplně můj hrneček čaje, váhala jsem mezi 3 a 4 kousky hvězd, ale dej svižně plynul, autor udržoval čtenáře v jistém druhů napětí a svůj účel tedy kniha jistěže plní, zajímavý byl také doslov, a tak jsem byla dnes rozdávačná.

16.08.2023 4 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

Pan Honzák je úžasnou kapacitou ve svém oboru, mám ráda i jeho pohled na psychosomatiku a knížka o psychopatech tak byla jasnou volbou. Dobře se čte, byť je dá se říci populárně naučná, příběhy z historie či naší reality jsou mnohdy známé, ale autor přináší na ně novou optiku. Je zajímavé také vidět, že psychiatrie jako obor prochází vývojem, že je tady několik "škol" nebo směrů, ale že v zásadě na psychopatech se shodnou, úplně nový pro mě byl koncept dobrého psychopata, za ten moc díky. A přeji všem, ať těch klasických "zlých" máte kolem sebe co nejméně.

07.08.2023 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Poutavě vyprávěný příběh, který nutí čtenáře číst dál a dál a přemýšlet, co se mohlo stát, že se pohodové manželství během pár měsíců změní do stavu, kdy jeden druhému nevěří a utíkají před sebou. Rozuzlení je zajímavé, ale závěr mi přišel malinko uspěchaný, ale rozhodně to nebylo zklamání.

30.07.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Děkuji prozřetelnosti za ten den, kdy začal Fredrik psát knížky, protože udělat tolik čtenářů šťastných, to se hned tak nevidí. A tato série, já prostě nemám slov. Nechme promluvit autora: str. 109: "zborcené sny mohou bolet ty, kteří nás milují, víc než nás samotné." a str. 300: "Manželství. Mělo by existovat jiné slovo pro stav, kdy jsme svoji už mnoho let. Kdy už máme dávno za sebou okamžik, v němž jsme to přestali vnímat jako svou volbu. Už si tě nevybírám každé ráno znovu, to byl krásný slib, který jsme si řekli v den svatby, už si jen neumím představit život bez tebe. Nejsme čerstvě rozvité květy, jsme dva stromy se srostlými kořeny, zestárli jsme v sobě." Nejlepší, co jsem letos četla, nevěřila jsem, že můžou být všechny postavy tak živé, tak pochopitelné, tak sympatické, nevěřila jsem, že 641 stránek nemá slabé místo, je to geniální. Znovu jsem si oblíbila ztřeštěné Mayu s Anou, Amata a Benjiho, Petera s Mirou, ale i nové postavy Hannah s Johnym a jejich 4 děti od T. Jak živé jsou postavy Fráčka, Suneho nebo i Thea nebo Zacki, prostě tenhle díl je nej. A perlička na závěr, v tomto díle se neodehrál ani jeden ligový hokejový zápas.

29.07.2023 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Suleika Jaouad

Skutečný příběh plný bolesti i hledání sama sebe. Samozřejmě že nikdo si neumí představit, čím vším si člověk takto nemocný prochází. Klobouk dolů před autorkou a držím palce v dalším těžkém boji s nemocí. Jednu hvězdu si schovám, protože konec knihy mi nesedl a trochu mě mrzelo, že jedno výrazné jméno v poděkování chybělo, četla jsem to 3x a hledala i ve věnování, nenašla. Je to škoda, vnímala jsem náznak smíření v závěru, ale je to rozhodnutí autorky, to se holt musí respektovat.

23.07.2023 4 z 5

Dva krůčky po mokrém písku Dva krůčky po mokrém písku Anne-Dauphine Julliand

Velmi vyváženě a citlivě napsaná knížka, je to smutné téma, ale autorka a zároveň hlavní aktérka příběhu se s tím skvěle propasovala. Nám, co v tomto oboru trochu pracujeme, to dává i možnost srovnání a vhledu do francouzského systému domácí a paliativní péče, i když je příjemné vidět, že i tady u nás vývoj postupuje mílovými kroky. Co by možná bylo obohacujici, dát do příběhu i kapitoly z pohledu táty, obrázek by tak mohl být plastičtější, ale i tak dávám plný počet, nemohu jinak.

18.07.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tak Stopařův průvodce je už taková klasika, četla jsem kdysi dávno a to mi přišlo ještě málo, teď po téměř 20 letech jsem v něm našla víc, i když na humor Terryho Pratchetta to stále nemá. Moje nejoblíbenější postava depresivní robot Marvin, by si rozhodně zasloužila více místa. Jo a díky, konečně vím, kam mizí propisky.

17.07.2023 3 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Některé knížky autorky jsou o kousek lepší, než jiné, vryji se do duše, aspoň pro mě určitě. Trilogie Než jsem tě poznala, Život po tobě a Sama sebou patří určitě k nim. I když na třetí díl se teprve chystám. Doporučila bych také určitě Jako hvězdy v temné noci nebo Dívku, již jsi tu zanechal. Obě knihy také skvělé. K této knížce - Lou se snaží najít klid po odchodu Willa, bláznivě se zamiluje, najde nečekaně spřízněnou duši v mladičké Lilly a ještě stihne prožít i manželskou krizi svých rodičů. Těším se na díl č. 3, jak to dopadne

06.07.2023 5 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

Po knížce jsem sáhla na doporučení z Facebooku a rozhodně nejsem zklamaná. Nejsem lékař ani biochemik, ale dává mi to smysl, dává mi to logiku a líbí se mi i spíše empirický než dogmatický koncept knížky. Pro člověka, který celý život uvažuje hodně o tom, co jíst,nebo se se svým tělem nekamarádí, může být užitečná. Koukám, že tady teď v příspěvcích mám tuto knihu hned za Zhubni, ale návaznost je čistě náhodná, i když podvědomí asi zapracovalo-)

