Samotář

David se nikdy necítil dostatečně oceněný. Na střední dost trpěl, takže když se jako jediný z ročníku dostane na Harvard, doufá, že tam bude mezi svými – jenže je to ještě horší, všichni mu dávají najevo jeho sociální původ, neberou ho jako sobě rovného. A pak se objeví studentka Veronika… Než mu dojde, proč tahle krásná a chytrá žena touží zrovna po něm, je už skoro pozdě. Tragický milostný příběh o závislosti, vypočítavosti, kličkování, nejistotě, nespokojenosti. Univerzitní román, který však přináší nečekané a nové téma psychosexuální obsese....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373872/big_samotar-VoI-373872.jpg 3.479

Vydáno: , Odeon

Loner, 2016

Kniha Samotář

THERISA
28.01.2021

Jednohubka rozsahem, nikoli však obsahem. Velmi zajímavé čtení s vyústěním, které se dá čekat. Přesto vás to baví číst, nejen díky prostředí, které je pro českého čtenáře obecně zajímavé, ale především proto, že autor zbytečně nemaří čtenářův čas. A to už se jaksi v dnešní době vidí málo. K žádné z hlavních postav nepřilnete, spíš vám budou lézt krkem, ale díky již zmíněnému subtilnímu rozsahu, to nijak nevadí. Za mě výborné čtení (rozhodně ne pro mládež, ach jo!) se zdejším hodnocením, které ani zpola neodpovídá realitě...

MimaJ
25.11.2020

Neviem. Ani týždeň po prečítaní neviem voči knihe zaujať jednoznačný postoj. Čítanie to nebolo vôbec zlé, aj téma sa mi páčila, koniec koncov to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla do knihy ísť aj napriek slabším recenziám. A aj keby som sa rozhodla, že to bolo priemerné čítanie, ten koniec ma stále núti prehodnotiť názor. Neviem.

czerwa
09.11.2020

Pro mě docela nářez, vůbec jsem netušila, co se z toho vyklube, a tak byl pro mě vývoj událostí celkem šokující. Hlavní postava je jak zoufalá, tak děsivá. Těžko si vybrat. Mile mě překvapil doslov, který mi na příběh přinesl trochu jiný pohled.

monci6485
26.06.2020

Čtení pro mládež. Stačí si přečíst doslov, ve kterém je shrnutí celé knihy..

Imor
13.06.2020

Velmi dobře napsaná kniha. Ty tři hlavní psycho postavy mi neskutečně lezly na nervy. Výborný závěr a ještě lepší doslov.

hatikva
03.06.2020

Titulní postavou této knihy je mladík, který nastupuje na Harvard a pomalu se sziva s tamějším prostředím a adaptuje na jeho podmínky. Od dětství byl obětí šikany ve školním kolektivu, byl málo sebevědomý a obtížně komunikoval s ostatními. Doufá proto, že se situace po nástupu na univerzitu změní. Hned v začátcích je oslnen dívkou Veronikou,kterou začne sledovat a snaží se získat její sympatie např. výpomoci při psaní esejů. Navazuje též povrchní vztah se Sarou, která se má stát jen prostředkem, jak lépe sledovat Veroniku. Autor vytvořil novodobý univerzitního román obohacený o analýzu stalkingu.

petrarka72
10.03.2020

Takový Ur-Sběratel (ten Fowlesův, pochopitelně), studie, jak se rodí predátor. Ne že by člověk neměl pochopení pro situaci prváka na Harvardu - ta očekávání, touha se zařadit i vyčnívat nad okolí, ten tlak, ten stres, a máloco z toho má co společného se studiem... Přesto je trochu děsivé sledovat, jak se voyer mění ve skopofilika a skopofilik v psychopata - i když výraznější proměnou prochází spíše pohled čtenáře na Davida, co by byl rád zapamatovatelný, než postava Davida samotná. Mám pocit, že Wayna štvaly všechny knihy o loserech, které drtí okolní nechápající a nepřející svět - a tak napsal o loserovi, který pokud (dokud, jestliže...) může, drtí ty kolem. Nezmiňuji, že drtí hlavně žádoucí holku/-y, bylo by to proti Portrétu dámy, Šarlatovému písmenu, Antiimperialistickému marxismu v Latinské Americe i Daisy Millerové a člověk by nedosáhl ani na jedno ze 101 idealistických zaměstnání, co skutečně existují... ale čte se to skvěle.

Yorika
05.03.2020

Ten týpek vám nemůže být sympatický. Podivín, s divnými problémy a sklonem k samotářství. A pak se zamiluje. Začne špehování jeho objektu touhy.
Ta dívka je stejně nesympatická jako hlavní hrdina knihy. V důsledku toho, je vám vlastně jedno, jak to dopadne, protože nebudete fandit ani jednomu z nich.