02.07.2023 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

(SPOILER) Ne, za mě ne. Ač jsem si jiné kingovky moc užila a ač mám ráda napětí a strach, který se u něj vždy mezi řádky skrývá, i vypravěčský talent, tuhle knihu doporučit nemohu. Ona se dá celá hezky přečíst, ona i baví, ale míra cynismu, s jakou je pro Billyho přirozeně vyřešeno tím, že prostě sám sebe zachrání a obětuje někoho jiného, to je za hranou vkusu. A druhá věc - žádná sebereflexe u hlavní postavy, žádné smíření, žádné odpuštění. Přes tyhle motivy mohlo mnohem uvěřitelněji dojít k rozuzlení příběhu. Prostě se omlouvám, ale tohle ne.

28.06.2023 2 z 5

Pamatuj na mě Pamatuj na mě Mary Higgins Clark

Knížku mi půjčila kolegyňka z práce. Clarková mě minule zklamala s vánočními příběhy, ale dala jsem jí ještě šanci a nelitovala jsem. Remember me mi sedlo o dost lépe, hlavně prvních 150 stran jsem se nemohla odtrhnout od knihy. Kdo má rád jeden souvislý děj, napětí, hezky rozpracované postavy a trochu tajemna, bude spokojen. I když se dalo brzo odhadnout, kdo za tajemném stojí, líbilo se mi to.

18.06.2023 5 z 5

Marie z Černobylu Marie z Černobylu Volodymyr Javorivskyj

Za mě skvěle a moderně napsaná knížka, která je přitom přes 35 let stará. Díky, že jsem na ni mohla narazit při čtenářské výzvě a rozhodně doporučuji, je to o havárii v Černobylu, tak nečekejte žádný čajíček, výborné.

10.06.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tento příběh, aspoň podle anotace, se skutečně stal. Česká autorka, jednoduchý styl vyprávění (jen náznak druhé časové roviny), příběh plný laskavosti, lidské síly a odhodlání přežít vše, co život člověku přinese.... to vše je zárukou skvělého čtenářského zážitku, i když konec mi přišel trochu moc uspěchaný. Jak moc do našich životů zasáhla zvůle, osud, těžká nemoc, jak moc můžeme ovlivnit sami? Přečtěte si, vzor českého ženského románu.

09.05.2023 4 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Něco pro milovníky klasických detektivek, máme zde případ, máme vyšetřovatele, hledáme viníky, nekomplikuje to alkoholismus či jakékoliv jiné vnitřní zapojení detektiva, snad jen ten konec byl takový trochu odbytý, to se ale u novodobých detektivek tak nějak stává často. I tak mohu jen doporučit.

01.05.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Kdo by neznal kapitána Michala Exnera, který si udržuje svůj až buržoazní nadhled i v době pokročilé normalizace? Skvělé, humorné, napínavé i dojemné, a úžasně vyprodukované Českým rozhlasem, za což nezbývá než poděkovat. Václav Erben, naše česká Agatha Christie, a Exner, náš Poirot. Perfektní. Doporučuji, a to i přes fakt, že detektivky úplně nemusím.

23.04.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pěkný příběh ze zapomenutého konce světa. Dora a její bratr Jakoubek se protloukají životem, do kterého zasáhly těžké rodinné vztahy, změny politických systémů i dávné msty.... O tom, jak moc její život ovlivňuje umění žítkovských bohyní, se dozvídá až studiem starých archívu pro psaní své habilitace... Dožene ji dávné prokletí? Skvělá knížka.

10.04.2023 5 z 5

Amáliina nehybnost Amáliina nehybnost Kateřina Rudčenková

Také jsem poslouchala v audio verzi jako mnoho jiných čtenářů či hlavně čtenářek. Amálie je nešťastná, neví, co s vlastním životem, neví, co s muži a sama se sebou. Snaží se navázat vztah k matce, která ji dlouhodobě ovládá a vůbec nechápe. Zajímavé pro mě zejména z toho pohledu, co jako rodič můžeme svým dětem provést neuváženým slovem, činem nebo jeho absencí.

10.04.2023 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Trochu už přitažené za vlasy. Sice se Keplerky čtou vždy skvěle a děj krásně plyne, Sága i Jooona jsou sympatičtí detektivové, ale příliš geniální padouch, který je vždy o 5 kroků před celým světem, to už bylo trochu moc. Více mě bavily jiné jejich knížky, kde aspoň linka s Jurkem byla jen boční nebo nebyla vůbec, tak třeba příště. Není moc co citovat, příště.

16.03.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Nevím, proč mě knihy Kateřiny Tukové zatím míjely, tahle si ale našla cestu z místní knihovny a rozhodně velký čtenářský zážitek. Osudy řeholnic odsunutých do integračního kláštera za horama, vodama... do Bílé Vody, osudy podzemní církve a její kněžky, příběh mladého otce Jana i průvodkyně celou knihou Leny, to vše umně propojeno do jednoho kompaktního celku. Úžasné. Rozhodně není potřeba se bát dotace téměř 700 stránek, rychle to uběhlo. Doporučuji!

05.03.2023 5 z 5

Miss AmeriKa Miss AmeriKa Miřenka Čechová

Krásné, hořké, vtipné a zábavné, tak by se dalo shrnout neshrnutelné, i já se řadím k těm, kteří poslouchali jako audio počin, moc jsem si užila kombinaci češtiny a angličtiny a nadhled autorky, i když musím říct, že na mě je to i poměrně drsný popis reality.

26.02.2023 4 z 5